Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Bloc TW'ün içinden geçmiş
4elcV.png
Çok şımarık değil mi bu arkadaş ? Hem Twnim yaptığı oyuna mod yaparak ünlendi hem de yediği kabı her fırsatta eleştiriyor. Tamam normal oyunu eleştir anlarım da adeta bunu iş olarak yaparcasına her ingilizce tartışma ortamında şirketin kötü yanlarını yazıp durmasını doğru bulmuyorum.

Ayrıca kendisi hariç binlerce mod yapan insan var bu kadar şımaran görmedim. Adamlar komple büyük senaryo değiştiren mod yapıyor sakince işine bakıyor , bu adam iki özellik ekledim diye sağa sola eleştiri yazıyor. Muhtemelen böyle yazdım diye savunan olacaktır ama umurumda değil , Tw'nin yaptığı kötü oyun olmasa hiçbirimiz bu arkadaşı tanımıyorduk. Youtube kitlesi de yoktu. Madem kötü bırak o zaman aga niye mod yapıp yapıp video atıyorsun ?

Acaba Bloc tanınmak istiyor muydu? Youtube'da orada, burada. Şımardığını nereden çıkarttın? Globalde bazıları da egoist diyor. Bunlar niyet okumaktır. Doğru olabilir, yanlış olabilir. Ama kesin olarak gördüğümüz ne peki? TW'ün too complex deyip çöpe attığı özellikleri Bloc'un bir iki hafta içerisinde oyuna entegre etmesi. Yani, kesin olanı, gerçek olanı görmek yerine, önümüze bu gerçekliği koyan adamın niyetinin ne olduğuna dair yorum yapmak. Kusura bakma da bu saçmalığın daniskasıdır.

Edit:
Madem kötü bırak o zaman aga niye mod yapıp yapıp video atıyorsun ?
Belki de oyunu sen kadar veya senden daha fazla seviyordur? Belki de forumda yorum yazarak oyunu değiştirmek yerine, bilgisi ve yeteneğini kullanarak "Hey TW, too complex deyip duruyorsun, bak ekledim işte" diyerek oyunun modsuz halinin TW tarafından düzeltilmesini sağlamak istiyordur. Bak ben de niyet okudum. Belki de yanlıştır, belki de doğru.

Last edited:
Çok şımarık değil mi bu arkadaş ? Hem Twnim yaptığı oyuna mod yaparak ünlendi hem de yediği kabı her fırsatta eleştiriyor. Tamam normal oyunu eleştir anlarım da adeta bunu iş olarak yaparcasına her ingilizce tartışma ortamında şirketin kötü yanlarını yazıp durmasını doğru bulmuyorum.

Ayrıca kendisi hariç binlerce mod yapan insan var bu kadar şımaran görmedim. Adamlar komple büyük senaryo değiştiren mod yapıyor sakince işine bakıyor , bu adam iki özellik ekledim diye sağa sola eleştiri yazıyor. Muhtemelen böyle yazdım diye savunan olacaktır ama umurumda değil , Tw'nin yaptığı kötü oyun olmasa hiçbirimiz bu arkadaşı tanımıyorduk. Youtube kitlesi de yoktu. Madem kötü bırak o zaman aga niye mod yapıp yapıp video atıyorsun ?
O arkadaş bence şımarıklıktan çok yıllarca geviş getire getire geliştirilen oyunun bu kadar kısır kalmasından dolayı hayal kırıklığına uğramış. Çünkü dikkat ederseniz yaptığı modların çoğusu ya yıllardır vaat edilen özelliklere ya da Warband'da olup Bannerlord'da olmayan özellikleri geri getirme üzerine kurulu.

Üslupu biraz fevri gelebilir ama yıllarca bekleyişten sonra geldiğimiz yere bakınca mod işlerine tamamen yabancı halimle ben de konuya pek kibar yaklaşamıyorum açıkçası

TW'ün nasıl olsa modcular yapar diye iplemediği ve topluluğun da radikal olarak talep etmediği özellikleri ben niye yapayım diyor. Ve kendince de haklı. Çünkü modu yapmakla kalmıyor abuk subuk her güncellemede tekrar elden geçirmesi gerekiyor. Alttaki yorumları okursan amacının tanınmak, modu indirtmek olmadığını oyunu bu şekilde oynamayı sevdiğini belirtiyor. Kısacası adam sevdiği şeyi hobi olarak yapıyor. Bu durum TW karar organlarının yalancı ve vizyonsuz olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

İlk paragrafta dediğine istinaden söylüyorum. Birisi senin kötü olduğun konuların altını çiziyorsa bu senin iyiliğin içindir. Yüzlerce insanın toplanıp TW'ü övüp dalkavukluk yapması ile bir modcunun hataları eksikleri çözümleri ile belirtmesi bir değildir. Karakter olarak sivri olabilir. Hatta zamanında ikili tartışmaya da girmiştik ama yiğidi öldür hakkını yeme. TW'e karşı yaptığı her eleştrinin altına imza atarım.

Öyle bir yazmışsın ki sanki adam infulencer olmaya çalışıyo, sanki adam buradan gelir elde edeyim diye çabalıyo, genel kitle oyun çok güzel clap clap diye geziniyo bloc da oyun çok kötü benim tek başına yaptıklarımı bu koca şirket +100 çalışanıyla birlikte yapamıyo(yapmıyo) diyerek bunu diğer insanlara gösteriyo olay bundan ibaret.

Bazıları demiş niyer okuyorsun , o konuda haklısınız adamın niyetini bilemem yanlış yaptım tabii ama yani kendi yaptıklarını gösterip sonra fırsat buldukça Tw'ye giydirmesi , bunu da yabancıların yanında yapmasını hoş bulmuyorum. Dediğim gibi yüzlerce belki binlerce modcu var ,kimse ben bunlardan iyi yapıyorum deyip twye geçire geçire mod paylaşmıyor. Evet tw süreci batırdı , bu saatten sonra vanilla oyundan benim de beklentim yok hatta son yazdığım yorumların birinde şu haliyle tam sürüm yapsınlar da modcular da rahat etsin diye birşey yazmıştım. Ama sonuçta ortada kötü bile olsa bir emek var, üzerine yaptığı modları hep bu oyun üzerinden yapıp sonra millete kötü anlatması saçma ve egoist geliyor gözüme. Ne bileyim skyrime mod yap o zaman , veya ck serisine falan yapılabiliyorsa ona yap veya. Tw böyle bu saatten sonra değişmeyecek , ya yeni oyun hazırlıyorlar ya da Dlc falan bu belli. Bannerlord Tw için oyun motoru projesiydi bunu da tamamladılar. Baksanıza adamlar mod yapmak için resmi tool falan bile yayınlamış , biz çekirdeği yapıp saldık diyorlar. İki senedir gelen güncellemeler de hep bizim göremediğimiz arkaplanda olan kodların fixlerinden ibaret.

Kısaca tw oyundan alacağı karı elde etti başka projeye bakıyor bence. Bannerlord bu , bitti yani. Bu saatten sonra sağda solda eleştirmek sadece itibar sarsıyor. Azıcık milli de düşünmek lazım Twden başka bu çapta oyun yapabilecek kaç şirketi var ülkenin ? Yok maalesef. Elimizde bir tane varken bunu da kendi içimizde gömsek bile gidip elin yabancısının yanında kötülemek hiç hoş değil.

"Oynamadığım oyuna nefretimi kusup oyuna çamur atmamak (!)" için yazmayayım diyorum ama yazacağım: bunun milli düşünmekle alakası yok, Warband'den sonra potansiyeli yüksek olan bir oyun firması iken-oyun yapmak var iken kendilerini bitirdiler, o sonraki oyunlarını aklı başında kimse almaz; ayrıca o elin yabancılarının TW'ye saydırdıkları Türkçe forumdan çok daha ağır; resmen dolandırıcı diyenler var artık, tabi bunu söyleyenleri linç edenler hala linç ediyor orası ayrı... Şu sözüne katılıyorum tabi:
Kısaca tw oyundan alacağı karı elde etti başka projeye bakıyor bence. Bannerlord bu , bitti yani.

Azıcık milli de düşünmek lazım Twden başka bu çapta oyun yapabilecek kaç şirketi var ülkenin ? Yok maalesef. Elimizde bir tane varken bunu da kendi içimizde gömsek bile gidip elin yabancısının yanında kötülemek hiç hoş değil.
İktisata giriş: Rekabet olmayan yerde gelişim de olmaz. Serbest piyasanın kanunu budur, TW tekel olursa bu ülkede oyun sektörü bir arpa boyu yol alamaz. Zamanında Alman firmaları "Ben bundan daha iyisini yaparım" diye birbirinin kuyusunu kazarken Sovyetler Birliği de sizin gibi düşünüyordu. Ve şuan Alman arabaları dünya markasıyken Ruslar 60 yıllık Ladaları satacak müşteri bulamıyorlar. Eğer amaç milli düşünmekse oyunu herkesten çok sizin gömmeniz gerekiyor

Last edited:
Bu saatten sonra sağda solda eleştirmek sadece itibar sarsıyor.
Sarssın? isterse firma batsın bunu umursamıyorum çünkü onlarda oyunu veya oyuncuyu umursadığını düşünmüyorum, yaptıkları hiç bir işi de düzgünce yapmıyorlar, biz oyuncuların duygusal bakmayı bırakmamız lazım bence TW bırakalı çok oldu mount and blade onların umrunda değil.(en azından ben böyle hissediyorum)

O değil de firmada bir kişi çıkıp da ya bu Ingalther, Pendraic savaşında genç bir yaverdim diyor da herif savaş olduğunda 36 yaşında, ne saçmalamışiz biz dedi mi acaba?

Oyunun 1 konuda günahını almışım sanırım, beta zamanından bu yana downgrade yediğini düşünüyordum fakat hem fizik olarak hem de grafiksel olarak beta zamanına göre şuan çok daha iyi bir durumda oyun.
Umarım herhangi bir konuda bir düşürme yapmazlar

35 gün sonra bize yayınlanan patch yine fix oldu. Linke tıklayıp içeriği okuyabilirsiniz.
Yeni bir road map gelmez ise TW cd red ile benzer güven problemleri seviyesine ulaşacak. Uzun sürsün ama tatmin etsin istiyoruz yoksa 10 sene beklemezdik. Duy bizi artık TW
Yabancı forumdaki bir konuya cevap gelmiş mesela, bu cevaptan çıkan sonuç şu (bence): "Oyun gayet iyi, biz ne yaptığımızı biliyoruz ve herşeyden memnunuz, oyuncular da memnun; sadece düzeltilecek performans sorunları kaldı işte o kadar, yeni bir şey beklemeyin, sizin visionunuz ile bizimki farklı, oyun bu" Bilinmeyen birşey değildi de hala bilmeyenler vardı, birincil ağızdan duymuş olsunlar.
Satacağı kadar sattı sonuçta, bir de "EA Bitti" reklamıyla biraz daha satar, tamamdır.

Argon un söylediğini kimse takmamış da bence önemli dediği. Future plans da yazan şeyler tamamladıktan sonra başka hiçbir şey yapmayacakları kesinleşmiş oldu böylelikle, sanırım herkes biliyordu böyle olacağını ondan bir şey demedi :grin:

Back
Top Bottom