Recent content by Sultan Berkuk

1. Sultan Berkuk

Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

@Bloc Malloc kullanılacak olan program için bellekte sanal bir alan oluşturulmasını sağlıyordu. Muhtemelen 16gb ram ihtiyacının olmasıda bu yüzdendir. 16 ve üstü için. Ramdaki yeri daha iyi kullandığı için fps artışı bu yüzdendir diye düşünüyorum. Doğrumudur üstadım?
  2. Sultan Berkuk

Piyadeler için şu ana kadar kesin karar aldığımız birimler;

• Reformlu Yeniçeri Ortaları,
    • Nizam-ı Cedid Ordusuna bağlı Ortalar,
    Bizim mod projesinde ki dönem kapsamımız 1789-1815 yılları arasında olduğundan "Çok Oyunculu" kısmında ki planımız bu şekildedir. Şu anda Piyade için düşünülen birimler bunlar fakat Osmanlı döneminde yine popülerliğini 1.Dünya Savaşına kadar korumuş Arnavut Tüfenkçileri- erken dönem Avcı Taburları da eyalet birimi olarak ekleyebiliriz.
    @Lucon Askeri birlikler için şu siteyi kullanabilirsiniz. Gerçekten çok güzel bilgiler ve görseller var. (Eflak, erdel ve boğdan askeri birimleri bile var. Bu ülkeler hakkında detaylı yazıyı Türkçe kaynaklarda bulmak zor :/) Ben kendi projelerim için yararlanıyorum.

Ayrıca sekban alaylarını da ekleyebilirsiniz. Uzun savaş(1593-1606) dönemi orduya alımları ciddi bir şekilde artmış daha sonrada ordunun bel kemiği haline gelmişti. 18yy sonlarında yeniçerilerin ciddi bir şekilde bozulmasıyla büyük ihtimal ordudaki mevcutları daha da arttırılmıştır.
  3. Sultan Berkuk

[SP] - Freelancer - Askerlik Modu

kartondan bina modeli gibi gerçek olmadığını anlamak çok kolay oluyor oyunu biraz oynadığınız zaman.
    Çok yerinde bir tanım olmuş. Maalesef oynadıkça özelliklerin altının dolu olmadığını anlıyorum ve oyundan daha da soğutuyor. At konusu ise warband ve with fire and swordda da vardı. Atlar savaşta ölünce hemen ölmüyor sakatlanıyor vs. Üst üste savaşlarda ölünce artık gerçek oyunda da ölüyor ve lord yaya kalıyor.

Oyunun arka planını bilmediğim için çok yorum yapamayacağım ama şöyle bir sistem TW için faydalı olabilir. Warbandda soylular için zırh, at ve silahlar vardı. Örneğin bir npc grubunuzdayken köylü elbisesiyle yaya ve elinede silah vermeden toprak sahibi yaptığınızda(derebey) oyun tarafından tek tip kılıç, zırh, at veriliyordu. Eğer daha lüks itemler ile yaparsanız o şekilde kalıyordu. İtemler bu şekilde kategorize edilebilir ve lord şehirdeyken parası çoksa zırhını vs değiştirebilir. Bunlar için lordlara item saklayacak envanterde eklenebilir.
  4. Sultan Berkuk

Işınlanma olsa da lordların savaş kaybettikten sonra uzun süreler kalelerine çekilip mangal yapmaları sanki 1.5.8de yoktu.

Işınlanmadan kast ettiğim şey savaşı kaybedince ana şehrine ışınlanması değil bu arada. Onu yapsın, yoksa yolda çapulcular kevgire çevirir lordları. O konuda sıkıntı yok. Ama ana şehrine gittikten sonra da kendi sahibi olduğu yerlerde rastgele ışınlanmalar oluyor. Mesela X kalesinde duruyorken hiç kaleden çıkmadan bir anda Y şehrine gitmiş oluyor vs. Bunlar sıkıntı durumlar. Halbuki X kalesinden garnizon alıp Y şehrine gidebilir. Gitmemesi için hiçbir sebep göremiyorum
    Evet biliyorum. Bende senin kast ettiğini kast ettim. :smile: Warbandda da zaten lordlar yenildikten veya serbest bırakıldıktan sonra ortada 1 hafta görünmez sonra sahip olduğu yerleşkeye ışınlanırdı. Burda direk ctrl+spaceyi basıyorlar. Bende iki şehir arasında giderken fark ettim. Belli bir ülkenin bütün şehirlerindeki turnuvalara katılmak için şehir şehir gezerken lordları ya turnuvada yada kalede görüyordum. O mesafeyi yürüyerek gelmesinin imkanı yok. Sonrada zaten forumda okudum. Ama uzun süre kalede vs. beklemelerinin sebebini bilmiyorum. Lordları ışınlanmalarını mantığı sanırım güçsüz lord tam yakalanacakken veya yenilecekken ortamdan kaçmasını sağlıyor. Esir veya ölüm olmazsa lord sayıları dengede olacağından ülkeler kolayca çökmüyor. Ama cidden rahatsız edici bir olay. Sonuçta arka planda hile yapılıyor. Keşke başka bir çözüm yolu olsaydı.
  5. Sultan Berkuk

Bir ışınlanma durumu var evet. Ve kaybeden lordların uzun zamanlar savaşa girmekten korkması gibi. Emin olmamakla beraber bunun "snowballing"i durdurmak için alınmış bir karar olabileceğini düşünüyorum çünkü 1.5.8 de sanki bu durum yoktu.
    Evet. Neredeyse aralıktan beri var. Yanlış hatırlamıyorsam bu konuyu Mexxico ele almıştı. Lordlar oyuncunun görüş mesafesi dışında ışınlanma kullanabiliyor. Bu sayede snowballingi ciddi derecede azalttıklarındanda söz etmişti. Warbandda da böylemiydi bilmiyorum ama çok garip ve gerçekçiliği öldüren bir olay. Aynı şekilde yanlış hatırlamıyorsam lordlar paralarınıda arttırabiliyor.
  6. Sultan Berkuk

Yemek konusunda bir şey verilmiyor ama otomatik olarak yemeğin veriliyor ordudayken. Yani canın azaldıysa falan yükseliyor vs. Yağma olayı yok bunda, Freelancer'da hatırlamıyorum açıkçası bu özelliği oynadığın Warband modu ile alakalı olabilir. Klan seviyen 3-4 olduğu zaman teknik olarak asker yönetecek yeteneğe sahip olduğun için oyunun zaten içinde olan Paralı Askerlik sistemi daha mantıklı geldiği için normal askerlik konusunda kısıtlama getirdim. Terfi otomatik oluyor ama seçim şansı tanıyor sana. Zorunlu evet, ama izlediğin yola göre değişiyor. Yani piyade kalmak istiyorsan o noktada ilerlemen yararına olur. Oyunun içinde şu an için zaten hafif süvari diye bir ayrım yok bildiğim kadarıyla( yani class olarak var ama görünürde yok bu ayrım askeri birlik ağacında )
    Muhtemelen freelancerın üstüne eklemişlerdir. Yağma derken savaştan sonra savaş ganimetinden birkaç parça kalıyordu diye hatırlıyorum. İşte örneğin normalde bir orduyu yenip savaş ganimeti 5 kılıç aldıysak freelancer olarak 1 kılıç alıyorduk gibi. Böylece biraz para biriktirebiliyorduk. Paralı askerlik şimdi daha mantıklı geldi. Böyle daha iyi olmuş. Sanki hükümdar adı altında artık kendi ordusunu yönetme hakkı verilmiş gibi. Hafif süvariden kastım warbandda Sarranid atlıları vardı. Terfi edince Sarranid Memlüğü oluyordu. Ben atlıları daha çok severdim. Zırhları memlüğe göre bir tık daha hafif olup kullandığı silahlar kargı ve topuza göre daha seri geliyordu. Tabi Memlükler vurucu darbeyi indiriyor. Freelancerda da memlük olmak istemezdim. Ama zorunlu oluyorduk. Dediğim gibi zaten asıl özellikleri eklemişsin. Çok gereksiz basit birkaç özellik çokta gerek yok. Ama umarım kamp özelliğini getirirsin.
  7. Sultan Berkuk

Vizeler yaklaştıya geldikçe geliyor :grin: Ellerine sağlık bu özelliği çok istiyordum. Tam sürüm gelene kadar mod yüklemek istemiyordum ama kesinlikle bu modu yükleyeceğim. Birkaç önerim var. Eğer bunlar varsa şimdiden kusura bakma. Warbandda haftalık ekmek veriliyordu ve onunla idare etmek zorundaydık çok keyifliydi. Bu eklenebilir. Savaşlardan sonra yağma yapabiliyorduk diye hatırlıyorum ama umarım yanlış değildir. Klan seviyemizde 3-4 gibi yani yüksekse iyi bir rütbede de orduya girebiliriz. Sonuçta deneyimli savaş görmüş iyi bir asker olmuş oluruz. Warbandda sıramız geldiğinde terfi olmak zorundaydık. Burda zorunlu mu bilmiyorum ama bence olmamalı. Sonuçta terfi edilirken ağır süvari > hafif süvari oyuncu hafif süvari olmak istiyorsa veya benim gibi basit ve sıradan bir asker olmak istiyorsa kısıtlanmamış olur. Vikings Dlc sindeki gibi kamp seçeneği gelse ve sahneleri olsa çok keyifli olur umarım eklersin. Belki npcler vs. de kamp moduna geçer. Zevkli olur. Şimdiden oyuna bir ısındım. Yazdıklarım çokta gerekli değil.
  8. Sultan Berkuk

Bu kadar hata yapmış olmalarına rağmen hâla hata yaparak topluluğa dürüst bir biçimde cevap vermiyorlar. Keşke her şeyi netliğe kavuştursalar ve bunun gibi birçok şey için özür dileseler. Oyun bilgisayardan bilgisayara inanılmaz değişkenlik gösterebiliyorken ''Birkaç özellik ekleriz sonra tam sürüm çıkarırız pek bir şey beklemeyin'' dememeleri gerekir. Eğer oyuncu topluluğun hatrı sayılır bir çoğunluğu gelen özelliklerden şikayetçiyse ''Bu oyun Bannerlord, Warband değil'' demelerine lüzum kesinlikle yok. Evet bazı değişikliker için bunun denmesi normal, çağ ve oyuncu ihtiyaçları ilerliyor, bu nedenle savaş sisteminin değişmesi gayet yerinde bir karar. Ancak diğer özellikler neden gitti? Bu oyunu basitleştirmenin sonu nereye kadar gidecek? Elimizdeki oyun inanılmaz basitken neden böyle bir oyunda ''Strateji'' ettiketi var? Rol yapma ögeleri isteyince oyun strateji oyunu denebiliyor ama strateji ögesi yok. Nerede o strateji ve rol yapmayı sentezleyen oyun? İkisi de çok eksik ve ne olacağı belli değil. Warband'da olan özelliklerin geri geleceğini bilmek de artık içimi rahatlatmıyor. İki hafta önce çocuklar şampanya patlatıyordu battle terrain sistemi gelecek diye, Warband'da vardı yahu o özellik. Oyun motorunun gelişmesi temel mekanikleri yapmanızı engelliyorsa neden yapıyorsunuz? Oyunun inceleme oranları veya oynanma sayısına bakarak ölçmek yerine kaç tane Warband oyuncusu bu oyunu oynuyor, kaçı beğenmiş ona baksanız? Steam'den ben de olumlu inceleme attım. Gelin görün son iki haftada Warband'ı 20.5 saat, Bannerlord'u 1.3 saat oynadım. Oyunun bozuk olduğunu kabul edip bir özür yayınlayarak ne olacağını anlatmak bu kadar zor olmamalı. Zor bir dönemdeyiz, herkes açısından zor ve şirketin yaşadığı sorunları asla bilemem ama artık dürüst olsanız? Hep bir şeyleri saklamaktan ders alınması gerekmez mi? ''Şunu şunu yapacağız'' gibi net bir açıklama beklemiyorum kesinlikle, ama azıcık tahminlerinizi de mi paylaşamazsınız? Ya da neden inatla düello gibi sıkça talep edilen sistemleri eklemediğinizi açıklasanız? Röportaj sayesinde daha önce bu tarz birçok şeyin denendiğini öğrendik ki önerilerin dinlenmesi güzel bir şey. Bu önerileri ısrarla görmek istemiyorsanız neden eklemediğini açıklamıyorsunuz ki? Sorunun cevabı öncelik vermemeniz olduğu için mi? :neutral: İnsanları Bannerlord'a bağlayan şey yaşattırdığı hissiyattı. Şu an ise Bannerlord özel bir şey hisettirmiyor. Warband'ın daha az gelişmiş ama daha iyi grafiklisini oynamak gerçekten hoş değil. Bari şu downgrade olayına bir el atsanız. Yahu yemin ediyorum oyunun betasının grafikleri vec atmosferi şu ankinden daha güzeldi ya. Optimizasyon becerilemedi mi de bu tarz ucuz yollara başvurdunuz ve oyunu kıstınız? Atlar harita dışına koşuyor, item ikonları 480 piksel, battle yapay zekası zaten Allah'a emanet ne olduğu belli değil. Oyunun arkada bu kadar işlem döndürmesini takdir ediyor ve elbette saygı duyuyorum ama bunlar gerçekten Mount & Blade oyuncusunun asıl talebi miydi? Her şeyin altından kalkabileceğinizi düşünüp büyük bir işe başladınız sonra işler sarpa sarınca yavaş yavaş önemsiz küçük özellikleri atarak oyun çıplak kalıncaya kadar devam ettiniz sanırım, akla daha makul bir seçenek gelmiyor. Bunları yapmanız arkasındaki neden belirsiz, defalarca irite edici biçimde bahsettiğim gibi dürüst olup açıklasanız ve Warband'ı Bannerlord için terk eden ve Bannerlord'da da umduğunu bulamayan oyuncuların dikkatini tekrar size
    Sana katılıyorum. Düşüncelerimi tamamen aktarmışsın. Yapımcıları anlayabiliyorum. Gerçekten işleri zor ama birazda buna kendileri sebep oluyor. Şu eklenecek yada vazgeçtim olmayacak derken bir bakıyoruz oladabilir deniliyor. Ne dedikleri belli değil. Basitleştireceğiz derken warbanddan da geride bir oyun yaptılar. Eğer böyle giderse durumu with fire and sword gibi olacak. Şuraya yazıyorum. Ha benim 300 saatim var. 17. Yy Doğu avrupasını sevdiğim için çok hoşuma gidiyor. Ama yapılabilecek şey çok sınırlı. Devlet kurma yok. Dolayısıyla iyi özellikler kötü özellikleri götürüyor. Zaten kime sorduysam benim dışımda warband daha iyiydi diyorlar. Bannerlordda böyle tamam grafik iyi mekanikler iyi de ee sonra?
  9. Sultan Berkuk

Umut benim ekmeğim.. Bakalım soru-cevap, yeni modlar vs gelsin birkaç aya belki DLC konuları netleşir, bir şeyler görürüz.

Source Code(2011) adlı filme bakacağım birazdan. Bugünlük yeteri yorum yaptım, fikirlerimi paylaşım işte. Neyse güzel film bulmak zor, bulmuşken bir dene, izleyeyim.
    "Umut iyi bir kahvaltı fakat fena bir akşam yemeğidir."
    Gerçi bende aynıyım.
  10. Sultan Berkuk

buna hem katılıp hem katılmıyorum. Belki olumlu taraftan bakıyorum. Katıldığım taraf, diyaloglar oyuna benim istediğim kadar zenginlik ve derinlik katmıyor. Rol yapma işlevine beni yeteri kadar sokamıyor. Ama katılmadığım taraf ise bu oyunda rol yapabiliyorsun. İstersen ticaret adamı, istersen haydut, veya istersen lort. Bunun için illa diyaloglara ihtiyacın yok. Oyunun içindeki mekanikler benim kendi hikayemi yazmam ve oynamam için yeterli. Gerisini benim kendi hayal gücüm yapıyor zaten. Buna en güzel örnek legolar ile oynamak gibi diyebiliriz. Legolar ile oynarken diyalog yoktur ama sen kendi hayal gücünle rol yapabilirsin.
    Burada şunu da söylemek gerekir, oyunun mekanikleri mükemmel değil, pürüzlerinin giderilmesi gerekir ve diyaloglar içine çekmiyor bu doğru. Diğer taraftan oyun kendi aralığında, senin kendi hikayeni ve kendi rolünü üretmeni ve oynamanı sağlıyor. Bu benim kendi görüşüm.
    Bende sana hem katılıyorum hem katılmıyorum. :smile: katıldığım taraf bende strateji oyunlarını hayal gücümle sanki yaşıyormuş gibi oynuyorum. Katılmadığım taraf ise diyaloglar illa abartı olsun demiyorum. En basitinden warbandda bir derebeyi sora sora bulmamız, siyaset için onlara kalradya hakkında sorular sorup kendi tarafımıza çekmeye çalışmamız gibi oyunda olması gereken şeyler var. Bence bu özellikler asıl oyunun zevkli tarafı çünkü tam olarak hissetmeni sağlıyor. Tabi bu benim fikrim. Yanılmıyorsam da şuan diyaloglar böyle kalıcak da denmedi. İleride ekleyecekler.
  11. Sultan Berkuk

Bu durumun getirdiği ekstra bir geliştirme süreci var. Bundan da kaçınmak istiyorlar. Yoksa Realistic diye bir checkbox koyarak herkese yönelik bir şey ayarlama şansları var. Ama bu sefer o gerçekçi kısım için de ayrıca testler yapılmalı, kodlar değiştirilmeli vs. Buna harcayacakları eforu oyunu bitirmeye harcamayı seçmişler gibi. Mantıklı mı? Evet. Ama sonradan bu tarz bir şey ekleyeceklerse mantıklı, yoksa benim gözümde büyük bir potensiyel kaybı seri açısından
    Çok haklısın. Bende Mart'tan beri bunu düşünüyorum. Bir an evvel bitsin üstüne bol bol özellikler eklenir. Daha birçok sorun, hata ve modlama araçları yayınlanmadan insanlar birşeyler üretmeye başladı. Ama onun dışında bittiğinde de yok bu kadar yeter sade kalsın demeleri çok saçma olur. Hem yıllardır şöyle özellik ekledik böyle şeyler var demeleri üstüne de özellikleri çıkarmaları... Bende istemem abartılı özelliklerle oynanmaktan çıkmasını ama böylede cok sade. Şuan sadece savaşa yönlendiriliyoruz. Umarım dediğin gibi olur. Zaten diğer türlü bence şirket ayağına sıkmış olur. Çünkü illaki bir gün Bannerlord bitecek ya sonra? Yine aynı evrende 1400-1500 yıllarını yaparlar veya daha geriye gidip 800-900 yıllarını. Hep böyle devam etmeyecek ya. Yeni birşey olmadan yapsan ne olur. Mount and blade böyle bir seri değil. Onu zaten modlarlar. Hep yeni oyuncu derken bu sefer kendi kitlesini kayıp etmeye başlarlar. Tabi ben ne düşündüklerini bilemem. Sonuçta koskoca şirket boyle bir karar aldıysa mantıklı bir sebebi vardır. Ama warbanddaki basit özelliklerinde bannerlordda olmamasının bir mantığı yok. Hani casus belliye falan yine tamam diyorum ama.
  12. Sultan Berkuk

Yanlışsam düzelt ama mevsimsel değişiklikler ( en azından hava olayları ) eklenmesi zor şeyler değil aslında. Oyunun içinde bir çok harita içinde çoktan mevcut bu. Yağmur/kar görselleri oyunu garipleştirdiği için eklenmiyor diye düşünüyordum ben.

Bunu söylüyorum çünkü bu tarz bir mod yapmıştım refactoring öncesi. Buglar yüzünden yayınlamadım. Her map için çalışmasa da rastgele bir mevsim döngüsü ekliyordu. Çok basitçe sistem şu şekildeydi:
    Kış ise, karlı bir alanda duruyorsa kar yağma olasılığını arttır. Ve o olasılığa göre kar yağdır. Karlı veya dağ olmayan bir yerdeyse yağmur yağdır. Çöl ise olasılığı kaldır.
    Yaz ise, yağmur/kar olasılığını kaldır. Sıcaklığı arttır.
    Sıcaklığa göre askerlerin davranışları falan da değişiyordu. Sturgialı askerlerin çöl atmosferine gelince yavaş ve daha kötü kılıç savurması gibi - çünkü sıcaklığa alışık değiller.
    Veya Aserai okçularının Sturgia kışında ellerinin daha fazla titremesi ve ok accuracynin düşmesi gibi. İki ay aynı iklimde durdukları zaman normal güçlerine dönüyorlardı. Tabi ana sistem bundan daha karışıktı o yüzden çok bug çıktı ama demek istediğimi anlattım bence.

Elbette görsel olarak ana haritaya dinamik şeyler eklemek sıkıntılı olabilir ama en azından hava durumunu belirten bir indikatör olabilir.
    Çok hızlı bir şekilde şunu yaptım mesela, buradan bile en azından nasıl bir atmosfere gireceğimizi görebiliriz
    TLpwG.jpg

Ayrıca gün-gece döngüsü var ya, benim aklım mı oyun oynuyor yoksa bana? :smile: Çünkü aynı map'in gece hali diye ayrı bir scene bulunmamakta. Fakat yine de gece savaşı oyunda mevcut. Elbette saatler 1-1 örtüşmüyor.
    Öncelikle ellerine sağlık. Bende mexico ya oyunun sadeleştirilmesinden ziyade floris modundaki gibi seçebeklerle istesiklerimizi ekleyebileceğimiz bir sistem önermiştim. Sonuçta yeni başlayanlar da bir süre sonra alışacak. Oyundaki gün kavramı warband gibi değil. Sanırım onu kastetmiş. 80 gün 1 yıl ya zaten geçen sürede yazın 1'i, kışın 9. günü gibi :/ Zaman kavramını böyle yapacaklarına 365 günün warbanddan ziyade daha hızlı akmasını haritadaki npclerin ve karakterimizin hızını daha azaltmaları daha güzel olurdu bence. Hem dengeler hemde daha gerçekçi olurdu.
  13. Sultan Berkuk

Acaba yapımcılar oyunu hiç oynuyor mu?

Evet @Emre DANACI 'nın da dediği gibi konu açıldığında okumuştum burayı. Yani evet özeleştiri gerekirse haklısınız şirkette oyunu gerçekten oyuncu gibi oynayan insan sayısı biraz az. İnsan işi oyun olunca geliştirdiği oyunu oynamaya çok vakit bulamıyor bu da sorun gerçekten. Yani günün 10-20 arası işteyiz bir şeyler ekleniyor oyuna sonra forumda insanların eleştirilerini okuyoruz oralarda neler yapılabilir düşünüyoruz derken oynamaya çok vakit kalmıyor ama en azından Twitch vs seyredince veya forumda gezinince kaybedilen yerine konuyor biraz. O yüzden sizlerin yorumları çok değerli. Ancak şunu mutlaka not edin günde onlarca soru geliyor mesaj geliyor vs bunlara yetişemiyoruz. O yüzden çoğu soruyu veya öneriyi cevapsız bırakmak zorunda da kalıyoruz ki oyunu geliştirmeye daha çok vakit ayırabilelim yoksa tüm vakit forumda geçer. Şunu bilin ki öneriler genelde okunuyor mantıklıysa zaten onları atıyoruz kafaya:smile:

Konuya gelelim. Şimdilik sadece 1 konusunu açıklamaya çalışacağım. Sonra vakit bulursam devam ederim kendi alanımdakilerle. Şimdi oyunda şöyle bir mekanik var 1.5.1 ile geldi. Krallıklar çok fazla düşmanla aynı anda savaşmak istemiyor. Bu konu eskiden çok daha kötüydü. Krallıklar aynı anda 3 düşmanla savaşıp daha oyunun ilk 2-3 senesinde yok oluyordu 1.5.1'e kadar. Özellikle Northern Empire ve Southern Empire. Orada bir iyileştirme yapmıştım 2 ay kadar önce bu snowball'ı biraz azalttı ama tabii sorun bitmedi. Şu anda da sadece 1 düşmanla savaşırız her zaman gibi bir durum yok sadece eskisinden iyi. Bazen bir krallık ender de olsa aynı anda 2-3 düşmanla savaşabiliyor. Şimdi bu konuda en büyük sorun biraz da şu. Eğer biz sadece 1 düşmanın olsun dersek biz birisiyle savaşırken birisi bize saldırdığı anda barış yapmamız lazım bir tanesiyle. Bu durumda savaş ve barış ilanları çok fazla çoğalıyor. Misal bizim krallık X krallığıyla zorda kaldığımız için barış yapıyor haliyle (genelde) tribute ödemeyi de kabul ediyor sonra bizim diğer savaş bitiyor diyelim ama bu sefer AI düşmanımız da yok neden X krallığına hala tribute ödüyoruz ki moduna girip tekrar savaş açıyor vs derken bir senede tüm dünyada onlarca kısa savaş oluyor, şimdi bunu önlemek için farklı fikirler gelebilir ama her öneri de oyunun dinamiklerine uymuyor. Bu tip şeyler gameplay'i kötü etkileyen şeyler bu yüzden biz düşman sayısı illa 1 olacak gibi bir kısıtlamaya gidemiyoruz. Evet çok düşmanla savaşmak istemiyorlar ama bu noktada illa 1 olacak diyemeyiz yoksa iş anlattığım senaryolarda çorba oluyor veya hile yapacağız bazen krallıklar mantıklı da olsa savaş açmayacak. AI şu an hile yapmıyor mantıklı savaşı açıyor mantıklı barışı yapıyor. Ama savaş barış sayıları aşırı fazla olmasın diye mevcut savaşınız varken birisi size savaş açınca hemen kesin ikisinden birini kapatır diyemiyoruz. Büyük ihtimal bu olur ama olmayadabilir. İşin içinde ufak miktarlarda randomlık da var. Barış ilanlarının alınması biraz gecikebiliyor. Şimdi senin durumunda muhtemelen elinizde diğer krallıklara kıyasla az toprak kalmış ve kral ve lordlar zaten kaybedecek çok şeyimiz yok diye mevcut bir savaşları varken ikinci bir savaşı açmaya gitmiş olabilirler, bu evet hoş değil aslında geçenlerde ben de gördüm bunu. Savaş açtığınız krallıkların çok toprakları olabilir ve güçleriniz arasında çok fark olmayabilir biraz bu durum tetikliyor bunu. Ancak sonuçta 1.5.6'da savaş barışlar konusunda biraz sıkıntı da var ve bu konuda çalışmalar da var. 1.5.7'de daha iyi olacak bu konu. Savaşlar ve barışlar daha uzun olacak ve zayıf kalan krallıklar nasılsa çok toprağımız kalmadı herkese savaş açalım koparttığımızı kopartırız kafasından biraz çıkacaklar. Yağma konusunda ise işin içine biraz uzaklıklar giriyor. Yağma yapan lordun yakınında yağmaya müsait köy vardır yağma yapmıştır. Aşağıdaki yerdeki kuşatmaya çok uzak olduğunu veya gücünün yetmeyeceğini düşünmüş olabilir. Bu noktada da defans yapmanın önceliğini geçenlerde biraz daha arttırdım. Bu konularda çok garip davranışlar görürseniz save dosyanızı [email protected] adresine yollayabilirsiniz. Ben de incelerim.

Ayrıca bu AI konuları ne yazık ki karmaşık konular. Geçenlerde çıkan Cyberpunk 2077'de bile misal araba yolun ortasında durdu diye trafik kilitleniyordu adamlar ufacık şeyleri eklemek istememişler. Tabii bakın bunlar bile böyle biz de böyle yapabiliriz demiyorum da ana haritada hoşunuza gitmeyen kararlar olabilir elbet. Mount & Blade serileri çoğu oyundan çok daha karmaşık bir AI sistemi gerektiriyor, oyuncu çok kolay bazı nedenlerden AI'dan rahatsız olabilir bizim oyunda, neden şöyle yapmıyor diyebilir. Harita AI farklı savaşlardaki AI farklı, savaş barış vs gibi kararlardaki AI farklı. 3 tane farklı AI oldu bile. Haritada adamlar recruit toplayacak yiyecek ayarlayacak, yağmaya gidecek defansa gelecek, patrol yapacak, zayıf adam kovalayacak derken sadece harita AI'ında yapmaları gereken onlarca şey var ve bazen size en mantıklı gelen hamleyi seçmeyebiliyorlar ve bazen hata yapabiliyorlar. Bu durumlarda bana save dosyanızı gönderirseniz vakit bulunca o dosyayı incelerim ve sorun varsa bulup çözmeye çalışırım.

Bir de arkadaşlar bir konuya dikkat çekeyim. Ben de bol bol bizim oyunu eleştiriyorum da bizim insanımız biraz fazla gömüyor genelde. Benim de hoşuma gitmeyen bin tane şey oldu burada çalıştığım 12 sene boyunca bin tane hoşuma gitmeyen dizayn kararı alındı ama şu var yabancılardan biraz ders almamız lazım. Adamlar inanılmaz iyi niyetli ve yardımsever. Bizim ülke bu her şeyi gömme zihniyetiyle kendi kendisine zarar verir ve veriyor. Yabancılar oyunu 100 saat oynadım zaten verdiğimi aldım diyor genelde, steam'da ratingler 87% ki bence hak ettiğimizden biraz fazla. Bu oyun çok daha iyi olabilir miydi elbette olurdu potansiyeli elbette çok yüksek belki de biraz o yüzden üzülüyoruz ama her şeye çok imkan olmuyor hayatta. Sonuçta oyun işleri ülkemizde yeni yeni gelişiyor. Çoğu firma da cep telefonu oyunu yapıyor. Diğer ülkelerin zaten yıllar önce çıktığı merdivenleri çıkıyoruz. Kaynaklar sınırlı özellikle insan kaynakları sınırlı. Tecrübe sınırlı. Management kısmında değilim ama bu olay çok bariz parayı vereyim iyi adamı şirkete getireyim o da iyi AI yapsın iyi oyun yapsın ile bitmiyor. Birincisi siz kabiliyetli adamı Türkiye'de bulmakta da sıkıntı yaşıyorsunuz. İyi olan adam da yurt dışına gidiyor genelde (ülke şartları gereği) gibi bin tane sorun var. Bir de oyun aşırı kompleks ve bin tane farklı uğraşılması gereken yeri var. Multiplayer kısmı ayrı dünya ki ben hiç oraya girmedim. Oyunun içinde crafting ayrı bir dünya oraya da hiç girmedim ve orası şu an düzgün değil evet. Bizim oyundaki kuşatmadan veya field battledan sadece oyun yapan şirketler var. Diyaloglar mekanlar sahneler derken sonu gelmiyor. O yüzden dünyada da bu tarz oyun yapan şirket çok az ve pek rakip çıkmıyor. Çünkü diğer şirketler de o kadar güçlerine rağmen bu yükün altına girmek istemiyor, burada bir kâr görmüyorlar. Yani oyunda ilgilenilmesi gereken çok yer var. O yüzden hayal ettiklerinizi bazen bulamayabilirsiniz ve bazı yerlerde basite kaçılıyor olabilir bu da bence çok sert eleştirmeyi gerektirmiyor yine de ki şirketi en çok eleştirenlerden biri olarak diyorum bunu aslında. Hatta geçen gün savaş barış mekaniklerinin aslında lordların karakterlerine çıkarttıkları sorunlara veya daha insani şeylere bağlı olması gerektiğini savunduğumu yazmıştım uluslararası kısımda ancak yıllar önce o yolda gidilmedi ama bu da bence anlaşılır, oyun bu kadar kompleks olunca bir şekilde kontrolünüzü kaybetmemek için devamlı sadeleştirme taraftarı olmaya başlıyorsunuz ki bu benim tercihim değil ama anlıyorum. Sözlerim post sahibine değil bu arada genel bir bilgilendirme ekleyim dedim.
    Evet bazen eleştirilerin dozu kaçıyor. Yok parayı cukkaladılar gittiler yok şöyle yok böyle bende buna karşıyım. Ama onun dışındaki eleştiriler ve kızgınlıklar bir anne ve babanın çocuğuna iyiliği için bazen kızması gibi. Sırf Bannerlord-Tek Oyunculu başlığında sayısız konu açıldı acaba oyun ölüyor mu, nasıl durumu düzeltirler diye. Şirketin zarar etmemesi için fikirler atıldı. Türkiyede ve dünyada çığır açan çok farklı bir oyun serisi ve yıllarımızı da yukarıda dedikleri gibi seve seve verdiğimiz için kaygılanıyoruz. Bence aşırı tepkilerin sebebi bu. Üzülmeyin :smile:

Bu konudan bağımsız olarak şirketin oyunun çok kompleks olmasını istemediğini söylemiştiniz. Bence bu konuda çok yanılıyorlar. Kendi kitlesini kırıp yeni oyuncular için warbandın bir üst modeli ve biraz cilalanmışı yerine oyuncuya seçenekler sunabilir. Warband Floris modunu oynayanlar bilir. Çok fazla özellik vardı ve herbiri için kendimiz ayarlama yapıyorduk. Örneğin gelişmiş turnuva sistemini ve asker ağaçlarına yapılan eklemeleri ben sevmiyordum ve kapatıyordum. Ama başkaları açıyordu. Bence oyun şu hali ile kompleksliğe çok uzak. Eu4 ile aralarında dağlar kadar fark var.(Tabiki farklı strateji oyunları. Kast ettiğim oyunun yoğunluğu) İlk 100 saatimde daha ekonomiyi yeni çözüyorum. Her yerde buton var açıklama var. Her özellik için denge uygulanmalı. Yayınlarda, youtubeda ilk gördüğümde çok karışık geldiği için yıllardan sonra sonunda oynamaya karar verdim. Bannerlord böyle değil. Aslında warbandda da öğrenmek istediğimiz şeyleri sorarak öğreniyorduk. Tüccarlık gibi. Yok ben sadece savaşıcam diyorsak bakmıyoruz bile. Bir süre sonra herşey sıkıyor ve farklı bir rolde oyuna devam ediyoruz. Bence dediklerimi şirket değerlendirmeli. Daha gelişmiş bir diploması şart. Casus belliyi kast etmiyorum. Müttefiklik, vasallık, barış antlaşmalarının detayları(kale bırakma vs.). Sonuçta ilk defa Mount and Blade oynayanlarda bir süre sonra alışacak.
  14. Sultan Berkuk

Sanki Kalradyada değilim

@Emre DANACI @NordicEarl Öncelikle destekleriniz için teşekkürler efendim :smile: Herkes gibi benimde birçok fikrim var ama tabi değersiz olduğu için hiç uğraşmıyorum yazmaya. Marttan beri sadece bir öneriye "olabilir iletelim" dediler o da geçici steam başarıları içindi. Tabi ben yeni fikirlerden ziyade bunun gibi insanlarda nasıl olurda warband etkisi yaratır, warband özellikleri nerelere uyarlansa gibi düşünüyorum ama dediğim gibi boşuna.

@Wattman

Üstten görebileceğiniz gibi ne rodok bölgesi kalmış ne vaegir. Herşeyi geçiyorum sarranidin uçsuz bucaksız çöllerinden deniz geçiyor. Sanki yeni harita tasarlayamamışlar da dünya haritasını az bi değiştirelim demişler ama olmamış. Bence farklı bir kıta olmalıydı. Warband haritası kalradyaydı. Kıtayı büyütmek yerine farklı bir kıta olmalı ve khuzaitler vs. Buradan gelmeliydi. Aynı moğollar gibi. Hadi onu da geçiyorum Sargothun ortada ne işi var? Bence oyun için bir devamlılık istiyorlarsa önce oyunu tekrar bir oynamalılar. Bunu kötü amaçla söylemiyorum. Kıyıda köşede saklı çok güzel hikayeler var. Örneğin Haringoth kalesi. Svadyaya aitti. Burada derebey Haringoth yanlış hatırlamıyorsam rodoklulara karşı çok uzun bir süre kaleyi savunuyor ardından da ölüyordu. Hatta mezarı bu kaledeydi.(Mezar oyunda yok sadece npc hikayede anlatıyor)Oyunda Haringoth diye biri var ben bunu onun soyundan geliyor diye hayal ederdim ve ona derebeylik vs. Sunardım. Bu oyunda canlandırılabilir. Farklı ülkeler olsun tamam ama Rodokların isyan ile svadyadan ayrıldığını görsek oyuna daha bağlanabilirdik. Yada Nordların Vaegirin en üstteki şehri Richaveg sehrine akınlarını oyunda görseydik.(Aleyenin babasıda savaşıyo). Rolf'ün soyu Rolf klanına bağlı ve Kergitlerle çatıştıkları için sürgün ediliyorlar. Khuzaitlerde Rolf klanı olsa daha iyi olurdu. Sultan Hakim, kuzeni incili Arwa'nın babası Sultan Ayaz öldükten sonra tahtı ele geciriyor. Sultan Hakimin üzerinde Memlük zırhı var. Aynı şekilde sarranidlerde 10 memlük zırhlı, 10 tanede soylu sarranid zırhlı derebey var. Ben bunu memlükler iktidarı ele geçirmiş gibi düşünürdüm. Böyle birşey olabilirdi. Komple haritanın değismesine gerek yoktu. Yani demek istediğim baştan aşagı yeni bir oyun olması warband severleri memnun etmedi. İnsanlar arada bağ arıyor ama bulamıyor. Çünkü minik birkaç şey dışında hiç bir bağlantı yok. Onlarda çok çok az. İşte aserai da arwa klanı, kergit klanı vs. 200 yılda dünya bu kadar mı köklü değişir? Başkentler çok önemlidir. Burada kurulu bir düzen, asayiş vardır. Bir devlet bir devleti yıkınca başkantini kendi başkanti yapabilir, eyalet başkenti yapabilir. E burada imparatorluklar var. Bunlar yıkıldıktan sonra warband devletleri buraların başkentlerine kurulmuş olsun.
  15. Sultan Berkuk

Sanki Kalradyada değilim

Bence bunun bir diğer sebebide warband ile bannerlord arasında bir bağ olmayışı. Dialogları geçiyorum. Onlar ileride bizi yüz üstü bırakmaz. Ama warbanddaki harita bannerlordda çok küçük bir alanda ve özensiz yapılmış. Kergit-Sarranid sınırındaki dağlar, Rodok dağları, Kergit-Vaegir sınırı, Praven ve Nord kıyıları bannerlorda yok gibi birşey. Oysa yıllarca warbandda oralarda at koşturduk. Ve son derece gerçekçiydi yollar. Oyunun modsuz yetersizliğine rağmen coğrafi bölgeye göre stratejimizi bile yapabiliyorduk. Bir diğer ısınamamızın sebebide şehirler. 200 sene çok birşey değil. Nasıl olurda oyundaki neredeyse hiçbir şehir, kale, köy 200 sene önce var olamaz? Yani bir başkent bile mi ayakta kalamaz? Baştan aşağı değiştirmişler de oyunun devamı değil başka birşey olmuş. Ne bileyim en azından warbanddaki şehirler bannerlordda köy olsaydı en azından vay be derdik ama alakası yok. Bannerlordun genel haritasıda zaten bir acayip. Saçma sapan. Alakası olmayan bambaşka bir kıta gibi.
Top Bottom