Recent content by blwpark

 1. blwpark

  Güncel Mod Listesi

  forumda takip ettiğim üç kişiden ikisinin yok yere mızrağını kırdılar, biri de kendi isteği ile şirketten ayrılıyor. Hiç bir önemi ve etkisi olmasa da oyun tam sürüme çıkıp buralar yeniden şenlenene kadar bu durumu boykot ediyorum. Foruma girmiyorum, yazı yazmıyorum. Yaşasın recruitlik :smile:
 2. blwpark

  Güncel Mod Listesi

  zamanında şöyle güzel bir mod (krallığa katılan klanların, soylu veya paralı asker fark etmeksizin, krallığı terk etmesini engelliyor) yapılmış ama kaderine terk edilmiş. Bunun yerine kullanılabilecek bildiğiniz bir mod var mı?

 3. blwpark

  Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

  Medeniyetler kısmına dikkat :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: http://imgim.com/adfs%c4%b1z.jpg
  Resim eklemeyi beceremedim link bıraktım
  sahi bu nord, vakken, darshi olayı nedir? oyun çıktıktan sonra fark ettiğimde ilerde eklenecek dlc'lerle gelecek medeniyetler diye düşündüm ama tw'den bu konuda bir açıklama hatırlamıyorum.
 4. blwpark

  Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

  https://forums.taleworlds.com/index.php?threads/bannerlord-was-a-grift.443728/post-9709560
  mexxico mükemmel bir insanmış.
  mexxico iyi ve güvenilir bir insan diyerek değer veriyorsa, armağan yavuz benim için de öyledir. hiç tanımasam da oyunda sürekli bir gereksiz frene basma halinde olduğunu düşündüğüm için kızıyordum. artık kızmıyorum. çünkü konunun sosyo-politik bağlamda da bir yere oturduğunu söylüyor mexxico. bunu anlıyorum. hatta bu dil benim açımdan anlaşılabilir tek dil :smile:

  sevgili tw ekibi kırıcı eleştirim olduysa affola.

  sevgiler.
 5. blwpark

  Güncel Mod Listesi

  Yükledim. şimdi yeni sefer açıp deniyorum. teşekkür ederim. yalnız ekran geçişlerinde çok bekletiyor. bir de @Bjorn The Hound'un verdiği sıralamada, *CA* Important - Load At Top Above Native - Rome dosyasını oyunun resmi dosyalarının üzerine koymak gerektiğini yazmış ancak senin belirttiğin sıralamada kaoses tweaks altında yer alıyor bu dosya. senin dediğin gibi yaptım beyim sıralamayı.
 6. blwpark

  Güncel Mod Listesi

  Ya arkadaşlar bu roma modunu kullanabilmek için yaklaşık 20 farklı mod kurmak gerekiyor galiba ya da ben olayı yanlış anlıyorum. mod gerekliliklerine bakınca şunu da kur bunu da kuran lazım yazıyor tıklıyorum bu sefer ana modun çalışması için gereken yan modlar için yan modlar falan derken iş çığ gibi büyüyor.

  Roma modu için basit bir liste var mı yoksa hepsini kurmam mı lazım, bilen var mı?
 7. blwpark

  Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

  beta yükleyip alelacele silmek nedir yahu?

  sayın genel müdürümüz, hegel, tinin görüngü bilimi kitabında mutlak aydınlık ve mutlak karanlığın aynı şey olduğunu söyler çünkü ikisinde de hiç bir şey göremeyiz. ihtiyacımız olan şey sadece görmemizi mümkün kılan ışıktır. bu şekilde etrafımızı görebilir ve ilerleyebiliriz. bunun konumuzla ilgisi şu; mükemmel olmasına çaba gösterdiğiniz için (mutlak aydınlık) oyunu 1,5 yıldır sefil bir şekilde süründürüyorsunuz (mutlak karanlık). önerilere kulak tıkıyorsunuz, modcuların yaptığı son derece yaratıcı geliştirmeleri yok sayıyorsunuz, oyuna emek veren/yaratan çalışanlarınızın önerilerini elinizin tersiyle itiyorsunuz.

  ya da bütün bunlar benim bir takım saçma varsayımlarım. ancak bunun da sağlamasını yapamıyoruz çünkü kutsal dudaklarınızdan işin doğrusunu duyabileceğimiz sözcükleri çıkarmaya tenezzül etmiyorsunuz.

  wtf dude?
 8. blwpark

  Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

  Şey mi dostum, pasiflora? =)
  son yazdığım "oyunun gidişatına hakim olan baba figürü" ile ilgili eleştirim nedeniyle recruit mızrağımı kırdılar abi.
  şimdi adımlarımı dikkatli atıyorum.

  not: magic mushroom
 9. blwpark

  Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

  Bu güncelleme ile oyunun yan görevleri The Witcher 3 tadında, derinliği de Crusader Kings III kalitesinde olacak hissediyorum. Tüm karakterlere dublaj, diyaloglara 1.000 yeni konuşma metni eklenecek, fizik motoru mükemmelleştirilecek, her nesneyle etkileşime geçebileceğiz, her kentte gezerken beklenmedik sürpriz olaylara tanık olacağız, gta, red dead, cyberpunk halt edecek açık dünyanın görsel kalitesi ve zenginliği konusunda. olacak bunlar. çok güzel olacak.
 10. blwpark

  Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

  12 saat 18 dakika sonra rütbe atlayacaksın bu arada :smile:
  vay canına, e sayfayı açık bırakıp işime gücüme bakmam yeterli yani :smile:
 11. blwpark

  Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

  Bana kalırsa şu noktadan sonra oyunda yapılacak ekleme ve değişikliklerin oyuna özel bir sevgisi ve ilgisi olan bizim gibi oyuncuları tatmin etme şansı bulunmuyor.
  Royalus sağolsun mod listesini güncelleyip paylaşarak çok güzel bir iş yaptı. Oyun şu an arada açıp biraz takıldığımda neredeyse peker videoları kadar keyif verebiliyor :smile:
  Ama işlerin istenildiği şekilde ilerlemediği de çok açık. Oyunun durumu hakkında karar veren abiler gayet old school olduğu için de olabilir başka nedenleri de olabilir bilemiyorum ama bloc gibi, royalus gibi arkadaşlar sayesinde foruma girip bakmayı oyunda farklı şeyler denemeyi seviyorum böyle takılacağız gibi görünüyor.

  not: yahu bir senedir foruma girip çıkıyorum, yazıyorum falan niye hala recruitim? recruit olmakla ilgili bir sorunum yok bu arada da neye göre değişiyor onu merak ettim :smile:
 12. blwpark

  Güncel Mod Listesi

  hocam daha önce hiç mod işine girmemiştim oyunu çekilmez hale getiriyor diye. sadece Muratbeyy'in önerdiği bir iki modu denemiştim. Ama senin önerilerini bir deneyeyim dedim gerçekten oyunun keyfi ve farkı iki katına çıkıyor. tabi iflah olmaz bir pc'ci olarak daha önce oynamadığım days gone oyununu bugün itibarı ile steame geldiği için oynamaya başlayacağım. bannerlordu birsüre daha beklemeye almaya devam ediyorum. bu arada senden aldığım gazla başka modları da denedim. mesela yeni klanlar, kadın askerler, yeni şehirler ekleyen bir dünya zengin mod olduğunu gördüm. oyunu bambaşka hale getiriyor. keşke bir an evvel olduğu kadar "işte budur" diye oyunu bitirip sunsalar da modlarla takılsak diye düşündüm. bu arada kadın npc'lerin üsünü başını çıkarıp envai çeşit fantazi kıyafet ekleyen modlar çok komik yahu. Poros'a genelev açtım ahahahaha :smile:
 13. blwpark

  Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

  Oyunda acaba düzgün bir ittifak politikası planlanıyor mu yahu? Bu konuyla ilgili hiç bir açıklama hatırlamıyorum. Bir krallıkla müttefik olup oyunu ona göre sürdürmek mümkün olacak mı acaba?

  Bir de gördüğüm kadarıyla 1.5.9 en sıkıntılı güncellemelerden biri olmuş durumda. Bu 5 serisi bitene kadar oyundan hayır yok anlaşılan. Sistemim gayet iyi olmasına rağmen oyunun seyrek de olsa, ara sıra donup devam etmesi, oto save'lerdeki donup kalmalar, npclerin bir anda hello kity pembesine bürünmesi, çok basit bir şekilde düzeltileceğini forumdan bir arkadaş göstermesine rağmen npc konumlarının görünmemesi (ki ancak 1.5.11'de bu sorununun düzeltileceği yazılmıştı) demirciliğin halen milyonerliğe giden yolu hemen açması, oyunu sadece bir savaş simülasyonuna çeviren içeriksizliği v.s. v.s.

  Bu arada şu sıralar disco elysium ve far cry 5'e sarmış durumdayım ancak bannerlord bir türlü unutamadığım eski sevgili gibi benim için. Sürekli bir stalk halindeyim. Elimde çiçek tekrar kapısına giderim yani ilk fırsatta.

  Ancak geliştirici ekibin iyi niyetine ve samimiyetine güvensem de neden kendi oyunlarını bu kadar öksüz bıraktıklarını bir türlü anlamıyorum. Tabirim biraz provakatif bulunabilir ama duygum böyle, kasıtlı bir kışkırtma yapmıyorum. Bütçe ve ekip yetersizliği olabilir, geliştirmeyi kilitleyen bilmediğimiz devasa bir yazılım sorunu olabilir, ekip içi uyumsuzluk ve görüş ayrılıkları olabilir, olabilir yani bunlar ancak yola deva edilmesini sağlayacak profesyonel bir mazisi var bu şirketin. Bir de cyberpunk gibi koftiden 9 yıl oyalanıp son iki senede apar topar bir şeyler yapılıp piyasaya sürülen bir oyun değil ki bu. Gerçekten 8 senenin gelişiminin nasıl olduğunu, nasıl çalışıldığını, adım adım oyunun nasıl olgunlaştırıldığını, sanat yönetiminden, yazılım ayağına kadar youtube videolarında bile izleyebiliyoruz. E nasıl oluyor da bu işler böyle oluyor yahu? Şirket yönetimi kendisine verilen öğütleri toplasa buradan köye yol olur. Öğüt işi ukalaca ve boş bir iş. Kabul.

  E ama baba siz de bir söz verdiniz. Dediniz ki bu oyun 1 seneye tam sürüme çıkar. Çıkmadı.

  Oyun satışlardan elde edilen 128 milyon dolar nerede. Bir deyiverin gari.
 14. blwpark

  Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

  Yanıma nasıl lord çekebilirim? 712. güne geldim ve yanımda sadece bir tane lord var.
  Ansiklopediden kralıkların topraksız lordlarını tespit et. Bu lordlarla yaptığın konuşmada para durumlarını göreceksin yoksul durumda olanları yanına çekmen daha olası. Ayrıca ilişki durumun da belirleyici etkiye sahip, eksi ilişkide olduğun lordu çekmen daha zor. Savaş durumunda olmadığın, toprağı olan lordları ikna etsen bile çok yüksek paralar isteyeceklerdir, bu parayı verip yanına çeksen bile kısa sürede gidebilirler, paran çöp olur. Savaş halinde olduğun topraklı lordların kale veya şehirleri düşman hattı içinde veya çok sınırında kalıyorsa gene gideceklerdir. Yanında lord tutmak istiyorsan önce topraksız lordları bul ve güvenli yerlerden toprak ver. Oyun ilerledikçe senin kuşatma bölgen altında kalan topraklı lordları savaş halindeyken bulup ucuza ikna edebilirsin bunlar seni kolay kolay terk etmeyecektir.

  Bir etki de senin ikna ediciliğinden geliyor. Cazibe perkini geliştirmiş olman da çok önemli. Ayrıca ikna etmek için konuştuğun lordun bağlı olduğu krallığın başındaki kral ile ilişkisi de belirleyici. Örneğin Monchug'la ilişkisi eksilerde olan bir kuzait lordunu (yukarıda belirttiğim koşullar da varsa) daha kolay ikna edebilirsin.

  Son not: ikna etmeye çalışırken save alıp başa dönme konusu. Benim normalde başvurmayı tercih etmediğim bir yoldur. Ancak oyunun henüz erken erişimde olması nedeniyle hesap edilmemiş veya edilmişse bile oyuna yedirilmemiş çok sayıda parametre olduğu anlaşılıyor. Bir kere konuşmalar ve seçeneklerde tutarlılık yok. Bir seçenekte kritik başarı sağlarken aynı seçeneğin kritik hata verebildiğini de görebiliyorsun. Bu nedenle oyun tam sürüme çıkıp bu konu olması gereken haline getirilene kadar birden fazla deneme yapmanın da mahsuru yok bana kalırsa.
 15. blwpark

  Sürdürülebilirlik Amaçlı Bazı Ufak Tavsiyeler

  Sturgiya'nın özel birliklerinin de bence yeniden düzenlenmeye ihtiyacı var. Adamları ata biner hale getirmek bile eziyet. Druznik Şampiyonlarını çok beğensem de keşke özel birlik olarak piyade düşünselerdi diyorum. Hem oyunda özel bir piyade birliği eksik hem de Sturgiya'ya yakışırdı.
Top Bottom