Recent content by muhametsafak

1. muhametsafak

Chaikand kuşatmaya çalışınca oyun çöküyor

Bağımsız bir kral olarak Chaikand şehrini kuşatmaya çalıştığımda oyun çöküyor. Belki save de sorun vardır diye düşünerek yeni save açtım, onda da aynı sorun oluyor. Chaikand'a gidip, Şehri kuşat dediğim anda çöküyor oyun.
  2. muhametsafak

1.5.1 Krallık Politika ve Kararları

Krallık kararında evete Monchug oy vermemiş. Sadece barış imzalayalım mı diye oylama başlatan kişi Monchug olduğu için evette resmi var. Hayır oyuna 10 Nüfuz oy vermiş kendisileri.
    Hayır basacağın bir oylamayı başlatmanın bir mantığı var mı? :grin: Neyse o kadar önemli bişey değil zaten.
  3. muhametsafak

Need More Info Düşmanlar Ben Şehirdeyken Kaçıyor

Mantıken sen bir kale/şehir yanından geçerken içeride hangi lordlar var, kaç asker var, askerlerin türleri ne görebiliyorsun. AI'ın da görmesi gerekir, warbandda da benzer mekanik vardı. Özellikle sayıca sizden kalabalık değilse sizin olduğunuz şehire olabildiğince uzak geçerdi.
  4. muhametsafak

1.5.1 Krallık Politika ve Kararları

1.5.1 beta versiyonda krallık politikalarıyla ilgili aşağıdaki sorunlar bulunuyor. Kutsal Majesteleri politikası 1 nüfuz kaybettirmesi gerekirken 0,5 kaybettiriyor. Senato 3+ klanlara 1 nüfuz kazandırırması gerekirken 0,5 kazandırıyor. Soylu Maiyetler 4+ klanlara 1 nüfuz kazandırması gerekirken...
  5. muhametsafak

In Progress 1.4.3 Yağmacılar teslim olduklarında oyun takıldı

1.4.3 sürümünde yağmacı grubunu yakaladım, teslim oldular/pes ettiler. Savaşmadan rehin aldım, üstlerindeki yiyecekleri de aldıktan sonra bitti dediğimde 3d ekrana geri döndü ve bu ekran da kaldı. Enter, Space, Sol Click, ESC vs her tuşu denedim ama sonuç alamadım mecburan ALT+F4 attım. Oyun...
  6. muhametsafak

Bilgisayarı yeniden başlatıyor.

Yanlış yere konuyu açtın. Teknik servise aç. Sıcaklık değerine baktın mı bu arada ?
    Teşekkür ederim bilgilendirme için, moderatör konuyu taşıyabilir ya da akşam kendim oraya da bir konu açarım.
    Kasa içi havandırma yetersiz ise olabiliyor. Sistem zarar görmemek için belli bir sıcaklıktan sonra kendini kapatır. MSI Afterburner ile parçaların sıcaklıklarını oyun içinde kontrol et. Ekran kartı fan hızını falan yükseltirsen düzelebilir.
    Hocam kasanın önünde 3 tane fan var, işlemcide sıvı soğutma var, üstte 2 arkada 1 egzoz fanı var. Havalandırma noktasında deli denilebilecek seviyedeyim. Kablolar havayı kesmesin diye bir dünya uğraşmış adamım. Yabancı forumlarda da sıcaklık yüzünden olabileceğini söylemişlerdi. Sıcaklıkları AMD'nin kendi driverları üzerinden takip ettim bugün. 4 saatlik gameplay sırasında haritada 55-60, savaşlarda vs 60-70 arasında dalgalanıyordu GPU sıcaklığı.
    Memory cleaner programı mavi ekran hatası verebilir. Ramleri silgiyle silmekte şart bu durumda.
    Mavi ekran vermiyor, sistem hiçbir uyarı vs vermeden kendini yeniden başlatıyor.
    Umarım tekrar olmaz.
  7. muhametsafak

Bu oyun kaç gb ram istiyor?

ben oyun esnasında en fazla 12gb ram kullanıldığını gördüm ama düşük ayarlarda oynadığım söylemeliyim. Ayarları yükseltmek belki ram kullanımını etkiliyordur onu bilmiyorum.
    Bu arada oyunun optimizasyonu yamalarla sağlanmaya çalışılıyor ama hala büyük sorunları var. Yıllar sürecek bir yamanmaya ihtiyacı var, bariz belli.
  8. muhametsafak

Cinsiyetçilik ve Kölelik oyunda olmalı mı?

Redditte paylaşılan oyun dosyalarında bulunan özellikler arasında çokca geçen bu terimlerin oyuna eklenip eklenmeyeceği belli değil. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bana kalırsa oyuna gerçeğe oldukça yakın halde eklenirlerse oldukça hoş bir gelişme olur. Kadın - Erkek eşitliği günümüzün kavramı olsa da ortaçağ zamanında öyle değildi. Aynı şekilde o zamanların savaşlarında savaş esirlerinin köleleştirilmesi oldukça normal bir durumdu. Bunları tepkiler gelebilir diye veya oyun içeriği ağırlaşabilir diye görmezden gelmeye çalışmayı doğru bulmuyorum. Oyunda köleleri özgürleştirmeye çalışan birisi olarak oynamak veya kadın bir karakter olarak diyarda kadın haklarını savunmak ilginç bir oyun deneyimi sunabilir.
    Herşey tamamda öyle olursa orta çağda kadın bir karakter ile kim oynamak ister bilemedim. Kadınların insan yerine bile konulmadığı bir dönemden bahsediyorsun, nerede kaldı kadın hakları :grin: :grin:
  9. muhametsafak

Bilgisayarı yeniden başlatıyor.

Özellikle 1.3.1 sürümünden sonra uyarı vs vermeden bilgisayarı yeniden başlatmaya sebep oluyor. Kale kuşatmasına sonradan katılan bir birlik olarak savaşa katıldığımda surların üzerindeyken 4 kez, Çapulcuların arasına daldığım da 2 kez bu sorunu yaşadım. Sorun benden kaynaklı diye düşündüm ancak...
  10. muhametsafak

Oyun sesi gitti

Belgelerim>Mount and Blade II Bannerlord>Configs klasöründeki engine_config.txt dosyasında disable_sound değerini 0 yapınca sorun düzeldi. Moderatör varsa konuyu kapatabilir.
  11. muhametsafak

Oyun sesi gitti

Dün akşam sorun yoktu, sabahleyin oyunun sesi kayboldu. Diğer oyunlarda sorun yok sadece bannerlord da ses gelmiyor. Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrulamak da dahil aklıma gelen her şeyi yaptım.Yardımcı olun lütfen, sorunu tek yaşayan ben miyim genel bir sorun mu emin değilim.
  12. muhametsafak

Oyun içerisinde takıldığınız kısımlar

- Atlı birliklerde at istemesini anladım eyvallah mantık dahilinde de belli daha fazla seviye atlatmak istediğimizde savaş atı gerekli diyor. Sorun şu; savaş atları çok rahat bulunabilir değil ikincisi de bulunsa da oldukça pahalı. Bir kuzait askerini üst level bi süvari haline getirmek 3bin'i buluyor o da yeterli miktarda at bulmak konusunda sorun yaşamazsan zaten atlı asker için savaş atı zorunlu olmasının mantığını anlamadım.
    - Bir lorda başka bir lordun yerini soramıyorum. Ansiklopedi kısmında şu şehirde 2 gün önce görüldü diyor ama bu kesinlikle yeterli değil, kralları bulup krallığa katılmak için haritayı defalarca turlamak gerekebiliyor. Buna daha iyi bir çözüm geliştirebilirsiniz.
    - Krallıkta değilseniz bir ordu içerisindeki lord ile görüşemiyorsunuz sadece mareşal ile görüşebiliyorsunuz. Buna da belki belli koşullarda istisna getirilebilir. Hatta kesinlikle getirilmesi gerekir. Mareşalden izin almak gereksin ama ordu içerisindeki lordla görüşebileyim. Ana senaryoda savaşı soracağım lord ordunun içinde ordu dağılsın da soruyu sorup senaryo da ilerleyeyim dedim ben haritada deli gibi orduyu takip ederken savaşta oldukları orduya yakalanıp yenildiler, yetmez gibi soruyu soracağım lord da esir düştü.
    - Başka krallıklardaki lordlar ve klanlar ile ilişki geliştirme işini esir almayıp serbest bırakarak halledilebiliyor da kendi krallığımdaki lord ve klanlarla sadece onların desteklediği politikaya oy vererek ilişki geliştirebiliyorum. Bir görev sistemi getirilmeli diye düşünüyorum.
    - Oto blok mutlaka gelmeli. Multiplayer da tamam getirmeyin ama singleplayer da lütfen oto blok olsun. Bu konuda benim gibi yeni mount & blade oyuncularını göz önünde bulundurun. Eminim bu konuda ki tek istek bana ait değildir.
    - Evlilik sisteminde ilişki sanırım bir işe yaramıyor. "-5" ilişkim olan bir leydi ile zorlanmadan evlenebildim.
    - Bazı görevlerde daha zamanı ben görevi yapmaya giderken iptal edildi ve ilişki gerilemesi oldu. Daha zamanı da vardı. Bir bug mı yoksa oyun mekanikleriyle ilgili olan bişey mi anlamadım.
    - Görevi iade etme ya da iptal etme işinin gelmesi gerekiyor.
    - At üstünde kılıç kullanmak bir ızdıraba dönüştü benim için. Bunu neye göre yaptınız bilmiyorum ama bu konuda warband binlerce kat daha iyiydi.
    - Oyunlarda 3 zorluk seviyesi varsa seviye adlarının; "kolay, normal, zor" olmasını beklersin. Bunda "çok kolay, kolay, normal". Bunun önemli bişey olmadığının farkındayım.
    - Meydan savaşı sırası bazen mareşal arka arkaya emir veriyor. Saldır diyor ben F1-F3 yapmadan merkez piyadenin arkasında ilerle gibi bişey daha söylüyor. Mareşalin 3-5 saniyede bir emir değiştirmesi normal mi?
    - Esir alındığında paranın belli bir kısmını istiyor. Yani atıyorum 10bin varsa "3bin ver bırakayım seni" diyor 100bin varsa "30bin ver" diyor. Bu mekanik çoğu zaman uygun olsa da özellikle benim gibi maddi olarak kasmayı seven oyuncular için sinir eden bi durum. Belli bir üst meblağ belirlenebilir, yüzde hesabıyla yapmak hoş değil.
    Ek olarak;
    - Oyundaki ticaret ve atölye mekaniği çok hoşuma gitti. Bozacaksınız diye biraz korkuyorum.
    - Warbandın aksine bunda para konusu o kadar büyük sıkıntı çıkarmıyor.
    - Lordları esir aldığında ilişkini düşmüyor olması da güzel gibi geldi bana.
    - Biriyle oyun zamanıyla 1 gün bile olmadan ikinci kez diyologa girdiğinde "X, uzun zaman oldu" diyor. Üstelik ilişkin + ve ya - de olsa fark etmiyor. Ee bu da haliyle göze batıyor. "X, hoş geldin" ya da ne biliyeyim, "X, ne istiyorsun" dese daha iyi olurdu. Zaman bağımsız bir cümle ve ilişkiye göre de diyoloğun değişmesi sağlanabilir.
    - Warband modların da olan hazineye para koyma muhabbeti olsa, para istifleme konusunda işe yarayabilirdi.
    - Şehir ve kalelerde geliştirilmeler yapılabiliyor ancak köylerde geliştirme yapmak için ne yapmak lazım çözebilmiş değilim, ayrıca kale ve şehirlerin geliştirimeleri aynı gibi görünüyor arasındaki farkı tam olarak anlamadım.
    - Bir şehre bağlı olan köylerde üretilen ürünler şehire getirilip satılıyor burası tamam da kaleye bağlı olan köylerde üretilenler nerede satılıyor?

Son olarak; her şeyi hardcore oyuncularınız için düşünmeyin. Evet warband yıllar yıllar önce çıktı ve seneler boyunca oynandı ama benim gibi 1-2 senelik oyuncularınız da var. Bunu söylüyorum, çünkü bazı şeyleri sanki hardcore oyuncuların isteği doğrultusunda değiştiriyorsunuz gibi hissediyorum.
Back
Top Bottom