Recent content by vitaedium

 1. vitaedium

  Forum Lakırtısı

  yok ya, sen beni tanımazsın. forumu çok fazla okuduğum için tanıyorum seni. :razz: ama eğer eski üyeler görmek istersen dm'ini yeşillendirebilirim.
 2. vitaedium

  Forum Lakırtısı

  pizzacı çocukla sıcak gelişmeler yaşayan colombos musun sen
 3. vitaedium

  Forum Lakırtısı

  Ahbeabi.
 4. vitaedium

  Forum Lakırtısı

  niye pinyin yazdın
 5. vitaedium

  Forum Lakırtısı

  forum kımıldamış biraz. ben istanbuldayım
  abi sen yaşlı duruyorsun ya olmaz
 6. vitaedium

  Forum Lakırtısı

  istanbul'da olan varsa çıtlatsın buluşalım
 7. vitaedium

  Forum Lakırtısı

  sehid namirin :neutral:
 8. vitaedium

  Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

  he ben defne samyeli sandim
 9. vitaedium

  Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

  kimin tapesi, yine neyi kaçırdık yav? :eek:
  eğer kastedilen uzun bireyse o olay yılların geyiği. son yılda sedat peker'in ima etmesi ve altın şafakçı yunan gazetelerinin tekrardan gün yüzüne çıkarması yüzünden çok konuşulan bir iddia oldu; ama tek bir görüntüsü bile yok... en azından bilinen internet sınırlarında.
 10. vitaedium

  Yaz Lakırtısı


  "yine bozkır türklerinde hükümdarlık anlayışında yetkinin ve gücün tanrı tarafından verildiği (34); hun devleti chanyusünün “benim hükümdar olmam tanrı tarafından kararlaştırıldı” (35), göktürk devleti'nde bilge kağan'ın “tanrı irade ettiği için tahta oturdum, dört yandaki milletleri nizama soktum”, “babam kağan ile anam hatunu tanrı tahta oturttu” ve “tanrı irade ettiği için kut'um olduğu için kağan oldum” gibi sözlerinde (36) görmek mümkündür. "

  ulan bak makale atıyorum, direkt olarak eski türklerdeki monarşik idarenin tanrı tarafından kararlaştırıldığı, ilahi bir idarenin bu gücü bahşettiği söyleniliyor. e be herif, islam medeniyetinde ali'nin ve ardıllarının durumu ne? alıntılayacak olursak "they primarily see the rulers who followed muhammad as illegitimate, with the only rightful muslim leaders being ali and his lineal descendants, the twelve imams, who are viewed as divinely appointed." diyor. yani ne demek istiyor? ali ve ali'nin soyundan gelenlere kutsal bir idare tarafından güç veriliyor, idaresi allah tarafından veriliyor diyor. yani neymiş? kut anlayışında da, islam'da da (bazı hiziplerde) tanrı tarafından idarenin lütfu söz konusuymuş.

  ha keza ben ne bu tartışmaya başlarken, ne de başladıktan sonra direkt olarak kut anlayışının islam'da ve vikinglerde karşılığı da var demedim; ama idarenin tanrı tarafından liderlere verilmesi çoğu kültürde yaygın olan bir durum. buradaki kavram benzerliğini de anlamazsan uğraşmim boşuna. teşekkürler.
 11. vitaedium

  Yaz Lakırtısı

  Pişman değilim:dead:

  Attigin seyin kut anlayisi ile bi alakasi da yok. Ebu bekir in muhammedle kan bagi yok bi kere. Ordan fire veriyorsun. arkadası kendisi.
  maalesef ingilizce bilmediğini de kanıtlamış oldun... alıntıladığım bölümü 2-3 kere daha bu sefer seslice tekrarlayarak oku bence. ?
 12. vitaedium

  Yaz Lakırtısı

  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Succession_to_Muhammad direkt wiki'den atim. zaten oldukça bilinen bişi. bir de alıntılayım şöyle;

  "they primarily see the rulers who followed muhammad as illegitimate, with the only rightful muslim leaders being ali and his lineal descendants, the twelve imams, who are viewed as divinely appointed."

  cherrypicked özelliklerle bu kültürleri küçümsiceksek söyle de, bu mesajı editleyip verdiğin diğer örnekler konusunda da bikaç yazı bulayım.
 13. vitaedium

  Yaz Lakırtısı

  meanwhile turks :

  doğaya inanıyor ve saygı duyuyor
  ağaçları kutsal olarak görüyorlar
  güneşi kutsal olarak görüyorlar
  ama bunları putlaştırmıyorlar gök tengrinin gönderdiği nimet olarak algılıyorlar
  maskülenler ama cinsiyet olarak daha önce pek görülmedik bir şekilde egaliterler
  ruhun ölümsüz olduğuna, iyilerin uçmaka (cennete) kötülerin iste cehenneme gideceğine inanırlar ve kimin iyi kimin kötü olduğunu salak bir şekilde dogmayla sınıflandırmazlar
  kut anlayışı ile adamın tabiri caizse bir yerine koyar


  bayağı bayağı tecavüzcü yağmacı barbar vikingler ve sıcaktan beyni yanmış araplardan daha anlamlı gibi.
  dayı sen ne diyon allasen. bu dediklerinin çoğu hakaretamiz bi şekilde haklarında konuştuğun vikinglerde ve araplarda yok mu da türk kültürüne pay çıkarıyon asd
 14. vitaedium

  İlkbahar Lakırtısı

  katiliyorum, ben de *******
 15. vitaedium

  İlkbahar Lakırtısı

  Genel anlamda aktif forum göremiyorum ben. Forum kültürü yerini muadillerine bıraktı diyebilir miyiz? Caiz midir?
  DonanımHaber var hâlâ TR'de. Yabancıları bilemicem.
Top Bottom