Recent content by Sahloknir0

 1. Sahloknir0

  Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

  Beni en çok üzen bunu TW'ün yapmaması. İki üç tane bu işi yapan modder'a bırakmaları. Elbette bunu yapanların eline sağlık ancak, bu arkadaşlar yapabiliyorsa bunu, TW hayli hayli yapardı. Buna eminim...
  Diyorum ya, isteyince her şey yapılır. Oyuncuların isteği belli, yapılabileceği de belli. Eee? daha ne olmasını bekliyorlar anlamıyorum. Hani böyle bir şey resmi olarak yapıldığında satışlar kat kat artacağına eminim.
 2. Sahloknir0

  Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

  Demek ki isteyince yapılabiliyormuş... Bu mod alır yürür artık :grin:
 3. Sahloknir0

  Coğrafi bölgeler ve bir öneri

  :grin: Kişiye göre değişiyor demek ki. Bölge bölge tabi bende isterdim ama en fazla Şehir sınırlarını ekleyecekleri için ''Suno Vadisin de'' dediği zaman hop harita da zoom out yapıyorsun ve gördün bölgeyi ama nerede ki adam? Birde şöyle düşün : ''Praven şehri yakınların da'' hop haritaya hafif bir zoom out ve şehri buldun. Hangisi arama alanını daha çok küçültür? ( Aslında istisnaları var ama area olarak düşününce arama bölgesi bir hayli büyüyor bölge nin sonu mu? başı mı? ortası mı? Şehir/kale/köy olarak belirttiğinde hem daha sık değişiyor hem daha kesin kordinat çıkıyor )
  Ne bileyim o şekilde bulmaya çalıştığımda çok sıkıntı çektim ben. Şehrin bir yönüne bakıyorum, adam tam tersinde çıkıyor :grin: bölgesel olduğunda izcilikle birleşince daha kullanışlı olabilir. Diğer türlü izleri görememe ihtimali de var. Ya da bölge gösterirken yanına parantez içinde koordinatları eklensin, nokta atışıyla bulalım. Amaan, yapsınlar da nasıl yapıyorlarsa artık... Fikir çok, icraati de henüz bekliyoruz.
 4. Sahloknir0

  Coğrafi bölgeler ve bir öneri

  Yakınlarındaydı olayı bence gayet iyi çünkü böyle bir şeyi yapsalar ancak kent sınırlarını alırlar ve ayırırlar o yüzdendir ki koskocaman bir şehrin yani büyük bir alanın adını vermesindense direk şu kalenin/şehrin yakınlarında demesi çok daha mantıklı. Tabi onu bulmak büyük bir işgence ulak sistemi güzelce eklenmeli ama NPC lerin yerini belirten sistem gayet iyi bence.
  "xx şehri yakınlarındaydı" olayı şöyle bir sorun çıkartıyor kanımca; yakınlarında ama hangi yakınlarında? doğusunda mı batısında mı belli değil. Bu yüzden bölgesel gösterilmesi daha mantıklı geliyor bana. Ulak sistemi de gayet güzel olur, hatta kuzgun koysunlar GoT gibi kuzgun gönderelim :grin:
 5. Sahloknir0

  Oyunun Ana Görevi?

  Hâlâ suçluluk arttıran görevleri mantıklı bulmuyorum ama. İlişki kazanmak için suç işleyip bir başkasıyla ilişki kaybetmek olayı sinir bozucu.
  O görevleri ben de pek yapmak istemiyorum, yaparsam da sırf elit birlik veriyor diye yapıyorum. "Onunla ilişkim artsın da gerisi umurumda değil" düşüncesi oluyor.
 6. Sahloknir0

  Coğrafi bölgeler ve bir öneri

  Bu bölge isimlerine neden hiç bakmadığımı bilmiyorum :grin: Cidden bunlar haritaya bir şekilde eklenirse güzel olur. Hatta, ansiklopediden lordların konumlarında "Ortongard yakınlarındaydı" yerine "Devseg platosundaydı" gibi yazılabilir. Ya da krallıkların tarihinin olduğu bir sayfa olacak, mesela bölgelerden birinde büyük bir savaş yaptığımızda, büyük kayıplar verildiğinde o olay savaşan krallıkların tarihi kayıtlarına "büyük xxx zaferi" gibi geçebilir.
  Düşünülünce çok güzel detaylar olur ama yapabilirler mi bilemiyorum.
 7. Sahloknir0

  Ekonomi Konusunda Tavsiye

  Şu an ekonomik olarak demircilik haricinde ne yaparsanız yapın çok zor. Gelirler aşırı düşük ve asker maaşları aşırı pahalı. Atölye kursan 200 anca veriyor, kervan kursan düşmanlar dağıtıyor. Üstüne 5 birlik art arda köylerini yağmalayıp üretimi bitiriyor. Garnizona askeri az koysan 700 kişi ile gelip anında alıyorlar ya da milisler çok artıp sadakat düşünce isyan başlatıyorlar. Korumaya kalksan, maaş sorunu yüzünden birliği büyütemediğin için savaşı kazanamıyorsun. Ekonomi yönünde güzel güncelleme gelmedikçe rahat ettirmez malesef. Ben bannerlord tweaks moduyla asker maaşlarını vs. düşürerek bir nebze rahatladım.
 8. Sahloknir0

  Komplo Entrika

  Dostum biz bu muhabbeti 2 gün önce başlatmadık bu muhabbet EA çıktığından beri var yani bir firmanın bu kadar alakasız vurdumuduymaz şekilde hareket etmesi satın alan insanları aşağılamaktır. Bıktım gerçekten artık şirketle ilgili yorum yapmaktan sadece bir örnek verip bırakacağım. Bloc u tanıyorsundur farklı farklı modlar üreten bir kişi forumda MB gibi Strateji savaş oyunlarına aşık birisi bizim gibi. Geçen konusunda gördüm Entrikalar diye bir mod çıkarmış çok güzel bir düşünce kullanmak hoşuma gitmez ( çünkü mod MB de yapımcı tarafından desteklenmediği için oyunun bozulmasına davetiye çıkarır neredeyse her mod buna gebedir çünkü nakış nakış işlenmiş olsada bunu oyuna aynı kalitede işlemek için oyunun yapımcı ekibinden olmak gerekiyor kimsenin emeğine hakaret etmiyorum tabikide kendilerini geliştirmek için en iyi yapabildiklerini yapıyorlardır ellerine sağlık onlar olmasa bu oyun bu kadar büyümezdi ) oyuna tam oturmuyor bence. O bile modu daha derin hale getirmek istemiyor ve bunu oyunun şirketinin isteksiz hallerine bağlıyor e bu iş böyle olursa nasıl düzgün temiz bir oyun oynayacağız? Modculara lafım yok ama oyun bu kadar isteksiz şekilde geliştirilirse modcularda oyunu kurtaracak değil ya.
  Umarım anlamışsındır. İyi günler diliyorum sanada.

  Edit: Ben öneriyorum diye tıpa tıp aynısını mı yapmalı? 3-5 tanesini bedava verir gerisini makul bir ücretle sattıktan sonra kim nediyecek? Oyunun bu haline şirketin bu tavırlarına hiç laf etmeyenler bu kadar çok iken. Dünyanın gelmiş geçmiş en çok satan 2. Oyunu ile MB bannerlord u karşılaştırmak oyun dünyasını pek bilmeyen birinin aklına gelecek bir hareket ama yargılamıyorum bilmek zorunda değilsin.
  Oyunun eksikleri olduğu konusunda hemfikiriz ve anlıyorum. Bu konuda fikrini belirten insanlara da "bir şey bilmiyor" damgasını koymak da yanlış bilmeni isterim. Kimin ne kadar oyun dünyası tecrübesi olduğunu bilemezsin. Sadece halihazırda geliştirilmeye açık(modlardan bahsetmiyorum) olan bir oyun için "bozuk, çalışmıyor" yaftasını uygulaman garibime gittiği için kendimi yazmak zorunda hissettim. Zamanında bize gösterilenlerle şimdiki oyun arasında dağlar kadar fark var evet. Planlananlarla bize verilenlerin çoğu da uyuşmuyor zaten. Mod konusunda da haklısın evet çoğu şirket oyunu yarım yamalak bırakıyor, gerisini de mod yapımcılarına bırakıyor. Buna bir şey diyemeyiz ama bunun olması mod yapımcılarının isteğini kaçırdığı gibi, dlc sistemiyle ilerlenmesi de oyuncuların isteğini kaçırır. "Tıpatıp aynısını mı yapmalı?" diyorsun ama önceki mesajında da "yapacaklar, edecekler" gibi kesin yargılı konuşursan buradan anca bu yorum çıkar. Ben, dünyanın en çok satan oyunu ile bannerlordu karşılaştırmıyorum. Sadece geliştirme politikasının yalnızca dlc ile olmasının zorunlu olmadığını belirtmeye çalışıyorum. Umarım sen de beni anlamışsındır.
  Söylediğin şirketlerin oyunuyla çok farklı bir şirket ve oyun var elimizde bro.Bir sene süren EA sürecini herkes gördü.Rockstar Games adını geçiriyorsun örnekte adamlar bir sene eline alsa Bannerlord'u dersinki 'oha bunada ne gerek vardı onu bile yapmışlar' dersin emin ol.Kayyum atılsa bana uyardı :grin: Görünen köy kılavuz istemez varabileceği nokta çok net bence.Tam sürüm çıkıncada pek bakmıcaklar uğraşmıcaklar eklemicekler kendi görüşüm.EA süreci bittiği gibi sıcak tabak misali masaya bırakıp 'oh' dicekler :smile:
  Hacım Rockstar games dememin sebebi ne kadar güçlü oldukları değil, geliştirmeyi ne zaman ve nasıl yaptıklarını belirtmekti. Yoksa onların eline verilse tabii ki baştan yazarlar ağzımız açık kalır. Burada arkadaş Paradox'un adını verdiği için böyle yazma gereği duydum. Tamam hadi onu geçtim, 2016 yılında System Era Softworks diye küçücük bir grup tarafından yapılan Astroneer oyununu örnek vereyim. EA ile piyasaya sürüldü ve 2,5 yıllık süreçten sonra tam sürümü çıkardılar. İlk zamanlarından şimdiye oyunun çehresi değişti ki hala da güncellemelere devam ediliyor. Düşün, 1 yıl nerede? 2,5 yıl nerede? Benim anlatmak istediğim olay "oyun EA dan çıktı bitti tamam he he he" değil, sonrasında da geliştirilebilir olduğu. Sonuçta kodlar da onlarda, sistem de onlarda. Oyuna istediklerini yapabilirler. TW ün ondan neyi eksik? Ben acele etmiyorum, 3 yıl da sürse devam etsinler. Sabretmek gerek...
 9. Sahloknir0

  Komplo Entrika

  Yapacakları ne biliyor musun? Önce oyunu bi bitirecekler şuan oyun çalışmıyor dürüst olun çalışmıyor bozuk. Paradox misali DLC ler ile ne bileyim entrikalar DLC si gibi genişlemeler yayınlayacaklar MB olayını bu oyunla sonlandırıp sadece genişlemeler ile oyunu hep taze tutacaklar artık daha basit işlerde kendilerine yer bulsunlar. Basit ve sağlam bir taktik her türlü işe yarar ama oyun şuan mızraksız Spartalı gibi , oyun daha da derinleşmeli.
  Arkadaşım haklısın, oyunun çok büyük eksiklikleri var. Bizim düşündüğümüz, aklımıza gelen özelliklerin çoğu mevcut değil. Ama hali hazırda emek verilmiş ve bize sunulmuş bir şeye direkt olarak "bozuk, çalışmıyor" demek ağır ve mantıksız olur. Zira teknik olarak çalışmayacak bir şeyin olması için, onun "bu oldu tamam" denerek sunulması gerekir ki şu an eksiklikleri tartıştığımızdan ötürü mantıksızlık burada başlıyor. Bozuk demek yerine "eksikleri var ama düşünülürse halledilmeyecek bir şey yok" demek daha yapıcı olur. Ayrıca her ne kadar bizim fikirlerimizi pek takmasalar da EA süreci demek oyuncuların tecrübesine göre oyunun gidişatını şekillendirmek demek. Bunun yanı sıra EA süreci bittikten sonra güncelleme gelemez diye bir kaide yok. Paradox, Electronic Arts ve SCS gibi şirketlerin yaptığı şekilde sürekli dlc ile desteklenmesini önermek yerine, Rockstar Games gibi güncellemelerle oyunu taze tutması önerilebilir ki gta 5 dlc desteği olmadığı halde hala taze, satıyor ve satacak. Ayrıca çoğu kişi de dlc ye sürekli para dökmek istemez. Onu geçtim oyun zaten modlamaya açık, tam sürüm çıktığında çok daha sağlam modlar yapılacaktır ki örnek veriyorum skyrim bu konuda gayet iyi. Oyunun vanilla hali bile güzelken, modlar daha da efsane hale getiriyor. Bannerlordun da eksik kalacak bir yanı olmadığını düşünüyorum... Herneyse çok uzattım, naçizane fikrim bu yöndedir. İyi forumlar ve iyi oyunlar dilerim...
 10. Sahloknir0

  [SP] - Entrikalar Modu - Suikastler, kaçırmalar, dedikodular ve dahası

  GoT temalı birkaç mod zaten geliştiriliyor. Belki içine eklerler kendileri eklemezlerse de bu modun o modlar üstünde çalışması lazım eğer aksi bir durum olmazsa.
  1 tanesini biliyorum, the long night mevcut. Şu anki haliyle de güzel o elbette ama hem güncellemelerde sıkıntı yaşamamak, hem de henüz türkçe yama yapılmadığı için tam sürümde oynamayı düşünüyorum. O zaman bu modun kodları vs. uyuyorsa ki ben de sorun çıkacağını zannetmiyorum, gayet zevkli olacaktır :smile:
 11. Sahloknir0

  [SP] - Entrikalar Modu - Suikastler, kaçırmalar, dedikodular ve dahası

  Teknik olarak ensest mümkün ama. Belki rastgele bir değere göre onu bazı lordlar için atayabilirim. O zaman Jamie Lannister falan görebilirsiniz oyunda işte.
  Aslında ileride warband'in A clash of kings senaryo modu gibi bannerlor için de yapılırsa, senin modun o senaryo ile tam uyum sağlar mükemmel olur :grin: Tam rp yapmalık olay...
 12. Sahloknir0

  [SP] - Entrikalar Modu - Suikastler, kaçırmalar, dedikodular ve dahası

  Ilişki yaşa seçeneğini diğer lodlar bizim karımıza-kızımıza yapıyor mu?
  O nasıl bir sorudur? :grin: Kahkaha atmakla beraber, düşününce sinirlendim :grin:
 13. Sahloknir0

  [SP] - Entrikalar Modu - Suikastler, kaçırmalar, dedikodular ve dahası

  Versiyon 1.0.5​

  • Yeni bir seçenek olan ilişki yaşamak eklendi. Artık kişiler ile ilişkiyi artırabilir ve piçlere sahip olabilirsiniz (genel olarak özellik hala deneysel)
  • Yapay zekanın kendi kendine suikast düzenlediğini yazan bir hata düzeltildi

  İlişki Yaşa
  Sembol
  :
  aEMhd.jpg

  Açıklama:
  Aşk hayatınızı renklendirmek ister misiniz? O zaman bu seçenek tam size göre. Herhangi bir paraya mal olmasa da bu ün kaybına sebep olabilir. Bu seçenek ile neredeyse herkesle romantizm yaşayabilirsiniz - bazı koşulları sağladığınız sürece.
  Örneğin: Yolda partinizdeyse ve sizinle 10'dan fazla ilişkisi varsa ilişki yaşayabilirsiniz. Eğer lordlar/leydiler ile 20'den fazla ilişkiniz varsa ilişki yaşayabilirsiniz. Başarı oranınız ve başarısızlık oranınız, bir kişi asil olup olmadığına, evli olup olmadığına, klan kademesinin yüksek olup olmamasına göre ve ilişki puanınıza göre hesaplanır. Aynı şey başarısızlık ve ün kaybı hesaplaması için de geçerli. Bir kişiye lokasyon olarak yakın veya aynı yerdeyseniz - hamile kalma/bırakma şansınız var 80 olarak. Ve evet, çocuğun babası/annesi sen olacaksın. Bu işlevsellik yoldaşlar için de aynıdır.
  Dezavantaj:
  Arkadaşlarınızla ilişkinizi kaybedebilirsiniz. Şu anda -5. Büyük oranda ün kaybedebilirsiniz.
  Efsane fikirler, efsane mod :smile: Eline sağlık, bu güncelleme ile kalradya çakma westeros olmuş :grin:
 14. Sahloknir0

  Politika Yardım!

  Krallığındaki klanlarla aran ne kadar iyiyse senin kararlarını onaylamaları o kadar kolay oluyor diye biliyorum. Yine de nihai karar daima sende oluyor, sonuçta kralsın.

  Edit: Ben senin kral olup olmadığına dikkat etmedim :grin: Neyse, sonuç olarak diğer klanlarla aranın iyi olması lazım.
 15. Sahloknir0

  Madem en iyi odağınız savaş bir kaç özellik gelmeli artık..

  Klanlarla ve yerlilerle aramı iyi tutmak için köy yağmalamak, kervanlara saldırmak, köylüleri öldürmek gibi suç içeren eylemleri hiç yapmam. Ama diğer bütün lordlar hiçbir yan etkisi yokmuş gibi durmaksızın yağma yapıyor. Yapay zekanın daha çok gelişmesi gerekiyor maalesef.
  Aynı fikirdeyim. Gariban adamlarla uğraşmak istemiyorum, sevmiyorum. Ama ordu görürsem içinden geçerim o ayrı mesele :grin: Bu sıkıntının sebebi bence düşman krallığın bir yere saldırmak istemesinden kaynaklanıyor. Şehirde garnizon kalabalık olduğu için kuşatması zor oluyor, gücü bana yetmeyip garibanlara bulaşıyor. Dün Bir köyümün etrafında en az 3 tane "yağmalıyor" yazan birlik gördüm. Sonra kalelerini kuşatmaya gidince hepsi toplanıp bana geldiler ki bu sırada hiçbir yağma bildirimi almadım. Yani bunu boş kaldıkları için yapıyorlar gibi...
  aslında köye garnizon kurup asker verebilsek yağmalama olayını büyük oranda çözeriz. ama bu seferde bir köyün oradaki askerlerin masraflarını karşılama sorunu ortaya çıkacaktır, bazen şehirlerin geliri bile bunu karşılamıyor. oyunda daha önce gösterilen köyün vergisine, milisine müdahale edebildiğimiz bir arayüz vardı diye hatırlıyorum, belki bu biraz sorunu çözer diyeceğim ama o da henüz ortada yok. kale kurmanın kaldırıldığı gibi bu da kaldırıldı mı acaba?
  Köye asker vermek de bir çözüm ama gerek yok bence. Sadece klanımızdaki ya da krallığımızdaki bir birliğe emir verip devriye attırabilsek yeter. Bu olay aslında party aI overhaul and commands moduyla çözülebiliyor ama vanilla halinde bunun olmaması kadar saçma bir şey yok. Sözde kralız işte... Zira modu da yükleyip kaldırınca save dosyası patlıyor, modu tekrar kuramıyorsun.
Top Bottom