Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Kansere karşı bünyesine güvenen izlesin.

En azından kafamızdaki "Neden?" sorusuna cevap vermiş. Makul olanı oyunu adam akıllı tüm özellikleriyle çıkarttıktan sonra konsola port etmek. Bir yandan da ufak tefek hataları fixlemek. Fakat oyun yarımın da yarısı çıktı ve bu saatten sonra eksik özellikleri eklerlerse konsola çıkmak için çok geç kalmış olacaklar. Bu yüzden patchlerde hiçbir yenilik göremiyoruz ve geliştiriciler gidişattan memnun. Çünkü ellerinden gelen şey bu. Bu kadar imkanda bu kadar çalışmak bile iyi.

Yaptıkları açıklamaların, topluluğun istediklerini kapsamadığı zaten statement larda ve future planda belli olmuştu. Yeni bir şey değil bu. Buna göre beklentilerilerin değiştirilmiş olması gerektiğini düşünüyorum.
Mesele sadece ne yaptıklarını açıklama değil. Oyunun uzun bir süre daha EA'de kalacak olması. En azından benim gördüğüm manzara bu.

Oyunda 500 e 500 savaş yapılırken sorun olmuyor da arenadaki insanları az daha özenli yapsanız optimizasyon yerlerde mi sürünüyor anlam veremedim

Beyler basit ama oyuna bayağı renk katacak bir mod önerim var , modcular için kolay olacaktır.

Beedle the bardcore adında bir spotify sanatçısı var , YouTube kanalı da var sanırım. Amerika'da klasikleşmiş rap şarkılarının beatlerini ortaçağ temasıyla yeniden yapmış , bizim oyuna aşırı uyacak şekilde çoğu müzik. Bence alıcısı da çok olabilir , kanal sahibiyle anlaşırsanız izin vereceğini düşünüyorum. Kendim yapardım ama modlamayı bilmiyorum, ilgisi olan modcu bir arkadaş bu kanaldaki müzikleri bannerlorda müzik modu olarak ekleyebilir.
Çok iyi bu arada :smile:

Merhaba sayın Lordlarım, oyuna bir ana hikaye ve görev akışı gelmeyecek değil mi ?

var zaten, eksik ama tamamlıyacaklar gibi. Bunun yanında sandbox modu var, bu ana hikayeye girmek istemiyorsan.
ana hikaye istiyorum ben, görev akışı olsun art arda bir görev dizisi olsun falan. Witcher gibi GTA gibi, Stardew Valley gibi

ana hikaye istiyorum ben, görev akışı olsun art arda bir görev dizisi olsun falan. Witcher gibi GTA gibi, Stardew Valley gibi
Yani, tam istediğin gibi mi olacağını düşünmüyorum oyundaki hikayenin. Burada hikayeni kendin oluşturmalısın. Sandbox oyunun ana mantığı bu. Tam olarak istediğin tarzı yapacak modlar çıkabilir ama vanillla oyundan beklememeni öneririm.

Ana temaya uygun olarak hazırlanmış bir ana görevi var ama çizgisel ilerleyen bir dizi görev zinciri bekliyorsan yanlış oyun dostum. Bannerlord'da gorevlerin tek amacı anlık para ihtiyacını karşılamak ve eşrafla ilişkini güçlendirmek üzerine oluyor genelde. Aklımda hiç vurucu kalmış hikayesi olan bir görev yok. Geneli kan davası, kervan korumalığı, vasal genç yetiştirme, ürün kaçırma gibi basit görevler. Maalesef bu görevlerin kısırlığı ve sürüsüne bereket bu tarz görevin arasında ünik/benzersiz görevlerin olmayışı epey can sıkıcı. Hâlbuki birkaç npc hazırlanıp görev zincirleri verilebilirdi. Bu da gizem ve keşif unsurunu güçlendirir ve yapılacak bir şeyler olmayan şehirlere girme hevesi uyandırırdı en azından.

Last edited:
Ana temaya uygun olarak hazırlanmış bir ana görevi var ama çizgisel ilerleyen bir dizi görev zinciri bekliyorsan yanlış oyun dostum. Bannerlord'da gorevlerin tek amacı anlık para ihtiyacını karşılamak ve eşrafla ilişkini güçlendirmek üzerine oluyor genelde. Aklımda hiç vurucu kalmış hikayesi olan bir görev yok. Geneli kan davası, kervan korumalığı, vasal genç yetiştirme, ürün kaçırma gibi basit görevler. Maalesef bu görevlerin kısırlığı ve sürüsüne bereket bu tarz görevin arasında ünik/benzersiz görevlerin olmayışı epey can sıkıcı. Hâlbuki birkaç npc hazırlanıp görev zincirleri verilebilirdi. Bu da gizem ve keşif unsurunu güçlendirir ve yapılacak bir şeyler olmayan şehirlere girme hevesi uyandırırdı en azından.
biliyor musun nasıl anlatsam, Papers Pleasede bile haline üzüldüğüm, beni güldüren veya sinirlendiren karakterler olaylar oluyordu
çok teşekkür ederim, sanırım bazen çok fazla şey istiyorum. herkese iyi oyunlar iyi forumlar

biliyor musun nasıl anlatsam, Papers Pleasede bile haline üzüldüğüm, beni güldüren veya sinirlendiren karakterler olaylar oluyordu
çok teşekkür ederim, sanırım bazen çok fazla şey istiyorum. herkese iyi oyunlar iyi forumlar
Çok bir şey istemiyorsun aslında. Bunlardan bazıları Warband'de vardı zaten. Örnek vermek gerekirse kavgacı sarhoş, gergin görünüşlü adam, taht iddiasında bulunan Prens Piç Valdym, İncili Arwa gibi karakterler vardı zaten. Yoldaşlarımız bile biri biriyle anlaşamıyordu, soylu kanı taşımayan Rolf gibi karakterlere mülk verince bile Kalradya'daki bize karşı gösterilen tutum değişiyordu. Tabi istediğimiz gibi bir düzine görev zinciri sunmuyorlardı bunlar elbet ama temelinde akılda kalıcı olaylara ev sahipliği etmişlerdi. Özellikle favorim şehre girdiğimizde gece vakti tuzağa düşüp saldırıya uğramamızdı. O olay niye yok Bannerlord'da anlamış değilim mesela.

Oyunda 500 e 500 savaş yapılırken sorun olmuyor da arenadaki insanları az daha özenli yapsanız optimizasyon yerlerde mi sürünüyor anlam veremedim
Bunu çok önemli bir problem olarak görmüyorum zira sürekli stadyuma odaklı olduğumuz fifa pes tarzı oyunlarda bile taraftar kısmına çok detay verilmiyor. Zaten bu modellerle pek yakından ilişkimiz olmadığı için sorun değil bana kalırsa. Benim tribün kısmındaki şikayetim bu modellerin detaysızlığı değil azlığı maalesef. Arenadaki çıkan sese kıyasla bu fanatik arkadaşların sayıca azlığı tutarsız hissettiriyor.

Bunu çok önemli bir problem olarak görmüyorum zira sürekli stadyuma odaklı olduğumuz fifa pes tarzı oyunlarda bile taraftar kısmına çok detay verilmiyor. Zaten bu modellerle pek yakından ilişkimiz olmadığı için sorun değil bana kalırsa. Benim tribün kısmındaki şikayetim bu modellerin detaysızlığı değil azlığı maalesef. Arenadaki çıkan sese kıyasla bu fanatik arkadaşların sayıca azlığı tutarsız hissettiriyor.
Aynı şekilde düşünüyorum. Uzakta kalan taraftarların detaylarına zaten savaş esnasında dikkat etmiyorum. Bunun yerine oyunu derinleştiren şeyleri tercih ederdim. Misal karakterin şöhretine göre artan azalan seyirci sayısı hoş olabilirdi. Şöhretimiz yayıldıkça bizi izleyen seyirciyi çoğaltıp coşturmak gayet basit bir sistemdir diye düşünüyorum. TW için fazla "karmaşık" olmayacaksa ilişkimizin kötü olduğu şehirlerde finale kaldığımızda seyirciler bizi yuhalayıp rakip her vurduğunda coşabilir. Bu şekilde karşımızdakini yenince çok daha derin hissiyat alırız. Neyse oyunu derinleştirecek fikirleri bir kenara bırakıp konsola çıkartalım.

Evet genelde bu çoğu kişinin umrunda değil fakat ben maalesef genelde oyunun bu tarz görsel detaylarına takılıyorum :d

Ben de fikir vermek isterim; Warband deki gibi yemek verilseydi, tüm lordların kral ile buluştuğu şey yani unuttum tam hatırlamıyorum fest düzenleniyordu sanırım, eğer bu özellik oyunda olsaydı o gün arenada kral o anda şehirde bulunan lordlarla birlikte izleyiciler arasında olsa güzel olabilirdi aslında. Kendilerine ait belirli bölge yapılırdı ve dikkat de çekerdi onların orada olduğu.

Aynı şekilde düşünüyorum. Uzakta kalan taraftarların detaylarına zaten savaş esnasında dikkat etmiyorum. Bunun yerine oyunu derinleştiren şeyleri tercih ederdim. Misal karakterin şöhretine göre artan azalan seyirci sayısı hoş olabilirdi. Şöhretimiz yayıldıkça bizi izleyen seyirciyi çoğaltıp coşturmak gayet basit bir sistemdir diye düşünüyorum. TW için fazla "karmaşık" olmayacaksa ilişkimizin kötü olduğu şehirlerde finale kaldığımızda seyirciler bizi yuhalayıp rakip her vurduğunda coşabilir. Bu şekilde karşımızdakini yenince çok daha derin hissiyat alırız. Neyse oyunu derinleştirecek fikirleri bir kenara bırakıp konsola çıkartalım.

Açıkçası artık bende konsola çıkmasını ve biran önce şu sancılı EA döneminin bitmesi taraftarıyım ki Taleworlds'de marka ile alakalı biraz daha önünü görebilsin. Bannerlord öyle ya da böyle çıktı ve eksiği epeyce fazla olan bir oyundu. Olabildiğince oynanılabilir (optimizasyon bakımından) hale gelip artık enerjilerini başka bir oyun için harcamalarını ve daha fazla uğraşmamalarını yeğlerim. Zaten tam sürüm çıkınca modderlar yerinde durmayıp bu oyunu derinleştiren - kim bilir belki bir "native overhaul" modu- modlar yapacaklardır.

Evet genelde bu çoğu kişinin umrunda değil fakat ben maalesef genelde oyunun bu tarz görsel detaylarına takılıyorum :d

Ben de fikir vermek isterim; Warband deki gibi yemek verilseydi, tüm lordların kral ile buluştuğu şey yani unuttum tam hatırlamıyorum fest düzenleniyordu sanırım, eğer bu özellik oyunda olsaydı o gün arenada kral o anda şehirde bulunan lordlarla birlikte izleyiciler arasında olsa güzel olabilirdi aslında. Kendilerine ait belirli bölge yapılırdı ve dikkat de çekerdi onların orada olduğu.
oyuna bu bağlamda eklenebilecek çok fazla özellik sayabiliriz aslında ama artık 2 seneyi devirdik ve bu tarz olaylar için geç kalınmış olduğu aşikar sanırım. Şu sıra tek istediğim oyunun erken erişim sürecinin bitmesi yoksa Taleworlds'ten başka bir içerik göremeyecekmişiz gibi hissetmeye başlayacağım ki bu çok acılı bir durum olur. Öyle ya da böyle Bannerlord'dan çeşitli dersler çıkardılar ve yeni bir üründe, kim bilir belki de başka bir markada, daha iyi bir iş ortaya koyarlar diye umuyorum.
ek olarak belirtmem gerekirse de fikriniz epey hoş ve mantıklı hatta kral için final dövüşünde bir cutscene bile eklenebilir öldür veya hayatta tut şeklinde.

Last edited:
Yoldaşlarımız bile biri biriyle anlaşamıyordu, soylu kanı taşımayan Rolf gibi karakterlere mülk verince bile Kalradya'daki bize karşı gösterilen tutum değişiyordu. Tabi istediğimiz gibi bir düzine görev zinciri sunmuyorlardı bunlar elbet ama temelinde akılda kalıcı olaylara ev sahipliği etmişlerdi.
Hedefi tam on ikiden vurmak diye buna denir. Reddit'te olsun burada olsun abuk subuk konuşan insanlar var. "Warband'de ne vardı ki, nostalji yaptığınızdan, Warband'ı Bannerlord'tan daha iyi gibi hatırlıyorsunuz. Bannerlord her türlü özelliğiyle WB'den daha iyi" diye konuşan insanlar var. Burada dile getirdiğin ve diğer başka bir sürü özelliğiyle Warband'de senden bağımsız bir dünya varlığına oyuncu kanıyordu. Ama Bannerlord'ta oyuncuyu buna ikna edebilecek tepkiler alamıyoruz npc'lerden.

Misal, bir örnek de ben vereyim. Karakteri kötü lord'ların derebeyliği olan köylere yardım edince, o lord "hayırdır birader sen kimsin, onların lordu benim" gibi bir şey söylüyordu.

Benim en sinirimi bozan özelliklerden biri şu yeni influence dedikleri nüfuz özelliği. Oyunda bildiğiniz bir taktik var misal, oyuncu kendi faction'nını zayıflatmak istiyor ve savaş başladığında koskoca bir ordu kuruyor ve sabit bir yerde takılıyor. Tabi bu olurken size savaş açmış olan faction sizin topraklarınızın içinden geçiyor. Tüm bunlar olurken, oyuncunun ordusundaki diğer lord'larda demiyor ki "yav biz ne yapıyoruz, bizi çağırdı buraya bekletiyor, topraklarımız elden gidiyor millet", onun yerine "yav millet topraklarımız elden gidiyor, pardon bir dakika, yeterli nüfuzu varmış". Bunun neresi şimdi akla mantığa uygun? Oysa, Warband'de öyle herkes kafasına göre ordu kuramıyordu. Mareşal seçiliyordu. Sadece oyuncu değil, npc lord'lar dahi yeri geldiğinde orduyu terk edebiliyordu.

Faction'lardan birine daha yeni katılmışım diyelim. Atıyorum, 140 nüfuz kasmışım çapulcu öldürerek. Bunu yapar yapmaz, kralın klanındaki lord'lardan birini orduma çağırabiliyorum. Yav hayırdır, faction'a katılalı 1 ay olmamış, bu politik gücü nereden elde ettim birader. Veya, npc lord'lardan hiçbiri beni ordusuna çağıramıyor, faction'a daha yeni katılmış olsam bile, ve benden başka kim böyle bir imtiyaza sahip, faction'ın lideri. Yav kardeşim, bu npc lord'lar beni niye faction lideri ile bir tutuyor. Ben nereden elde ettim bu politik gücü.

Back
Top Bottom