Search results

1. Kara Bey

Kış Lakırtısı

Dışarıya çıkmak habire cepten yer. Dağa, bayıra tırmanmak dışarı çıkma faaliyetinin zirve noktasıdır bana göre. Öyle içmeli yemeli mekanlarda takılmak kadar insanı yoran ve maddi olarak sömüren bir şey yoktur. Evde olduğum zamanlarda melisa çayı içerken, youtube’dan “doğadaki insan”ı izlemek ve...
  2. Kara Bey

Dînî Tartışma

Bomboş tartışmalarda ilk 3’e girer. İnanan niye inandığını inanmayan niye inanmadığını kanıtlamaya çalışıyor burada. Dileyen inanır dileyen inkar eder. İnanan insanın en temel argümanı bu kadar intizamlı bir kainatın kendi kendine oluşamayacağı olmalıdır. Bir yaratıcı muhakkak vardır aksinin...
  3. Kara Bey

Üstteki Üyenin Avatarını Değerlendir

Tam oturmuş avatar. 8/10.
  4. Kara Bey

Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Bidon: "Adam kazandı." It's fun to stay at the YMCA!
  5. Kara Bey

Şu an Türkiye'yi batıya karşı güçlü tutan en mühim mesele jeopolitik konumu. ABD Rusya'yı kuşatmak için Türkiye'ye ihtiyaç duyuyor. Bizi Nato'dan atmaları mümkün olmadığı için S-400 alındı zaten. Hükümet bunu çok iyi biliyor. Türkiye olmazsa Nato dağılır ve Rusya'ya çok büyük bir alan açılır...
  6. Kara Bey

Şımarıklıktan ziyade doğu blokuna kaymaya başlamanın neticesi. Çin'in bir kuşak bir yol projesinin de güzergah ülkesi olmamız hasebiyle Çin'e de çok imtiyazlar vereceğiz ki vermeye başladık bile. Bu duruma getiren yine batının kendisi. Patriotları verme, Suriye'deki operasyonlardan dolayı...
  7. Kara Bey

Hangi otoriter liderler ama. Abd'nin işine gelmeyen otoriter liderlerse evet haklısın. Suudi, bae gibi bedevi yönetimlerinden bahsediliyorsa hiçbir şey olmaz devran böyle devam eder.
  8. Kara Bey

Yani, şöyle söyleyebilirim Cumhuriyetçileri tarih sahnesinde DP-AP-ANAP-AKPARTİ arasındaki devir daim eden sürece, Demokratları da yine aynı tarih sahnesinde SHP-DSP-CHP arasındaki devir daim eden sürece benzetebiliriz. Temel mantalite aynıdır bunlarda. Bunlarda lider önde görünür ama netice...
  9. Kara Bey

Abicim bir şey söyleyeyim mi çok cahilsin ya alınma bana. Post modern diye bir kavram öğrenmişsin onun üstünden Biden'ın kazandığını iddia ediyorsun yani okuduğumu anlamam tabiki de. Demokrat mantığıyla Cumhuriyetçi mantığı abd'de çok değişmez. Yani post modern bir dünya varsa ve demokratların...
  10. Kara Bey

Valla ne dediğini tam anlayamadım. Argümanlarının geçerliliği yok yani. Yeni bir dünya düzeninden bahsediliyor ve bu yeni dünya düzeninde insanlar tok olduğu için Baydın seçiliyor dediğine göre. Zuhahah. Biden gelince senin beklentin ne olacak yani? Pandemi olmasaydı Trump koyup geçerdi net...
  11. Kara Bey

Neyini anlayacağız acaba bir analiz çıkarsana şuraya. Nerden okuyorsunuz bunları anlayamıyorum. Bidonun seçim vaatlerine bakarak mı karar verdin buna?
  12. Kara Bey

Arkadaş benim anlamadığım bizim ülkedeki fanatikler niye ya aşırı Turpçu ya da Bidoncu. Bidon gelince Türkiye'nin başı göğe mi erecek, dünya barışı mı tesis edilecek? Ya da limon kafa kazanınca dolar mı düşecek de bu kadar agresiflik var anlayamadım. (Turbun kazanacağını tahmin ediyordum bu...
  13. Kara Bey

Kış Lakırtısı

Eve girmeyin diyorlar ki bir deprem bölgesinde oturup muhtemel büyük İstanbul depremini bekleyen biri olarak naçizane tavsiyem asla evde yatmayın. Bu tip depremler enerjisini ilk sefer de boşaltamaz, ardı arkasının gelmesi ihtimal dahilinde. Hele eviniz en az 15-20 yıllıksa.
  14. Kara Bey

Dînî Tartışma

Burada şu anlamda söyledim yanlış anlaşılmasın. Şimdi yazılanların tamamına yönelik cevap vermeye kalkmak gibi bir derdim yok, olmamalı da. Yazdığınız iletideki aklıma yatmayan veya yanlış gördüğüm kısımlara hususi olarak giriş yapıyorum. Cımbızlamayla itham edilmemek için söylüyorum bunu. Eğer...
  15. Kara Bey

Dînî Tartışma

Fakat sen de faydayı ödülle sınırlayarak örneklendirmişsin, bu da bana göre yanlış. Bütün faydalar birer ödül müdür? Diğer yazdıklarına cevap veremeyeceğim farklı düşünüyoruz.
  16. Kara Bey

Dînî Tartışma

Dine göre yönetilmeyen toplumlar kontrol edilemiyor mu bunu mu demek istiyorsun? @Homeros
  17. Kara Bey

Dînî Tartışma

Din deyince akla sadece ibadetler, yasaklar geliyorsa burada da bir sorun var. İslam'dan örnek verelim çok kısa. İslam camiye inmiş bir din değil. Bilakis, toplumsal hayatı düzenlemek amacıyla insanlığa sunduğu ahlak yasaları, bireysel prensipleri, hukuki şerhleri vs. var. Bunlara girmedim...
  18. Kara Bey

Dînî Tartışma

Alakası yok abiciğim. Cidden alakası yok. Kendi yorumum da değil ayrıca. Din felsefesiyle ilgilenen birisiyim ve bu söylemlerim bilimsel açıdan bakma şekli değil. Şu söylemlerin Kant'ı, Augustinus'u silip atmadır. Kendi yorumlarım değil emin olabilirsin. Alınmadım bu arada. Sadece dar açıdan...
  19. Kara Bey

Dînî Tartışma

İşte sizin takıldığınız püf noktası bu. Az önce sorduğum soru da bu yöndeydi. Siz inancın rasyonalitesini bilimsel kuramların rasyonalitesini ölçmek için kullanılan tabirlerle ele alıyorsunuz. İnanç deneme yanılma yoluyla kanıtlanamaz. Çünkü bir madde değil. Metafizik olgular bakıldığında somut...
  20. Kara Bey

Dînî Tartışma

Eğer amaç rasyonel mi sorusunu cevaplamaksa ilk etapta faydaya değil delile bakarsın. Delil mevzuunu aşamamış olacaksınız ki bu tartışma. Ne dedim, din felsefecileri dini inancı yukarıda saydığım durumlara uygunsa rasyonel kabul eder. Yani her inanç rasyonel değildir. Makarnaya inanmak...