Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Cumhurbaşkanı Adayım

• Recep Tayyip Erdoğan

Votes: 0 0.0%
  • Muharrem İnce

Votes: 1 7.1%
  • Kemal Kılıçdaroğlu

Votes: 9 64.3%
  • Sinan Oğan

Votes: 4 28.6%

• Total voters
    14
  • Poll closed .

Users who are viewing this thread

Arkadaş benim anlamadığım bizim ülkedeki fanatikler niye ya aşırı Turpçu ya da Bidoncu. Bidon gelince Türkiye'nin başı göğe mi erecek, dünya barışı mı tesis edilecek? Ya da limon kafa kazanınca dolar mı düşecek de bu kadar agresiflik var anlayamadım.

(Turbun kazanacağını tahmin ediyordum bu netice beni şaşırttı açıkçası bu arada). :smile:

(Dönme ihtimali var mı seçimin pek takip edemiyorum. Eğer dönerse ben demiştim diyeceğim hehehe).

Amerikada yerleşik politikalar değişmezse
Bunun bizimle bir ilgisi yok. Amerika kendi içinde bile kördüğüm. Ama karşı çıktığım yer bunu bağladığın yer;

üçü de Türkiye aleyhinde kararlara öyle ya da boyle imza atar
Yaptırımlar geçti zaten başkanın sadece erteleme yetkisi var. Ahmet başkan seçilse o da Türkiye'ye yaptırımı engelleyemez. Burada Amerika'nın yerleşik politikası değil Türkiye'nin aptal dış politikasının değişmesi gerekiyor. S400'ün fişini bile takmayın kullanmayın yaptırım uygularız diyor adamlar. Suçlu olan biziz karşı taraf değil. Trump gelirse yaptırımlardan yırtarız falan sanılıyor alakası yok. Geride attığım yazıda alternatif çözümler var S400 için ben de mantıklı görüyorum. NATO ittifakı içerisinde biz bu silahları inceleyelim sonra da kaldıralım bir kenara yeter ki ilişkilerde normalleşme adımları atılsın.

Ama bizim hünkar ne yaptırımınız varsa beklemeyin koyun gelsin diyor. Burada sorunlu olan biziz, Amerikan değil. Şımarık velet gibi davranamazsın dış politikada.

Ama akıl ve vicdan odaklı, tarafsız siralamamla, Türkiye icin adil ve doğru islere geçit verme potansiyel sıralamasında bu isimler: Barnie > Trump > Biden şeklindedir diye düşünüyorum.
Bilmiyorsun dediğim kısmın ana temeli de burası. Bernie ağır Kürtçü. Başkan olsa açıktan YPG'nin Türkiye'den toprak almasını bile isteyebilir. Ağır önlemler alır Suriye'nin kuzeyinde. Biz girdiğimizde dümdüz Türkiye artık müttefik değildir dedi. https://www.realclearpolitics.com/v..._trust_us_after_trump_betrayed_the_kurds.html

Neyini anlayacağız acaba bir analiz çıkarsana şuraya. Nerden okuyorsunuz bunları anlayamıyorum. Bidonun seçim vaatlerine bakarak mı karar verdin buna?

öncelikle maalesef ki abd vatandaşı değilim ve bunların hepsi benim ya abdli olsaydım üzerine kurulu. ama soruları cevaplayayım.

joe biden'in geçmişini araştırdım. neler yaptı baktım. barack obama ile arasındaki bromancei beğendim. en verimli başkanlık çeşidinin ( cumhuriyetçiler obamaya iş yaptırtmasa bile) bu olduğunu anladım. 2016 da olsa trumpa basardım ama bu sene olsa bidena basardım. hem geçmişi hem de kendimi sosyal anlamda demokratlara yakın bulmamdan dolayı.

maslow'un hiyerarşisi. insanlar bir yerden sonra bağlanabiliyor insanlara olgulara. günümüzde de dünya böle. insanlar tok. ( ne kadar sefil olsakta tokuz :smile: . ) insanlar kendilerine daha çok vakit ayırabiliyorlar. ve bu yeni yeni olmaya başladı. o yüzden pürüzler var ve o yüzden bazı insanlar birbirine gıcık olabiliyo senin gibi. işte ben bunu anlayamıyorum kabullen abi herkesi sapkın olmadığı sürece.

neyse. insanlar farklı hayatlar yaşıyor artık her şey her şeyi etkiliyor. ben itici bulduğum durumlar olsa bile kabulleniyorum her şeyi belli çizgileri geçmediği sürece.

Valla ne dediğini tam anlayamadım. Argümanlarının geçerliliği yok yani. Yeni bir dünya düzeninden bahsediliyor ve bu yeni dünya düzeninde insanlar tok olduğu için Baydın seçiliyor dediğine göre. Zuhahah.

Biden gelince senin beklentin ne olacak yani? Pandemi olmasaydı Trump koyup geçerdi net. Pandemi sürecinde ülkeyi berbat etti. Onun öncesinde ekonomi hiç olmadığı kadar büyümüştü Abd'de. Amerikalıların tepkisi bunaydı bence ve siyahilerin olayı patlak verdi bu da toplumsal patlamaya sebebiyet verdi.

Last edited:
Valla ne dediğini tam anlayamadım. Argümanlarının geçerliliği yok yani. Yeni bir dünya düzeninden bahsediliyor ve bu yeni dünya düzeninde insanlar tok olduğu için Baydın seçiliyor dediğine göre. Zuhahah.

Biden gelince senin beklentin ne olacak yani? Pandemi olmasaydı Trump koyup geçerdi net. Pandemi sürecinde ülkeyi berbat etti. Onun öncesinde ekonomi hiç olmadığı kadar büyümüştü Abd'de. Amerikalıların tepkisi bunaydı bence ve siyahilerin olayı patlak verdi bu da toplumsal patlamaya sebebiyet verdi.

yanlış anlama diye paragraflara ayırdım ve tek soruya cevap vermediğimi ilk cümlemde belirtmişim. ancak birileri okuduğunu anlama dersinden kalmış gibi.

konyalı mantığınla yola çıkacak olursak joe biden'in ırak veteranı oğlu beyin kanserinden gitmeseydi 2016'da aday olup biden trumpa koyup geçerdi. net. zuhaha (!)

Abicim bir şey söyleyeyim mi çok cahilsin ya alınma bana. Post modern diye bir kavram öğrenmişsin onun üstünden Biden'ın kazandığını iddia ediyorsun yani okuduğumu anlamam tabiki de. Demokrat mantığıyla Cumhuriyetçi mantığı abd'de çok değişmez. Yani post modern bir dünya varsa ve demokratların adayı Biden seçiliyorsa o zaman biz Obama dönemindeki dünyaya geri dönmüşüz demektir.

Michigan da Biden geçti. 6 koltuk daha alırsa Biden başkanlığı kazanıyor. Nevada tam 6 delege ama başa baş gidiyorlar. Flip yapabilir yaparsa kalan eyaletlerin Biden dönmesi mümkün değil bence. Nevada'dan çıkacak sonuç belirleyici olacak sanki. Gerçi Pensilvanya'da da varmış bayağı bir kalan oy ve 2016'da fliplemişler Trump lehine. Belki tersi çıkar darkhorse tamamen. Ben seçim öncesi Biden kazanır gibi diyorum ama bu kadar başa baş gideceğini düşünmemiştim.

Sonuçlara Fox'tan bakıyoruz diğerlerine göre erken veriyordu verileri sabah: https://www.foxnews.com/elections/2020/general-results

alınmadım estağfirullah cahil olabilirim bilmiyorsam özür diliyorum ancak cumhuriyetçi ile demokrat mantığını bir tutamazsın. değişmez diyemezsin. çünkü 11 eylülden sonra abd aşırı partizanlaştı seçimlerin tarihine, halka bakınca bunu anlayabiliyorsun. ben obama dönemine değil yeni bir dönem açılacağını düşünüyorum dış politakada. iç politikada senatoya bağlı açıkçası.

Yani, şöyle söyleyebilirim Cumhuriyetçileri tarih sahnesinde DP-AP-ANAP-AKPARTİ arasındaki devir daim eden sürece, Demokratları da yine aynı tarih sahnesinde SHP-DSP-CHP arasındaki devir daim eden sürece benzetebiliriz. Temel mantalite aynıdır bunlarda. Bunlarda lider önde görünür ama netice itibarıyla bulunduğu partinin şeklini alırlar. Biden Obama'nın devamı niteliğinde bir siyaset güdecek. Bunu seçim kampanyasından da anlayabiliriz. Öyle yeni bir dünya, çiçekler açacak gibi bir durum olamaz. Türkiye açısından da fazla bir şey değişmez. Bizimkilerin alacağı pozisyona bağlı bu durum. Ankara Biden'ın kazanmasını istemiyordu açıkçası. Fakat kazanırsa ilk tebrik edenlerden birisi olacak hiç şaşmaz. Hatta ilk ziyaret edenlerden biri RTE olacak ABD'yi.

Ben Trump şizofrenine çok gülüyordum. Bazen eğlenmek için izlerdim kendisini. O yüzden kazanmasını isterdim açıkçası. Hele o miting dansı yok mu YMCA. Çok gülmüştüm. Çok bir şey değişmez derken Trump'ın en azından bir geçmişi var Türkiye'yle Biden'a göre biraz daha olumlu olabilirdi ilişkiler daha önce de yazdım. Biden'ın sağı solu belli olmaz.

Last edited:
Hangi otoriter liderler ama. Abd'nin işine gelmeyen otoriter liderlerse evet haklısın. Suudi, bae gibi bedevi yönetimlerinden bahsediliyorsa hiçbir şey olmaz devran böyle devam eder.

Yaptırımlar geçti zaten başkanın sadece erteleme yetkisi var. Ahmet başkan seçilse o da Türkiye'ye yaptırımı engelleyemez. Burada Amerika'nın yerleşik politikası değil Türkiye'nin aptal dış politikasının değişmesi gerekiyor. S400'ün fişini bile takmayın kullanmayın yaptırım uygularız diyor adamlar. Suçlu olan biziz karşı taraf değil. Trump gelirse yaptırımlardan yırtarız falan sanılıyor alakası yok. Geride attığım yazıda alternatif çözümler var S400 için ben de mantıklı görüyorum. NATO ittifakı içerisinde biz bu silahları inceleyelim sonra da kaldıralım bir kenara yeter ki ilişkilerde normalleşme adımları atılsın.
Ama bizim hünkar ne yaptırımınız varsa beklemeyin koyun gelsin diyor. Burada sorunlu olan biziz, Amerikan değil. Şımarık velet gibi davranamazsın dış politikada.

Bilmiyorsun dediğim kısmın ana temeli de burası. Bernie ağır Kürtçü. Başkan olsa açıktan YPG'nin Türkiye'den toprak almasını bile isteyebilir. Ağır önlemler alır Suriye'nin kuzeyinde. Biz girdiğimizde dümdüz Türkiye artık müttefik değildir dedi. https://www.realclearpolitics.com/v..._trust_us_after_trump_betrayed_the_kurds.html

S400 bir askeri bağımsızlık yatırımı. Buna kızan varsa hangi şartlarda kullanacağını net bir sekilde açıklayıp( sadece savunma, toprak bütünlüğü, 0 hava sahası ihlali için vs), Yunanistan örneğini de göstererek hodri meydan diyeceksin. Yeter ki samimi olarak her turlu savunmada kullanacağımiz bilinsin. Sorun yaptırıma aşırı hassas olmamız, alınan bağımsızlık artırıcı karar değil. Sadece batıda birkaç devlet istemedi diye Yunanistan da ortadayken vazgeçmek ise mantıksız. Kıbrıs'a harekat yapmasaydik o zaman, istemiyorlardı? Şu an olandan çok daha az Akdeniz'de egemenlik, çok daha fazla problemimiz olurdu kesin. Böyle giderse hatta milli mucadele de yapilmasaydilara kadar uzar bu düşünce. Manda ve himayeciler hep olmuştur zaten. S400 samimi olarak sadece savunma amaçlı bağımsızlık ve güven artıran bir sistem olacaksa doğru karar alınmış demektir düz mantıkla. Ama bu kararı ülke kaldiramayabilir ekonomik olarak, cokebilir. Bu sorun, evet.

Barnieye gelince, verdiğin haberle sınırlı konuşuyorum: evet Türkiye muttefikimiz değil, bir düşünün teröre karşı savaşan ve arkalarında olduğumuzu söylediklerimizi ortada bırakıp çekildi Trump, Amerika'ya artık hangi müttefiki guvenebilir vs diyor. Sinirli ve vurgulu konuşuyor ama bı Obama kadar sarsılmaz cümleler kurmamis gibi geldi bana. Türkiye yaşadıklarını bir de Barnieye anlatabilir belgeleriyle, o da dinlemeye bilir, dinlese de bir şey yapamayabilir. Barnie yi sırf o videodan dolayı 1.likten(içlerinde en iyisi) indirmeyecem, başka daha sert söylemleri varsa zevkle izleyim, 3.luge indireyim?

S400 samimi olarak sadece savunma amaçlı bağımsızlık ve güven artıran bir sistem olacaksa
Olmadı, olmayacak. Yanında getirdiği sıkıntılara değmedi. Rusya 1 kaybettiğini 3 geri aldı S400 satması da bunun bir köşesiydi sadece. Bize bunun teknolojisini vermedi, ürünü sattı ama Rus kullanacak yine. NATO'nun derdi de hem Türkiye dış politikasının şımarık velet tavırlarından kaynaklı hem de haklı bir şekilde böyle bir sistemin savunma ağına zarar verme ihtimali var.

Samimi olarak savunma ve güvenlik için olup olmadığını kritik dönemlerde bununla ülke savunması aktif yapılıp yapilmadigiyla anlariz, ya da kenarda tutulursa böyle de anlarız. Sadece göstermelik alınmış deriz.. Bu iki durum haricinde nasıl bilebiliriz olup olmadığını?

Rusyanin ya da NATO'nun silahsizlasmasi, nükleer başta olmak üzere, tüm dünyada geleneksel silahların bile azalması taraftarıyım evet ama Türkiye savunma icin ve istikrarsizlasmaya karşı bir sistem arayışına çıkmış, ABD ve Avrupa inatla böyle bir sistemi vermemiş, cinle anlasmisiz durun bekleyin demişler durdurmuşuz, halen aynı hikayelerle müttefik Türkiye'ye savunma sistemi satmamislar.. Bundan sonra Rusya ben satarım demiş, Yunanistan'a sattigim gibi satarim onlar da natoda sorun olsa onlar da alamazdi bu iş olur, demiş ve hakketen olmuş.

Rusya kullanacak derken? Bir patriotu nasıl ve ne kadar başkası kullanıyorsa o kadar kullanacaktır. Önemli olan Türkiye sınırlarında herhangi bir izinsiz girişe atış yetkisi olup olmayacağı ki teknoloji transferi olmasa bile, bu olmuştur. Zaten anlamı olmaz bu olmadan.

Teknoloji alıp almamak ayrica başka bir konu. Aynı s400samimi ve savunma sınırli kullanılirsa tek sorunun olasi yaptırımlarla ekonominin çökmesi riskini getirdiği gibi. Ama bu ekonomik risk s400 alımını mantiksi kılmıyor, ilgilenilmesi gereken başka bir konu, ekonomik karşılığı.

Rusya kaç kaybetmiş kaç almış, bu bağımsızlık ve güven artirici savunma sistemi ile ilgili değil..

Kimse velet tavrı sergilemiyor. Siyasetçilerin, özellikle turkiyedekilerin çoğu popülist ve boş konuşuyor. Bence senin kizdiklarin populiximle, Batı'nın kizdiklari kendilerini rahatsız eden adımlarin söylemleriyle ilgili. Ne hükümeti ne seni ne de batıyı tam olarak haklı ya da haksız görmüyorum bu arada. Her şey tek tek degerlendirince her tarafta haklı ve haksız yerler var benim düşüncem bu yönde. NATO, bu düşüncem dahilinde, haklı olduğu konularda eleştirip engel olabilir ama şımarık söylem yok ortada, rahatsız edici söylem var. Bu rahatsız edici söylem haksizsa NATO engellemeli sonuna kadar rahatsız edici soylemi ve geregini. Ama s300 kenarda NATO içinde dururken, mazi belliyken ve s400 de net savunma için alınmışsa buradaki rahatsızlık engel icin geçerli olmaz, egemen bağımsız ve evrensel seviyede hakkaniyet sahibi ülke gelir geçmişi(muttefike savunma sistemi vermediklerini) ve olan örneği göstererek sistemi kurar. Dediğim gibi eğer bağımsız olmayacaksak, evrensel iyilik için denetlenecek bir tavır alacak gücümüz olmayacaksa(hangi hükümet olduğu önemli değil hangisi başta olursa olsun) tartışmaya da gerek yok.

NATO savunma ağında sıkıntı olsa Yunanistan'a s300 aldirmazdi. Burada siyaset yapılıyor sadece. Siyasetçileri de siyaseti de sevmem işte bu yüzden. İkiyüzlülük, yalan dolan..

Neyse hiçbir şey olmasa da biraz bildiğimi gördüm sayende sağol.

S400ler hiçbir zaman alinmamaliydi. Biz bir NATO ülkesiyiz ve f35leri hedef alan bı savunma sistemini ülkemizde kuruyoruz. Peki neden? Dış ilişkileri bilmeyen politikacilarimiz yüzünden. Cezasini da çekiyorlar. F35leri alsak daha karliydik.

Yıllarca Patriot için bekledik onun intikamı için Rus'tan almaya karar verdik. Şımarık bir tavırla cezalandırdık güya Amerikalı firmayı. Avrupalıdan da alabilirdik. S400 kadar iyi olmazdı ama kriz mriz hiçbişi olmayacaktı belki.

Back
Top Bottom