Recent content by vitaedium

1. vitaedium

Dînî Tartışma

reyiz yıllar içinde pascal'a kadar gelmişsin. böyle giderse bir 10 yıla seni 20. yy filozoflarında görmeye başlarız herhalde. iyi forumlar.
  2. vitaedium

Forum Lakırtısı

yok ya, sen beni tanımazsın. forumu çok fazla okuduğum için tanıyorum seni. :razz: ama eğer eski üyeler görmek istersen dm'ini yeşillendirebilirim.
  3. vitaedium

Forum Lakırtısı

pizzacı çocukla sıcak gelişmeler yaşayan colombos musun sen
  4. vitaedium

Forum Lakırtısı

Ahbeabi.
  5. vitaedium

Forum Lakırtısı

niye pinyin yazdın
  6. vitaedium

Forum Lakırtısı

forum kımıldamış biraz. ben istanbuldayım
    abi sen yaşlı duruyorsun ya olmaz
  7. vitaedium

Forum Lakırtısı

istanbul'da olan varsa çıtlatsın buluşalım
  8. vitaedium

Forum Lakırtısı

sehid namirin :neutral:
  9. vitaedium

Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

he ben defne samyeli sandim
  10. vitaedium

Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

kimin tapesi, yine neyi kaçırdık yav? :eek:
    eğer kastedilen uzun bireyse o olay yılların geyiği. son yılda sedat peker'in ima etmesi ve altın şafakçı yunan gazetelerinin tekrardan gün yüzüne çıkarması yüzünden çok konuşulan bir iddia oldu; ama tek bir görüntüsü bile yok... en azından bilinen internet sınırlarında.
  11. vitaedium

Yaz Lakırtısı

"yine bozkır türklerinde hükümdarlık anlayışında yetkinin ve gücün tanrı tarafından verildiği (34); hun devleti chanyusünün “benim hükümdar olmam tanrı tarafından kararlaştırıldı” (35), göktürk devleti'nde bilge kağan'ın “tanrı irade ettiği için tahta oturdum, dört yandaki milletleri nizama soktum”, “babam kağan ile anam hatunu tanrı tahta oturttu” ve “tanrı irade ettiği için kut'um olduğu için kağan oldum” gibi sözlerinde (36) görmek mümkündür. "

ulan bak makale atıyorum, direkt olarak eski türklerdeki monarşik idarenin tanrı tarafından kararlaştırıldığı, ilahi bir idarenin bu gücü bahşettiği söyleniliyor. e be herif, islam medeniyetinde ali'nin ve ardıllarının durumu ne? alıntılayacak olursak "they primarily see the rulers who followed muhammad as illegitimate, with the only rightful muslim leaders being ali and his lineal descendants, the twelve imams, who are viewed as divinely appointed." diyor. yani ne demek istiyor? ali ve ali'nin soyundan gelenlere kutsal bir idare tarafından güç veriliyor, idaresi allah tarafından veriliyor diyor. yani neymiş? kut anlayışında da, islam'da da (bazı hiziplerde) tanrı tarafından idarenin lütfu söz konusuymuş.

ha keza ben ne bu tartışmaya başlarken, ne de başladıktan sonra direkt olarak kut anlayışının islam'da ve vikinglerde karşılığı da var demedim; ama idarenin tanrı tarafından liderlere verilmesi çoğu kültürde yaygın olan bir durum. buradaki kavram benzerliğini de anlamazsan uğraşmim boşuna. teşekkürler.
  12. vitaedium

Yaz Lakırtısı

Pişman değilim:dead:

Attigin seyin kut anlayisi ile bi alakasi da yok. Ebu bekir in muhammedle kan bagi yok bi kere. Ordan fire veriyorsun. arkadası kendisi.
    maalesef ingilizce bilmediğini de kanıtlamış oldun... alıntıladığım bölümü 2-3 kere daha bu sefer seslice tekrarlayarak oku bence. ?
  13. vitaedium

Yaz Lakırtısı

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Succession_to_Muhammad direkt wiki'den atim. zaten oldukça bilinen bişi. bir de alıntılayım şöyle;

"they primarily see the rulers who followed muhammad as illegitimate, with the only rightful muslim leaders being ali and his lineal descendants, the twelve imams, who are viewed as divinely appointed."

cherrypicked özelliklerle bu kültürleri küçümsiceksek söyle de, bu mesajı editleyip verdiğin diğer örnekler konusunda da bikaç yazı bulayım.
  14. vitaedium

Yaz Lakırtısı

meanwhile turks :

doğaya inanıyor ve saygı duyuyor
    ağaçları kutsal olarak görüyorlar
    güneşi kutsal olarak görüyorlar
    ama bunları putlaştırmıyorlar gök tengrinin gönderdiği nimet olarak algılıyorlar
    maskülenler ama cinsiyet olarak daha önce pek görülmedik bir şekilde egaliterler
    ruhun ölümsüz olduğuna, iyilerin uçmaka (cennete) kötülerin iste cehenneme gideceğine inanırlar ve kimin iyi kimin kötü olduğunu salak bir şekilde dogmayla sınıflandırmazlar
    kut anlayışı ile adamın tabiri caizse bir yerine koyar

bayağı bayağı tecavüzcü yağmacı barbar vikingler ve sıcaktan beyni yanmış araplardan daha anlamlı gibi.
    dayı sen ne diyon allasen. bu dediklerinin çoğu hakaretamiz bi şekilde haklarında konuştuğun vikinglerde ve araplarda yok mu da türk kültürüne pay çıkarıyon asd
  15. vitaedium

İlkbahar Lakırtısı

katiliyorum, ben de *******
Back
Top Bottom