Recent content by Lightning12

1. Lightning12

Definitive post about development of Bannerlord

I know the game will be perfect. The only problem is that it takes too long. I wish they were a more experienced company. Thirty years of extra experience. :smile:

Anyway, the ship is heading towards the range. I don't want to think about speed. YOU WILL SUCCEED.
  2. Lightning12

Bannerlord Online mod

Mod is amazing. It's like a game from the future. ✅✅✅
    ?
    I follow excitedly.
  3. Lightning12

Acaba yapımcılar oyunu hiç oynuyor mu?

Evet @Emre DANACI 'nın da dediği gibi konu açıldığında okumuştum burayı. Yani evet özeleştiri gerekirse haklısınız şirkette oyunu gerçekten oyuncu gibi oynayan insan sayısı biraz az. İnsan işi oyun olunca geliştirdiği oyunu oynamaya çok vakit bulamıyor bu da sorun gerçekten. Yani günün 10-20 arası işteyiz bir şeyler ekleniyor oyuna sonra forumda insanların eleştirilerini okuyoruz oralarda neler yapılabilir düşünüyoruz derken oynamaya çok vakit kalmıyor ama en azından Twitch vs seyredince veya forumda gezinince kaybedilen yerine konuyor biraz. O yüzden sizlerin yorumları çok değerli. Ancak şunu mutlaka not edin günde onlarca soru geliyor mesaj geliyor vs bunlara yetişemiyoruz. O yüzden çoğu soruyu veya öneriyi cevapsız bırakmak zorunda da kalıyoruz ki oyunu geliştirmeye daha çok vakit ayırabilelim yoksa tüm vakit forumda geçer. Şunu bilin ki öneriler genelde okunuyor mantıklıysa zaten onları atıyoruz kafaya:smile:

Konuya gelelim. Şimdilik sadece 1 konusunu açıklamaya çalışacağım. Sonra vakit bulursam devam ederim kendi alanımdakilerle. Şimdi oyunda şöyle bir mekanik var 1.5.1 ile geldi. Krallıklar çok fazla düşmanla aynı anda savaşmak istemiyor. Bu konu eskiden çok daha kötüydü. Krallıklar aynı anda 3 düşmanla savaşıp daha oyunun ilk 2-3 senesinde yok oluyordu 1.5.1'e kadar. Özellikle Northern Empire ve Southern Empire. Orada bir iyileştirme yapmıştım 2 ay kadar önce bu snowball'ı biraz azalttı ama tabii sorun bitmedi. Şu anda da sadece 1 düşmanla savaşırız her zaman gibi bir durum yok sadece eskisinden iyi. Bazen bir krallık ender de olsa aynı anda 2-3 düşmanla savaşabiliyor. Şimdi bu konuda en büyük sorun biraz da şu. Eğer biz sadece 1 düşmanın olsun dersek biz birisiyle savaşırken birisi bize saldırdığı anda barış yapmamız lazım bir tanesiyle. Bu durumda savaş ve barış ilanları çok fazla çoğalıyor. Misal bizim krallık X krallığıyla zorda kaldığımız için barış yapıyor haliyle (genelde) tribute ödemeyi de kabul ediyor sonra bizim diğer savaş bitiyor diyelim ama bu sefer AI düşmanımız da yok neden X krallığına hala tribute ödüyoruz ki moduna girip tekrar savaş açıyor vs derken bir senede tüm dünyada onlarca kısa savaş oluyor, şimdi bunu önlemek için farklı fikirler gelebilir ama her öneri de oyunun dinamiklerine uymuyor. Bu tip şeyler gameplay'i kötü etkileyen şeyler bu yüzden biz düşman sayısı illa 1 olacak gibi bir kısıtlamaya gidemiyoruz. Evet çok düşmanla savaşmak istemiyorlar ama bu noktada illa 1 olacak diyemeyiz yoksa iş anlattığım senaryolarda çorba oluyor veya hile yapacağız bazen krallıklar mantıklı da olsa savaş açmayacak. AI şu an hile yapmıyor mantıklı savaşı açıyor mantıklı barışı yapıyor. Ama savaş barış sayıları aşırı fazla olmasın diye mevcut savaşınız varken birisi size savaş açınca hemen kesin ikisinden birini kapatır diyemiyoruz. Büyük ihtimal bu olur ama olmayadabilir. İşin içinde ufak miktarlarda randomlık da var. Barış ilanlarının alınması biraz gecikebiliyor. Şimdi senin durumunda muhtemelen elinizde diğer krallıklara kıyasla az toprak kalmış ve kral ve lordlar zaten kaybedecek çok şeyimiz yok diye mevcut bir savaşları varken ikinci bir savaşı açmaya gitmiş olabilirler, bu evet hoş değil aslında geçenlerde ben de gördüm bunu. Savaş açtığınız krallıkların çok toprakları olabilir ve güçleriniz arasında çok fark olmayabilir biraz bu durum tetikliyor bunu. Ancak sonuçta 1.5.6'da savaş barışlar konusunda biraz sıkıntı da var ve bu konuda çalışmalar da var. 1.5.7'de daha iyi olacak bu konu. Savaşlar ve barışlar daha uzun olacak ve zayıf kalan krallıklar nasılsa çok toprağımız kalmadı herkese savaş açalım koparttığımızı kopartırız kafasından biraz çıkacaklar. Yağma konusunda ise işin içine biraz uzaklıklar giriyor. Yağma yapan lordun yakınında yağmaya müsait köy vardır yağma yapmıştır. Aşağıdaki yerdeki kuşatmaya çok uzak olduğunu veya gücünün yetmeyeceğini düşünmüş olabilir. Bu noktada da defans yapmanın önceliğini geçenlerde biraz daha arttırdım. Bu konularda çok garip davranışlar görürseniz save dosyanızı [email protected] adresine yollayabilirsiniz. Ben de incelerim.

Ayrıca bu AI konuları ne yazık ki karmaşık konular. Geçenlerde çıkan Cyberpunk 2077'de bile misal araba yolun ortasında durdu diye trafik kilitleniyordu adamlar ufacık şeyleri eklemek istememişler. Tabii bakın bunlar bile böyle biz de böyle yapabiliriz demiyorum da ana haritada hoşunuza gitmeyen kararlar olabilir elbet. Mount & Blade serileri çoğu oyundan çok daha karmaşık bir AI sistemi gerektiriyor, oyuncu çok kolay bazı nedenlerden AI'dan rahatsız olabilir bizim oyunda, neden şöyle yapmıyor diyebilir. Harita AI farklı savaşlardaki AI farklı, savaş barış vs gibi kararlardaki AI farklı. 3 tane farklı AI oldu bile. Haritada adamlar recruit toplayacak yiyecek ayarlayacak, yağmaya gidecek defansa gelecek, patrol yapacak, zayıf adam kovalayacak derken sadece harita AI'ında yapmaları gereken onlarca şey var ve bazen size en mantıklı gelen hamleyi seçmeyebiliyorlar ve bazen hata yapabiliyorlar. Bu durumlarda bana save dosyanızı gönderirseniz vakit bulunca o dosyayı incelerim ve sorun varsa bulup çözmeye çalışırım.

Bir de arkadaşlar bir konuya dikkat çekeyim. Ben de bol bol bizim oyunu eleştiriyorum da bizim insanımız biraz fazla gömüyor genelde. Benim de hoşuma gitmeyen bin tane şey oldu burada çalıştığım 12 sene boyunca bin tane hoşuma gitmeyen dizayn kararı alındı ama şu var yabancılardan biraz ders almamız lazım. Adamlar inanılmaz iyi niyetli ve yardımsever. Bizim ülke bu her şeyi gömme zihniyetiyle kendi kendisine zarar verir ve veriyor. Yabancılar oyunu 100 saat oynadım zaten verdiğimi aldım diyor genelde, steam'da ratingler 87% ki bence hak ettiğimizden biraz fazla. Bu oyun çok daha iyi olabilir miydi elbette olurdu potansiyeli elbette çok yüksek belki de biraz o yüzden üzülüyoruz ama her şeye çok imkan olmuyor hayatta. Sonuçta oyun işleri ülkemizde yeni yeni gelişiyor. Çoğu firma da cep telefonu oyunu yapıyor. Diğer ülkelerin zaten yıllar önce çıktığı merdivenleri çıkıyoruz. Kaynaklar sınırlı özellikle insan kaynakları sınırlı. Tecrübe sınırlı. Management kısmında değilim ama bu olay çok bariz parayı vereyim iyi adamı şirkete getireyim o da iyi AI yapsın iyi oyun yapsın ile bitmiyor. Birincisi siz kabiliyetli adamı Türkiye'de bulmakta da sıkıntı yaşıyorsunuz. İyi olan adam da yurt dışına gidiyor genelde (ülke şartları gereği) gibi bin tane sorun var. Bir de oyun aşırı kompleks ve bin tane farklı uğraşılması gereken yeri var. Multiplayer kısmı ayrı dünya ki ben hiç oraya girmedim. Oyunun içinde crafting ayrı bir dünya oraya da hiç girmedim ve orası şu an düzgün değil evet. Bizim oyundaki kuşatmadan veya field battledan sadece oyun yapan şirketler var. Diyaloglar mekanlar sahneler oyun motoru derken sonu gelmiyor. O yüzden dünyada da bu tarz oyun yapan şirket çok az ve pek rakip çıkmıyor. Çünkü diğer şirketler de o kadar güçlerine rağmen bu yükün altına girmek istemiyor, burada bir kâr görmüyorlar. Yani oyunda ilgilenilmesi gereken çok yer var. O yüzden hayal ettiklerinizi bazen bulamayabilirsiniz ve bazı yerlerde basite kaçılıyor olabilir bu da bence çok sert eleştirmeyi gerektirmiyor yine de ki şirketi en çok eleştirenlerden biri olarak diyorum bunu aslında. Hatta geçen gün savaş barış mekaniklerinin aslında lordların karakterlerine çıkarttıkları sorunlara veya daha insani şeylere bağlı olması gerektiğini savunduğumu yazmıştım uluslararası kısımda ancak yıllar önce o yoldan gidilmedi (artık da gidilemez çok geç) ama bu da bence anlaşılır, oyun bu kadar kompleks olunca bir şekilde kontrolünüzü kaybetmemek için devamlı sadeleştirme taraftarı olmaya başlıyorsunuz ki bu benim tercihim değil ama anlıyorum. Sözlerim post sahibine değil bu arada genel bir bilgilendirme ekleyim dedim.
    Arkadaşlar ekip olarak sizi tebrik ederim. Oyun gerçekten yıllarca oynanılacak klasik bir oyun oluyor. Bu işi başarırsanız hem keyifle oynayacağım güzel bir oyunum olacak, hem Türkiye'den iyi ve tam bir oyun çıktığı için gururlanacağım.
  4. Lightning12

Beta Patch Notes e1.5.5

Contact Please. Are you guys all right there? What do you do?
  5. Lightning12

Security and Loyalty improvements.

Will new states emerge after the uprisings? Can the factories be attacked by city thugs when public order deteriorates?
  6. Lightning12

Potential multiplayer skins leak

I think you are making false assumptions. The pvp essence MP has not come to light. I'm just watching. I will make my decision when the pvp is broadcast. Although there is a restful mp development now, I felt that the players could not be sincere with their characters in the game. They cannot bond with their heroes that they cannot customize. Of course, this is just feeling. I'm waiting for PvP.
  7. Lightning12

Beta Patch Notes e1.5.5

I think like this.
    It is a great mistake to carry hatred, hostility, endless discussions into the present.
    Based on this understanding, the first and most important thing we have to do is to solve hostilities, to heal resentments, to end poverty, exploitation and wars by learning from mistakes. We are very young beings as human beings. If we realize the mistakes we made in history, we can learn to achieve the good things in the right way.
    Learning history, questioning, criticizing is a talent that can only be possessed by minds that can think freely.

Ben şöyle düşünüyorum.
    Nefreti, düşmanlığı, sonsuz tartışmaları günümüze taşımak, büyük hata.
    bu anlayışa yaslanarak, husumetleri çözmek, kırgınlıkları iyileştirmek, hatalardan öğrenerek fakirliğe, sömürüye, savaşlara son vermek yapmamız gereken ilk ve en önemli olan iş. İnsanlık olarak çok genç varlıklarız. Tarihte yaptığımız hataları fark edersek, iyi işleri en doğru şekilde başarmayı öğrenebiliriz.
    Tarih öğrenmek, sorgulamak, eleştirmek özgür düşünebilen zihinlerin sahip olabileceği bir yetenek.
  8. Lightning12

Beta Patch Notes e1.5.4

Come on. When thats update. Callum hi.
Back
Top Bottom