Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Cumhurbaşkanı Adayım

• Recep Tayyip Erdoğan

Votes: 0 0.0%
  • Muharrem İnce

Votes: 1 7.1%
  • Kemal Kılıçdaroğlu

Votes: 9 64.3%
  • Sinan Oğan

Votes: 4 28.6%

• Total voters
    14
  • Poll closed .

Users who are viewing this thread

Evet paypalın lisans reddinin sebeplerinden biri o. Anonim bir araç olması da ayrı tabi.
yerli twitter açılabilir
Bu neyi değiştirecek ki? Aklı kıt fikri sabit insanların bizim parti sizin parti çekişmesi her yerde devam edecek. Üstelik anonimliğin şüpheye düşeceği 1 numaralı yer yerli bir medya aracı olacaktır. Uluslararası kabul görmüş ve data paylaşmayı reddeden sosyal medya araçları anonimliğin ve özgür düşüncenin sağlanması için çok daha doğru bir seçim. Bu noktada rte'nin yaptığı "normal" şartlar altında halkın isteğinden ayrı "demokrasi"ye uygun olmayan bir düzenleme. Boritter açılsa daha yavaş bir data akışı, daha çok çöken sunucular, bolca kişisel veri kaçağı ve devletin bastığın her harfi izlemesinden başka bir şey olmayacaktır, mevcut hükümet için konuşmam gerekirse. Muhalefetin kullanacağı en son platform olur ayrıca. Bu noktada muhalefetin "dark'ın sezonunu izlemedim, izlemeden kapatırsan bozuşuruz" tarzı salak saçma söylemleri olması onları açıkça gözümden düşürüyor açıkçası. Sarkazm muhalefetin işi olmamalı kanımca.

Political compass soruları bunlar hatta:
Terörle mücadele adı altında bireysel özgürlüklerimiz fazlaca kısıtlanıyor.
Elektronik çağ resmi gözetimi kolaylaştırıyor olsa da sadece suç işleyenler endişelenmeli.

Bu neyi değiştirecek ki? Aklı kıt fikri sabit insanların bizim parti sizin parti çekişmesi her yerde devam edecek. Üstelik anonimliğin şüpheye düşeceği 1 numaralı yer yerli bir medya aracı olacaktır.
Böyle bir şey açılınca Tiktok gibi bir ortam yaratılmış olacak; hani çoğu çevrelerce içeriği kanser derecesinde sayılan. Ama gel gör ki Tiktok var olmalı; çünkü Tiktok kapanırsa kitlesi başka platformlara kayacak; eğer bir boklar yiyorsalardı onları da taşıyacaklar. Yerli twitter olayına gelirsek; aklı olan zaten oradan uzak durur; :shifty: malum kitle de "eyyy CeHaPe!", "fedöcü, ığhı ığhı" vs. o açılacak platformda yapacak.
Uluslararası kabul görmüş ve data paylaşmayı reddeden sosyal medya araçları anonimliğin ve özgür düşüncenin sağlanması için çok daha doğru bir seçim.
Bunun aksini söylemiyorum zaten, fakat ülkedeki durum da Çin'e doğru gidiyor; Uluslararası platformlar yerin Çin'e özgü başka platformların var olduğu durum yani. Elbette Facebook'a, Twitter'a sahip çıkmalı; fakat Yüce Lider'in yapacakları da hiç belli değil, bir anda şak diye kapatırsa ortada kalır bu toplum, buna da çözüm ve direnme gerekir.

Yüce Lider mi demiştim? Ülkenin Tayyip sonrası döneme de hazırlanması lazım şimdiden

devap'ın il başkanları falan açıklandı islamcı + sistem dışına itilmiş akpli kaynıyor. nedim şener'e bakın balıkesir il başkanına bakın. yapılan açıklamalarda da fetöye de çok ılımlı açıklamalar yapıyorlar. haksızlığa uğramış gariban edebiyatı ve fetö terör örgütü lafı ağızlarında. bunlarında bir farkı yok demek ki. ama nafile. bunlarda iktidara bir şekilde gelir. bütün partiler içerisinden 323232 tane fraksiyon çıkartıp, ekonomik krizler,adalet,yolsuzluk vs z kuşağına da demokrasi diyip. bende bir şey olacak sanmıştım ali babacana güvenip. şimdi mümkünatı yok. ali babacana çok güvenmiştim bide. oy kullanmaya gitmeyeceğim. aşırı sağca mansurla dinci imamoğlu tayyiple işim yok. ketöcü ali babacanla da işim yok. işime bakıp yurt dışına gideceğim. daha da siyaset konusuna uğramam. diğer konularda muhabbet ederim artık.

Last edited:
Günaydın.

Türkiye'nin politik anlamda en büyük ve belirgin sorunu ülkede doğru düzgün bir muhalefet olmaması zaten. Partiler çöp, öne çıkan sözde "muhalif kişilikler" de her türlü bir falso veriyor; şimdi saymayayım. Gerçekten muhaliflik yapanlar da zaten ya bir şekilde içeri alınıyor, ya da yurtdışına kaçıyor. İstisnai durumlar yoksa gerisini konuşmaya gerek yok bence.
Ülke böyleyken Tayyip değil 2023'ü, 2033'ü bile alabilir, tabii bir şey olur da halk ayaklanmazsa

Günaydın.

Türkiye'nin politik anlamda en büyük ve belirgin sorunu ülkede doğru düzgün bir muhalefet olmaması zaten. Partiler çöp, öne çıkan sözde "muhalif kişilikler" de her türlü bir falso veriyor; şimdi saymayayım. Gerçekten muhaliflik yapanlar da zaten ya bir şekilde içeri alınıyor, ya da yurtdışına kaçıyor. İstisnai durumlar yoksa gerisini konuşmaya gerek yok bence.
Ülke böyleyken Tayyip değil 2023'ü, 2033'ü bile alabilir, tabii bir şey olur da halk ayaklanmazsa

Herkes muhalefetten yakınıyor ama kimse sorumluluğu kendine almak istemiyor diye düşünüyorum. Mevcut sistemde muhalefetin, hatta mevcut meclisin yapabileceği hiçbir şey yoktur. Kararnamelerle ülke yönetilmektedir. Başkanlık adı altında da milletimiz bunu kabul etmiştir. Gerek koltuk sayısı, gerek medya ambargosu yoluyla bütün mekanizmalar lağvedilmiştir. Avukatların biber gazı yediği, protesto hakkından bihaber olan halkın, her protesto edene, öyle kafana göre protesto edemezsin yürümek terörist işidir yaftasının yapıştığı bir yerde, muhalefetin etkisi de bir yere kadar olabilir. Adam demokrasiyi sandıktan ibaret görüyorsa, ne anlatacaksın ki bu adama. Temel mantık becerisinden yoksun birine neyi açıklayacaksın?

Herkes muhalefetten yakınıyor ama kimse sorumluluğu kendine almak istemiyor diye düşünüyorum. Mevcut sistemde muhalefetin, hatta mevcut meclisin yapabileceği hiçbir şey yoktur. Kararnamelerle ülke yönetilmektedir. Başkanlık adı altında da milletimiz bunu kabul etmiştir. Gerek koltuk sayısı, gerek medya ambargosu yoluyla bütün mekanizmalar lağvedilmiştir. Avukatların biber gazı yediği, protesto hakkından bihaber olan halkın, her protesto edene, öyle kafana göre protesto edemezsin yürümek terörist işidir yaftasının yapıştığı bir yerde, muhalefetin etkisi de bir yere kadar olabilir. Adam demokrasiyi sandıktan ibaret görüyorsa, ne anlatacaksın ki bu adama. Temel mantık becerisinden yoksun birine neyi açıklayacaksın?
İşte bu da sorunun diğer bir boyutu ya, daha kötü işte. Anlatamazsın. Hele anlamak istemiyorsa hiç bir mümkünatı yok. Halktan kaçabilen kaçıyor, kalanlar da bir şekilde yaşamaya devam ediyor. Mutlularsa bir şey demem, ayrı konu, ama değillerse bir şeyler yapmalarının gerekli olduğunun farkına varmalılar, ki bu da "anlatma" mevzusuna geliyor işte. Anlamayacaklarını bildiğim için de uğraşıp kendimi kanser etmiyorum :meh:

"Türkiye'den Rusya/İran olmaz" diyenler halen vardı galiba, çoktan olduğunu fark ettiler mi merak ediyorum. Sözde "Yüce Lider" istediği yasayı istediği gibi geçirebiliyor zaten, meclistekilerin maaş almaktan başka vasfı yok.

@Cevapsız Sorular :smile: Çok kafaya takma bir girince alışıyorsun. Ama bize çok laf ettin aynısını söylediğimizde.
Oluşumun içerisindeki kıymetli insanlar, partinin vizyonu-ideali taşımaya yetmedi. her kesimden oy alarak iktidara gelebilmek için sadullah ergin gibi, nemalanmak için giren insanları alması, il başkanlıklarında falan siyasal islamcı değersiz varlıklara yer vermeleri, ketöyle alakalı ılımlı açıklamaları yapmaları taşımaya yetmedi. benim için oranı tutturamadılar. gerisin geriye kendi halkı ve milleti için uğraşacak bütün vatansever adaylara da kolay gelsin diyorum. Aynısını dediklerinizde de haklıydık başka bir diyeceğim yok.

Tatava yapmayın muhalefete basın işte Rusya'da da Putin kendine rakip olabileceklerin şöyle ya da böyle ayağını kaydırıyor, sonra millet " aa rakip yok " deyip %70 Putin'e basıyor. Orada Rusların yapması gereken muhalefete basıp geçmek. Burada da muhalefete basıp geçicez böylece sonunda daha iyi seçenekler ortaya çıkacak. Örnek veriyorum mesela Recep Tayyip Erdoğan partisinin içinde kendisine rakip olabilecek kimseyi bırakmadığı için AKP'de Erdoğan dışında adam kalmadı. 10 yıl önce AKP'den kim cumhurbaşkanı/başbakan olabilir diye konuşulduğunda 5-10 kişi düşünülürdü. Şimdi böyle bir insan kalmadı. Belediye başkanlıklarına yüksek makamlara hep kendine rakip olamayacak anti karizmatik insanları atıyor. Süleyman Soylunun popülaritesi biraz yükselir gibi oldu ona da hemen ekran ambargosu uyguladılar 2 ay televizyonda gözükmedi adam. Erdoğan başta oldukça siyasetçi havuzu kıt olacak.

Acaba 2023'te reis ne yapıp da yeniden aday olacak? Anayasaya göre yasak ama Türkiye burası sonuçta. Anayasaya uyulmuyor, anayasa uyduruluyor.

Bizim halka demokrası yaramıyor. Bütün herkeste bir yıkıklık var. Politikacılara iki çift laf etmeye korkuyorlar. Edenleri de vatan haini gibi görüyorlar. Korkaklar. Türkiye'nin yüzde doksanı koyundur. Kimse komfor alanından çıkacak kadar cesur değil. Köle gibi yaşamayı tercih ediyorlar. Bir şeyleri değiştirmek için, olan düzene karşı durmak gerekli. 80 darbesini görenlerin yetiştirdiği nesiller ezik yetişti. Onlar da kendi çocuklarını aynı şekilde yetiştirdiği için halk böyle.

Acaba 2023'te reis ne yapıp da yeniden aday olacak? Anayasaya göre yasak ama Türkiye burası sonuçta.
Yine büyük bir sürpriz olmazsa tek yolu erken seçim. Bunun için meclisten karar çıkmasını ben olası görmüyorum çünkü cumhur tek başına bu kararı alamıyor. Muhalefet de erken seçim için destek verecekse çok özel durumlar olmalı. Meclis harici cumhurbaşkanının meclisi fesh edip erken seçime gitme yetkisi var öyle olursa da tekrar aday olabiliyor olması lazım mevcut yasada. Ama burası Türkiye.

2 ayrı şerh var. 5+5 kuralı olduğu için eski parlamenter sistemde seçilen aday yeni sistemde 2 dönem daha aday olabilir. Diğer görüş önceki sistemde CB olan kişinin ikinci kez aday olamayacağı yönünde. Konu AYM'ye götürülür muhalefet tarafından, karar verilir reis yeniden aday olur.

reis kendi isteğiyle aday olmayabilir bence. erken seçim olmazsa tabi. bir de şu da tuhaf. ilkleri rasyonel olan, yaparım, kırarım, astığım astık, kestiğim kestik, benim dediğim olacak diyen grup atatürkçüler iken, ülkemizde şimdi rasyonel olanlar, eğitimli olup bir şeyleri düzelteceğiz biz, şunları yapacağız diyenler islamcı / seküler dindarlar. yapalım, halledelim, selametle çözelim diyen bir grup bunlar. burada bayağı bir değişim var. bu kesimin muhalifi ise irrasyonaliteden besleniyor. onun içinde çözüm üretemiyorlar sadece popülizm ve propaganda üretiyor. diğer yanda adamlar 'biz çalışıyoruz' nüansı yaratıyor. ( son 10 seneyi göz ardı ediyorum. )

Belli bir kesim için 2. atatürk gibi bir şey oldu tayyip erdoğan. ölmeden de ülke üzerindeki nüfuzunu bırakacağını da sanmıyorum. ama düşük ihtimal olsa da aday olmayı bırakabilir ileride.

Last edited:
olur mu olur.

ya yok ya tam viktoryan döneminde yaşıyoruz türkiye de. insanların neredeyse %70'i ön yargılı yüzsüz ve ahlaki çelişkilerle dolu falan. bundan sonra ne değişse neme. şurda 70 sene yaşıcaz zaten onunda % bilmem kaçı travmalarla geçti toplum olarak.

İstanbul sunumu yapılmış hoş olmuş.

Last edited:
En güzeli beyinsiz kesimde olmak he, tek derdin sahibinden de asla kafana göre alamayacağın ama %0.99 faiz oranlı kredi ile alabileceğin ev araba beğenip 15-20 yıl kira veya benzin parası öder gibi ödemek :wink:

Ayasofya' nın Lozan' dan önemli olduğunu gördük bugün. Anıtkabir pandemi gerekçesiyle kapalı tutulurken, tekbir getirerek yürümek serbestti. Yüzlerce kişinin Ayasofya' da toplanması pandemi kurallarına uygundu. Kadına şiddete karşı yürümek yasak iken, Atatürk' e lanet okuyarak yürüyenlere bir yasak yoktu. Ülkemden daha ne kadar soğuyabilirim derken, her gün daha kötü oluyor. Bıktım artık forum. İçimi dökmek istedim. Boğazımda taş var sanki. Yutkunuyorum ama gitmiyor.

tatlı bir program olmuş. yorumlarda şöyle bir şey farkettim bu videonun yorumlarında ekrem imamoğlu ile alakalı iyi yanlarını kötü yanlarını ya da işte şöyle adamsın böyle kralsın yorumlarını hiç görmedim. millet pek takmıyor gibi. ya da konuşulabilecek bir şeyi, bir yanı yok. diğer videoları, (çatlak şanzel, ali babacan, atilla taş, nedim şener vsvs) böyle değil mesela. ali babacana işte odtüyü şöyle birinci işte ted koleji işte laik eğitim vs diye bahsediyorlar. oysaki bu videoda mansur yavaş hakkında yorum yapılmış, fahrettin koca hakkında yorum almış onlarda videonun altında en beğenilen yorumlar. sanki biraz mansur yavaş'ın gölgesinde kalmış ekrem imamoğlu. mansur yavaş hiç mansur yavaş olmasaydı ekrem imamoğlu'nun popülerliği daha yüksek olurdu daha çok sevilirdi. sahnenin tek yıldızı olarak bütün gözler onun üzerinde olurdu bu iyi mi kötü mü bilmiyorum ama ekrem imamoğlu için kötü sanırım. çünkü ileride siyasi kariyerini ilerletmek isterse ( kendisi siyaseti bırakmak istediğini söyledi) millet bu zamanlarda bir belediyeci olduğu için ne yaptığını hatırlayacak nasıl yaptığını değil. coşkuyu değil. söylenen güzel sözleri popülizmi vs değil. mansur yavaşla kıyaslanacak ve kıyas libidoyu öldürür. hehe :grin:

Last edited:
Back
Top Bottom