Recent content by talemnar

1. talemnar

Mount & Blade: Warband - Viking Conquest Reforged Edition

Herkese merhabalar. 2 senelik konuyu hortlatayım dedim. Dün steam indiriminden DLC' yi aldım. Özellikle bozuk ve eksik Türkçe metin eleştirilerine rağmen "ne kadar olabilir ki" diye düşünmüştüm "o kadar olabiliyormuş". Gerçekten inanamadım. 1 saat kadar oynadım ancak grafik, detaylı parametreler, oyun atmosferi, deniz savaşları gibi pek çok ilgi çekici ve güzel şeye rağmen bu kadar berbat bir Türkçe olabilir mi bir Türk oyununda?
    Bunca senedir nasıl düzeltilmez? Görev için konuştuğum köyün reisi benimle "senli benli" samimi bir dil kullanırken o diyalog penceresini kapatıp yeniden açtığımda "hoşgeldin yabancı" ayarına geçiyor. Bannerlord' da da mı böyle?
    Şaşırdım açıkçası. Yazık edilmiş.
  2. talemnar

Sonbahar Lakırtısı

Bizim peder gg oldu sanırım. Şekeri, kalbi falan vardı. covid pozitif çıktı 3-4 gün önce.şimdi entube falan yaptırmışlar. bobrekleri falan çalışmıyormuş. Garip hissettiriyor. Günlerinin sayılı olduğunu bilmek.

"Death is what gives life meaning. To know your days numbered. Your time is short."

Hayda. Okumayı hiç beklemediğim bir şeydi. Umarım her şey tekrar yoluna girer veya girmiştir.
  3. talemnar

Sonbahar Lakırtısı

Ben hatırlamıyorum valla seni ya. Benden eski olma olasılığın çok yükse. Ki zaten kayıt tarihinde 2007.
    2010 tam da forumu bıraktığım sene. Maelstorm vardı mod. Dalai Pasha vardı. Her konuda sağlam tartışırdık. Oyunu 0.632 v zamanında aldım. Şaka maka 14 yıl olmuş. Buraların yaş ortalamasını yükseltiyorum belki ama Dört Yol Hanının tek olduğu zamanları da size benden başkası anlatamaz. :grin:
  4. talemnar

Forumu Bırakıyorum! - Foruma Geri Dönüyorum! - Foruma Ara Veriyorum!

Deminden beri döndüğümü nerelere yazayım diye başlık aranıyordum. Meğer nal gibi yer varmış. Bu akşam itibariyle foruma döndüm. Umarım eskisi gibi aktif ve kalıcı olurum. Merhaba forum ahalisi.
  5. talemnar

Sonbahar Lakırtısı

Herkese merhaba. Yıllar sonra geri döndüm ve sağa sola yazmaya başladım :smile: Uzun bir yolculuk sonrası evime dönmüş gibi hissediyorum. Benim zamanımdan kalan var mı? :grin:
  6. talemnar

Özlediğiniz, Göremediğiniz Forum Üyeleri

talemnar

Unuttu buraları.
    40 yaşında, 10 yıllık evli ve 1 çocuk sahibi baba olarak bu konuyu hortlatıyor ve foruma geri döndüğümü büyük bir mutlulukla ilan ediyorum. Bu kararım iyi mi olacak yoksa kötü mü hiçbir fikrim yok. Herkese merhaba. :smile:
  7. talemnar

Osmanlı'da okuma yazma oranı

@ancalimon:biri hariç iletilerin tamamını okuyamadım diyerek açık kapı bırakmıştım bir yanlış anlama ihtimaline karşı zaten.
    eyvallah açıklama için, pardon haksız itham için. bu bahaneyle bende nasıl baktığımı açıklamış oldum.
    ilk fırsatta okuyayım ama yazdıklarını.
  8. talemnar

Osmanlı'da okuma yazma oranı

ancalimon said:
    Anlatamıyorum. Galiba farkında değilsin ama ülkemizin güneyinde ve doğusunda nerede Kürt yaşıyorsa orada ya savaş var, ya sorun var. Kendi ülkemizin Kürtlerini neden herhangi bir şekilde onlara yakınlaştıralım?  Elbet bana benzesinler isteyeceğim. Onlara benzerlerse neden bize bağlı kalmak istesinler?

Birtek benim ülkemde var olsalar otonomluk bile düşünülür ama başka ülkelerin güdümündeki ya da kaos içindeki haydut ülkelerde de var Kürtler. Ben nasıl onlarla benim ülkemde yaşayanları bir tutarım?
    açıkçası bugün ilk attığın iletiler dışındakini baştan sona okuyamadım (çalışıyorum vaktim dar) fakat "bana benzesinler isteyeceğim. Onlara benzerlerse neden bize bağlı kalmak istesinler?" lafın beni benden aldı.
    derler ki adama "sen kimsin de sana benzesin?" ve "ben (biz) ve o (onlar) ayrımı yaparak bölücülüğün de ötekileştirmenin de alasını sen yapıyorsun." bundandır ki gördüğüm kadarıyla konuya yaklaşımının temelinde bir yanlışlık var. içten içe...
    dil, ırk, soy, mezhep, din, etnisite... bunların hiçbiri yoktur atatürk milliyetçiliğinde. ondandır ki en sağlıklı millet tanımı bu devleti kuran halkın ortak adı olarak yapılanıdır.
    ülkü (amaç, hedef) birliği yoksa işte o zaman o ülke parçalanır çünkü her grup ayrı yöne gitmek isterken bunu becerir zira her grubun ülküsü ayrıdır. ve biz ülkü birliğimizi kaybettik. neydi o ülkü? çağdaş medeniyetler seviyesinde vatandaşlarının insanca yaşadığı aklın hakim olduğu bir ülke. durum bu kadar basit aslında. herkesin ideali buysa gerisi boş.
  9. talemnar

Köpeğim Ağzı Ölü Gibi Kokuyor...

eee... koklama o halde diyeceğim ama çok lakayıt olacak galiba. o yüzden sordum google amcaya
    http://www.hayvanbilgisi.com/pet-hayvanlari/kopeklerde-agiz-kokusu-nedenleri-2159/
    http://www.platinumdisjeli.com/kedi-kopeklerde-agiz-sagligi.aspx
    gerçi buraya yazana kadar sen de google a sormuştum sormuşsundur herhalde. yoksa neden buraya "aranızda veteriner var mı?" minyalinden yazasın dimi?
    geçmiş olsun.
  10. talemnar

10 Kasımda Ankaraya!

protokolden sonra millet akın etmiş cidden. mozoleyi göremeden dönen olmuşsa şaşırmam.
  11. talemnar

10 Kasım

hay arkadaş ya. şurada düzenli yazdığım 2-3 konu vardı zaten, onlarda forumdan yaklasık 5 saat uzaklaşınca savrula savrula uçmuş. sayfalarca geri gidip okuyayım dedim ama yok yani, konular gibi benim kafa da uçtu gitti.
    ben ne demişim öteki ne demiş alıntı yapılmış benim söz sonra soru sorulmuş. o soru bana mı onu bile anlamadım lan.
    gerçi dur bi, tümden de haksızlık etmeyeyim forum din, millet ve atatürk tabularında en az 3 parçaya ayrılmış 2 senelik yokluğumda onu anladım en güzel. her 3 gruba da şunu söyleyebilirim ki özellikle 2009-2010 yılları arasında buradaki (artık pek çoğu gitmiş) bazı kullanıcıların fikirleri ve onlarla yaptığım tartışmalar benim (28 yaşımda olmama rağmen) sorgulama, araştırma ve irdeleme vasıflarımı geliştirdi. olaylara, kişilere ve durumlara daha esnek bakmamı sağladı.
    allahaşkına özellikle bilgi ve belgeli (akademik ya da buna yakın olsun ama kalkıp da öyle youtube videosu koymayın lan) durumlara inkar ederek yaklaşmayıp irdeleyici yaklaşın. konulara bi boka varmıyor bari dolaylı olarak bir gelişim sağlayalım veya sağlayın ya da bana ne be.
  12. talemnar

10 Kasım

@Artizan: eyvallah buna bende ayar oluyorum. üzülüyorum. deli oluyorum. eyvallah ama dediğim gibi bunlar başkaaaa, 10 Kasımda insanların gönüllerinde, zorlama olmadan yas tutmaları başka.
  13. talemnar

Adnan Menderes Kimler Tarafından Neden İdam Edildi?

@The Braveman: ne diyorum ben sana? sırf kendi fikirlerini savunacak olmanın kör inadı ile irdeleme yapmadan "inanmam" ben deme, irdelemek zor geliyorsa da cevap verme diyorum. bana ce cü ediyorsun. yani tamamen "bu insan allah birdir dese inanmam" durumları. e ama allah bir be bebeğim. kim demiş bunu diyerek yaklaşıp denileni görmemek iyi bir şey değil. yapma.
    doğruysa da sadece menfaat demişsin ya. senin benim onun ibadetleri tamamen menfaat zaten. cennete gidelim yaranması. o yüzden "menfaat" diyerek samimiyet sorgulaması yapma yani. bu da doğru bir yol olmamış.
    namaz kılan, din öğreten?  o dini öğretenler şeyhler şıhlar kerameti kendinden mensul kişiler mi acaba?
    bir kanun (kural) çıkarttıysan ona uymayanlara yaptırım uygulaman gerekir. bunun gereği budur. adam tekbir getirdi diye değil. DİKKAT ET!! tekbir getirdi diye değil. arapça tekbir getirdi diye sorguya uğramış. anlatabildim sanırım.
  14. talemnar

Allegro said:
    Abartmayın aminyum ne dini yasaklaması?
    he valla. bir de öyle birşey iddia etmiş dimi? ama onun anladığı yasakla bizimki aynı olmuyor işte. dini referanslarla devlet ve sosyal hayatı şekillendirmiyorsan bu dini yasaklamak oluyor, bazı kafalarda.
  15. talemnar

@The Braveman: Adam isim isim olay olay kaynak göstere göstere açıklama yapmış. doğrudur değildir ama kalkıp da bunları inadına kendi fikrini savunmak için "başkalarının yalanlarıyla anlatmaya çalışıyorsun" gibi bir aymazlık ile ileti atma cevaplama ya.
    araştır o  isimleri bak o kaynaklara irdele doğru, eksik, yanlış bulduğun yerleri sırala çürüt geliştir. ha yok zor ise bunlar, sus ve yazma bari.
    akıl yürütme güzeldir ama bir de alıntı yaptığın şu yazıyı çürütmek için  aklı yürütmek değil koşturtmak gerekir.
    hakikaten de dediğin gibi yapmışsın. "bu tamamen gereksiz" bir ileti olmuş senin için.
    bir de ibadeti kendi dilinde yapmak neden dine saldırmak olsun? kolaylıklar dini islamı ben arapça yaşamıyorum diye beni cehennemine alacak allah, zaten allahım değildir.
Back
Top Bottom