Recent content by sezgin_perk

1. sezgin_perk

Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Hakan Balamir said:
    Biraz abartmıyor musunuz? Hayatınızda tek yaptığınız şey bannerlordu beklemek olamaz hadi ama yapmayın bunu. Bir de her gelen bloğa bu ne böyle çöp diyen bir güruh var. Ekşi sözlük bok atma timine döndü bu konu. Bu düşene bir tekme vurmak Çorak Anadolu topraklarına has bir durum sanırım başka bir açıklaması yok.

Hayatındaki tek meşguliyetin, Bannerlord bekleyen insanlara laf yetiştirmek mi?

"Çırık ınıdılı tıprığı" şeklindeki gereksiz tespitini yapmadan önce Ekşi Sözlük referansı vermen iyi olmuş Boracan. Yılan hikayesine dönen geliştirme sürecinden sonra, Metacritic şaaak diye yapıştırırsa 50 puanı, işte o zaman torunlarımıza anlatacağımız güzel bir başarısızlık öyküsü çıkacak.

Bloglara çöp deniyor, çünkü çöp. Oyun geliştirme sürecinin ne durumda olduğu belli değil, topluluğu oyalayacak içerik üretme işine girdiler. Yok ısı haritası, yok kılıçtan çıkan "Çınnnn" sesi. Amerika'yı yeniden keşfettiler mi bir de, tadından yenmez.

Edit:

Haritada 360 derece hareket edebilme bloğu da paylaşılmalı kesinlikle. Bir de videolarda savrulan kılıcın birini öldürmesi gözümden kaçmayan bir detay oldu. Yanılmıyorsam atlar da üzerine binebilir olacak. Şimdiden çok sabırsızlanıyorum, güzel günler bizi bekliyor.

Bu bloglardan tatmin olanlarınız varsa bana iletsin, "At yanağı ve kelebekler" isimli bir blog paylaşacağım bu hafta. Hayır duanızı alırım.
  2. sezgin_perk

ArmA 3

Yeni video da benden olsun  :smile:

3. sezgin_perk

Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

akqüst said:
    pB-kI.jpg
    Bu adamın kim olduğunu bilen var mı?

Saydıkları eksi yönler, Türkiye'deki kurumsal hayatın özeti gibi. Yazan kişi eski çalışan mı, palaşım gerçek mi, bunları bilemiyorum. Ama çok iyi analizlerde bulunmuş.

Bir kere patronu hakkında eleştiri getirmesinde bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorum. Bir insanın iyi bir yazılımcı ya da iyi bir girişimci olması, aynı zamanda iyi bir yönetici de olacağı anlamına gelmez. Göz önünde olan kişiler genellikle girişimlerinin başında kalmayı başarmış iyi liderler olsa da, çoğu senaryoda kurumlar büyüdükçe daha profesyonel yöneticilerle çalışılır.

Eksi yön olarak belirttiği maddelerden en vurucu olanı da, çok çalışan kişiyle, işini savsaklayan kişinin ayrımını firmanın yapamadığını belirtmesi. Bunu, İstanbul'da beyaz yakalı olarak çalışanlar çok iyi bileceklerdir. Aşağı yukarı hepimizin başına gelmiş bir durum. İşe girerken oluşturduğunuz kariyer hedefiniz ve hevesiniz ile çok çalışırsınız. Fakat görürsünüz ki, sizinle aynı pozisyonda olan biri günün yarısını "Çalışır" gibi yaparak geçiriyordur. Maalesef bu konudaki mantalite, hem vasıfsız yöneticiler hem de etik bilmeyen çalışanlar sayesinde yıllardır süregeliyor. Verim kavramına herhangi bir değerin atfedilmemesi, yaratıcılık gerektiren işlerde dahi 9-6 çalıştırmasa ölecek hastalığında olan yöneticiler; çalışanların mesailerinin büyük bölümünde kendi işlerine odaklanmamasına ve hatta freelancer iş alıp mesai saatlerinde ilgilenmesine kadar gidiyor.

Tabi işin bu kısmı bizi ne kadar ilgilendirir dersek, konuyu Bannerlord özelinde ele almaya çalışalım.

Ortada "Denenmemiş müthiş bir fikir" yok. Daha önce denenmiş ve başarı sağlanmış bir serinin devamı yapılıyor. Teorik olarak bunda hiçbir sorun yok. Sorunun başladığı yer, geliştirme sürecine başlanan tarihten bugüne gelene kadar geçen zamanda, demolarından görmüş olduğumuz üründen daha iyi bir ürün çıkmasını beklerdim. Animasyon geliştirmeleri, grafik geliştirmeleri, oyuna eklenen sistemler; hiçbiri, bunca yıllık geliştirmenin sonucunda gururla sunulacak şeyler değil. Önceki ürünümüzü, daha iyi haline getiriyoruz demek için de, bu kadar zamana ihtiyaç var mıydı, bilemiyorum.

Kaldı ki, internete düşen oynanış videolarında, hala çok "majör" hatalar göze çarpıyor. Örnek vermek gerekirse, yapay zeka hala çok kötü, görev sistemi kendini tekrar eden ve eğlenceli olmaktan çok uzak bir konumda, dövüş sistemi animasyonların biraz "modlanmış" hali. Dikkatli inceleyen insanlar, eminim ki daha fazla detay yakalamışlardır.

Başarı sağlamış ve sevilen bir serinin devam oyunu iyi mi olur, kötü mü olur, bunu bekleyip göreceğiz. Fakat geliştirme sürecinde bir problem olduğu artık herkesin malumu olmaya başladı. Topluluk için oyunun alay konusu olması, seriyi seven herkesi üzüyordur eminim ki.

Yabancı topluluğun "Overdosed Meme" kültürü mide bulandırsa da, daha beteri yine bizden çıkıyor. Beylerin, hanımlarla ilgili tartışmalarını noktalayan o kutsal cümleler, bu oyun için de çokca kullanılıyor. "Oyun çıksa, oynamaz mısın?". Oynarım. Warband da kusursuz bir oyun değildi. Fakat eksikler karşısında aynı anlayışı göstereceğimi zannetmiyorum.

"Bu ne tantana kardeşim, beğenmezseniz almazsınız" tayfası için de söyleyeceğim şu: Sevdiğim bir yönetmen, kötü bir filme imza atınca onu da çokca eleştiriyorum, hayal kırıklığı yaşıyorum. Eğer yapımcılar da bu şekilde düşünüyorlarsa onlara önerim, Kadıköy'de bir kafe açsınlar Bannerlord'tan gelen parayla, yormasınlar kendilerini.

Ha gerçi tavşan dağa küsmüş, dağın geliştirme süreci sekteye uğramamış tabi.

4. sezgin_perk

Artık Bannerlord'u bekleyen kalmadı

Her eleştriye kafadan giren elemanlar maaşlı sanırım.

Bu eleştrinin 3678. kere dile getirilmesi biraz baydı, farkındayım. Ama benim fikrime göre haklı bir eleştri.

İlk zamanlarda büyük bir heyecanla bilgi kırıntısı peşine düşmüş kitleyle, bugün kalan kitlenin bir olmadığı çok aşikar. Ben bu seri için artık veteran oyuncu sayabilirim kendimi. Artık ayda bir, göz ucuyla bakıyorum foruma. Ha "yoron cokonco yono oyono olocoksonoz" diyen tayfa da gözden birçok şeyi kaçırıyor. Biz zaten veteranız, alacağız oyunu. Hatta ve hatta, 20 yıl geçsin ve seri devam etsin; 40'lı yaşlarımızda hala oynayacağız. Peki ya seriye uzak insanlar?

"Oyunu iyi yaparlarsa kesin satar" tarzı sığ bir fikirle bu işler yürümez. Warband kadar satar oyun, ben de buna başarı demem. Kaldı ki günümüzde bir oyunun ekmeği, başarısına göre birkaç sene daha yeniyor. İlk tabakaya sattıktan sonra oyunu, ek paketini kime aldıracaksın?

Warband, multiplayer olarak en az oynanan oyunlardan birine dönüştü. Oyun eski olabilir, günümüz oyunlarından geride birçok yönü olabilir. Peki yapımcının hiç mi hatası yok? Kıytırık bir oyun  modunu eklediler yıllar sonra, tek yenilik bu. Hile koruması konusunda sınıfta kalındı. Hatta öyle ki, oyun kitlesinin son sürat erimesinden sonra, hile yapan elemanların yapmaktan vazgeçmesiyle bu iş bitti. Belki de hala vardır, bilemiyorum.

Başarı sağlamış oyuna bir yenilik getirme, hile korumasını bile sağlayama, 3 tane moddan çevirme dlc pazara sür, çevrimiçi oyuncu sayısını 1999 yapımı oyuna çevir, 8 sene bir oyunu geliştirme aşamasında bırak...

Oyun "mükemmel" olursa, eh iyi sattık diyebilecekleri bir rakam çıkar ortaya. Biraz beklenti altında kalırsa, hiç beklemedikleri linç gelir. 8 sene, birçok krediyi insanda tüketiyor. Pek çok kişinin görmek istemediği bir olay da, aynı türde oyunların çoğalmaya başlaması. Fakat hiçbiri başarıya kavuşamadı. Yine de bu, hiç olmayacağı anlamına gelmez. Büyük bir yapımcı, benzer bir oyunun çok daha afillisini 1 ay sonra çıkarırsa ne olacak?

Çıkınca yine ilk biz alacağız, oynarız da bir süre. Sonrası yine pek olumlu olmaz diye düşünüyorum. Bu serinin bizde duygusal anlamı var, o da yıllar geçtikçe azalmaya yüz tuttu.
  5. sezgin_perk

Mount&Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Varrak said:
    Zaten eleştirilen şey oyunun geç çıkıyor olması değil, iletişimin olmaması.

Yabancı bannerlord konusunda bir forum üyesi, Frank'ın eski bir mesajını paylaştı, o mesajın doğru olduğunu varsayar isek çocuğu her halt için kullanıyormuş TaleWorlds. Oyunun bütün hikayesini, karakterlerin hikayelerini çocuğa yazdırıyorlarmış. E tabi zamanı olmaz community ile ilgilenmeye. Adam CM mi senarist mi belli değil.

Hikaye için ayrı, community için apayrı bir ekibin olması lazım. Taşeron işçilik kafasından sıyrılmak lazım. Bir çalışana her iş yaptırılamaz. Maksimum verim, konusunda uzmanlaşmış ayrı ekipler oluşturularak alınır.

Tw'ye senarist lazımsa gönüllü olabilirim. Zeki Demirkubuz tarzı karakter yaratma tekniğimle oyuna derinlik katacağımı düşünüyorum.
  6. sezgin_perk

Town of Salem

Beni de ekleyebilirsiniz.
  7. sezgin_perk

Rising Storm 2: Vietnam

Oyunun güzel bir incelemesini bulduğumda buraya ekleyeceğim* Öncelikle:
  8. sezgin_perk

BurhanCO said:
    İçerden bilgi falan mı geldi ne hakkında konuşuluyor. Biri bahsederse sevinirim

Bi görsel paylaşıp, birkaç ay daha topluluğun gazını alırlar.

kasli_yeniceri.jpg
  9. sezgin_perk

5 Şubat 2017 Beşiktaş - Fenerbahçe Ziraat Türkiye Kupası Maçı

Abi kendi stadınızda yenilip de, tahrikle maç kaybettik demek biraz komik duruyor.

Hakem inanılmaz rezalet bir yönetim sergiledi. Fakat tosic sığırının yaptığı şey, profesyonellikten uzak. Sen gidip adama öyle kafayı dayarsan, adam da kendini yere atar. Yıllarca İngiltere'de top koşturmuş adamla, Volkan'ı karıştırmamak lazım. Aynı harekete volkan'a yapsa, volkan üzerine yürürdü. İkisi de kart görürdü. Ayrıca oyunu yavaşlatmak da, her takımın yaptığı bir hamledir.

Ayrıca souza'ya verilen ofsayt akıl alır gibi değil. Hayatımda hiç böyle bir karar görmedim. Ayrıca lens'in frikiğinden önce hakem düdük çaldı diye gördüm ben de. Bunda yanılıyor olabilirim.

Maç sırasında seyircilerin sahaya atlaması, sahaya atılan maddeler, karşı takım taraftarlarını susturmak için saatlerce yapılan küfürlü tezahüratlar, yedek kulübesindeki oyuncuların sahaya girmesi,  maç sonu yaşanan rezalet tavırlar, futbolcuların boğazlarının sıkılması; cidden büyük, aşırı şerefli, onurlu hareketler. Efendilikte çığır açıldı bugün de.

Bugün maç beşiktaş'ın lehine gidiyordu. Fenerbahçe çok formsuz ve maçta da bu görüldü. Ama staddaki bütün siyah beyaz insanlar profesyonellikten uzak tavırlarla oyunu kaybettiler.

Erman Toroğlu ne yapmaya çalışıyor onu da pek anlamadım. Gole kadar beşiktaşa taktikler verdi, golden sonra sesi soluğu çıkmadı.

İşin özeti fenerbahçe formsuz haline rağmen, biraz şansın biraz da soğukkanlılığın yardımıyla maçı kazandı. Beşiktaş, rakibine göre daha formlu ve istekli çıktığı maçta, psikolojik olarak kaybetti.

Fenerbahçeli arkadaşların sevineceği bir gün oldu. Beşiktaş'lı arkadaşlara da tavsiyem; gidip ailenizle bir çay için, arkadaşlarınıza mesaj atın, kız arkadaşınıza gidip "seni seviyorum" deyin. Bırakın fenerbahçeli arkadaşlarınız, seviyeyi aşmadan dalgalarını geçsinler. Bizi eğlendirmek için yapılmış bir organizasyon bu. Yarın ligi kazanıp, 1 yıl lafını edersiniz, ne olacak?

Buralara gelip ağlamanıza gerek yok. Sindirin lan bir kere de, "yenildik, olmadı" deyin.
  10. sezgin_perk

Forumla büyüyenler

The Braveman said:
    Kararsiz_Atom said:
    Ocak 31, 2010, 03:58:20 ÖS

Ben kayıt olduğumda forum yoktu. Üzerime inşaa ettiler.

Mandalorian said:
    Şaka maka neredeyse 7 yıl oldu benimde. Önceden ne din tartışması dönerdi be. Allegro tozunu attırırdı buranın, forum ağlardı resmen.
    Birde küfür serbestti.

Unutulduk mu hocam...

Sezgin sen nerelerdesin yavrum, özledik..

Kayıt olurken lisedeydim, bu yaza düğünüm var hocam..
  11. sezgin_perk

Forumla büyüyenler

Ocak 31, 2010, 03:58:20 ÖS

Ben kayıt olduğumda forum yoktu. Üzerime inşaa ettiler.

Mandalorian said:
    Şaka maka neredeyse 7 yıl oldu benimde. Önceden ne din tartışması dönerdi be. Allegro tozunu attırırdı buranın, forum ağlardı resmen.
    Birde küfür serbestti.

Unutulduk mu hocam...

12. sezgin_perk

http://oyungezer.com.tr/haber/47250-mount-blade-2-bannerlord-un-gelistirme-surecine-dair-yeni-bilgiler

Coop beklemeyin gençler.

Bazı özellikleri rafa kaldırabileceklerini, animasyonların halen hazır olmadığını filan söylemişler.

Gördüğüm en çapsız firma olma başarısını kazanmak üzereler. Benim içime doğan şeyler de olumlu şeyler değil. Öyle ağzımızı açık bırakan bir oyun karşımıza çıkmayacak. Steam'den "bunu mu bekledik birader?" diye eksileriz gibi geliyor.

Yıllar geçti, topluluğun tek sabır sebebi "ulan istediğimiz onca detayı oyuna koyuyorlar sanırım" düşüncesi. Daha coop'u koymadılarsa, diğerlerinden hiç medet ummayın. Makyajlı warband geliyor.

Oyun çıksın, internetten videolarını izleriz. Yılbaşı indirimlerinde alırız. Para kaptırmayın.
  13. sezgin_perk

Resimler, çizimler, çeşitli komiklikler

SuqLaT said:

Her gün dinleyip intiyar ederim.

Erkan değil mi lan o?
  14. sezgin_perk

Yeni Multiplayer Oyun Modu - İnvasion

"Niye bu kadar az ilgi uyandırdı, neden hiç forumda konuşulmuyor?" diyordum. Oynayınca anladım. Tırt.
  15. sezgin_perk

Türk Askeri Suriye'de

Elrohir Oronrá said:
    nordik ibo said:
    Görüntüler montajmış beyler yakma olayı yok, sabaha resmi bir açıklama gelir herhalde.
    Videoyu izledim görüntüler pek montaj gibi değildi. İsteyen olursa dm den atabilirim.

Baba yapmayın. Kimseye link filan atmayın. Ben soğukkanlı bir insan olduğum halde olaydan çok etkilendim. Bombok oldum.

İddia edildiği gibi montaj efekt filansa eğer, hayatımda izlediğim en gerçekçi filmdi. Umarım da öyledir.
Back
Top Bottom