• Please note that we've updated the Mount & Blade II: Bannerlord save file system which requires you to take certain steps in order for your save files to be compatible with e1.7.1 and any later updates. You can find the instructions here.

Recent content by furkanonal

 1. Resolved Anlık FPS Düşüşleri - Takılmalar, Duraksamalar

  Merhaba, yanıtınız için çok teşekkürler. Son güncellemeler bayağı işe yaradı, artık daha oynanabilir ama özellikle bir süre oynadıktan sonra RAM problemi yine yaşanmaya başlıyor. Yani %100 düzelmedi maalesef ama inanıyorum ki gelecek güncellemelerle daha iyi hale getirilecek. Takip ettiğim kadarıyla geliştirici ekip üzerinde çalışıyor zaten, umarım yakındaki güncellemelerle tam çözüm sağlanır. Teşekkürler ilginiz için.
 2. Need More Info 1.0.3-1.0.4 Patch performance disaster! (stutterings)

  The patch almost solved my stuttering problem but it is not solved yet. I still have stuttering in single player. They need to work on that RAM leakage problem a little bit more.
 3. Bu Sistemde Düşük FPS Ne Kadar Normal?

  Normal değil, sorun zaten sisteminde değil oyunun optimizasyon sorununda. RAM'le ilgili bir problemi var oyunun. Geliştirici ekibin çalıştığı söyleniyor. İnşallah bugün bir şey yaparlar. O zamana kadar şu başlıktan geçici çözümlere ulaşabilirsin. https://forums.taleworlds.com/index...m-Önerileri-ceviri.398735/page-2#post-9289740
  Ama hiç biri sürdürülebilir çözümler değil bilgin olsun.
 4. Oyuna Giriş 10 Dakika ve FPS Düşmesi/Droplar

  Sorun sisteminde değil, oyunun optimizasyonunda maalesef. Çok sayıda insanda var bu sorun. Büyük olasılıkla RAM kullanımından kaynaklanıyor. Forumda bunla ilgili bir başlık da var https://forums.taleworlds.com/index...m-Önerileri-ceviri.398735/page-2#post-9285827

  Bazı çözüm önerileri sunuyor ama herkeste işe yarayan şeyler değil ve geçici süreli çözümler. Forumdaki TaleWorld çalışanları geliştirici ekibe aktardıklarını söylüyorlar ancak maalesef herhangi bir çözüm gelmedi. İnşallah yakında bir yama gelecek.
 5. In Progress Shuttering,Hard Drop on FPS

  Hi, I've informed the developers about this issue and we will find a fix as soon as possible. In the meantime, please update me if the new patch e1.0.2 has solved the issue.

  No it did not solve the problem. Also I did not see any line regarding to this issue in 1.0.2. patch notes. This issue has really became an annoying one. Please find a solution soon.
 6. Need More Info fps drop

  The problem is RAM usage of the game. It should have been optimized with the first patch but the Dev team prefered working on rare bugs and translation fixes :cautious:
 7. In Progress Low FPS

  hah. I have GeForce 1050 with 8GB VRAM, but game uses only 128 MB. Does anyone know how to solve this problem?
  There is nothing to do besides waiting for the patch. Here is a post from Steam but it doesn't work for everyone. https://steamcommunity.com/app/261550/discussions/0/2149847049321294310/
 8. Need More Info Anlık FPS düşüşleri

  Sorun ekran kartlarndan değil, oyunun optimizasyon sorununda. RAM leak çok fazla ve ilginç olanı sorunun sadece Campaign kısmında olması. Custom Battle oynadığınızda sorun olmuyor o kadar, deneyebilirsiniz. Aynı şekilde multiplayerda da daha iyi. Patch beklemek gerekiyor, sorun TaleWorlds tarafında. RAM azlığı falan da değil sorun, 16-32GB RAM'i olan insanlarda da aynı sorun var bkz: https://steamcommunity.com/app/261550/discussions/0/2149847049318330543/

  Kısa süreli çözüm olarak FPS'yi 60'a sabitleyip, RAM kullanan programları kapatıp deneyebilirsiniz. Aşağı yukarı daha iyi perfomans alınabiliyor böyle ama yine de oynanabilir değil, özellikle savaş ekranlarında. Umarım bugün-yarın bu sorunu düzeltirler.
 9. Need More Info FPS issues

  Yes same thing here. But my PC stutter even in the world map. When I monitored my hardware performance, I realized that the GPU usage drops randomly. And it is the main cause of the stutters. GPU temp is stable, CPU clock and temp are all stable. So I do not think it is because of Vram throttling. Locking the FPS to 60 helps a little bit. But it is not about the ram. Common thing is the Nvidia cards, all of us has an Nvidia card and it stutters. TaleWorlds need to fix it.
 10. Resolved Anlık FPS Düşüşleri - Takılmalar, Duraksamalar

  Merhaba. Uluslararası foruma da ilgili yerlere yazdım ancak bir de Türkçe foruma yazmayı uygun gördüm. Oyunda hem savaşlarda hem de dünya haritasında anlık FPS düşüşleri yaşanmakta. İlgili Steam sayfasına, forumlara ve sitelere baktığımda da aynı sorundan yakınan insanlar olduğunu gördüm. Her...
 11. Need More Info FPS Stuttering

  Sound option changes doesn't work. My PC stutters even in the world map. When I monitored my hardware performance, I realized that the GPU usage drops randomly. And it is the main cause of the stutters. GPU temp is stable, CPU clock and temp are all stable. So I do not think it is because of Vram throttling. I have no problem with any other game. I know my system a bit old but FPS spikes over 100 for most of the time. Just random FPS drops makes it unplayable.

  As I search for the problem, as far as I can see that this problem is unique to Nvidia cards. Guys could you please look into that? A hotfix or a patch could solve the problem.

  Nvidia GTX 970 GPU
  i3-9100
  8GB DDR4 RAM
Top Bottom