Recent content by Kara Bey

1. Kara Bey

Sonbahar Lakırtısı

Bu Eylül’de, işte bu güzün mübeşşiri kasvetli Eylül’de, nasipse, hatrı sayılır bir üniversitede yüksek lisansa başlıyor olacağım değerli arkadaşlar.

Kafaya koyduk bir kere illa araştırma, geliştirme, tez, makale... İnşallah işin sonunda şu kelamları etmem; tek duam ve muradım budur:

2. Kara Bey

UEFA Şampiyonlar Ligi

Galatasaray’dan bu sene cacık olmaz. Nerede canlı bomba, çer çöp, gelecek vaadetse de her an cortlayacak oyuncular varsa aldılar gene. Mancini dönemi devre arası transferleri hatırlattı; Burdisso, Ontivero falan. Öte yandan Fatih hoca 2000’li yıllardaki kafayla devam ediyor. Defanstan kısa pasla çık karşıdaki takım da anguttu zaten. Ayağı top yapan bir Fego var onun da durumu malum. Rakip takım ileride basıyor, senin stoperin topu on sefer dürtmekten pas atmayan Luyindama. Buna rağmen hâlâ aynı oyun başlatma şekli. Kenardan müdahale yok. Hocanın yardımcıları da stajyer zaten yiyorsa hocaya tavsiye versinler bakalım. Yani hocamı severim ama bu sene şampiyon da olsa son olsun artık. Modern ve pratiğe uygun futbol istiyorum Galatasaray’da. Mancini’nin İtalya’sı gibi. Tekniği az futbolcular fakat taktisyen Mancini gibi bir td hayalim. İnşallah Fener yerine başkası şampiyon olur bu sene tek temennim.
  3. Kara Bey

Yaz Lakırtısı

Benim Ağrılı bir arkadaş vardı. Nemin olduğu yerdeki soğuktansa Ağrı’nın soğuğunu (ki -40’ları buluyormuş kışın, haberlerde -20’lerde gösteriyorlar olağanüstü hal ilan edilmesin bölgede diye dedi) tercih ederim derdi. Kuru soğuk insanın dışını, yüzünü, her yerini donduruyor. Fakat İstanbul gibi nemli bölgelerdeki soğuk insanın içini üşütüyor ve daha kötü. Ha, kuru soğuğa birkaç sene içerisinde adapte olursun ama nemli soğuğa asla çare yok köpek gibi titrersin kaç sene yaşarsan yaşa orada.

Aynı şey sıcaklık için de geçerli, kuru sıcak ne kadar çok olursa olsun kolay kolay terlemiyorsun bozkır bölgelerinde özellikle. Nemli sıcağı Allah davul etsin.
  4. Kara Bey

Dînî Tartışma

Adam bir senaryo yazmış, ona inanmış ve onu anlatıyor abi. :smile: Hangi Büyük Arap devletleri Mekke’yi takmazdı peygamberin döneminde? O dönemde Gassaniler var Hristiyan Arap devleti olarak ve devrinin en büyük Arap devleti. O da İslam’ı hiç önemsememiş, kendisine tehdit olarak görmemiş. Nasıl bir kadının sermayesinden büyükçe bir İslam devleti kuruluyor acaba?
  5. Kara Bey

Dînî Tartışma

Zenginleştiği dönem İslam dinini tebliğ ettiği dönem değil. Zenginliği ilk evliliğinden sonra eşinin de tüccar ve zengin olduğu bir döneme tekabül ediyor. İslam’dan sonraki yaşantısının zengin ve lüks olduğunu kimse iddia edemez. Aksine mülkünü dağıtıyor ve saray inşa edelim teklifini reddediyor. Hala ölene kadar kaldığı zarif ev duruyor şu an. Çok zengin olduğu ve şatafatlı olduğu iddia edilen bir insanın yaşadığı ev ortada. Soyundan gelen ilk kuşağa da bıraktığı bir miras yok. Onlarda fakirlik için de yaşamış bu da kaynaklarda geçiyor. Tüm bunlar İslam’ı kullanarak para, pul devşirdiği yönündeki iddialara set çeker.
  6. Kara Bey

Dînî Tartışma

min 9 tane kadınla evlenip hepsini + çocuklarını+ akrabalarını doyuracak kadar mal varlığı.
    O dönemin kabilevari bürokratik, mali ve devlet yapısını okumanı tavsiye ederim. Hz. Muhammed dönemi İslam devleti dediğin devleti günümüz devletleriyle ya da peygamberden sonra Bizans, Sasani bürokrasisiyle etkileşim halinde gelişen devlet gücüyle özdeşleştirmemen gerektiğini biliyorsundur. Nitekim o devirdeki devlete devlet bile denmiyor. İslam devletinin devletleşmesi Sasanilerle tanıştıktan sonra başlamıştır.

Ayrıca, tüccarlıktan kazandıklarını bağışlıyor sağa sola kendisi zarif bir hayatı tercih ediyor. Burada bahsi geçen keşke fakir olsaydım diyen din adamlarına atfetmiştim bu durumu. Bununla alakalı birçok referans var buraya dizemeyeceğim.
  7. Kara Bey

Dînî Tartışma

Sanayi devriminin insanı değersizleştirmesi, dini boş bir konsept haline getirdi.
    Farkında olmadan “Sanayi devriminden önce insanlar değerliydi ve bunu da din sağladı. Sonra sanayi devrimi çıktı insanlar değersizleşti.” demek istemişsin ama işte niyet önemli, nereden kara çalabilirsek hesabı... :smile:

Unutmayın ki bu ülkenin ileri gelen din adamlarından
    Zengin olmanın günah olduğunu söyleyen bir din, en azından İslam dininin böyle söyleyen bir din olduğunu bilmiyordum açıkçası. Zenginliğin imtihanı fakirliğin imtihanından daha zordur. Zengin adamın harcayacağı her bir kuruşun hesabının olacağını söyler İslam dini. Zengin olup da keşke fakir olsaydım diyen bir din adamının söylemleri içi boştur dini bağlamaz. Nitekim peygamberin tüccar olmasına rağmen fakir olduğu oryantalistler tarafından da kabul edilen bir realite. Onu diyen din adamı versin tüm mülkünü bir hayır kurumuna samimiyetini görelim.Yine dini eleştireceğim diye “falanca kişi şunu söyledi.” üzerinden geçersiz bir eleştiri tarzı.
  8. Kara Bey

Dînî Tartışma

1- Cevabım sana değil üstteki arkadaşaydı.
    2- Ben hiçbir zaman o ülkeleri bilim dini mensubu saymadım. Muhtemelen o süreçteki münakaşamızı okumamışsın tek bir alıntı üzerinden gidiyorsun. Uzun uzun anlatmayacağım bu meseleyi kapanmış bitmiş, tartışacak da havam yok eskisi gibi.
  9. Kara Bey

Dînî Tartışma

Başlangıçta iyi giden süreç batırıldı ve idare edilemedi.

Sen de demekki aylardır bu anı beklemişsin ki, bir açık bulayım da Kara Bey’e yükleneyim. Yalnız bilmediğin bir nokta var; ben doğruya doğru, eğriye eğri demesini bilirim.

Ulan ne işsiz insanlar var be. :smile:
  10. Kara Bey

İlkbahar Lakırtısı

İngilizce’nin yanına ikinci dil tavsiyesi olarak lugat’ul Arabiyyetun yahut Fransiyyetun tavsiye ederim. Fransızca’yı lisede görmüştüm 1 sene adam akıllı ama devamı gelmedi, ondan içimde bir ukte kaldı. Arapça da zaten adam akıllı öğrenmek istediğim dil naçizane. Yani, nihayetinde “etekellem’ul lug’al arabiyyetun ve inkiliziyyetun ve fransiyyetun el ân” yani bu üç dili de konuşabiliyorum şu an demeyi isterim açıkçası forum.

Edit: A0 Türkçe aw.
  11. Kara Bey

Dînî Tartışma

Tamamen siyasi bir mesele. Normal bir vatandaş dinden irtidat ederse öldürülmesi diye bir şey yok. İnternetten kopyalayıp ne idüğü belirsiz referanslarla cevap vermemek lazım bu tarz sorulara.
  12. Kara Bey

Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Türkiye’nin dış politikası aktif tarafsızlıktan dengeleme yoluna gireli çok oldu. Bu denge siyaseti de kimi zaman totomuzda patlıyor konjönktür gereği. Bir yandan Karabağ civarından Çin’in “bir kuşak bir yol projesi”ne göz kırparken, öte yandan Kırım işgalini tanımama siyaseti ve İngiltere’yle serbest ticaret anlaşması imzalanmasıyla batıya göz kırpıyoruz. Suriye’de ve Libya’daki durum ise karmakarışık. Kimin eli kimin cebinde belli olmayan bu gibi muhitlerde ortadan oynayıp, Almanya gibi dışarıda AB sözcülüğü görevini ifa edecek tarzda “gel anam Goethe gidelim, ortam şenlensin” politikası olan bir devletle masaya oturuyoruz, özellikle Libya konusunda. Şu an Rusya’nın başında Putin değil de Yeltsin olsaydı tamamen batı entegreli bir dış politika güderdik herhalde geçmişte olduğu gibi. Yani neresinden tutarsan elinde kalıyor. Bu işin çıkış yolu Moğolistan gibi sinsice beklemek gibi görünse de öyle bir jeopolitik ve stratejik konumda bulunmamamız tüm uzun vadeli plan girişimlerini baltalıyor.
  13. Kara Bey

İlkbahar Lakırtısı

Bu sefer ben unuttum forum yine unutmadı. 1 sene bu anı bekliyorlar demekki. :smile:
  14. Kara Bey

İlkbahar Lakırtısı

Böyle haber kaynakları seçip yeni haberleri topluca ana sayfamıza düşüren siteler olurdu ya, bunun aynısının makalelisi var mı? Seçtiğim sitelerden besleme alıp yeni makaleleri topluca okumamı sağlayacak bir site lazım varsa pls pls
    Öyle bir şey varsa ecnebice olanını rica edeceğim ben de. Cnn opinion var buna benzer fakat makale yerine köşe yazıları var orada.
  15. Kara Bey

Sıra Galatasaray Üniversitesine Geldi

Fransız devletinin ülkedeki Türk hocalara B2 Fransızca şartı getirmesine misilleme diye biliyorum bu olayı. Teferruatını bilmiyorum. Sıra Galatasaray üniye geldiden kasıt ne onu da anlamadım. Eğer olay benim dediğim gibiyse öyle saça böyle tarak olayı var burada ve hiç benimsemediğim YÖK’ü bu hareketinden dolayı tebrik ediyorum.
Top Bottom