Düello Modu

Users who are viewing this thread

Hoş diyorsun da düelloya girip hiç oynadın mı merak ediyorum :grin:
Geçen gün 1-1,5 saat kadar girip oynadım, keza duello modu ayriyeten çıkmadan önce de duello serverında 100+ saat geçirmişimdir :grin: .
Warband'de de bazı sınıfların bazı sınıflara üstünlüğü vardı ama iyi oynayan biri gayet o üstünlüğü kapatabiliyordu
Karşısındaki kişi kendinden kötü oynuyorsa elbette kapatabiliyordu, ama iyi oynuyorsa yine devreye sabır giriyor, onlarca dakika süren duellolar var.
Bahsettiğim atlının piyadeye üstün olması da değil bu arada, Empire'ın en düşük classında fast sword alıp durmaksızın spam yapabiliyorsun. Ağır zırhı olan birinin hiçbir şansı yok. O short swordu alan biraz iyi oynuyorsa da zaten rakibin saldırıyı savuşturmasına izin vermez. Kalkanla saldırı yapacağı zaman geri çekilir, birkaç saldırıdan sonra karşı taraf bloklarsa (o class aşırı hızlı, sen long swordu sallayana kadar haritanın diğer tarafına gidiyor) sersemletmenin bitmesi için geri çekilir, ardından tekrar saldırır. Bu sadece bir örnek, daha birçok örnek verilebilir ama gerek olduğunu sanmıyorum. Belki ileride oynarken kayıt alıp broken af classları gösteririm bilmiyorum ama şu an üşeniyorum ya :grin:
Dostum, sen zaten çıkıp da duelloya uygun olmayan bir classı seçip oynamaya kalkmazsın. Örneğin Khuzait Rable'ı seçip de Legionary ile duele kalkarsan yenilmen gayet olası. Aynı Faction'ın aynı classları seçilip duel yapılır, eşit şartlar altında olması dueli duel yapar. Çünkü duel dediğimiz mod 1v1 bir mod, yani takımından destek falan alamayacağın için eşit şartlar olduğu sürece adil bir duello olur. Short sword mevzûna gelirsek de, short sword kullanan birinin senden hızlı vurması gayet normal, onun kılıcı daha hafif ve kısa. E diyoruz ya "kısa" senin kılıcın ise uzun, rakibinden biraz uzaklaşıp erim yaparak onun vuruşunu boşa çıkarıp o sırada sen ona vurabilirsin. Bundan sonra da o toparlayamaz.
Ama ayriyeten umarım yakında class sistemini opsiyonel bir hâle getirirler de kendi ekipmanımızı kendimiz seçeriz, aynı Warband'deki gibi (Fakat o zaman da bahsettiğiniz "Short sword-long sword" olayı olacak)

Geçen gün 1-1,5 saat kadar girip oynadım, keza duello modu ayriyeten çıkmadan önce de duello serverında 100+ saat geçirmişimdir :grin: .

Karşısındaki kişi kendinden kötü oynuyorsa elbette kapatabiliyordu, ama iyi oynuyorsa yine devreye sabır giriyor, onlarca dakika süren duellolar var.

Dostum, sen zaten çıkıp da duelloya uygun olmayan bir classı seçip oynamaya kalkmazsın. Örneğin Khuzait Rable'ı seçip de Legionary ile duele kalkarsan yenilmen gayet olası. Aynı Faction'ın aynı classları seçilip duel yapılır, eşit şartlar altında olması dueli duel yapar. Çünkü duel dediğimiz mod 1v1 bir mod, yani takımından destek falan alamayacağın için eşit şartlar olduğu sürece adil bir duello olur. Short sword mevzûna gelirsek de, short sword kullanan birinin senden hızlı vurması gayet normal, onun kılıcı daha hafif ve kısa. E diyoruz ya "kısa" senin kılıcın ise uzun, rakibinden biraz uzaklaşıp erim yaparak onun vuruşunu boşa çıkarıp o sırada sen ona vurabilirsin. Bundan sonra da o toparlayamaz.
Ama ayriyeten umarım yakında class sistemini opsiyonel bir hâle getirirler de kendi ekipmanımızı kendimiz seçeriz, aynı Warband'deki gibi (Fakat o zaman da bahsettiğiniz "Short sword-long sword" olayı olacak)
Onlarca dakika süren düello sağlıklı değil, rekabetçi de değil. Ben Warband'i 1500 saate yakın bir süre oynadım, ne kadar tamamen rekabetçi bir oyuncu olduğumu söyleyemesem de Gibby ile düello atma şansım da oldu, onun düellolarını map içinde izleme şansım da vb.. O kadar uzun süren düellolara ne rekabetçi turnuvalarda ne de normal maçlarda denk geldim, gelmemeliyim de zaten. Bir ben vurayım, o bloklasın sonra da o vursun ben bloklayayım gibi tur mantığıyla düello oynanmaz. Surpise of element katarak beklenenden farklı hamleler yapılıyor, çok kısa sürmese de bir düello en fazla iki dakikada bitiyor. Ayriyeten orada bahsettiğim sınıflar arasında farklılıklar olması değil, elbette farklılıklar olacak ve bu da oyuna keyif katar zaten. Ancak bu farklılıklar oluşturulurken dengeli oluşturulmalı, verdiğin cevaptan anladığım kadarıyla empire'ın en düşük sınıfının faster short swordundan dayak yememişsin anlaşılan :grin:. Ben empire varsa kesinlikle o classı alıyorum ve evet hasar olarak diğer sınıflara göre çok düşük, zırha 10 vuruyor ancak bu dengeyi sağlamıyor. Ben art arda üç kere adama spam atıp geri kaçıyorum, böyle bir senaryoda da kaybetme şansım yok. Basit bir oran-orantı düzlemi üzerinden düşünmememek lazım. Kağıt üzerinde dengeli dağıtmış olabilirsin classları (kağıt üzerinde de dengeli olmayan, bariz broken af classlar var) ancak oynanışa geldiğinde ne yaptığını az çok bilen biri rakibin cevap vermesine zaman tanımadan oyunu kazanıyor. Burada da "İki taraf da oynamayı biliyorsa fark yaratmaz" gibi bir argümana geliyoruz. Eh, tümden yanlış olamayacak kadar doğruluk payı içerse de yanlış bir tez. Her şey competetive açıdan değerlendirilmemeli, ortalama bir oyuncu ile iyi bir oyuncu aynı classlarda veya eşit şartlarda güzel bir düello çıkarabilir. Belki ortalama olan oyuncu hiç kazanamaz veya çok nadir kazanır ancak attığı düellodan keyif alır. Ancak sınıfları dengesiz tutarsan iyi oyuncu her zaman kazanır ve keyifli bir düello çıkmaz. Bununla birlikte ortalama oyuncunun kazanmaya dair hevesi veya umudu da olmaz.
Yeni gelen düello modunu birkaç saat oynamış olmandan classların arasındaki dengesizliği fark etmemen gayet doğal. Uzun süredir oynamıyordum, şu yeni gelen düello modunu test ederken her classın çok daha hızlandığını fark ettim. Bu düelloları daha keyifli yapıyor ama iyi kontrol edilmemesinden kaynaklı olan dengesizlik problemini ortaya koyuyor. Eskisiyle pek benzerlik yok kısacası.
"Aynı Faction'ın aynı classları seçilip duel yapılır, eşit şartlar altında olması dueli duel yapar. Çünkü duel dediğimiz mod 1v1 bir mod, yani takımından destek falan alamayacağın için eşit şartlar olduğu sürece adil bir duello olur." eh hayır, ama çok uzun oldu o nedenle bunu tartışmayacağım. Ancak kısaca Warband'de tamamen zırhlı olan biri de veya bayıltıcı silahı olan bir de olsa dengeli düellolar dönüyordu çünkü oturtulan düzlem sağlam ve kaliteliydi. Hasar, zırh vb. değişkenleri çok iyi atanmıştı. Burada öyle olmadığı için çok daha ucuz bir classın üst classlara üstünlüğünü görebiliyoruz ya da tam tersi.

Onlarca dakika süren düello sağlıklı değil, rekabetçi de değil. Ben Warband'i 1500 saate yakın bir süre oynadım, ne kadar tamamen rekabetçi bir oyuncu olduğumu söyleyemesem de Gibby ile düello atma şansım da oldu, onun düellolarını map içinde izleme şansım da vb.. O kadar uzun süren düellolara ne rekabetçi turnuvalarda ne de normal maçlarda denk geldim, gelmemeliyim de zaten.
Dostum, bu iş saatle olmuyor ki. Ona bakarsak benim de sadece Steam'de 2200 saat Warband'im var, 838 saat Bannerlord'um var. Bu sürelerin %80'i MP'dir. Bu iş idmanla ilgili, senin ne kadar sevdiğinle ilgili. Onlarca dakika derken tek bir turdakini değil de bütün duelloyu kast ettim. Bir tur taş çatlasın 3-4 dakika sürer zaten.
verdiğin cevaptan anladığım kadarıyla empire'ın en düşük sınıfının faster short swordundan dayak yememişsin anlaşılan :grin:. Ben empire varsa kesinlikle o classı alıyorum ve evet hasar olarak diğer sınıflara göre çok düşük, zırha 10 vuruyor ancak bu dengeyi sağlamıyor. Ben art arda üç kere adama spam atıp geri kaçıyorum, böyle bir senaryoda da kaybetme şansım yok. Basit bir oran-orantı düzlemi üzerinden düşünmememek lazım. Kağıt üzerinde dengeli dağıtmış olabilirsin classları (kağıt üzerinde de dengeli olmayan, bariz broken af classlar var) ancak oynanışa geldiğinde ne yaptığını az çok bilen biri rakibin cevap vermesine zaman tanımadan oyunu kazanıyor.
İlla yemişimdir de, o classtan ziyade benim kötü oynamamdan kaynaklıdır :grin: . Yanlış anlaşılmasın classlar veya oyun son derece dengeli demiyorum, yanlış noktalara parmak basmışsın diyorum. Ne yaptığını az çok bilen biri oyunu kazanıyor demişsin ama şöyle bir şey de var. Her iyi oyuncu, karşısındaki kişinin de iyi oynadığını, en azından az çok bir şeyler bildiğini düşünerek hareket eder. Oradan sonrası hangi tarafın daha iyi olduğunu belirlemez, ama iki tarafın da kazanma şansı var. Farz edelim ki oyuna yeni başlamış bir oyuncumuz var, onunla ilk karşılaşmasında iyi olan oyuncu büyük ihtimal kaybediyor. Çünkü onun az çok bir şey bildiğini düşünüyor, halbuki rakibini tanımadığı için kaybediyor. Daha kötü olduğu için değil.
Yeni gelen düello modunu birkaç saat oynamış olmandan classların arasındaki dengesizliği fark etmemen gayet doğal. Uzun süredir oynamıyordum, şu yeni gelen düello modunu test ederken her classın çok daha hızlandığını fark ettim.
Ben de uzun süredir oynamıyordum, ama dediğin gibi "yeni gelen duello modunu birkaç saat oynamış olmamdan" Şuan oynadığınız duello modu gelmeden önce oyunda custom serverlarda şifreli birer duello sunucusu vardı Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Okyanusya için. Orada da 100+ saat geçiren biri olarak duelloda (Bannerlord için) yeterli tecrübeyi almadığımı mı düşünüyorsun? Oyun aynı oyun, mekanikler aynı mekanikler. Olsa olsa ufak tefek ekipman değişiklikleri olmuştur (Ki oldu da).
eh hayır, ama çok uzun oldu o nedenle bunu tartışmayacağım.
Yoo, tartışabilirsin dostum :smile: , burası bir forum. Forumların amacı zaten tartışmaktır. Diyelim ki ben yanlış çıktım, derim ki "Sen haklıymışsın" ben haklı çıkarsam da tam tersi. Ancak böyle seviyeli bir tartışma sürdürebiliriz. Tartışmadan kaçınmak çözüm değil :wink: .
Warband'de tamamen zırhlı olan biri de veya bayıltıcı silahı olan bir de olsa dengeli düellolar dönüyordu çünkü oturtulan düzlem sağlam ve kaliteliydi. Hasar, zırh vb. değişkenleri çok iyi atanmıştı. Burada öyle olmadığı için çok daha ucuz bir classın üst classlara üstünlüğünü görebiliyoruz ya da tam tersi.
Yani, nispeten doğru. Ama o da yine silahlardan veya zırhlardan kaynaklanmıyor, oyunun mekaniklerinden ve iki oyuncunun becerisinden kaynaklanıyor.
Duel serverında crash yiyenler varmı benim gibi ?
Hayır, ben yaşamadım. Ama sunucuda ara ara çökmeler oluyor. Duello ile alakalı bir durum değil, bütün sunucularda oluyor bu sorun. Crash muhtemelen senin bilgisayarınla alakalıdır.

Back
Top Bottom