Recent content by Kara Bey

1. Kara Bey

Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Böylesine zor ve seçilme ihtimalinin bütün seçimlerden daha düşük olduğu bir dönemde Kılıçdaroğlu’nun aday olması ve Cumhur tarafına umut ışığı olması neresinden bakarsanız bakın kepazelik ve pespayeliktir.
    Conspiracy theory demesin kimse bana, seçim neyle sonuçlanır bilmem ama Bahçeli’nin sınıf arkadaşı Kılıçdar ve Erdoğan birbiriyle danışıklı dövüş yaparak ülkeyi yönetiyorlar gibi geliyor bana. Şu yazdığımı öngöremeyen andaval siyasilerin olması bu durumu ispatlar nitelikte. Türk siyaseti birileri tarafından net bir şekilde dizayn ediliyor millet de sanıyor ki ben oy veriyorum kendi kendimi yönetiyorum işte demokrasi, haha güleyim de boşa gitmesin.

Edit: Oy kullanmadığım için pişman değilim çok şükür. Milleti enayi yerine koyanlara oyum nasip olmadı bu seçim huzurluyum.
  2. Kara Bey

Diğer seçeneğinin eklenmediği ankete anket demem.
  3. Kara Bey

6’lı masa Türkiye’nin koalisyon günlerini hatırlattı ne birleşmesi? Birisi bir karar alır öbür parti ben oynamıyorum der çeker gider, öbürü aday olur diğeri ben oynamıyorum der gider sonra geri gelir falan. Türk siyasal hayatının 70’li yıllarını anımsattılar şimdiden.

Öte yandan iktidar cephesi tıpkı Demokrat Parti’nin son döneminde olduğu gibi otoritesini gittikçe artırarak sert politika kararlarının dozunu artırmış görünüyor. Zaten iktidar süresi uzadıkça sertleşmeler de artacaktır hele ki popülizmin gırla gittiği demokrasilerde ve iktidar da bunu yapıyor. Böylesine zor ve seçilme ihtimalinin bütün seçimlerden daha düşük olduğu bir dönemde Kılıçdaroğlu’nun aday olması ve Cumhur tarafına umut ışığı olması neresinden bakarsanız bakın kepazelik ve pespayeliktir. Bunların hepsi danışıklı dövüş gibi geliyor bana. Seçimde oy kullanmayı düşünmüyorum nasıl olsa aynı zihniyet yönetiyor her yeri. Hiçbirinden cacık olmaz benim hayatım yine benim çabalarımla rayında gidiyor onu anladım ben.

Bayağıdır da yazmıyordum forumda ölmediğimiz bilinsin. :smile:
  4. Kara Bey

En sevdiğiniz kitaplardan alıntılar

“Vatandaşların hükümetleri tarafından konulan herhangi bir kanun ya da kurala itaat etmek için hiçbir sorumluluğu olamaz. Hükümetin bazı kararlarının adaleti ciddi şekilde zedelediğini düşünen vatandaşlar, bu durumun aleyhine hareket ederek bunu yeniden düşünmeye çağırma amacıyla kanuna itaatsizlik edebilirler ve bazen etmek mecburiyetindedirler. Bunu yaparken şiddet kullanılmamalı ve ihlal ettikleri kanunun gerektirdiği cezaya boyun eğmeye hazırlanmalıdırlar.”

A Theory of Justice / John Rawls.
  5. Kara Bey

Yani o saydığın ülkelerin hakları eğitimli, belli bir doyuma ulaşmış ve belli başlı bir demokrasi kültürü oturmuş ülkeler. Bizim ülkemize (veyahut coğrafyamıza bakarsak) hala demokrasi denen şeyin sadece oy vermekten ibaret olduğunu sanan insanlarız.
    Türk siyasal kültürünün demokrasiyle bütünleşememesi diyebiliriz buna. Çünkü Türkiye’de demokratik dönüşüm tepeden inmeci politikalarla yapılmaya çalışıldı. Tabanda böyle bir istek çoğunlukla hakim olmadığı için sandıktan ibaret kaldı. Oysa, batıda demokratik istekler aşağıdan yukarıya doğru yansıdı. Ona rağmen, Napolyon Fransa’da demokratik araçları kullanarak “bana darbe yapıyorlar” diyerek kendini imparator ilan etti ve demokrasiyi yozlaştırdı. Tabi o dönemin demokrasi anlayışıyla şimdikini eş değer tutmamak lazım. Tarihsel bir misal çünkü bu. Yani, 11x22 net haklı. Hiç de liseli ergen tribi falan değil. Türkiye’de demokratik dönüşüm isteyenler önce siyasal kültürü dönüştürmek zorundalar. Bu da on yıllar alacak bir şey. Aynı şekilde, Türkiye’de totaliter, otoriter, bürokratizm temelli idareler kurmak isteyenler de bunu siyasal kültürü dönüştürerek yapabilirler ki Türkiye’nin böyle bir dönüşüme ihtiyacı yok sanki, zaten zemini var. Eğer demokratik bilinç varsa halkta böyle bir rejim değişikliğine isyanlar patlak verir. Bu da bu yönde eğitim-öğretim görmüş kişilerin kurdukları aileler ve onlardan peydah olan çocuklar aracılığıyla topluma ve siyasete yansır uzun vadede.
  6. Kara Bey

Dînî Tartışma

Hala daha göçebe aşiretleri medeniyet diye yutturmaya çalışıp bir de Araplara yaranmaya bağlıyorsun devam eden medeniyeti ya pes diyorum. Tarihimizi Çinlilerden öğrenme sebebimiz Araplaşmayla zerre alakalı değil. Senin İslam öncesi medeni diye yutturmaya çalıştığın atalarının böyle bir şey kurma derdi yoktu zaten. Daha bunun farkında değilsin sen sana ne anlatayım bayıla bayıla paragraflar dolusu.
  7. Kara Bey

Dînî Tartışma

İslam olmadan Türkler medeniyet kuramaz
    Yani şuraya kadar tamam ama ben böyle demediğim veya böyle bir şeyi aksettirmediğim halde bunu yazman senin ne kadar olayları çarpıtmanda mahir olduğunu gösteriyor. Yazdığın iletiyi bitiremeden yarıda kestim ve devamını okumadım. Çünkü sana anlatabilecek bir şeyim yok benim. Evet, Türkler İslam olmadan medeniyet kuramaz dedim ben çok haklısın.

Hadi dayanamadım okudum devamını ve daha büyük bir felaketle karşılaştım. Siyasi güçle medeniyet kurmanın yeterli olabileceğine inanan bir insansın sen. Roma’yı boyunduruğu altına almak ah be ne hamasi sözler bunlar. Yav sen İslam öncesi tarihini Çinlilerden öğreniyorsun Çinlilerden!!! Bir medeniyet göstergesi olan Orhun yazıtlarının anlamını da Danimarkalı bir adamdan öğrenmişsin bu mu senin medeniyet kurman? Kendi geçmişini başka milletlerden öğreniyorsun ve bunu da “siyasi güç hah işte medeniyet bu” diye bir sloganla politize ediyorsun. İstihbarat ağıyla da medeniyet kurmayı özdeşleştirmen çok gülünç. Tarihte en büyük istihbarat ağı Cengiz’indi. Nerede Moğol medeniyeti? Ganimeti yediler yediler üstüne geğirerek orta asyaya döndüler bu mu medeniyet parametresi? Bence sen evvela medeniyet kavramına bir gözat ne demek olduğunu öğren dostum ondan sonra tartışalım seninle.

İstediğiniz kadar "Sentezci değilim" deyin, sırf şu yazdıklarınız bile malum ocaklarda şuana kadar en az iki demlik çay içtiğinizi belli ediyor
    Tamamen kolektivist bir anlayışa sahipsin. Sen beni nereden tanıyorsun da ocakta çay içtiğim kanısına varıyorsun? Ben kapısının önünden bile geçmemişim ömrüm boyunca. Senin anlayışın bir görüşü veya düşünceyi herhangi bir cemiyetle özdeleştirme saplantına dayanıyor. “Pol Pot’da sosyalistti” diyorum ben senin gibilere. Ben Marx’ın iktidarı burjuva temelli tanımlamasına katılan bir adamım mesela o zaman ben Marksist mi oluyorum? Tam bir sınırlı kafa yapısı kusura bakma.

Bir de bu sübyancı filan şeklinde hakaretvari konuşmaların çok irite ediyor. Düşüncelerinin içi boş sallamasyon olduğu buradan belli. Yani küfür etmeden konuşamıyorsun çünkü boşun önde gidenisin.
  8. Kara Bey

Dînî Tartışma

Ya ben kendimi anlatamıyorum herhalde. Türk olan herkes Müslümandır mı çıkıyor benim yazdıklarımdan. Ben “Türklük bilinci”, “İslam ile Türk medeniyeti bağıntısı”, “Türklüğün İslam ile bütünleşmesi” gibi noktalara değiniyorum. Biri çıkmış 2000 sene önceki Türklerle alakamız yok, öbürü her Türk Müslüman olmak zorunda değil falan diye bana salvo atıyor. Evet kardeşim her Türk Müslüman değil ve olmak zorunda da değil. 2000 sene önceki Türklerle de alakamız yok ama bilinç ve miras aynı. Türklük de öyle çok kutsal bir meta değil ayrıca. Sadece bir kimlikten ibaret ve dünya tarihinin seyrini değiştirmiş bir topluluk Türkler. Onun dışında tapılacak, yüceltilecek, her şeyden üstün tutulacak bir olay değil bana göre.
  9. Kara Bey

Dînî Tartışma

Ooo bu mantıkla asla tartışamam ben. Dünyada hiçbir topluluk 2000 sene öncesinin geçmişiyle birebir aynı değildir ki zaten. Senin bakış açın da çok objektifmiş canım. Tamamen tarafsızlık akıyor yorumlarında. Gereklilik meselesine değinmeyelim istersen. Çünkü senin kafa yapına göre Türk 2000 sene önce neyse aynı olmak zorunda.
  10. Kara Bey

Dînî Tartışma

@Roffron Uzun yazmayacağım. Türklerin zorla Müslüman yapıldığı iddiasına inanmıyorum ve gülüyorum. Müslüman olmayan Türklere karşılık yapılmış olan katliamları da reddetmiyorum. Senin burada attığın videonun özü Türklerin katliamlar silsilesiyle Müslüman olduğunu aksettirmen başka bir açıklama yok. Arapların yaptığı katliamlara tabiki de karşıyım, ne demek yani? Yukarıda ne yazmışım ben. Katliam ayrımına dikkat çekmişim. Türk-İslam sentezi dediğin mevzuya uzun uzadıya değinmiyorum fakat Türkler İslam’ın büyümesine Araplardan daha çok hizmet etmiş bir millet. Hatta Türklerin asimile olarak ırk bilincini kaybetmesini önleyen de İslam’dır. Bak Macarlara, Bulgarlara ve dahi hristiyanlaşan Türk topluluklarına, hepsi Türklüğünü inkar ediyor. Bu topraklarda Türklük bilinci kalmışsa bu İslam’ın eseridir. Bunu sana 500 referansla ispatlayabilirim ama gerek yok. Sen kendi algılarına göre bakıyorsun olaylara ben kendi algılarıma göre. Dolayısıyla, bunun adı bir tartışma. Türkler Türklük davasından çok İslam davasına ön ayak olmuş tarih boyunca. Senin “Türklüğün İslam ile entegrasyonunun dağılması” tezin her alanda duvara tosluyor anlayacağın. Konuştuğun dilden, yazdığın harfe kadar hakiki Türklük nâmına bir şey kalmamış. Türklerin böyle bir tutarlılığı da yok zaten tarihte ve göçebe bir topluluktan yerleşik bir medeniyet beklemek de beyhudedir. Zaten Türk medeniyeti dediğin şey de yerleşik hayata geçildikten sonra başlar ve bunun süresi 1000 yılsa en az 800 senesi İslam ile geçmiştir. Yani, senin Türklük bilincinin ve medeniyet tasavvurunun hiçbir dayanak noktası yok. İslam’a temas etmeden Türklük strüktürü kuramazsın kurarsan da sâkil kalır. İslam öncelikli kurulan Türk devletleri sayesinde bu medeniyet oluşmuş ve kültürel olarak devam etmiştir. Fakat, salt bir Türklük silsilesi ne dilde, ne fikirde, ne yazıda, ne dinde, ne ahlakta asla cereyan etmemiştir. Eğer Türklüğe bir bakış açın varsa bunu İslam öncesi kabile devletleriyle sınırlıyarak modernize edemezsin. Yani, varacağın yol yol değil; bunu anlatmaya çalışıyorum. Yoksa mevzu Arapların yaptığı katliamlarsa canları cehenneme ve herkes yaptığını muhakkak çekecektir.

Bir ekleme yapayım: Ben galiba forum üyeliğim boyunca gerek nickim gerekse avatarım vs. ile Türk-İslam sentezcisi gibi algılanmış olabilirim. Fakat böyle tek bir pencereden bakan bir insan değilim. Bana göre Türklük ile İslam’ı ilişkilendiren bakış açısı salt Türklük açısından daha gerçekçi ve rasyonel duruyor. Dolayısıyla, Türk tarihini ve bilincini unutmayan bir Müslümanım. Öbür türlü kimliğini kaybetmiş ve Araplaşmış olurum. Yoksa “hıaaa Türk-İslam ulan ülkücülük cCc” zihniyetindeki cahillerden değilim bilen bilir geçmiş yazdıklarımla da. Sen de beni ülkücü yaptın çıkardın tek bir iletide. Asla kabul etmiyorum.
  11. Kara Bey

Dînî Tartışma

Adam video atmış Türklerin zorla Müslüman yapıldığını ispatlamış bana. Ben de şunu atayım o zaman da Türklerin zorla Müslüman yapılmadığını ispatlamış olayım ahahaha.

12. Kara Bey

Dînî Tartışma

Şimdi burada İslam’ı ispatlama yarışına giriyorsak o farklı bir olay. Fakat adamlar batılıların soykırımlarını kendi milletlerini geliştirdiler diyerek farkında olmadan bir ayrıma tâbi tutup müdafaa ediyorlar haberleri yok. Tartıştığımız mesele İslam’ın mantıklı mı mantıksız mı olduğu değildi ama @Cevapsız Sorular olayı saptırıp Ay’ın yarılması vs. falan kel alaka mevzuya girmiş cevap verilecek bir değerde ileti olduğunu düşünmüyorum. O yüzden üstteki arkadaşın “netice üzerinden katliam meşruluğu” argümanını hiçbir mantığa, vicdana ve akla dayanmadığı gerekçesiyle eleştiriyorum. Demek ki, başka milletleri öldürüp, soykırıp, katledip kendi medeniyetini ilerletmek ve bunun haricinde kalanları da aşağılayıp hor görmek gayet de meşru sana göre. Yine yukarıda iddia ettiğim propaganda tesiri altında kalıp katliam müessesini tarafgirlikle savunma durumu ortaya çıkıyor. Ne demek yani katliamların ayrımı? Tarihte bir katliam varsa bunun neticeleri elbette birilerine yarayacak. Bizim karşı olduğumuz esas şey katliamın getirdiği faydalar ve bu faydalardan nemalanıp insanlığın başına bela olanları lanetlemek değil mi? Eğer öyle değilse tebrikler siz benim size yönelttiğim “tarafgirlik” yaftasını kabul etmiş oldunuz. Daha da bir şey söylemeye lüzum yok.
  13. Kara Bey

Dînî Tartışma

Yok islam altin cagini falan yasamis, islam altin cag yasarken avrupa b*k yiyordu falan bunlarda tartismali, kesin bir sey soyleyemeyecegin, gri alanda konular. Kizlari diri gommeyi birakjp onlari " farkli amaclar " icin kullaninca altin cagi baslatmis, ya da progresif mi olmus oluyosun? Diyosun ki islam bilim ve dini bilgi üretmeyi birakti. Ozaman kardesim sen musluman olarak sen uret dini ve bilimli bilgiyi. Asil bu goebels tarzi bir islami propagandanin esiri. Liselerde falan hep bu tarzda seyler ogretiliyor yok ilk sifiri bulan muslumanmis, füzyon enerjisi kuranda geçiyormuş vs vs... bildiğin masal anlatıyosunuz.
    Şu yazdıkların da mantığın m si yok. Masal dediklerinin hepsi de gerçek az bir oryantalist perspektiften İslam tarihi oku bak Müslümanların yazdığı tarihten bahsetmiyorum.

Kime ne anlatıyorsam, bilimsel bilgi üret o zaman sen diyor. Ahahah. Biz neden bahsediyoruz sen hangi alemdesin.

Ama sizden ayıran bir yanı varsa bunu Tanrı için yapmamaları.
    Elemanlar Irak’ı işgal ettiğinde Bush “son haçlı seferini biz kazandık” demişti. Bilmiyorsun bari sallama bazı şeyleri. Ayrıca argümandan net amerikan tarafgirliği akıyor Din adına katliam yapmaması onların katilliğini nasıl diğerlerinden ayırabilir? Tam bir akıl tutulması.
  14. Kara Bey

Dînî Tartışma

dini bilgi uretmeyi
    İçtihad* diyoruz buna. Doğru bir mesele. Zamana ve şartlara göre İslam hükümlerinin şerh edilmesi. Temel ahkâma aykırı düşmeyecek şekilde ortaya çıkan sorunlara çözüm üretme metodu da denebilir. Bu en büyük sorun işte İslam dünyasında.
  15. Kara Bey

Dînî Tartışma

Adamlar İslam’ın kan, kin, öfke ürettiğini ve dünyaya yaydığını iddia ediyor fakat ABD gibi 2 milyon+ kişinin katili bir ülkeye taparcasına bir hayat yaşıyor. Neden? Çünkü Amerika dünyaya bilim ihraç ediyor değil mi? Yok, Japonya’daki atom bombasını da Müslümanlar attı ama dünyaya kanı, kini ve öfkeyi yine Müslümanlar yayıyor bu kafaya göre. Sizin modernite dediğiniz ve modern dışı orta çağ kafası dediğiniz İslam dini orta çağda altın dönemini yaşıyordu farkındasınız değil mi? Orta çağ dediğiniz şey Avrupa’nın çağıdır. Avrupa orta çağını aşağılamak için kullanılan bir kavramdır. İslam toplumlarının günümüz dünyasındaki sorunlara ve sorunlarına çözüm üretemediği bir gerçektir. Fakat İslam’ı sadece ibadete indirgemek, onun ahlak emirlerini hayatın her alanına yaymamak, Müslüman dünyanın en büyük sorunudur. Weber’in kamu ve özel hayatın ayrışması, Vestfalya’dan ( 1648 ) sonra gelişen parlamento anlayışı (İslam’da şûrâdır), idarecinin halkın iradesiyle iş başı yaptığı yaklaşımı (İslâm’da biat veya bey’attır) gibi kaidelerini ve bugünkü Batılı devletleri hiyerarşik olarak örgütleyen felsefelerini 1400 sene önce kabile devletinde uygulayan din İslam’dır (Emevilerle beraber bu sistemin çökmesi İslam’ın değil saltanatçıların ürünüdür) Bugün batının tahakkümü altında kalan bir İslam dünyasının dizginlenmesine rağmen hala daha dünyaya kan ve öfke ihraç ettiği safsatasını hangi ayakları sallanan ucuz Goebbels propaganda tesiri altında söylüyorsunuz cidden anlam veremiyorum.
Back
Top Bottom