Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Bence keşke hun roma dönemleri falan gibi şeyler gelse. Modcular yapar yüksek ihtimal ancak keşke resmi DLC olarak yada ana hikaye olarak gelse güzel olurdu.
Yapacak olana iş çok. Tarihçi danışmanlardan yararlanıp mini hikayeler, dlcler vs yapıp oyunu 10 yıl boyunca dolu dolu oynatabilirler. Fakat dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz. Bannerlorda 1 yılda banner ekleyemediler. O yüzden bu tarz hayaller deli saçması. Umalım da modcular en kısa sürede büyük modlar çıkartsın. Bizi firmanın ağzına bakmaktan kurtarsınlar.

Tam sürümde görmek istediğim birkaç özellik isteği ricam olucak:

Birincisi, Warband'de yanlış hatırlamıyorsam krallığın başkenti oluyordu,konuştuğunuz leydi oyuncuyu ulakla çağırıyordu ya da kitap vardı bununla beraber kitap tüccarı kavgacı sarhoş ve gergin görünüşlü adam :grin: bu gibi küçük gözüken detaylar Warband'in bence rol yapma olayını çok üst seviyelere taşıyordu bunun gibi Warband'de olan ama Bannerlord'da olmayan özelliklerin oyuna taşınması,

İkincisi, Calradia'nın aslında gayet güzel lore'u var her kültürün alt metni var ama çok ruhsuz kalıyor şuanki haliyle oyunun lore'unu ve ana hikayeyi destekliyecek haritada çeşitli bölgeler olursa (Viking Conquest'teki gibi) tadından yenmez ve bunların zibilyon tane olmasına gerekte yok 4 5 tane bile olsa oyunun şuanki halinden çok daha iyi olur

Üçüncüsü, psikopat gibi hikaye modunu bitirmek için 30 40 saatimi harcadım ve başlangıcı güzel olsada sancakla ne yapacağını seçtikten sonra hikayede ne diyalog ne sahne hiçbirşey kalmıyo herşey olayın yarısında bitiyo umarım senaryoya birazcık daha uğraş gösterilir çünkü şuanki haliyle girişten gelişmeye geçiliyo ve yarım yamalak bırakılıyo

Ve dördüncüsü bunu daha önce forumdada dile getirmiştim oyunun mevcut halinde iç mekan tasarımları çok az tam sürümde umarım bir şehire köye ya da hana gidince yahu daha az önceki şehirde gördüm burayı dedirtmez evet biliyorum bütün köy kale ve şehirleri sayınca rahat 300 400 arası mekan var ama hiç olmasa bile yapılan tasarım yarışmasındaki topluluğun yaptığı mekan içi tasarımlarla bence tamamlanır diye düşünüyorum

Beşincisi ise yanlış hatırlamıyorsam her kültürde alt devlete baş kaldırıcı gizli örgütlerin olduğu söyleniyordu bunlar var ama yine hiçbir etkileri yok ne kendilerine özerk ya da hakim oldukları yer ne de başka birşey Warband'de en azından taht talibini bulup destekliyebiliyorduk böyle bir durumda yok buna benzer bir şey keşke olsa

Bonus olarak bu biraz absürt gelebilir ama sonuçta realist tarihteki medeniyetlerin asırlar içindeki değişimlerinin harmanlanmasından ilham alınarak calradia ve içindeki kültürler oluşturuldu gerçek hayattaki İstanbul,Venedik,Paris,İskenderiye gibi şehirler örnek vereyim yoksa anlatamıcam:

Güney imparatorluğun Phycaon'u için içinde Aysofya benzeri bir yapı ve ansiklopedide istanbul gibi geçmişi olması rol yapma için oyunu şuanki potansiyelinden daha yüksek konuma getiri diye düşünüyorum.

Umarım oyun tam sürüme çıktığında etkileyici ve bugsız olur iyi günler dilerim.

Resmi olmasa da projemizi takip eden fandaşlarımız tarafından yapılan bu video'yu burada paylaşalım dedik. TW'ye S&M ekibi tarafından yapılan sitemlerin temsili olmasa da yakın bir örneğidir.

Resmi olmasa da projemizi takip eden fandaşlarımız tarafından yapılan bu video'yu burada paylaşalım dedik. TW'ye S&M ekibi tarafından yapılan sitemlerin temsili olmasa da yakın bir örneğidir.

Trajikomik olmuş. :grin:

Çocuk yoruma üzgünüm param yoktu premium falan alamadım yazmış iki moral verinla o kadar emek vermiş çocuk :grin:.

Pintipanda'nın Bannerlord yayınını/videolarını izliyordum; oyun çok kısa bir sürede gerçekten inanılmaz bir tekrara düşüp çok ama çok sıkıcı bir hal alıyor onu gördüm (evet izlerken, oynamadan; ben izlerken bu kadar sıkıldıysam oyuncular ne haldedir artık kim bilir).
Bitmek tükenmek bilmeyen savaşlar, oyunun oyuncuyu resmen savaşa zorlaması, bütün devletlerde savaşmak zorunda bırakılmak, savaşların inanılmaz uzun sürmesi ve anlamsızlığı, yapay zekanın aptallıkları, savaşmak dışında yapacak hiçbir şeyin olmaması oyuncuyu bayıyor resmen. Maalesef bu oyun düzelmez arkadaşlar, zira temelinde sorun var; Warband'de bu kadar sıkıldığımı pek hatırlamıyorum açıkcası.

Pintipanda'nın Bannerlord yayınını/videolarını izliyordum; oyun çok kısa bir sürede gerçekten inanılmaz bir tekrara düşüp çok ama çok sıkıcı bir hal alıyor onu gördüm (evet izlerken, oynamadan; ben izlerken bu kadar sıkıldıysam oyuncular ne haldedir artık kim bilir).
Bitmek tükenmek bilmeyen savaşlar, oyunun oyuncuyu resmen savaşa zorlaması, bütün devletlerde savaşmak zorunda bırakılmak, savaşların inanılmaz uzun sürmesi ve anlamsızlığı, yapay zekanın aptallıkları, savaşmak dışında yapacak hiçbir şeyin olmaması oyuncuyu bayıyor resmen. Maalesef bu oyun düzelmez arkadaşlar, zira temelinde sorun var; Warband'de bu kadar sıkıldığımı pek hatırlamıyorum açıkcası.
Aynen öyle bu oyun hiç bir zaman düzelmeyecek o beklenen zevk gelmeyecek.

Aslında oyunda savaş gerçekten çok güzel. Dövüş mekanikleri, atmosfer, yapay zeka hepsi başarılı duruyor(eksikleri olsa da). Mesela son gelen patch'de oynuyorum, teke tek dövüşte yapay zeka cidden zorlamaya başladı. Savaş alanları falan da göze hitap ediyor cidden.

anlamadığım şey ise savaş olayını bu kadar güzel yapıp oyunun geri kalanını nasıl bu kadar kısır yaptınız?

Diploması, entrika hak getire zaten. Bir de üstüne warband'den kalma, kral olduğunda kimsenin seni iplememesi gibi kronik sorunlar devam ediyor.

Geçen oyunda aserai kralı oldum, yanımda 2 asker var, çapulcular gelmiş haraç istiyor djdjdj
Olum kralım ben kral nasıl oluyor bu iş, düzeltin ya şunu, çok zor değildir herhalde.

Bir de esirlerin paso kaçması saçmalığı var söylemeden geçmiyim belki görüp ileten olur, 500 kişilik garnizon olan şehirden tutsak kaçıyor, 250 kişilik ordudan da keza öyle. Bu adamlar nasıl kaçıyor anlamadım gitti. Sanki pazardan kaçıyor adam koskoca ordudasın arkadaş nereye kaçıyorsun.

Bir de idam mevzusu var ki aşırı absürt. Bir kişiyi idam etsen 7 düvel ile ilişkim bozuluyor. Bu oyuna idamı neden eklediniz ki?
köyümü yağmalayan birini idam edemedikten sonra bir anlamı yok.

Savas disinda bir sey olmamasi gayet dogal, cünkü bu oyunda savas disinda bir sey isteyen yok. Suna menüden hemen ulasalim, bu otomatik olsun, sunu yapmaya yoldaslarimizi assign edebilelim, harita hizi artsin, su tusa basinca kim nerede hemen görelim, her seyi uzaktan kontrol edebilelim, her seyi parayla gelistirebilelim vs vs. Su forumda bile -global- oyunu komplike hale getirmek icin bir öneri sunuluyorsa, basitlestirmek icin 10 öneri sunuluyor. Taleworlds bu oyuna bence cok bile emek harcamis. Ben olsam satranc tahtasindan bozma bir haritayi custom battle ile entegre edip salardim ortama. Buyurun istediginiz oyun: savas haric hersey otomatik.

350 sayfayı okudun mu? Yoksa sen de olaylardan haberi olmayıp arada bir gelip "vatan hainleri" diyip giden tiplerden misin?
Su forumda bile -global-
Bu topic özelinde konusmadim. Global forumdan ve youtube vs stream platformlarindan bahsediyorum. Oyunun bu kadar aksiyon temali olmasinin sebeblerinden biri -bence tabi, firmanin icinde ne oluyor bilmiyorum- Warband ve BL'deki grind unsurlarin her firsatta sürekli elestirilmesi. En basit örnegi otomatik garnizon. Baris zamani sehir garnizonlarina adam yetistirmek, Warband'deki en genel gecer aktivitelerden biriydi. Bunu da hizlandirmanin en kolay yolu köylerinle iliskini arttirmakti. Yani sevsen de sevmesen de o sürüyü köye getiriyordun. Bannerlord'da sehrindeki vali NPC'lerle iliskini zaten gelistiriyor, üzerine yetmiyormus gibi bir de garnizon otomatik recruit ediyor 1.5.10'dan itibaren. Bir sonraki update ile management kismi da uzaktan menü bazli idare edilebilecek eger fikir reddedilmediyse. Parti de otomatik recruit etmeye basladigi an yerlesim yerlerini ziyaret etmeye hicbir sebep kalmiyor. Oyunu stream/world domination vs icin oynayan adamlarin istedigi de bu, cünkü grinding kismi izlemek/oynamak sikici.

Ayni görevleri tekrar tekrar yapmak ya da bir köyden digerine kosturup adam toplamak filan oyuna cok derinlik katiyor demiyorum ama bu unsurlar otomatiklesip de yerine baska seyler eklenmedikce oyun RPG olmaktan cikip bir battle simulator oldu. Demek istedigim bu.

Bannerlord'un geleceği ile söylenebilecek en net ifade budur.
Bence bu oynanabilir kılacak tek şey sağlam hikayeli senaryolu modlar olacak. Belki oyunu kökünden değiştirecek devasa mod paketleri de oynatabilir bu oyunu. Aksi halde bu native haline 3 5 mod yükleyerek oynamaya çalışsak da bu oyun tat vermeyecek belli. Güncellemelerden felan da çok şey beklemiyorum. Gelen yeniliklerin de bence oyuna bir şey kattığı yok.

Bu topic özelinde konusmadim. Global forumdan ve youtube vs stream platformlarindan bahsediyorum. Oyunun bu kadar aksiyon temali olmasinin sebeblerinden biri -bence tabi, firmanin icinde ne oluyor bilmiyorum- Warband ve BL'deki grind unsurlarin her firsatta sürekli elestirilmesi. En basit örnegi otomatik garnizon. Baris zamani sehir garnizonlarina adam yetistirmek, Warband'deki en genel gecer aktivitelerden biriydi. Bunu da hizlandirmanin en kolay yolu köylerinle iliskini arttirmakti. Yani sevsen de sevmesen de o sürüyü köye getiriyordun. Bannerlord'da sehrindeki vali NPC'lerle iliskini zaten gelistiriyor, üzerine yetmiyormus gibi bir de garnizon otomatik recruit ediyor 1.5.10'dan itibaren. Bir sonraki update ile management kismi da uzaktan menü bazli idare edilebilecek eger fikir reddedilmediyse. Parti de otomatik recruit etmeye basladigi an yerlesim yerlerini ziyaret etmeye hicbir sebep kalmiyor. Oyunu stream/world domination vs icin oynayan adamlarin istedigi de bu, cünkü grinding kismi izlemek/oynamak sikici.

Ayni görevleri tekrar tekrar yapmak ya da bir köyden digerine kosturup adam toplamak filan oyuna cok derinlik katiyor demiyorum ama bu unsurlar otomatiklesip de yerine baska seyler eklenmedikce oyun RPG olmaktan cikip bir battle simulator oldu. Demek istedigim bu.
Herşeyin otomatiğe bağlaması gerçekten can sıkıcı, haklısın.
Warband'deki diplomasi modunda bile bir komiserin olurdu, istediğin kültürden 50 tane acemi toplamak için emir verirdin, bir asker toplayıcı tek başına köy köy gezer 50 acemiyi toplar(hatta bazen saldırıya da uğrardı) ve bize getirirdi.
Acemileri yine komisere emir vererek yakın ya da uzak dövüş açısından şehirde talim yaptırırdık ve zamanla elimizde sayıca fazla ve kaliteli askerler olurdu.
Tüm bunlar hem gerçekçi hissettiriyordu, hem de bir amaca hizmet ediyordu.
Şuan da herşeyin menülerden ibaret olması ne yerleşim yerlerini kıymetli yapıyor ne de askerlerimizi.
Her yer asker ve dolayısıyla ordu kaynıyor bannerlord'da.
Warband'de fazla asker kaybedince üzüldüğümü bile hatırlıyorum. Keşke şu modu örnek alarak oyun geliştirselermiş.

Back
Top Bottom