Recent content by Groinath Sunthenze

1. Groinath Sunthenze

Anatolian Raiders

Haaaaaaiiiii
  2. Groinath Sunthenze

Oyun Dünyası Genel Sohbet

Ragnarsson said:
    Bu detaylı ve yararli yazın için çok teşekkür ederim.
    Genel olarak almak istediğim tüm cevapları aldım.
    Şimdi bu oyunu alıp, almama durumum bir belirsizlikten çok, bir tercihe doğru kayma yolunda.
    Çok teşekkürler.  :party:

Rica ederim, ne demek.

Eğer oyunu alacak olursan, muhtemelen performans sorunu yaşayacaksın grafik ayarları/sisteminden bağımsız olarak. FPS düşüklükleri veya takılmalar gibi sorunlar yaşarsan danışabilirsin, aynı sorunları yaşayan biri olarak sonunda iyi performans alabiliyorum. İstediğin zaman.
  3. Groinath Sunthenze

Sir_Lancelot_Bj said:
    Arma gel moruk.

Haydi mod indirelim.
  4. Groinath Sunthenze

Ragnarsson said:
    Arma 3'ü almak istiyorum açıkçası ancak oyunun çok karmaşık olduğu söyleniyor, ne dersiniz şans vermeli miyim?

Öncelikle, Arma 3'ün daha önce oynadığın herhangi bir FPS oyunuyla zerre alakası olmadığını bilerek başlaman çok önemli. Hatta Arma 2/Operation Arrowhead gazilerine göre Arma 3 kullanım açısından daha kolaylaştırılmış, sadece içeriği zenginleştirilmiş bir oyun (Cold War Assault oynamış olan varsa zaten gelsin kendisi buyursun, benim burada konuşmam abes).

Oyunun karmaşıklığı aslında oyunun zengin içeriği ve öncelikli olarak kontroller ile alakalı, ama bunlar daha çok kullandığın silahlar/ekipmanlar/araçlar ve karakter animasyonlarına geçiş odaklı (oyunda sadece kalk/eğil/sürün animasyonları yok, dik durmaktan yere yatmaya kadarki aralıkta birçok vücut pozisyonu mevcut, gavurların deyişiyle "posture/stance"). Çoğunu kullanmayacaksın zaten, bundan dolayı ayarlarda kontroller kısmından korkmana ya da tuş kombinasyonlarını ezberlemene gerek yok, kısa zamanda temel olanlarına hızlıca geçiş yapacak kadar alışmış olursun.

Arma 3 bir askeri simülasyon olduğu için, attığın merminin havada seyahat ettiği süre/mesafe faktörüyle düşmana verilen hasardan, kişinin yaralanınca/yorulunca yürüyüş/nişan alma/görme yetisine kadar o kadar çok etken var ki, eline aldığın bir silahın karşındaki düşmanı her zaman aynı yerden aynı mesafeyle vurması gibi bir şey söz konusu değil (kafa atışları haricinde, ama balistik koruması yüksek bir kask bile bazen tek mermiyle ölmesini engelleyebiliyor, o derece). Kullandığın araçlarda yaptığın hız/manevralar da aynı şekilde dış etkilerden nasibini alabiliyor. Her ne kadar sıhhiye çok basit yapılabiliyor olsa da, bazı modlar ile gerçek bir muharip sıhhiye personeli gibi yaralılara çatışma anında müdahale edilebiliyor (ACE gibi). Daha sayamadığım birçok özellik var, bunlar ile oyunun vanilla halinde karşılaşmak da mümkün, yukarıdaki gibi onlarca modu deneyerek de.

Bunun haricinde, Arma 3'e yeni başlamış oyuncuların bir başka sorunu yapay zekaya komuta etmek. Çoklu oyuncuda böyle bir sorunun olmasa da, Arma 3 oyuncularının önemli bir kısmı oyunun orijinal içeriğiyle ya da indirdikleri modlar ile yapay zekaya karşı çok çeşitli senaryolar ile zamanlarını geçiriyorlar (benim gibi). Haliyle de yapay zekaya karşı yalnız kurt olarak oynamak ya bir yerde çok zorluyor, ya da yalnızlıktan dolayı sıkıyor. Yanında emir verebileceğin askerlerinin olması ve çatışmaya birlikte girmek ayrıca bir his veriyor. Ama sorun şu ki, Arma 3 yapay zekası hala tam olarak oturmuş değil. Emrindeki askerler seni bir formasyonda takip ediyorlar, o yüzden bina içi/askeri pozisyonlar gibi dar/kapalı alanlara girdiğinde gerçek hayattaki gibi duvarlara yapışıp saklanamayabiliyorlar. Her birine tek tek "şu noktaya git" demek de hem yorucu, hem de çatışma anında bir yandan ateşe karşılık verip bir yandan mermilerden kaçarken yapılabilecek bir şey değil. Bu yüzden yapay zekayı iyileştiren modlar, çevreyle etkileşime girmesini sağlayacak animasyon modları ya da yapay zeka komutlarıyla biraz vakit geçirmek elini çok rahatlatır.

Çoklu oyuncu kısmını cevaplaması biraz zor. Genellikle co-op sunucularda oyuncular ellerindeki ekipman/araçlarla belli noktaları ele geçirip askerlere saldırırken, bazı sunucularda insanlar birbirlerine karşı savaşabiliyor (alıcısı var ama pek tercih edilen bir şey değil). Arma 3'ün kendi sunucuları da var, ama genellikle "Server Browser" listesindeki sunucular daha çok tercih ediliyor. Bu sunucular çok sayıda kişi alabilmesine rağmen, Arma 3 Atölye'sindeki mod sayısının fazlalığı ve modların popülerliği sebebiyle çoğu sunucu mod çalıştırmayı tercih ediyor. Ping ve FPS sorunu da cabası. Sunucuyu kuran kişinin bilgisayarı iyi değilse, o sunucudaki işlemleri kaldırması zorlaşıyor; haliyle de sunucuya bağlanan herkes bu performanstan olumsuz etkilenebiliyor.

Grafik ve diğer performans ayarları hakkında detay vermedim, sorduğun sorudan çok alakasız yerlere gitmemek için. Bu konu veya oyunla ilgili başka soruların olursa seve seve cevaplarım.
  5. Groinath Sunthenze

[AR] Anatolian Raiders | Tencereyi ocağa ekliyoruz

Little Jhon said:
    458 sayfanın 450 sayfası troll muhabbet , 8 sayfada hayırlı olsun..

Güzel iş baylar!

Yanlış.

"s.a beyler alım var mı"yı unuttun.
  6. Groinath Sunthenze

Erak said:
    Knight.gif

O kalkan birim resminde öyle gözükmüyor, miğferi de dahil. O yüzden hep bana garip geldi Knight.

Ama yine de severim.
  7. Groinath Sunthenze

Bence lider Eray olsun. Karizmatik liderlere ihtiyacımız var.

Ve Fileça, sakın.
  8. Groinath Sunthenze

Flecha said:
    Bende seni klandan çıkarmaya karar verdim. Boşu boşuna ts'de yer kaplıyorsun. Hadi şimdi uza

:cry:

Bulunamadığım yerde nasıl yer kaplıyorum kardeş? :???:
  9. Groinath Sunthenze

Muthven said:
    sa klana alım var mı?

Yukarıdaki alıntılardan seni çıkarmaya karar verdim. Beşte birini sen kaplıyorsun.
  10. Groinath Sunthenze

Tenzō said:
    Goker said:
    Klana katılabilirmiyim? :smile:

Bir tane unutmuşsun Murteza.

Sadece "alım" yazıp önüme çıkan ne varsa aldım, o doğal olarak gözden kaçmış :lol:
  11. Groinath Sunthenze

Hakeem said:
    Alım var mı Barış :smile:

Lance_Andac said:
    Alım varmı?

reacttr said:
    Alım var mı?

Goliath. said:
    sa alım wrmı

Sir_Lancelot_Bj said:
    Mysterion said:

as qardes alım warmı .s.s.s

Erchamion said:
    sa.alım.var.mı.s.s

Muthven said:
    sa klana alım var mı?

Muthven said:
    sa klana alım var mı?

Muthven said:
    S.a. klana alım var mı?

Trypanosoma Gambiense said:
    alım var mı

alım yok mu

sa alım yok mu

Neutron!1! said:
    Alım var mı

NarutoTR said:
    sa Alım war mı?

Beyler, tebrikler, üç yıldır aynı muhabbet. Bu ne azim?
  12. Groinath Sunthenze

Forumdaki komik diyaloglar ve sözler

Quiksilver said:

Böyle bir başlık mı varmış? Hiç üşenmeden tartışmışım bir de. Vay be, ne zamanlarmış.

Yalnız, çaktırmadan eski iletilerimi gösteriyor herif. Bak bak. Ayıp.

Quiksilver said:
    Goruintah'a da selam olsun(harbi nasıl yazılıyordu lan o)

Kulübe hoşgeldin :lol:
  13. Groinath Sunthenze

Agression said:
    senin yerin ayrı groinath sunthenzeciğim

Groniath diyordun sen bir ara, sonunda vazgeçmişsin anlaşılan :lol:
  14. Groinath Sunthenze

Agression said:
    beni beğenmiyor musun artık yaşadığımız onca şeyden  sonra. S. S

Ben seni beğeniyordum ama :cry:

*friendzoned*