Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

ya bu pazarda satılan fugio diye fırlatma bıçağı sanırım oyunun bugu bu arada. Panda'yı izlerken fark ettim iyi çelik ve çelik veriyor 1 adet. düne kadar karaktere demirciliği öğretip iyi çelik felan çıkarttırmaya çalışıyordum ( savaşlardan gelen itemleri eritip çoğunlukla demir vb ) fakat dün görüp uyguladığımda acı çeken ekonomim bir anda 150k ya vurdu. yeni ordu çıkartamıyordum masraflı diye hemen 2 adet ordu çıkarttım yoldaşlardan. hani iyi çelik ve çelik içeriği bulunduruyorsa bu ürün ufak da olsa en az 2 3k ya gitmeli. 200 dinara alıyorsun resmen.

ben buraya yazıyorum da hani okuyan var mıdır bilmiyorum belki görürler de düzeltirler. bu kadar kolay olmamalı bu demircilik. o zaman benim karaktere iyi çelik çıkartmam için seviye atlatmamın manası yok.

ben buraya yazıyorum da hani okuyan var mıdır bilmiyorum belki görürler de düzeltirler. bu kadar kolay olmamalı bu demircilik. o zaman benim karaktere iyi çelik çıkartmam için seviye atlatmamın manası yok.
Aynen pugio 231 dinar. Bende kullanıyordum, açık parça yokken iyi hammadde sağlıyor ama dün voulge başı açıldı 2 çelik veriyorsun 5k item oluyor. Yani 450 dinarı 5k yapiyorsun ütüne de deli gibi hammadde kalıyor.
Demircilik güzel iş, eskiye göre düzenleme yapılmış ama yine de bi zaman sonra para ihtiyacını ortadan kaldırıyor, oyun zevkini öldürüyor. Dediğin gibi item fiyatlari hammaddeye göre düzenlenebilir. Ayrica açılan parçalar rastgele olsa da seviye seviye açılsa biraz daha iyi olabilir. Mesela seviye 1 tamamlanmadan 2 açilmasa veya belirli bir Demircilik seviyesinden sonra parca açilabilse. Sv 25 demircilik sv 1 parca, 50 Demircilik sv 2 parça gibi. Bi anda seviye 4 5 bi gönderli silah parçasi açılinca işin tadi kaciyor.
+ item isimleri de düzenlense iyi olur "tamaskane çeliğinden ..." diye satilan 3 4 farkli item aldim hiçbirinde tamaskene celigi vermedi, hep iyi celik veriyor garip bi durum.

forumda tavsiye için ilgili kısımlar var. Oraya yazarsan daha kolay görürler.

şu an ben bunu keşfettikten sonra oyun zevkimin %30- 40 ı gitti. önceki gün ya gireyim de altın nasıl yapacağız ticaret kasmadık kervan yağmalanıyor ıvır zıvır düşünüp dururduk çapulcu kovalardık ki eritelim item yapalım. şimdi gireceğim ve tek yapacağım şey kılıç sallamak olacak o kadar. teker teker düşecek bütün rakipler. çünkü altın derdim yok. çok sıkışırsam girerim şehrin birine 50-60k alır devam ederim yoluma.

şu an ben bunu keşfettikten sonra oyun zevkimin %30- 40 ı gitti. önceki gün ya gireyim de altın nasıl yapacağız ticaret kasmadık kervan yağmalanıyor ıvır zıvır düşünüp dururduk çapulcu kovalardık ki eritelim item yapalım. şimdi gireceğim ve tek yapacağım şey kılıç sallamak olacak o kadar. teker teker düşecek bütün rakipler. çünkü altın derdim yok. çok sıkışırsam girerim şehrin birine 50-60k alır devam ederim yoluma.
kısa süre öncesine kadar demircilikle hiç ugraşmadım ben.sonra merak ettim herkes ugraşıyor,bide ben bakayım diye.20dkde 2 milyon altınım oldu.dedim bu ne arkadaş,bunu gördükten sonra kervana ne gerek var,dükkan açmaya ne gerek var.

400 saatim var oyunda, 30 dakika harcamışımdır demircilikte. Zaten ekonomik olarak çok dengesiz bir mekanik. Ayrıca, derebeyi, kral, kağan veya sultan olmaya çalıştığım bir oyunda demircilikte gelmiş geçmiş en iyi usta olmak bana o kadar gerçek dışı geliyor ki, hiç ilgilenmiyorum demircilikle. Demircilik bu oyunda Witcher 3'deki gibi olmalıydı. Calradia'da iyi ustalar ve çok iyi ustalar olmalıydı. Bunları bulup istediğimiz silahı onlara yaptırtmalıydık.

demirciliğe hala debuff gerekli ama çok sağlam gerekli. yan para kazanma olayı olarak görülmeli ve demirciliğin geliştirilmesi inanılmaz zor olmalı. eğer demircilikle para kazanmak istiyorsak demirci bir yoldaş almak zorunda kalmalıyız vb. ben bu demircilik bugunu gördükten sonra bütün kervanları iptal ettim yoldaşları ordu yaptırdım mesela. arkadaşın dediği gibi dükkana felan da hiç gerek yok yandan paraya gerek yok zaten burada sonuna kadar para kasabiliyorsun.

eğer demircilikle para kazanmak istiyorsak demirci bir yoldaş almak zorunda kalmalıyız vb.
Birligindeki tüm yoldaş ve aile uyelerinle demircilik yapmak da işin suyusu cikartiyor bence. Iaşeci cerrah gibi gorevlere yoldaş atayabildigimiz gibi belki demircilik için de bir yoldaş atanabilir.
Ama bu durumda da işin tadıni kaçirmamak için hareket halinde yavaş da olsa dayanıklılık artmali. Parçaların açılma orani artmali vs. (Tabi geçen dedigim gibi seviye seviye açilsa parçalar daha güzel olabilir, bir anda başına konan talih kuşuyla köşeyi dönemezsin)

+ yazınca aklima geldi, iaşeci vs. gibi klan sekmesinden atamak yerine, bir demirci dükkani satin alip, belki oraya bir demirci yoldaş birakarak daha gercekci yapilabilir iş. Normal zamanda demirci dükkanı gibi çalışıp ufak ufak tecrübe kasarken, biz girip keyfimize göre doküm yapabiliriz.

Last edited:
Birligindeki tüm yoldaş ve aile uyelerinle demircilik yapmak da işin suyusu cikartiyor bence. Iaşeci cerrah gibi gorevlere yoldaş atayabildigimiz gibi belki demircilik için de bir yoldaş atanabilir.
Ama bu durumda da işin tadıni kaçirmamak için hareket halinde yavaş da olsa dayanıklılık artmali. Parçaların açılma orani artmali vs. (Tabi geçen dedigim gibi seviye seviye açilsa parçalar daha güzel olabilir, bir anda başına konan talih kuşuyla köşeyi dönemezsin)

+ yazınca aklima geldi, iaşeci vs. gibi klan sekmesinden atamak yerine, bir demirci dükkani satin alip, belki oraya bir demirci yoldaş birakarak daha gercekci yapilabilir iş. Normal zamanda demirci dükkanı gibi çalışıp ufak ufak tecrübe kasarken, biz girip keyfimize göre doküm yapabiliriz.
oyunda kalkan, kılıç, kargı vb. bunlar kırılabilir olması lazım. haritada demircilik yapabilen sadece biz değil her şehirde ayrı bir demirci olsa ve ordudaki askerler için silahları oradan satın alsalar ( bir kata 100 altına mal olmaz oyun daha gerçekçi olur, zor olur, güzel olur ! ) bence muhteşem olabilir...

oyunda kalkan, kılıç, kargı vb. bunlar kırılabilir olması lazım. haritada demircilik yapabilen sadece biz değil her şehirde ayrı bir demirci olsa ve ordudaki askerler için silahları oradan satın alsalar ( bir kata 100 altına mal olmaz oyun daha gerçekçi olur, zor olur, güzel olur ! ) bence muhteşem olabilir...
bana fazla detay geldi bu. Bir yerden sonra sinir bozabilir ve bıktırabilir

İllaki askerinin kılıcını dövme. Savaş sonrası ganimetten üzerinde bulunsun 30 mızrak 30 kalkan 30 kılıç mesela veya kendi dövdüğün silahlardan. Ortak asker havuzu olur atarsın oraya asker oradan çeker. Kendi karakterini giydirir gibi 120 askeri tek tek giydirme. O zaten çok bunaltıcı olur. Ya da savaş sonrası havuzun %5 ine falan erişimimiz var. Her askere %1 erişim ver kendisinin zırhından silahından iyi olanı ordan da up edebilsin. Yaşayan bir ekonomi olsun asker spawn olmuş zombi gibi...

Taleworlds'den yeni patch ile alakali hala ses yok, bari biz atalim birtane Development Update videosu.

edit:

Hatta buraya ilginc bir sey daha birakicam oda bu.

Adam bildigin fizik motoru yaziyor oyunun icinde ve tamamen open source. Yeni birseyler yaratmak icin yazilim bilgisine ihtiyaciniz yok bildiginiz harita editöründe yaratiyorsunuz bununla yaratabileceginiz seyleri. Fazla kurcalayamadim fakat cok detayli, Su an herhangi bir dökümantasyon olmadigi icinde bazi scriptlerin nasil kullanildigini tam bilmiyorum. Gelistirmeyede devam ediyor. Mod olarak yayinlarken dökümantasyonla birlikte yayinlayacagini söyledi. Ama ben diyeyim simdiden. Bununla cok farkli seyler görecegiz bannerlord icinde.

kendi test ettigim basit 1 tane seyi birakayim. ayrica birtanede scriptinden örnek atacagim.

unknown.png

Merak edip kurcalamak isteyen buradan bakabilir.

Last edited:
Konunun açılmasına vesile olan soruyu tekrarlayayım:
Güncelleme ne zaman gelir, ne büyüklükte olur?
3. aya girmiş bulunuyoruz. Eskiden daha çok Türkler homurdanırdı. Şimdi tüm forum mutsuz. Büyük bir şey çıkacağından değil de maksat adet yerini bulsun. Yoksa yama çıkınca da fixler ile dolu olup yine bir şeyleri bozacakları konusunda mutabıkız.

fixler ile dolu
O kadar fix gelmişken multide insanların binaların içine girip milleti oklamasını da fixleseler iyi olur. Tam hatırlayamasam da beta notlarında bir bug fixlenmiş ama sanırım merdiven bugı olması lazım. En kısa zamanda düzeltilirse iyi olur. Sadece binanın içine girme değil, her tdm haritasında karakter seçme bölgesine milletin kolaylıkla girip at bırakmaları falan da kanser ediyor bazen

Ara sıra globale grip bakıyorum. Duh'dı galiba benim açımdan tatmin edici filan diyordu gelecek yama için. Testleri devam ediyormuş. Muhtemelen bu hafta yayınlanır gibime geliyor benim

Ara sıra globale grip bakıyorum. Duh'dı galiba benim açımdan tatmin edici filan diyordu gelecek yama için. Testleri devam ediyormuş. Muhtemelen bu hafta yayınlanır gibime geliyor benim
Çok öznel bir cevap. TW ekibinin görüşlerine bakacak olursak oyunu oynayan ve memnun olan genel kitle çoğunlukta. Yani gidişattan memnunlar. Onları tatmin eden patch için büyük sürprizler beklemek hata olabilir.

Güncelleme ne zaman gelir, ne büyüklükte olur?
Güncelleme gelmeyince önceki sürüm de betada kalıyor abi bari onu verseler bize 1.7.2 olsa sürüm?
Bu kadar bekletmeye büyük bir şey getirirler derdim ama konu TW olunca... tam sürüm olacak ona hazırlık yapıyolar gibi hissediyorum, artık bir güncellemeden beklentim yok salsınlar oyunu bari modcular rahat eder.

Ha birde allahınız varsa artık şu MP maplerini normal haline getirin mayısın ortasındayız maplerde hala kar var KAR gözlerim acıyo artık bu haritaları görmekten

Last edited:
Back
Top Bottom