Sanki Kalradyada değilim

sizce hissiyat olarak hangisi

• warband

• bannerlord

Results are only viewable after voting.

Users who are viewing this thread

@JanakirKağan ve @Wattman her şeyi özetlemiş, umarım dev'ler bunları görüp dikkate alırlar. Özellikle @JanakirKağan arkadaşımın dediği oyunun hikayesine "zerre" değer vermediklerinin benim için en büyük kanıtıdır.
aynen öyle benim buradan yetkililere söylemek istediğim şey yukarıdaki kardeşimin de söylediği gibi kitap olmasıydı burada oyunu daha iyi hissedebilirdik kitaplardan kalradya hakkında bilgiler edinebilir hangi klan nereden gelmiş nasıl salınmış basit basit npclerin ağzına verilmiş onlarla yetinmek zorunda kalıyoruz mesela bir kaç kitap okusak warbanddeki gibi fakat gerçekte de okuyabilsek ayrıca yeteneklerimiz de artsa ae de gelir mi bilmem ayrıca şehir ve köylerdeki kalelerdeki çizimlerin özgün olmasını istiyorum direk oyundan çekim konulmuş mesela warbanddeki sketch tarzı olmasını isterdim daha önemli şeyler var fakat bunları söylemek istedim umarım buradaki arkadaşların söylediği çok önemli olan şeyler ciddiye alınır.

bu hissi almamak mümkün değil.harita,şehir tasarımları her türlü warband'i fersah fersah katlasada o ruh bu oyunda yok maalesef.bunun en büyük sebebi karakterlerle boşver harici bir diyaloğa giremememiz.aynı şekilde oyundaki karakterlerde çok boş.örneğin warband da az sayıda fakat gerçekten varlığını hissettiren yoldaşlar vardı.hangimiz bunduk ismini bilmiyor ki.bannerlord da ise yoldaşları birliğime alırken isimlerini bile okumuyorum açıkçası zerre ilgimi çekmiyor.hepsi birbirinin aynısı izlenimi alıyorum.
En aklımda kalan Alayen :grin:

bu hissi almamak mümkün değil.harita,şehir tasarımları her türlü warband'i fersah fersah katlasada o ruh bu oyunda yok maalesef.bunun en büyük sebebi karakterlerle boşver harici bir diyaloğa giremememiz.aynı şekilde oyundaki karakterlerde çok boş.örneğin warband da az sayıda fakat gerçekten varlığını hissettiren yoldaşlar vardı.hangimiz bunduk ismini bilmiyor ki.bannerlord da ise yoldaşları birliğime alırken isimlerini bile okumuyorum açıkçası zerre ilgimi çekmiyor.hepsi birbirinin aynısı izlenimi alıyorum.
şimdi jeremus olsaydıda hemen ölseydi :smile:

Oyunun renk paketi keşke 2016daki gibi kalsaydı, tüm oyunu baştan inşa etmişler bence. 2016da yayınlanan o kuşatma karanlık bir atmosfer vardı. Bannerlordun şu an kullandığı renk paketi çok aydınlık, çok renkli. GTA 5 ile GTA 4 gibi düşünün ama sıkıntı şu GTA 5'in renk paleti GTA 5e uyuyor, Bannerlordun uymuyor. Sürekli bir barış varmış veya fantastik dünyalar gibi renk paleti, fakat ne fantastik bir dünya nede barış olan bir vakit var. Warbandın renk paletiyle olsa oyun çok daha iyi atmosfer verirdi bence

Oyunun renk paketi keşke 2016daki gibi kalsaydı, tüm oyunu baştan inşa etmişler bence. 2016da yayınlanan o kuşatma karanlık bir atmosfer vardı. Bannerlordun şu an kullandığı renk paketi çok aydınlık, çok renkli. GTA 5 ile GTA 4 gibi düşünün ama sıkıntı şu GTA 5'in renk paleti GTA 5e uyuyor, Bannerlordun uymuyor. Sürekli bir barış varmış veya fantastik dünyalar gibi renk paleti, fakat ne fantastik bir dünya nede barış olan bir vakit var. Warbandın renk paletiyle olsa oyun çok daha iyi atmosfer verirdi bence
Bunun sebebi gayet açık, oyunu zaten bir kaç kere sıfırdan yaptıkları belli. Hem de 8 yıl içerisinde sürekli oynayıp durmuşlar oyun ile ve bana kalırsa bu uyumsuzluğun olmasının sebebi bir şeylerin planlanmadan sürekli sonradan eklenmesi. Yani nasıl anlatsam, şunu da şöyle yapak bu böyle olsun felan derken bu uyumsuzluk ortaya çıkmış, daha geçen yine map üzerinde ağaçlar ile oynama yaptılar alt kısımdaki çimenleri daha koyu görünüyor mesela. Bak şey gibi desem çok iyi anlaşılır, eski bir oyuna grafik modu kurarsın güzel gözükür aslında ama yine de bi uyumsuzluk olur, bi yabancılık olur bu da aynen öyle.

Bunun sebebi gayet açık, oyunu zaten bir kaç kere sıfırdan yaptıkları belli. Hem de 8 yıl içerisinde sürekli oynayıp durmuşlar oyun ile ve bana kalırsa bu uyumsuzluğun olmasının sebebi bir şeylerin planlanmadan sürekli sonradan eklenmesi. Yani nasıl anlatsam, şunu da şöyle yapak bu böyle olsun felan derken bu uyumsuzluk ortaya çıkmış, daha geçen yine map üzerinde ağaçlar ile oynama yaptılar alt kısımdaki çimenleri daha koyu görünüyor mesela. Bak şey gibi desem çok iyi anlaşılır, eski bir oyuna grafik modu kurarsın güzel gözükür aslında ama yine de bi uyumsuzluk olur, bi yabancılık olur bu da aynen öyle.
obsesif mükemmeliyetçilik diye bu olsa gerek. neyse ben bi gidip glassdoordan dark secretları okumaya devam edeyim.

Sanırım 2017 de oyunu tam manasıyla yapmaya başladılar. Ondan önce motoru yaptılar ki oyun motoru yapmak kolay değil arkadaşlar.

Sanırım 2017 de oyunu tam manasıyla yapmaya başladılar. Ondan önce motoru yaptılar ki oyun motoru yapmak kolay değil arkadaşlar.
Zaten bu oyunun 7 yıldır geliştirildiğini düşünen varsa çok şey kaçırmış demektir. Ben maksimum 2.5-3 sene veriyorum. Oyun başlı başına bir kafa karışıklığı.
8 yılda yapsalar bile oyun motoruyla aynı anda yapma hatasına düştüler. Önce motoru bitirip sonra başlasalardı çok daha sağlam bir iş elimizde olurdu, yanlış bilmiyorsam motorla aynı anda geliştirince oyunu motorda bir değişiklik yapınca bir sürü işi baştan yapman gerekiyor. 2015de motoru hala bitirmediklerini biliyoruz. Bence 2016da motorda bir değişiklik oldu ve bir sürü şeyi baştan yapmak zorunda kaldılar

Arkadaşlar Bannerlord, TaleWorlds'ün yüksek maliyetli ilk acemilik eseridir. Tarihinde en büyük hatayı Bannerlord teaserını youtube a uploadlayarak yapmalarıdır.

Neyse, Mount & Blade 3 ne zaman gelir
Erken erişim bittikten max 2 yıl sonra duyururlar. Çıkar demiyorum duyururlar diyorum dikkat ediniz.

Edit: Acaba AAA oyun yaparlar mı? Bunu yapabilecek bütçeleri var mı acaba? Veya bunu yapabilecek kadar bilgi sahibi çalışanları? Aslında Bannerlord'a bakarsak çalışanların olmadığı kesin bütçenin de olduğunu hiç sanmam.

Last edited:
Erken erişim bittikten max 2 yıl sonra duyururlar. Çıkar demiyorum duyururlar diyorum dikkat ediniz.

Edit: Acaba AAA oyun yaparlar mı? Bunu yapabilecek bütçeleri var mı acaba? Veya bunu yapabilecek kadar bilgi sahibi çalışanları? Aslında Bannerlord'a bakarsak çalışanların olmadığı kesin bütçenin de olduğunu hiç sanmam.
AAA oyunların bütçeleri 100 milyon dolar civarı oluyor. Çalışanların maaşları faturalar falan giriyor mu buna bilmiyorum ama Bannerlorddan 400-milyon dolar kaldırmışlardır bence. Yapacak bütçeleri var ama çalışan sayısı yeterli değil büyük ihtimal. 500 kişi civarı çalışanla yapılıyor genelde TWde 100 civarı var 30 kodlamacıyla çok zor.
Umarım gelmez.
Bence gelmeli. Kimse almak zorunda değil sonuçta, 2. yüksek bütçeli oyunları olur ve artık oradakiler daha tecrübeli olduğundan, motorlarıda olduğundan 2025-26 civarı ölmezsek ve Türkiye batmazsa 3. oyun gelebilir
Belki yeni ip'ler üzerinde çalışırlar.
Yeni IPlere girebiliriz demişti Armağan bey, bir sürü oyun fikrimiz var ama yatırım ve zaman gerektiriyor falan diyorlardı. Şimdi hem paraları var hem oyun tamamlandıktan sonra zamanları olacak. Yine orta çağ kafası bişey güzel olur aslında

Back
Top Bottom