Search results

 1. RichardAytemur

  Old gameplay looks great. Archery model is better. What happened?

  I have played 25 hours of Warband last week. Are you not talking about this?

  What happened there? Did you kill the guy who attacked you? =)
 2. RichardAytemur

  How Many people want MALE ONLY LORD in Bannerlord?

  TBH I don't want lots of female lords or eliminate all. It could have dimensions. Different cultures could have different amounts of female lords.

  For example, Empire and Aserai can't have any female lords at all, or the percentage can be very very low. So when you meet with the female lords from these cultures you'll know they've something special.

  However, Vlandia can have some female lords which are kind of acceptable for this culture.

  On the other hand Battania, Sturgia and Khuzait can have more female lords than the other cultures. Because of the lifestyle of these cultures, they are more open to having more female lords.

  I don't know how it sounds for you all but somehow it sounds more accurate to me. And it'll give more dimensions to the cultures in the game.
 3. RichardAytemur

  Statement regarding Plans for Singleplayer and Engine III

  Currently, such a feature is not approved, but I can bring it up at a suggestion meeting. I do think this falls more under polish than essential feature though.
  Thanks for your answer and time. I really hope this feature makes it to the game.
 4. RichardAytemur

  Statement regarding Plans for Singleplayer and Engine III

  First of all, somehow I believe EA won't end in March, it might be expired. Let's say I just feel that way because of a lack of content in the game which is never mentioned under the statements for single-player plans 1,2 & 3. Many features discussed or mentioned already in these statements and topics in the forum but some topics still not get -kind of- response from TW.

  For example, in this statement, you mentioned the party command feature however there is nothing about companion interaction. For example, there is a mod called "Sue's More Spouse and Lord From Family (Update)" which allows you to create a clan for your family members or companions and make them clan leaders if you meet the conditions. And also your family members can get married to your companions as well. When you're creating a kingdom from scratch, it's a handy solution or a way to do it.

  This kind of feature is really effective and gives game diversity. At this stage, the game doesn't have this kind of feature, and the more annoying part of it the stage of the game pulls modders back to keep update and improve their mods as well.

  I do understand how EA progress but it's not only about the game's status now. Lots of features that made us fall in love with Warband are seemed like couldn't make it in Bannerlord. Tbh I almost never played WB without mods and in Bannerlord I'm looking forward to playing the game with mods in a stable version. In one way I'm concern about the game won't have these features but on the other hand, I believe in modders.

  My question in my example creating a clan for your family members and companion feature, is there any chance to have that kind of feature in the game?

  At this moment progress feels like 2 steps forward and 1 step back. I don't think TW will do it but if you announce the deadline of the EA clearly then modders can make much better planning and as a player, we know when we can really start a long playthrough. I'm really looking forward to starting a new campaign and play it as long as I can. Maybe I can see the 10th generation and keep playing it.
 5. RichardAytemur

  Presenting Slaves mechanics in the game

  The starting point of the idea was cool but the ending was very badly executed. =) What I meant when I say bad is you're suggesting something which any company in gaming, film, etc. can't really do. It's not really doable. But there is a mod in nexus called Captivity Events. I didn't try it yet as far as I know that mod already has features that you wanted. Check it out if you didn't see it yet.
 6. RichardAytemur

  Zülfikar

  Bu kılıcı hangi modelleme programı ile yapmış acaba?
  Açıkçası bu konuda bir fikrim yok.
 7. RichardAytemur

  Taleworlds Geliştiricileri İle Söyleşi

  Bu ne demek oluyor, yeni yol haritası yayınlamalılar o zaman?
  Ekim ayında yayınlanan yol haritasındaki özelliklerin hemen hemen hepsi eklendi. Açıkçası benim beklentim yeni yol haritası yayınlamaları. Sorum da beta süreci uzayacak mı? Öngörüleri ne tam olarak onu öğrenmek istiyorum.
 8. RichardAytemur

  [SP] - Salgınlar ve Hastalıklar Modu

  Improved Garrison moduna bakmadığım için tam bahsettiğin şey gözümde canlanmadı. Eğer mümkünse görseller ile açıklayabilirsen değerlendirebilirim, neden olmasın. Ama bu dediğini yapabilmek için her yerleşim yerine her hastalık için text yazılması lazım. Bu da yerleşim yeri sayısı x 7 ediyor. Bunun yerine belki belli başlı hardcoded yerler yapılabilir. Veya şehir/kale/köy tipi.

  Oyunun içinde bir pop-up sistemi var ama çirkin bir pop-up sistemi. Bunu istemeyerek de olsa gelecekte düşündüğüm bir özellik içinde kullanacağım zaten fakat genelde o pop-up tipi soru ve CTA(call to action) için uygun.
  Örnek olarak görsele linkten bakabilirsiniz. İptal derseniz tutorial bitiyor, devam dediğinizde aynı şekilde devam ediyor.

  Pop-up'a yazılan hikayenin aksiyon olarak bir etkileşimi olması istenmiyorsa iki butona da farklı metinler girilip, fonksiyon olarak iptal butonu işlevi görebilirler.

  Ya da aksiyon olarak bir karşılığı olsun isteniyorsa farklı hikayelerde farklı bağışlar yapılabilir belki. Para, yemek, yün vb. Bağış yapıldığında o yerleşkedeki noteablelar ile ilişki artabilir. Bağış yapılmadığında düşük bir yüzde ile az miktarda ilişki kötüleşebilir.

  Sadece fikir yürütüyorum. Bunların ne kadarını uygulamak isterseniz bilemiyorum. Modu da henüz denemedim o yüzden roleplay anlamında ne kadar katkıda bulunuyor bilemiyorum. Sadece bu tip çözümler getirilebilir gibi geliyor.
 9. RichardAytemur

  Taleworlds Geliştiricileri İle Söyleşi

  Öncelikle bir aksilik olmazsa yayını keyifle izlemeyi planlıyorum. Böyle bir organizasyonu düzenlediğiniz için teşekkür ederim. Sormanızı rica edeceğim iki sorum olacak.

  Beta sürecinin yol haritasına dair yapılan iki paylaşıma bakıldığında ikinci paylaşımda sıralanan özelliklerin sonuna yaklaşılıyor. Geçtiğimiz yıl oyun çıktığında 1 yıl içerisinde oyunun betadan çıkması planlanıyordu. Oyunun halihazırdaki durumuna baktığımızda politika ve yönetim kısımlarında derinleştirileceği, yoldaşlarla olan etkileşimin gerek işe alırken gerekse klandaki birliklerinin yönetimi noktasında geliştirileceği, evlilik mekaniğinin politik anlamda daha işlevsel ve ozanlardan şiir öğrenerek karşınızdaki kişiyi etkileme gibi detayların ekleneceği beklentisi mevcut. Bunlara benzer halihazırda modderların yaptıkları modlar sayesinde bir çok özelliği kullanabilir ve oyundan keyif alır durumdayız. Bu bağlamda beta sürecinin uzamasını mı öngörüyorlar? Yoksa bu mekanikler hazır ve sadece eklenip, dengelenmesi süreci mi bizi bekliyor?

  Bir de oyuna eklenmeyecek fakat modderlar tarafından yapılmış olan en beğendikleri mod hangisi? =) Gelmeyecek olan özelliklerle ilgili belki spoiler alırız.
 10. RichardAytemur

  [SP] - Salgınlar ve Hastalıklar Modu

  Modder değilim ama kodları okuyarak ve yapılan modlar üzerinde basit değişiklikler yaparak temel düzeyde modlamayı öğrenmeye çalışıyorum. Bazı modlarda kullanıldığı gördüğüm bir uygulama var. Örneğin, Improved Garrison'da yerleşim yerine girdiğinizde tutorial için pop-up menü açılıyor. Yapmış olduğunuzun modun roleplay noktasında oyuncuları içine çekerek ve daha çok keyif almaları için, hastalığın baş gösterdiği yerleşim yerlerine girildiğinde çıkacak bir pop-up ile hastalığın etkisini, o yerleşim yerindeki atmosferi betimleyen ve yerleşim yerinin ait olduğu krallık/kültür ve büyüklüğüne göre farklılıklar içerecek olan kısa hikayeler eklemeyi düşünür müsünüz? Böyle bir özelliği eklemek isterseniz Türkçe ve İngilizce olarak kısa hikayeler yazarak katkıda bulunmayı isterim. Başta da belirttiğim gibi bu uygulamayı sizin modunuza eklemek için sarf edilecek olan emeğe değer mi bilemiyorum. Orası sizin takdirinizde.
 11. RichardAytemur

  Zülfikar

  Gerçekten güzel gözüküyor. Ama sanki arkadaşınız keskinleştirmeyi unutmuş keskinleştirirken biraz az keskinleştirilmiş. Gözüme çok düz geldi, sanki küp öylece uzatılmış, yandan zülfikara benzeyecek şekilde şekillendirilip öyle boyanmış gibi.
  Yanlış anlamayın bu arada ben de yeni yeni modelleme öğrendiğimden az çok bilgi sahibyim, eleştiri bâbında söylüyorum, bir art niyetim yok yani.
  Detaylarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyduğu kesin. Fakat şöyle bir durum söz konusu, modu yapan kişiyi tanımıyorum. Daha önce bir diyaloğumuz da olmadı. Kendisinin yaptığı Katana'yı kullanıyordum ve kendisinden bir ricada bulundum. Açıkçası zaman ayırıp, yapacağını da düşünmüyordum. Sağ olsun kırmayıp, yapmış. O yüzden revize isteyemedim. Ayıp olurdu. =)

  Bu arada eğer vakit ayırıp, yapmak istersen elimde çok daha güzel Zülfikar modelleri var. =)
 12. RichardAytemur

  [SP] - Salgınlar ve Hastalıklar Modu

  Mod sadece e1.5.6 stable için yazıldı. Beta sürümünde sıkıntı çıktığını duymak üzücü ( ilerde update geçmem gerekecek demek çünkü )
  Maalesef çakışan kodun ne olduğunu tahmin etmem çok güç. Modlar ile alakası olmayabilir dediğin gibi. Beta sürüm kodunda değişiklik olursa problem çıkarabiliyor.
  1.5.8'e çok büyük eklemeler gelmez eğer modu denemek için 1.5.7'de kalacağım.
 13. RichardAytemur

  [SP] - Salgınlar ve Hastalıklar Modu

  1.5.7 henüz beta. Modlar genelde stabil sürümlere yapılır, yani muhtemelen bu mod da en stabil sürüm olan 1.5.6 için yapılmıştır. e1.5.6 sürümü ile girmeyi deneyin.
  Son dönemde güncel versiyonu takip edebilmek için 3-4 mod kullanıyorum. Kullandığım en kapsamlı mod Improved Garrison sanırım. Fakat oyuna derinlik katan bu tarzda modlar gelince insan kendini alamıyor. =) Vakti geldiğinde update'i de gelir elbet. O zaman ilk iş bu modu eklemek olacak. Modu yapan arkadaş vakit bulup, modu zaman içerisinde dengeli ve güncel tutabilirse M&B 3 çıkana kadar kullanacağım modlardan biri olacak gibi duruyor.
 14. RichardAytemur

  Zülfikar

  Merhaba, Nexus'da mod yapan arkadaşlardan Dawa221'den Zülfikar kılıcını yapmasını rica etmiştim. Sağ olsun kırmayıp, zahmet edip yapmış. Moda linkten bakabilir ve indirebilirsiniz. Sizlerle de paylaşmak istedim. Zülfikar
 15. RichardAytemur

  [SP] - Salgınlar ve Hastalıklar Modu

  Oyuna derinlik getiren modlardan biri, ellerine sağlık.

  1.5.7'de açmaya çalıştığımda oyun yüklenmeden hata veriyor. Oyunu baştan yüklemiştim ve bütün modları devre dışı bırakarak da denedim fakat hata vermeye devam ediyor. Benim dışımda 1.5.7'de bu modu kullanmaya çalışan var mı acaba?
 16. RichardAytemur

  Are they still planning on making bandits upgradeable through perks in the Rogue tree?

  Logically it should stay in Leadership because if you are a good leader/commander you train bandits and turn them into soldiers. So from this pov, I think this perk fits Leadership. However, it'll be great to see a perk on Roguery tree which allows you to turn soldiers into bandits! I mean if you're a known bandit leader, you can convince people and even soldiers, right?
 17. RichardAytemur

  Temple in codes?

  There is a file called "spprojects" in Mount & Blade II Bannerlord\Modules\SandBox\ModuleData folder. Inside spprojects file these codes are written. And there is a line -written red below- called "temple". I'm wondering what does this temple mean? What is the purpose of it? Is that related to...
 18. RichardAytemur

  One-Handed Swords, Two-Handed Swords, How about Double Handed Swords?

  Tbh I don't think dual wield is gonna be OP. For example, think about firearms. Let's compare short distance weapons. You can use two-handed firearms like shotgun and weapon damage is different and more powerful than dual gun/pistol. But you can use a dual pistol and it won't be an OP. It's just a different style/strategy you want to play.

  For M&B your dual weapons might be short like max 75 and damage 55. So it won't be OP unless you manage to use it very well to attack and defense yourself which is gonna be harder than just using a shield. I mostly equipped bow, arrow, one hand sword, and shield. And if we have an option to use dual weapons I'll prefer that rather than this combination. It might be useless for defending yourself from range attacks but for gameplay and roleplay perspective it'll be different and more entertaining -at least- for me. There will be advantages and disadvantages for sure. Like using one hand sword and shield or two-handed sword.

  I don't remember the last 3 perks for one-handed weapons but dual wield can be added at least its logic. And right now being a master of onehanded sword doesn't change or give different gameplay options. That was my point. I'm not Syrio Forel to use a wooden sword to fight against fully armored guards. =)

  PS: I just woke up but I'm not awake yet. So, I hope what I wrote makes sense. =)
 19. RichardAytemur

  Female characters

  The is no difference in stats, relations or fief gains. However there is, IMO a great benefit to playing as a female MC.

  1 Male lords that are marriable are more plentiful and have better gear then female ones.
  2 Female MC cannot die in child birth
  3 Husband does not need to survive for 1.5 seasons to deliver babie.

  With death enabled, you can easily harvest rare, otherwise unobtainable gear from husbands much easier then from wives.

  The small down side is that female MC starting game at 30 Has a lower pregnancy chance then if a male MC married a 18yo Lady.
  However making 4 or 5 is still easy. With effort I made 10.

  I copied this from the other thread. I think it's important for people to know that there are some differences/advantages still.
  What is your char or clan name? Black Widow? =)
Top Bottom