Search results

1. Kiron

In Progress %100 GPU kullanımı

Yeni güncellemeyi bekle.
    Gerçekten yardımcı olmayacaksanız, yazmanıza gerek yok.
  2. Kiron

Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Ofiste olsam da keşke yapsam diyorum şuna ciddi ciddi. :grin:
    Daha önce yapıyordunuz yani :xf-eek: İsyan!
  3. Kiron

Armenian Genocide (?)

That's your thinking however don't twist things to the way it's not. I'm not limiting anyone on this topic. You can give lots of arguments about the Ottoman, about the current government all day long no one including myself is limiting that. However, speculating about the future and deriving from the topic's subject is not something anyone would say "OK". This is just a common sense of forum culture. Hitting me with nationality or my stance is not going to help you. This is my final post btw. I believe I made my point clear.

Have a nice day.
  4. Kiron

Armenian Genocide (?)

I'm not limiting anything related to this topic's subject. Nothing at all. If you don't like my warning just because I'm Turkish that's another topic of course. If you want to speculate future horrors about Turkey this is just not the right subject*(edited). This is not a personal issue for me.
  5. Kiron

Armenian Genocide (?)

Just stick with the historical events about Turkey. This is not a topic where people speculate things about Turkey or any other country. Giving arguments from valid historical sources and occasional arguments from nowadays Turkey is fine but speculating about the future is not something this topic meant for.
  6. Kiron

Armenian Genocide (?)

Let's try again, you're going too far here just to make a point. Fill the blanks. I'm not discussing here how bad or nice Turkey is since this is not a topic to do it. I'm definetly not discussing about 1915. I'm simply saying you are going too far when you say any nation is a danger claiming that they're capable of another genocide. I know that throwing arguments feels so justified but I'm not a random Turkish guy who entered the topic with naive emotional speeches and I'm not here for a challange. You're just being offensive and I'm simply pointing it out.
  7. Kiron

Armenian Genocide (?)

It seems as if Turkey realizes the genocide was ultimately profitable to the Ottoman Empire, and Turkey today, as well as what it deems as "real citizens". Which I can only conclude as a danger, because what stops them from doing it again?
    I think you're going a bit too far here.
  8. Kiron

Warband Türkiye 8v8 Turnuvası // TURNUVA BAŞLADI!!

Forumda da yeterli kanıt sunduğumu düşünüyorum, forum dışında da. Dediğin gibi cevap verip vermemek bana kalmış ve daha fazla bu konuda açıklama yapma ihtiyacı duymuyorum.
    Daha basit bir dille anlatayım uyarımı yapayım, böylece kafa karışıklığı kalmasın. Aynı kanalda konuşmuyoruz çünkü. Backseat moderation yapmadan konuyu devam ettir lütfen.
    İyi forumlar.
  9. Kiron

...Ama o gün de ardından başka bir itiraf gelince ve aynı zamanda oyuncunun da daha önce publicte sergilediği davranışı göz önüne alınca ne FatihBey'den ne de Bladee'den bir farkının olmadığına karar verdim...
    İnan, işin bu tarafıyla hiç ilgilenmiyorum. Ben moderasyon tarafındayım. Birilerinin sansürlenip, sansürlenmemesi -forum içerisinde- beni ilgilendiren tek mevzu. Oynamış-oynamamış yok birilerinin canını sıkmış, sunucuda yan gözle bakmış vs. benim işim değil. İstersen "benim turnuvam oynatmıyorum, banane." de diyebilirsin yine benim işim olmaz. Diğer tüm kararların gibi mevzu senin güvenilirliğin beni asla bağlamıyor veya ilgilendirmiyor. Forum üstünde göstermediğin bir kanıtın veya kendi kafanda emin olduğun her şey için oyun içi turnuvada aksiyon alabilirsin. Forumda alamazsın sadece. Benim işim kimsenin, kimseden üstün olmadığı bir ortam sağlamak.
    O yüzden cevap verip vermemek de sana kalmış adamlara, orası da beni ilgilendirmiyor.
  10. Kiron

Konuyu daha fazla uzatmayalım lütfen.
    Kendini savunabileceği başka bir mecra yok sanki. Bu bağlamda bu konu altında tabi ki kendini savunabilir. Sen de objektif olarak neden yasakladığını kanıtları ile açık bir şekilde forumda belirtebilirsin. Bu tarz konuların halka açık olmasının sebeplerinden biri de şeffaflık. Yani işin özeti haksız veya haklı kendini savunması ve bunun tersini belirtiyor olması konu uzatma/kirletme olarak değerlendirilmemeli. Gerekli şeffaflık ve netlikte cevap verildiğinde mantıklı bir sebep belirtmeksizin diretiyorsa ancak konu kirletiliyor demektir ki böyle bir şey henüz olmamış.
  11. Kiron

Armenian Genocide (?)

Thank you for explaining the context @Zombie Warrior It's now more clearer but let's say I gave a reaction not because I thought it wasn't a joke but for its sub-message beneath. I believe that joke wasn't really addressing just a forum member. That's actually why I thought clarification was necessary BUT if it was addressing just a forum member, then my point is void. I believe we need to ask the owner :smile:
  12. Kiron

Armenian Genocide (?)

...accept responsibility on behalf of his dictatorship...
    I'm totally uninformed about the topic's subject but this sentence is so wrong on so many levels. I believe you judge historical events on today's circumstances which I believe is the wrong approach for any historical subject.

I'm also avoiding giving any opinion of mine on this very subject but I wish to inform you about 1915's Turkey aka disassembling Ottoman Empire or what's left of it. There was no central power in that state. The country was tired of unending wars and in turmoil. There was no stability at all. At the time even the government came into power with a military coup and there was a puppet Sultan at the throne.

I believe you all are very informed about the events in 1915 so I skip that part to avoid controversial discussions since I'm not trying to enter that topic. So why did I disagree with this sentence of yours? The answer is simple. Today's government in Turkey totally differs from 1915 both ideologically and practically. I know from the outside perspective it seems the same but it's not. I also get why it seems the same but this is not the topic nor it gives any insight about our topic.

As I said I'm totally less informed than you guys about 1915 events but when people misinform people in a historical discussion, I feel like I need to give first-hand information about the current status of that country to make people avoid judge things from today's perspective.

Thank you,
    Have a nice discussion :smile:
  13. Kiron

İlkbahar Lakırtısı

Bir gun herkes barbie olacak dedik.
  14. Kiron

Türk Forumcularının Tartışma Seviyesi

...NW bölümü...
    40nzpd.png
  15. Kiron

You are Muted

Bunun yeri burasi değil. Ayrıca mevcut hesabınızda herhangi bir uyarı görülmemektedir. Ceza almamışsınız.
  16. Kiron

Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Moderatörler, topluluk yöneticileri, forum sakinleri, kusura bakmayın, bunca sene bekledim, yerin dibine de gömerim.
    Alındım şu an.

O değil de ben basit bir adamım. İşten dönünce 1-2 saat trading yaptım uzun bir süre sonra oyundaki yenilikleri görüp ilgisiz bir moderatör olmamak için -ne alakaysa-. Belirli ürünlerin dinamiği çok sabit. Net bir arz talep döngüsünü kırmaya çalıştıysam da orada minimal değerleri değiştirebiliyoruz matematiksel olarak. Bu benim hoşuma gitmedi mesela. Ticari dengeleri baltalayamıyorum ticari bir krallık olarak. Boşuna sayısal okuttuk karaktere. Benzer tecrübeleri olan arkadaşlar var mı? Yoksa karakterimin yeteneklerini abartıyor muyum?
  17. Kiron

İlkbahar Lakırtısı

Genel anlamda aktif forum göremiyorum ben. Forum kültürü yerini muadillerine bıraktı diyebilir miyiz? Caiz midir?
  18. Kiron

Yeni Forum

Şahsen konuyu çok takip etmiyorum ancak yakın zamanda ben de bu konuda bir aksiyon göremedim.
  19. Kiron

Evrime inanmama sebepleri

Uzun uzun okumak istemeyenler soru 3 sonuna gidebilir ama tamamını okuyun derim. Açıklamalar güzel.

Aydınlatıcı bir metin.
  20. Kiron

Evrime inanmama sebepleri

La oğlum Evrim teorisi bunu açıklamaya çalışıyor zaten :grin: Millet yıllardır bunu tartışıyor, asıl mevzu bu.
    %100 çözümlendi diyenler var, bilemedim...
    91Yp.gif
Top Bottom