Recent content by konuk

1. Dînî Tartışma

Sadece benzerlik gördüğüm için Bayes Teoremi'ne atıfta bulundum. Yoksa onunla açıklamaya çalışıyor değilim. --- Sonsuz cennetin değeri, sonsuz cehennemin değerinden daha büyükse, cehennemin sonsuz olmasının da çelişki yaratmayacağı söylenebilir mi? Bence evet, söylenebilir.
  2. Dînî Tartışma

Olabilir. Fakat olsaydı büyük bir yankı uyandıracağından haberini alırdık. Bundan başka, dinozorların yok olmasına neden olan olayın belli bir boyutun üzerindeki bütün canlıların yok olmasına yol açan küresel bir olay olduğunu biliyorum. Bu gibi bilgilerim dolayısıyla şu anda böyle bir dinozorun...
  3. Dînî Tartışma

1- Bana doğru geleni mutlak doğru görmüyorum. Büyük olasılıkla/muhtemel doğru olarak görüyorum. Yanlış olabileceğini de kabul ediyorum. 2- İnandığım şeyin kesin gerçekliğini kanıtlamaya çalışmıyorum. İnandığım şeyin gerçekte var olup olmadığından bağımsız olarak, ona inanmamın neden mantıklı...
  4. Dînî Tartışma

Bu mantığa göre, daha önce kafana saksı düşmediyse kafana saksı düşme olasılığı sıfırdır. O halde saksıların düşmekte olduğu bir yoldan geçmende sakınca olmamalı çünkü kafana saksı düşme olasılığı sıfır. Eğer sakınca olduğunu düşünürsen demek ki sıfır değil. Bilinmeyen (deney yapılmamış)...
  5. Dînî Tartışma

Tanrı'nın var olması mümkün değildir mi diyorsun? -- Fark ettim de, toplam acı sıfıra eşitlendiği zaman şöyle tuhaf bir durum ortaya çıkıyor. Mesela tıpkı tazminat almak için kendine araba çarptırmaya çalışanlar gibi kendime acı çektirirsem veya başkalarının bana acı çektirmesini sağlarsam...
  6. Dînî Tartışma

%1 olasılıkla 1000 tl bulunan kutuyu 1 tl karşılığında açmayı kabul edersen -ki edersin- faydasının inanmaya yetmesi olayını gerçekleştirmiş olursun. İşte siyah kuğu üzerinden anlatıyorum. Google'dan bakmadığını kabul edersek hayatında hiç siyah kuğu görmedin değil mi? Görmediğin(daha doğrusu...
  7. Dînî Tartışma

Eğer siyah bir kuğunun var olup olmadığını bilirseniz 100 tl kazanacaksınız. Bilemezseniz de 1 tl kaybedeceksiniz. Cevap vermemeyi de seçebilirsiniz. Benim mantığım şu şekilde işliyor; Daha önce siyah bir kuğu görmedim. Siyah kuğu var olabilir de olmayabilir de. Makul bir yanıt verebilmem için...
  8. Dînî Tartışma

Bu konuda kesin bir şey diyebilmek için determinizmin olup olmadığını bilmemiz gerekir. Aslında konu bilime geldiği için burada durmam gerekir ama konu bazı felsefi yaklaşımları da içerdiği için şunları söyleyebilirim; Tanrı'ya inanan birinin, Tanrı'nın her şeyi bilen sıfatının zorunlu bir...
  9. Dînî Tartışma

Dünyada kötülük yoluyla +10 mutluluk elde eden birisi cehennemde +10 acı çekecektir diyelim. +10 mutluluktan +10 acı çıkardığımızda 0 kalır. Burada adil olmayan bir durum var mı?
  10. Dînî Tartışma

Sınavın anlamsız/gereksiz olması neyle çelişiyor peki? Tanrı'nın gereksiz iş yapmayacağı varsayımıyla mı? Ama bu bir varsayım ve tartışılabilir. Ya da anlamsız olmasıyla kastettiğin, Tanrı'nın kimin cehenneme gideceğini kendisinin belirlediği mi? Sonucu bilmesi, sonucu belirlediği anlamına...
  11. Dînî Tartışma

Kanıtlamaya değil olabilirliğini göstermeye çalışıyorum. Evet, sonsuz iradenin iradeli varlıklar yaratmaya ihtiyacı yok. Ama eğer yaratmışsa, bu ihtiyacı olduğu için yarattığı anlamına neden gelsin? İhtiyaç duymadığı halde bunu yapmış olabilir. Tanrı lüzumsuz iş yapmaz diyebilirsin ama bu bir...
  12. Dînî Tartışma

Yani Tanrı'nın var olması imkansız mı sana göre?
  13. Dînî Tartışma

İkna olmadım.
  14. Dînî Tartışma

Şöyle düşünün; Tanrı varsa, geçmişte de vardı. On dakika önce de vardı, on yıl önce de. Gelecekte de yani on dakika sonra da, on yıl sonra da olacak. Haliyle geçmişi ve geleceği vardır. Neden daha önce görülmemiş siyah bir kuğunun varlığı mümkün olabilirken Tanrı'nın varlığının mümkün...
  15. Dînî Tartışma

Geçmişi, geleceği ve şimdisinin olmaması ne demek ve geleceği neden olmasın?