Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Seçeneklerin artıyor. Tekrarlayıcılık azalıyor. Eğlenceli hamle fırsatları doguyor. Bunu görebilirsin.
Gördüğüm tek şey oyuncu için zaten easy peasy lemon squezy olan npc lodların, daha beter hale gelmesi. 240 vs 600 savaşına ben oyuncu olarak girmiş isem 600 kişinin beni aynı anda ne kadar zorlayacağını görmek için girmişimdir. 600 kişiye karşı savaşırken hem orduyu iyi idare edebiliyor muyum hem de kendim hayatta kalabiliyor muyum, onu görmek için girmişimdir. 600'ün 300'ünü nasıl öbür 300'ünü nasıl yeniyim, onu görmek için değil.

30 kisilik dusman ordusuyla, 600 kisilik bir ordunun askerlerinin ayni zorlukta olmasi DDSnin sucu degil ki. AInin duzenli ordusu, ozel durumlar hariç, ne kadar buyuk olursa, o kadar kaliteli/guclu olumalı.

240-600 gibi acik ara sayica dezavantajlı ( taktik ve komutlarla yonetilebilir olması gereken bu ) halde; kendi istedimizle taktigimizi konusturmamiz gereken bir savaş olmalı.

Komutlari guzelce kullanip kazanma cabamiz olmali.

"Her ordunun gücü ayni olsun, sayica cok fazla olan benim askerlerimi her seferinde biçsin gidip en bastan asker toplayip gelistireyim "

mantigi yerine

isteyerek veya zorla girdigimiz orantısız bir karsilasmada, daha guclu bir orduya karşı (nşa) ; taktik-komut ile hayatta kalmak veya en az kayip icin ugrasmak (şansimiza dusman tek seferde saldirmaz ise) .

Last edited:
sayica cok fazla olan benim askerlerimi her seferinde biçsin
Biçsin zaten. Olması gereken bu değil mi? Ne anlatıyorsun, neyi göremiyorsun, anlamış değilim, hocam.
dusman tek seferde saldirmaz ise
Tek spawn'da saldıracak tabi. Niye sayı avantajını hiç etsin. Zaten oyuncu, Calradia'da gelmiş geçmiş en zeki komutan, oyuncunun işi zaten kolay iken niye daha fazla kolaylaştırsın oyun. Neyse, benim diyeceğim bu kadar. Tartışmayı daha fazla uzatmayacağım çünkü TW'ün bu öneriyi kale alacağını hiç düşünmüyorum. Böyle bir şey eklense, global forumu da burayı da yıkar oyuncular zaten.

Biçsin zaten. Olması gereken bu değil mi? Ne anlatıyorsun, neyi göremiyorsun, anlamış değilim, hocam.
Çok büyük bir orduyla savaşa girerken(isteyerek veya zorla girdiğimizde) düşmanın (nşa*) daha güçlü olacagından hareketle;

>tek seferli saldırıda taktik kullansak bile büyük ihtimalle bizi biçeceğini bilirdik
>dalgalı halde saldırı olursa da; (gene sayılar önemli olmak kaydıyla) taktiklerimizle-komutlarimizla savaşı kazanmak veya kazanmak disinda daha az zararla kurtulma çabası da mumkun olurdu

diyorum;

bu iyi olurdu.

Hem rol, hem çeşitlendirme hem de komutların daha etkin kullanımı açısından..
Tek spawn'da saldıracak tabi. Niye sayı avantajını hiç etsin. Zaten oyuncu, Calradia'da gelmiş geçmiş en zeki komutan, oyuncunun işi zaten kolay iken niye daha fazla kolaylaştırsın oyun. Neyse, benim diyeceğim bu kadar. Tartışmayı daha fazla uzatmayacağım çünkü TW'ün bu öneriyi kale alacağını hiç düşünmüyorum. Böyle bir şey eklense, global forumu da burayı da yıkar oyuncular zaten.
TW yapar mı yapmaz mı, forum begenirmi begenmezmi yapılacaga baglı, bunlari bilemem, ama bence gerekli. Şahsi geribeslemem bu yönde. Senin ki de tam tersi yönde. Duyan ve beğenen olursa belki gündeme gelir. Beğenilmezse, senin dediğin haliyle girişimsiz kalır.

*daha anlaşılabilir metin icin duzenleme yapildi
*simdi daha iyi oldu cumle

Last edited:
Çok eskiden bir özellik açıklanmıştı, bir lorda katılıp bir noktadan sonra askerlerinin bir kısmını kontrol etmekle alakalı. O sonradan vaz geçilen içeriklerden miydi ?
Üzdü be , yanlış anlamadıysam paralı asker olup rütbe atladıkça çavuş gibi bazı askerleri yönetmekten bahsettin , benzerini bir warband modunda hatırlıyorum. Emir verip yönettiğimiz 5-6 kişilik asker grubu olurdu , hatta ölünce onlar yerinde oynama imkanı da vardı. Keşke bannerlordda da olsa.

O konuda tek ihtiyacınız mod şu;
Generalliğe kadar gidersiniz baya detaylı ve his gücü çok güzel TW için fazla yani.

Generalliğe kadar gidersiniz baya detaylı ve his gücü çok güzel TW için fazla yani.
Nexusta baktim da modun kaynak kodunu isteyen olmus. En azından biz devam ettirelim diye. @Bloc kabul etmemiş. Ayrica gelirse bi guncelleme daha enfazla gelirmiş freelancera, sonrasinda aksini dusunene kadar birakiyormus modu gelistirmeyi. Yanlis anlamadiysam durum bu.

Modlarda ne bekledigimi yazmak istiyorum; bloc un mod ornegi uzerinden ve yer yer elestirerek.. Tam surumden sonra modlari da kullanarak sp oynamak isteyen ben ve sp modları hakkinda kisa bir geribesleme yani:

Oncelikle, freelancerı gelistirmeyi durdurmak veya devam ettirilmesi icin kaynak kodunu paylasima acmamak; nexus moddaki the guy un elestirilerine tabi ve TWye yapilan haksiz* elestirinin benimsendigi bir yaklasim. Mod durdurma kararini dogru bulmuyorum, topluluktan biri olarak.

Bu modlama emegi, en basta eglenceli&yardimsever bir hobi degil mi? Kendini gosterme, kazanc veya proje alani olusturma da olasiliklar arasinda. Fakat ilki, en temel olmazsa olmaz unsur. Ee?

*TW de kendine sıkı sıkıya bagli haklarını koruyarak ve kendi karmasik gelistirme surecinde yavas da olsa ilerlemeye devam ediyor. Adimlar geliyor. Ne bu celal?

Bir mod ne eklerse eklesin, proje boyutuna cikmayacaksa, mod olarak kalmalı. TW de gerekli alanlarda modcular icin imkanlari gelistirmeye devam etmeli. Modlari oyunu duzeltsinler diye gelistirmiyor ki TW? Oyuna imkanlar dahilinde istenen degisiklik ve eklemeler yapmak isteyen yapsin diye modlanabilirlik var. Oyunun halen istenen seviyeye bazi nedenlerle ulasamamis olmasi, modcular oyunu duzeltsin yaklasimi var demek degil. Niyet okumaya gerek yok, istenen ozellikleri surekli TWden talep etmek gerek. Gerek modlanabilirlik imkanları, gerek ana oyunda olmasi gereken özellikler icin. Ama hakkaniyetli modlanabilirlik istegi lazim, ayrica olmayanı, yani niyet okumayı gundeme getirmeden.

Hobi olarak modu yapip toplulugun begenisine sunuyorken, TWyi suclayip en basta kendin ve topluluk icin yaptigin, cok iyi-begenilmis bir modu gelistirmeyi neden bu bahsedilenlerden dolayi durdurursun ki? Kaynak kodlari ver de bari biz "oyunu duzeltmekle" ugrasalim demis biri, topluluk begendigi modu oynamaya devam edebilsin diye..

Bence ne kod vermeye gerek yok. İyi bir modu durdurmaya da gerek yok. TWden kendi haklarini dusunmeden adım atmasını istemeye de gerek yok.

Twnin ihtiyac duyulan ozellikleri modlanabilirlikte sunmasina gerek var, modlarin hobi ve topluluk gozeten anlamini kaybetmemesine gerek var(proje boyutuna gecmedikce, gecerse farkli durum so konusu olur) , freelancer in devam eden gozde bir mod olmasına ihtiyac var.

+Proje boyutuna ulasmasa bile; aylik vs en iyi/begenilen modlar belirlenip steam cuzdan kodu vs ile odullenrilebilir. Buna da ihtiyac var.

Modlar ne icin var, midlar neden gelistiriliyor, modlar nasil daha iyi olur, modlar icin twden beklenti ne, modlar ana oyuna eklenmeden nasil oynayi daha eğlenceli kılar, ne zaman bir mod projeye dönüşür vb soruları modcular kendine sormali. Yavas da olsa ilerleyen ve toolulugu dusunen twye yersiz elestirilerle kızıp yorgsn yakmak, diger modculari ve onların modlarini da olumsuz etkiler. Hicbirimize faydali degil. Modlardan ve modculardan beklentim freelancerin su an benimsedigi karar yonunde degil.

Mod durdurma kararini dogru bulmuyorum, topluluktan biri olarak.
Anlamadım adamın tamamiyle kendi başına yaptığı işi durdurma kararını mı sorguluyorsun?
Oyunu güzelleştirmeye çalıştı kendi çapında ve topluluk başarılı buldu şimdi durdurma kararı olmuş biz kimiz ki modu durdurmasını yargılıyoruz?:grin:
Üstelik kimse kimsenin bedava çalışanı değil,Bloc'un mod durdurma işini doğru bulmadığını söylemen Bloc'a ''nolur şu modu yap sen yapabiliyosun sonuçta''demek kadar saçma bence

Ortaçap oyunu mordhauda uzaya çıkanlar, uzayda geçen modu dlc olarak çıkartırsa bunu yapanları da tiye alır mısın?
(malum saglam modların dlcye dönüşme kapasitesi var)

Yok, yok yeni aklima geldi, Bir Kral veya Lord ordu topladiginda ordu da bulunan askerleri Piyade/Suvari/Okcu olarak kontrol etme imkanimiz olacakti nufuz puanimiza bagli olarak, asker olarak degil de lordlar arasinda yani.

Bannerlord için de muhtemelen -uzayda bir/kaç haritasının da bulundugu, Starwars modu gelecek. Gene muhtemelen bu kapsamlı mod, mod olarak kalmayacak. Yaz kenara.

Ayrıca benim bahsettiğim mod, M&B dövüş mekaniklerini ve tüm diğer motor özelliklerini içeren bir ek içerik önerisi. Sadece yaratıklara kartı 16 kisilik hayatta kalma temalı mod olacaktı.. Rutin olarak bazı kargolar istasyona gelecekti, bazılarında yaşam destek malzemesi/güç kaynakları vs olacak bazılarında yaratıklar olacaktı. Ayıca ara sıra, rastgele istasyona sızmalar + rutin spawnlar olcaktı vs vs .

Gold rush, antik mısır temalı bir başka ek içerik önerisi gibi. Hepsi birer öneri. Konseptler değişir, içerik yeterince güzel ve eglenceli yapılabilirse neden olmasın. Oyunu sınırlamaya gerek yok. En başarılılar, olabildiğine kendini sınırlamamaya çalışıyor.

Modlara karşı değilim, sadece bu tür gerçeküstü modları resmileştirme çabana anlam veremiyorum. 1 yıldır ihtimaller üzerine konuşuyorsun, hangisi gerçek oldu? Gerekirse bilim kurgu modu yapılsın, içerik olur sorunum yok. Ama bunun resmi olarak firmanın sahiplenmesi veya firmanın bizzat yapmasını beklemen saçmalık

Nexusta baktim da modun kaynak kodunu isteyen olmus. En azından biz devam ettirelim diye. @Bloc kabul etmemiş. Ayrica gelirse bi guncelleme daha enfazla gelirmiş freelancera, sonrasinda aksini dusunene kadar birakiyormus modu gelistirmeyi. Yanlis anlamadiysam durum bu.

Modlarda ne bekledigimi yazmak istiyorum; bloc un mod ornegi uzerinden ve yer yer elestirerek.. Tam surumden sonra modlari da kullanarak sp oynamak isteyen ben ve sp modları hakkinda kisa bir geribesleme yani:

Oncelikle, freelancerı gelistirmeyi durdurmak veya devam ettirilmesi icin kaynak kodunu paylasima acmamak; nexus moddaki the guy un elestirilerine tabi ve TWye yapilan haksiz* elestirinin benimsendigi bir yaklasim. Mod durdurma kararini dogru bulmuyorum, topluluktan biri olarak.

Bu modlama emegi, en basta eglenceli&yardimsever bir hobi degil mi? Kendini gosterme, kazanc veya proje alani olusturma da olasiliklar arasinda. Fakat ilki, en temel olmazsa olmaz unsur. Ee?

*TW de kendine sıkı sıkıya bagli haklarını koruyarak ve kendi karmasik gelistirme surecinde yavas da olsa ilerlemeye devam ediyor. Adimlar geliyor. Ne bu celal?

Bir mod ne eklerse eklesin, proje boyutuna cikmayacaksa, mod olarak kalmalı. TW de gerekli alanlarda modcular icin imkanlari gelistirmeye devam etmeli. Modlari oyunu duzeltsinler diye gelistirmiyor ki TW? Oyuna imkanlar dahilinde istenen degisiklik ve eklemeler yapmak isteyen yapsin diye modlanabilirlik var. Oyunun halen istenen seviyeye bazi nedenlerle ulasamamis olmasi, modcular oyunu duzeltsin yaklasimi var demek degil. Niyet okumaya gerek yok, istenen ozellikleri surekli TWden talep etmek gerek. Gerek modlanabilirlik imkanları, gerek ana oyunda olmasi gereken özellikler icin. Ama hakkaniyetli modlanabilirlik istegi lazim, ayrica olmayanı, yani niyet okumayı gundeme getirmeden.

Hobi olarak modu yapip toplulugun begenisine sunuyorken, TWyi suclayip en basta kendin ve topluluk icin yaptigin, cok iyi-begenilmis bir modu gelistirmeyi neden bu bahsedilenlerden dolayi durdurursun ki? Kaynak kodlari ver de bari biz "oyunu duzeltmekle" ugrasalim demis biri, topluluk begendigi modu oynamaya devam edebilsin diye..

Bence ne kod vermeye gerek yok. İyi bir modu durdurmaya da gerek yok. TWden kendi haklarini dusunmeden adım atmasını istemeye de gerek yok.

Twnin ihtiyac duyulan ozellikleri modlanabilirlikte sunmasina gerek var, modlarin hobi ve topluluk gozeten anlamini kaybetmemesine gerek var(proje boyutuna gecmedikce, gecerse farkli durum so konusu olur) , freelancer in devam eden gozde bir mod olmasına ihtiyac var.

+Proje boyutuna ulasmasa bile; aylik vs en iyi/begenilen modlar belirlenip steam cuzdan kodu vs ile odullenrilebilir. Buna da ihtiyac var.

Modlar ne icin var, midlar neden gelistiriliyor, modlar nasil daha iyi olur, modlar icin twden beklenti ne, modlar ana oyuna eklenmeden nasil oynayi daha eğlenceli kılar, ne zaman bir mod projeye dönüşür vb soruları modcular kendine sormali. Yavas da olsa ilerleyen ve toolulugu dusunen twye yersiz elestirilerle kızıp yorgsn yakmak, diger modculari ve onların modlarini da olumsuz etkiler. Hicbirimize faydali degil. Modlardan ve modculardan beklentim freelancerin su an benimsedigi karar yonunde degil.
Öncelikle şunu demeliyim Bloc gibi birinin adını alırken bir besmele gerekiyor cidden.Nedeni ise hiç bir zorlama veya işi olmamasına rağmen 2008'den bu yana ne böyle bir mod gördüm ne mod oynadım.Sadece freelancer için ama bu diğerleri içinde aynı durum geçerli.Koddan veya oyun nasıl yapılır anlamam fakat Bloc gibi birisi bu oyunun verdiği süreci aşırı bir şekilde garipsiyorsa evet soğuması normal birşeylerden çünkü dediğim gibi kimsenin yapamadığı modlar mevcut.Tam bir sp modcusu kendisi.Modu güncellememesi veya salması tamamen onun içindeki hevese kalmış birşey.Heves sürekli stabil birşey değildir çünkü oyun sadece bir moduna benzer bir şekilde bir mekanik bir tasarım sunmuyorken her güncellemede birşeylerin değişmesi sadece Bloc başkanın değil diğer mod yapan insanlarada etkisi ağır usanma olarak.Hepsini geçtim Bloc'un böyle bir görevi veya zorunluluğu yok görevi olanlar zekatı kadar birşeyi oyunculara sunmuyorken aylarca kaliteli bir şekilde sırf gönlünden geçip böyle modlar yapması zorunluluk olduğu anlamına hiçbir şekilde gelmiyor.Topluluk olarak tek yapmamız gereken bu konuda ricada bulunmak olur.Zaten TW şirketinde Bloc'un zekatı kadar bu alanla ilgilinen biri olsaydı bu bile çok farklı olacaktı biz için.Bu olaylarla kim ilgileniyorsa şahsi olarak beğenmiyorum.Gerekli yorumu yaptığımıda düşünüyorum fazla söze gerek yok.
Söylediklerim yağcılık tarafçılık olarak algılayanlar olabilir fakat yağ çekilecekse Bloc başkandan başkasınada zaten çekmem hakkıdır.
Tek niyazım içindeki hevesi gittiyse bile geri gelmesini beklemektir bundan fazla bir beklentimde olamaz.
Nexus Bannerlord modlarında başka bir kişi bile yok ki bu modlardan sadece birinin yanına bile yaklaşamıyor unutan olursa hatırlamak için arada bakabilir.
Bu tarz durumlarda acayip geriliyorum cidden kendimi yediririm böyle emektera laf edilmesine katlanmam mümkün değil.Bir ticari amaçla yapılan oynadığın oyuna bak birde bu oyun birşeyler olsun diye gönülden çabalayıp bu kadar oynayışa etken modlar yapan üstada bak.Yıllarca detay diye ağladık o neden yok bu neden yok diye zırladık modlara bak bakalım oyunun tamamen boş bardağını doldurma amaçlı yapılmış modlar hiçbir zaman TW'nin bize sunmayacağı veya planı olmayan konular.

Last edited:
Forumda da birkaç kez paylaştım. Belki görüp yapmaya başlamış bir ekip vardır : /

Gelirse yakın zamanda gelmez zaten. Öyle bir beklentim yok. Sadece böyle bir mod bannerlorda yakışır, üzerinde iyi düşünüldüğü takdirde dedim ve dillendirdim.

Back
Top Bottom