Recent content by alpergedik93

1. Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Cık, hiç profesyonel değil. Gevşek bir karakter. Görünüşe bakılırsa "Türkiyenin en iyi üniversitesinde" şansa okumuş.

Her ne kadar haklılık payı olsada sen Türkiyenin en büyük oyun şirketinde çalışan biri olarak, TW yi burda temsil eden biri olarak böyle gevşek konuşmamalısın. Ağzından çıkanlara dikkat etmelisin. Daha nazik bir dille durumları belki de bahanelerini açıklayabilirdi. Ancak asıl amacı "ergen çocuklar" diyerek üstü kapalı şekilde tüm eleştiricelere laf sokmak. Neyse en iyi üniversiteler de etkin küfür yöntemlerini bilmediğimden etkisini de de bilemiyorum.
    Atılım Üniversitesi mezunu arkadaş bilişim sistemleri mühendisliği okumuş.Okumanın iyisi kötüsü olmaz ama öyle Tükiye'nin en iyi bölümü / üniversitesi değil ne yazık ki. 5 yıldır mı ne çalışıyor Taleworlds'de. Bu vasıflar insanlarla İlber Ortaylı - Murat Bardakçı edasıyla hitap etmesini açıklamıyor.
  2. Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Ben refaktör açısından söyledim zaten. Şunu yapıcaz şunu edicez gibi nidaları ben de doğru bulmuyorum. Çünkü olmazsa hoş karşılanabilcek bir topluluk yok zaten şuan sonuna kadar haklılar. Ama refaktör tarzı işler olduğunda (başka bir aşama bilmeye mesleğim yetmiyor) bakın şunu yapıyoruz bu ciddi iş maiyetinde açıklamalar gerekir sadece. Aynı bu tarz bir konu yorumları kitle naptığını anlat bu kadar.
    Ben yanlış anlamışım kusura bakma bahsettiğini. Çok haklısın bu konuda Refaktör olayını herkesin bilmesi gerekmiyor.Bununla ilgili bir açıklama yapılabilir , şu an refaktör yapıyoruz , bunun şu zorluğu var , yapıldığında bu avantajları var gibi topluluğu bilgilendirmek bence de gerekli.
  3. Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Katılıyorum sana ama bu sürecin iletişimi çok iyi gerçekleştirilmiyor kannımca. Bu önemli kodunun geliştiricilerin konulardaki cevap mesajları ile değil community managerların ve ya bir geliştirici tarafondan bir blog veya duyuru şeklinde yapılması bence şuan için en kolay çözüm. Öyle zor bir şey de değil.Refaktör nedir, ne işimize yarayacak,bize ne kolaylıklar sağlayacak, forumda sık sorulan sorulara cevaplar. Bu kadar yani. Güzel bir iletişim örneği olur diye düşünüyorum bu.
    Bak düşüncelerine katılıyorum zaten bunu yaptılar diye düşünüyorum Bu konuda, Şimdi şöyle ki oyun daha Early Access da bu şu demek " deniyoruz birşeyler" yol haritasından ziyade yaptıklarından bahsetmeleri proje açısından çok daha doğru olur. Sebebi şu ; adamlar mesela yapılacak listesi diye 100 tane başlık hazırladılar diyelim. Bazen kodlamada da o kadar enteresan komik hatalar oluyor ki , basit bir şey yüzünden büyük bir eklentiyi ekleyemiyorsun ve bu önceden öngörülemiyecek bir konu oluyor. Şu an misal konuşuyorum , Zırha giren sakalı düzelttikleri için belki de oyunda "Gergin görünüşlü adam" yok oyunda Yada gergin görünüşlü adam olmadığı için sakal zırha giriyor ? o kadar saçma şeyler birbiriyle çakışabiliyor işte. Early Access in mantığı da budur deneyerek görerek geri bildirim alarak oyunu tam sürüme çıkartmak. Bırakın adamlar yaptıklarını yazsınlar yapacakları süpriz olsun :smile:
  4. Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Bannerlord'un ilk çıktığı günden beri oynamış ve forumda zaman geçirmiş biriyim.Çok fazla yorum yapma gereğinde bulunmadım spesifik konular ve düşünceler dışında. Ama en başından beri Lamkrin nickli arkadaşımızın açtığı bu başlığı takip etmekteyim. Bu yazacaklarım tamamen benim şahsi düşüncelerim olup, sizinle aynı fikirde olma zorunluluğu varmış gibi hissetmeyin.Lütfen gelipte yok işte TaleWorlds'ün avukatı yok yalaka gibi tabirlerle kendiniz gibi düşünmeyen insanları yaftalamayı seçmeyin.Oyunun Early Access olarak çıkış yaptığını bildiği halde aldı burdaki insanların %90'ı hatta belkide tamamı. Armağan Bey in bir meşhur sözü var "Hazır Olduğunda" :wink:. Oyun hazır olduğu için çıkmadı, kaldı ki oyun tam olarak çıkmadı.Oyun tam sürüme geçtiğinde belkide eklenecek 100 özelliğin yanında çıkarılacak 100 özellik olacak, Early Access in mantığı budur.Bazı arkadaşların "para verdik böyle oyun mu olur yeeğğaaa" , "Abi bu oyunu mu 8 sene bekledik" , "Bugger lord" gibi hatta hatta hakaret boyutuna ulaşan söylemleri var.Eğer beğenmiyorsan; neden beğenmediğini belirt ya da hiç mi beğenmedin iade et ,ama bilmediğin bir konuda eleştirmeye ve hakaret etmeye kimsenin hakkının olduğunu sanmıyorum. Bilgisayar Mühendisi biri olarak kod olaylarının dışardan görüldüğü gibi olmadığını işin içine girdiğimde çok iyi anladım , kaldı ki oyun sektörü sadece koddan oluşan bir yapı değil çok komplike bir yapı olduğundan ve bu konuda bilgim olmadığı için çok fazla yorum yapmayacağım.Bırakın abi sürekli "bu gün güncelleme gelcek mi" , " bu hafta gelecek mi " gibi sorular sormayı. Adamlar refaktör işini sağlam yapsınlar gerisi yağ gibi akıp gelecek.Yazılımla uğraşanlar bilir az çok ne meşakatli bir iş olduğunu. Binlerce satır kodların tek bir nokta,virgül yüzünden yanlış çalıştığını. Adamlar oyun yapıyor , "Hello World" yazdırmıyorlar ekranlara.Oyun önce sağlam ve stabil kodların üzerine yazılsın sonrası çorap söküğü gibi gelecek. Warband son güncellemesini aldıktan yıllar sonra bile tonlarca mod yapıldı. Belki FanBoy lar bana kızacak ama o Warband'ın oynanabilirliğini sağlayan topluluk tarafından yapılan modlardı. Bannerlord ne zaman ki Stabil ve sağlam kod mimarisine oturtulur işte o zaman görün siz devamı nasıl güzelce ve sorunsuzca geliyor. Adamlara zaman tanıyın bırakın üzerlerinde baskı kurmayı. Aceleci olmak,baskı altında olmak çalışanlar içinde zor bu durum patchlerin ve oyunun sağlamlığına gölge düşürtüyor.Sabredin , inanın , sağlıcakla kalın...
  5. Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Artık güncelleme notlarını gördüğümde;
    işte bu beee!
    diyip yeni kariyer açtıracak kadar dolu dolu içerik gelsin artık...
  6. Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Acaba 1.5 olarak mı çıkacak yoksa 1.4.1 olarakmı çıkar 2-3 güncellemeyi bir salsalar bari.
    valla bu kadar bekledikten sonra 1.5 i istiyor herkes , şöyle tekrardan yeni save açtıracak kadar içeriği dolu bir patch bekliyorum bu sefer
  7. Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Kesinlikle haklısın Talewords bu duruma rağmen harika ilerleme kaydediyor BENCE.
    +1
  8. Geliştirme Önerileri

Asimile olayı sanırsam sonraki güncelleme ile gelecek, belki tam bahsettiğin gibi olabilir mi bilmiyorum ama ona işaret eder bir paylaşım yapılmıştı.
    Npc olayı bence biraz daha derinlemesine etki edebilecek bir mekaniğe oturtmaları lazım.Warband da mesela bazı NPC ler birbirini sevmiyordu aynı partiye aldığında sürekli sana sorunlarla geliyordu ( X kişisinin davranışlarından hoşnut değilim gibi).
    oyunu kendine bağlayan 1. karakter seçimleri 2.NPC etkileşimleri 3.Hikaye baktığın zaman 3 ü de yok ama enteresan bir şekilde bağlıyor bu oyun kendine :grin:
  9. e1.4.0 Beta Yaması, e1.3.0 Ana Yaması ve e1.3.1 Mini Yaması Çevirisi & Yapılacaklar Listesi Çevirisi

Patch 1.5.0
    Sakalın zırhın içinden geçmesine neden olan bir hata düzeltildi.
    ????? boş anıma geldi iyi güldürdü
  10. Krallıkların en iyilerini tartışma konusu

Kuzait atlı okçuları derim geçerim kenara :grin: Girdap gibi içine alıyor düşmanı sonrası ok yağmuru :grin:
  11. Oyun içerisinde takıldığınız kısımlar

Birkaç risksiz görev tamamladıktan sonra görevleri aldığın yerlerden 2. seviye asker topla. Sonrasında kalabalık çapulcu gruplarına gir. Hiç beklemediğin haydut, çapulcu gruplarından 50 60klık item düşüyor böyle bir item düşmese bile 8-10 çapulcu grubunu alt ettikten sonra ganimeti ve esirleri satarak seni rahat ettirecek bir miktar dinara sahip olursun. Askerlerini upgrade etmek önceliğin olsun sonrasında büyük çatışmalara girerek seri ganimet toplarsın. 20k gibi bir miktarı görünce mutlaka kervan satın al. (1 yoldaş gerekli. Ayrıca kervanı alacağın şehrin refahı minimum 5k ve üzeri olsun.). 6-7 gün sonrasında kervan 1-1.5k günlük altın getirisi sağlıyor. Sonrasında her şey yoluna girer :smile:
    ufak bir dipnot düşeyim , 20 k da alma derim tavsiyem çünkü kervan aldıktan sonra bir müddet zarar ettiriyor o sürede parasız kalmaman için biraz daha üstüne çık ya da para için çapulculara girmeye devam et, Liderlik+izcilik+ticaret yeteneği yüksek olan bir yoldaş bulursan kaçırma al ve kervana ver.Sonra gelsin paracıklar :grin:
  12. Yeni save açmak gerekli mi

Eski save dene. Çalışmazsa mecburen açıcaksın.

eski savem patladı modlar yüzünden bir çok hata mesajı aldım yeni save açacaz mecburen. Sanırsam biraz daha sabretmemiz gerekecek modsuz oynayabilmemiz için. TW bir bir modlarla elde ettiğimiz özellikleri oyuna eklemeye başladılar.
  13. e1.4.0 Beta Yaması, e1.3.0 Ana Yaması ve e1.3.1 Mini Yaması Çevirisi & Yapılacaklar Listesi Çevirisi

Sanırsam rastgele savaş açan krallıkların önüne geçmişler bu yamayla , bence harika oldu böyle eksik yanlar bir bir azalıyor.
  14. Bir kaç konuda yardımcı olabilir misiniz?

Forum üyelerine selam vererek geçiyim konuya; Oyunun ilk çıktığı günden beri oynamış ve akabinde ki günlerde forumu kesintisiz takip etmiş birisiyim ancak bazı sorularım var şimdiye kadar cevaplarına denk gelemedim ya da gözümden kaçtı. 1) Oyun da Campaign kısmı bu kadarla sınırlı değil diye...
Back
Top Bottom