Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Benim açımdan bu EA sürecinde yaşanan en güzel şey mexxico seni tanımak oldu. Developerlar zaman zaman yorumlarda bulunurdu cevap verirlerdi ama sen direkt kendi başlıklarını açarak toplulukla iletişime geçtin. Mray'de ayrı bir noktada bu açıdan topluluk gözünde. Duh'ı saymıyorum o zaten bizden sayılır. Yolun açık olsun. Yapacağın her işte başarılar dilerim.
Teşekkür ederim. Aslında bunu yapmayacaksak çok anlamı olmuyor bu işin. Yani oyun geliştirmenin en güzel yanı son kullanıcıyla diyalog halinde geliştirmek. Yoksa tek düze dizayn yapıp kod yazıyorsun devamlı, sıradan bilgisayar / yazılım mühendisliğinden bir farkı yok, sadece yaptığınız şey daha eğlenceli. Tabii bu bir yandan şöyle sıkıntılı her oyuncunun farklı istekleri oluyor çok fazla öneri vs geliyor. Bunları da eklemek sizin elinizde değilse hem o sıkıntı hem elinizde bile olsa zaten hepsini ekleyemezsiniz, kaynak olmayabilir yeterli. Eklenecek bir şey başka çok şeyi de bozabiliyor bazen oyuncu tüm mekanikleri bilmediği için o kısımları çok düşünmüyor. Ancak buradaki oyuncu kitlesi bayağı bilinçli genelde makul istekler oluyor arada uçuk şeyler olsa da.

Tabii burada insanlarla arkadaş gibi olmak güzel ama sonra bitiyor her şey. Biz zamanında işte eski şirkette (Cediot) Umaykut'u da böyle geliştirmiştik herkes biliyordu forumda. Hem oyuncu hem geliştiriciydim. Her gün detayları konuşurduk birbirimize asker yollardık yağma yapardık. Sonra oradan Taleworlds'e geldiğinizde hepsi artık arkada kalıyor. Eski oyundaki insanlar da zamanla tabii sizi unutuyor. Bunlar normal ve tecrübesini yaşadım daha önce.

Benim için de aynı şey geçerli. Hepinizi tanımak güzeldi. Zaten daha 1.5 ay bol bol muhabbet ederiz. Doğrusu forum duruyor yoğunluk da bir süre olmayacak ara ara gelirim heralde profil silinmezse:smile:

Bu arada Duh da çok iyi bir adam. Şimdi Almanya'ya gitti uzaktan çalışıyor ama Alman disiplinini burada göstermek isteyince çok çatışmalar yaşadık kendisiyle kültür farkı direkt kendisini gösteriyor. Tabii o doğrusunu yapıyor her şeyi kuralına uygun ve formaliteleri atlamadan. Farklılıklarımıza rağmen şirketteki en sevdiğim kişilerden biridir zaten ileride de muhtemelen görüşürüz. Oyuna da faydası çok büyük ve oyuna neyin uyacağını neyin uymayacağını iyi bilen kişilerden biri şirketteki. Emre de dediğiniz gibi UI'ı oyuncularla da diyalog halinde kalarak çok iyi noktaya getirdi.

Last edited:
Bu arada şunu da şirket içinde tartışmaya açtım. Kabul edilirse ekleriz. Siz de konuyla ilgili fikirlerinizi ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak voting sistemini değiştirmek önerisiyle gelecek olanlar için şunu diyim o iş biraz daha uzun belki ileride yapılır bilemem şimdilik onu tartışmaya gerek yok. Aşağıdaki çözümle ilgili yorum ekleyebilirsiniz. Şirket içi attığım mesajı copy paste yapıyorum.

Pintipanda'nın 2021 serisinin bir vidyosu üzerinden geçen günkü konuyu tartışmaya açayım ve biraz durumu açıklayayım. Bir de geliştirme için fikir var onu tartışmaya açmak istiyorum. Geçen günkü konu şuydu onurcan'ın bir önerisinde zayıflattığı ve yok etmeye yaklaştığı bir krallığın barış yapmak için yine de halen para istiyor olması konusu vardı. Hatta ekonomime zarar verecek kadar para istiyorlar denmişti. Şimdi benzer durumlara bakıyorum ve genelde eğer rakip çok zayıflatıldıysa öyle büyük rakamlar istemiyor. Ancak rakibin artık hiç bir yerleşim yeri kalmadıysa yani gelir olarak tamamen sıfır durumundaysa ellerindeki kalan para bitene kadar gerilla savaşı moduna geçtiği için bedavaya da barışa razı olmuyorlar. Yani bu durumda barış yapsa ve karşıdan hiç bir şey almazsa bu o krallık için geri dönüşü olmayan bir kayıp demek. Çünkü biz onların eski topraklarını elimizde tutuyoruz. Biz zamanla bu ele geçirdiğimiz kale ve şehirlerden vergi alacağız ve güçleneceğiz ama geliri olmayan rakip yiyecek ve maaş giderleri nedeniyle zamanla fakirleşecek ve en sonunda krallık klanlarını farklı krallıklara kaybedecek. Oyuncular tüm şehirlerini kalelerini ele geçirdikleri krallıkların halen barışa razı olmamasına tepkisi benzer oluyor ve bu durumu kabullenmek istemiyorlar. Burada linkini paylaşacağım Pintipanda da aynı şekilde bu duruma tepki göstermiş. Ancak tabii o şu an biraz gerideki bir patch üzerinden oyunu oynuyor (tahminen 1.5.6 vs) onu da hesaba katmak lazım, diplomasi savaş UI'daki başarılı kuşatmalar barından anlayabilirsiniz onlar değişeli çok oldu. Şu an istenen rakamlar biraz daha düşüktür. Yine de örnekteki linkte hiç bir yerleşim yeri kalmamış Khuzait oyuncu krallığı ile barış yapmak için yaklaşık günde 1000 denar istiyor. Pintipanda da aslında barış yapmak istiyor çünkü Khuzait lordları şehirleri ele geçirilmiş olsa da henüz finansal olarak çökmediği için adam toplayıp ve hatta paralı asker klanlarını alıp rahatsızlıklar verebiliyor, topraklarını yağmalayabiliyor ve hatta arada kuşatmaya bile geliyorlar. Tabii serinin devamında çok da başarılı olamadıklarını görüyoruz. Ele geçirilen yerleri geri kaybediyorlar genelde çünkü player oldukça güçlenmiş. Yine de bu durum oyuna bir dinamizm katıyor aslında, kaybeden pes etmiyor, geri gelmeye çabalıyor. Zaten 1-2 sene sonunda bunlar tamamen elimine oluyorlar eğer bir yerleri elde tutmayı başaramazlarsa. Khuzait ile olan savaşın durumu için linkteki 17. dakikaya gelip bakabilirsiniz. Burada oyuncu günlük 1000 tribute ödeyerek barış yapmak istese de diğer klanlar razı değil. Bu da oyuncuyu kitliyor. Ancak bizdeki asıl buna neden olan sorun biraz da şu detay: Eğer oyuncu kral ise onun düşmanı olan bir krallık kendi içerisinde barış oylaması yapamıyor. Yani belki bizim krallıktaki klanlar günde ödenecek 1000 değil de 500 dinar karşılığında barış yapmaya ok diyorlar karşı taraf kendi içinde böyle bir teklif görüyor. Çünkü her krallığın kendi içinde gördükleri teklif bir miktar daha kötü kendileri için ve rakip için bir miktar daha iyi, yani iki taraf da aynı teklifi görmüyor. Bunun nedeni de oylamayı tek tarafa yaptırmak, sadece bir tarafa soruyoruz onlar barışa savaşa razıysa karşıya sormuyoruz bu da sistemi kolaylaştırıyor. Yani karşı tarafın tüm klanlarının genel olarak kabul edeceği bir teklif onun rakibine gösteriliyor. Onlar bunu kendi içinde arada oylayıp barış yapıyorlar. Şimdi düşman kral oyuncu ise oyuncu bir anda kendi onayı olmadan barışa girmesin diye bu durum kapatılmış durumda. Yani oyuncu kral iken krallığı birileriyle barış yapacaksa illa kendi krallığı içinde oylayarak bunu başarmak zorunda. Hal böyle olunca da her zaman barış önerisiyle giden oyuncu oluyor ve kabul edilmesi gereken teklifler bir tık kötü oluyor. Bu da oyuncuyu istemediği bir savaş içerisinde uzun yıllar kilitleyebiliyor. Forumdan "Blood Gryphon" adlı oyuncu ile birlikte bu konuyu biraz konuştuk onun bir önerisi bence de oldukça güzel. Oyuna son zamanlarda yeni bir feature eklendi. Arada bize teklif geliyor ve biz prisoner satabiliyoruz. Aynı mekaniği kullanarak bize düşman krallıkların da kendi içerisinde oyuncunun krallığına karşı barış durumunu gözden geçirip kendi içerisinde durumu oylayıp düşman kral olan player'a sunması yapılabilir. Ekstra çok koda da gerek yok. Böylece mesela örnekteki Khuzait krallığı kendi içerisinde bizim klanların kabul edeceği bir tribute miktarıyla kendi içerisinde barışı oylayıp bunu kendi içlerinde geçirebilirlerse sağda ikon olarak bize teklif olarak gelebilir aynı prisoner satma teklifi gibi. Zaten bizim klanların ok diyeceği bir teklif olacağı için bu teklif oyuncu da bu teklifi kabul edip bu çıkmazdan kurtulabilir. Yayının linkini aşağıya bırakıyorum. İncelenmesi gereken yer 17. dakika. Bu arada 33. dakikada benzer şekilde Western Empire ile barışıyor oyuncu klanları da kabul ediyor ve orada zayıflamış rakibinden günde 2000 denar para alıyor mesela çünkü rakip halen elinde toprak tutuyor ve onları kaybetmek istemediğinden 2000 denar ödemeyi kabul ediyor.

Burada Pintipanda oyuna kızıyor, nasıl halen adam topluyorlar nasıl paralı asker vs alıyorlar diyor ama onların aslında açıklaması var. Yani klanların paraları aslında daha bitmemiş onlar da direniyorlar. Asıl sıkıntı burada oyuncunun barış yapamaması aslında. Barış yapma isteği var ama klanları engel oluyor. O da çok nüfus harcamak istemiyor. Bunun da nedeni işte Khuzait barış yapmak için 1000 denar istiyor günde. Diğer oyuncunun krallığındaki klanlar da bu rakama razı değil. Bu noktada aslında save elimizde olsa ve ben Khuzait krallığına geçsem bir anlığına kendi içimizde barış yapma sayfasını açsam çok daha az bir rakam ödemesi olacaktır orada bana gösterilen. Ancak işte Khuzait kendi içerisinde barış oylaması yapamıyor çünkü rakip kral "oyuncu". Bu noktada kesmemiz var. If rakip kral == oyuncu ise kendi içerisinde barışı değerlendirmiyor. Bu kesme kaldırılıp barış rakipte onaylanırsa oyuncuya teklif gidebilir. Bu bir çok şeyi çözer gibi.

İlgili vidyo linki :

Last edited:
mexxico hocam, bu kesinlikle gelmeli. Yani oyunu oynarken karşıdan barış teklifi gelmemesi o kadar unimmersive bir durum ki; savaştığınız bir krallık mı yoksa, oyuncunun sadece savaşıp lootunu sattığı varlıklar mıi diye düşündürüyor insana. Tabi oyuncunun kontrolünde olmadan barış yaptırmaması oyunun güzel ama karşıdan barış teklifi gelmemesi çok daha kötü hissettiriyor oyuncuya. Blood Gryphon'ın bu teklifine denk gelmemiştim. Gerçekten çok güzelmiş.

Eski oyundaki insanlar da zamanla tabii sizi unutuyor. Bunlar normal ve tecrübesini yaşadım daha önce.

Benim için de aynı şey geçerli. Hepinizi tanımak güzeldi. Zaten daha 1.5 ay bol bol muhabbet ederiz. Doğrusu forum duruyor yoğunluk da bir süre olmayacak ara ara gelirim heralde profil silinmezse:smile:
Ben foruma 4 yıl önce katıldım, buradaki bazı insanlara göre daha bebek sayılırım. Hem globalde hem bu forumda mudavim insanlar var forumu hiç bırakmayan. Tabi, siz bir tecrübe yaşamışsınız öyle konuşuyorsunuz ama bilmiyorum, bu forumu hiç bırakmayıp buralarda kalıp ne zaman bir uğrasanız sizi hemen hatırlayacak insanlar var.

Edit:
Duh'ı forumdan biri olarak Moderötörlüğünden tanıyorum. Birileri kuralın dışına çıkmaya görsün ışık hızında ceza verirdi.:grin:

Last edited:
Nüfuz sisteminin kendisinde sorun var. Yukarıda denildiği gibi altın ile aynı işlevi görüyor neredeyse, tek fark diplomasi de harcanıyor. Kral barış yapmak istediğinde veya barışa karşı çıktığında, kısaca klanların istemediği bir şey yapmak istediğinde haddinden fazla nüfuz kaybediyor; kararın kendisi saçma olmasına rağmen. Barış/savaş konusuna kralın kendisinin (npc krallar dahil) karar vermesi yani herhangi bir oylamanın olmaması, verdiği karanın sonucunda da krallığındaki bazı klanlarla arasının bozulması/iyileşmesi de -yapılabilirse eğer- bir çözüm olabilir bu barış yapmama durumuna.

Hiçbir tımarı kalmamış devletlerin büyük ordular toplayabilmesi de anlamsız; bunun yerine tüm güçlerini tek bir noktada toplayıp son bir hamleyle bir kale/şehir ele geçirip orada tutunmaya çalışmaları, yapamadıkları takdirde de Warband'de olduğu gibi ya başka bir devlete katılmaları ya da diyarı terk etmeleri bir ihtimal sorunu çözebilirdi oysa. Oyuna hem oyuncu tarafından kullanılabilecek hem de yapay zeka tarafından kullanılabilecek daha fazla diplomatik seçenekler eklemesi gerek kısaca.

Ayrıca ben hala M&B (2008')de var olan mareşal seçiminde tek tek lordların oy kullandığı bir sistemi yapan şirketin, Bannerlord'da bunu 3 tane "klana" indirgemesini anlayamıyorum. Aynı şekilde Warband'de istediği tımarı istediği lorda istediği zaman verebilme özgürlüğünün çöpe atılıp yerleşim yeri alınır alınmaz yine "3 klandan birine ver" dayatmasını da anlayamıyorum.

Son olarak UI konusuna mı girer, şu saatten sonra yapılabilir mi emin değilim ama kral olduktan sonra "ordular" sekmesinde var olan orduları seçip, "emir ver" komutu gibi bir komutla belirli bir nüfuz kullanarak belirli bir hedefe yöneltmek(mümkünse harita üzerinde seçebilmek), bır kısmını (ordunun içindeki lordların bir kısmını) dağıtabilmek vb. komutlar da oyuncuyu rahatlatır diye düşünüyorum. Kendi nüfuzunu kullanarak kendinden ayrı bir ordu oluşturup o orduya bu sistemle komut verebilmesi yukarıdaki videoda yaşanan "kim geri dönecek şimdi oraya" sorununa da çözüm olabilir.

Last edited:
Son olarak UI konusuna mı girer, şu saatten sonra yapılabilir mi emin değilim ama kral olduktan sonra "ordular" sekmesinde var olan orduları seçip, "emir ver" komutu gibi bir komutla belirli bir nüfuz kullanarak belirli bir hedefe yöneltmek(mümkünse harita üzerinde seçebilmek), bır kısmını (ordunun içindeki lordların bir kısmını) dağıtabilmek vb. komutlar da oyuncuyu rahatlatır diye düşünüyorum. Kendi nüfuzunu kullanarak kendinden ayrı bir ordu oluşturup o orduya bu sistemle komut verebilmesi yukarıdaki videoda yaşanan "kim geri dönecek şimdi oraya" sorununa da çözüm olabilir.
Total war rome 2 ile gelen bir özellik vardi, diplomasi haritasından vassal veya müttefiklerine bir yerleşim yerini hedefleyebiliyorsun, potansiyel tehdit algisi yoksa gidip o yeri ele geçiriyor.

Eklenecek bir şey başka çok şeyi de bozabiliyor bazen oyuncu tüm mekanikleri bilmediği için o kısımları çok düşünmüyor. Ancak buradaki oyuncu kitlesi bayağı bilinçli genelde makul istekler oluyor arada uçuk şeyler olsa da.
Bazen birçok mekanigi de kapsayabilecek sekilde, mevcutu bozup yeniden tasarlamak; erken erisimde ve geliştirilmeye devam edilen bir oyun icin doğal bir durum degil midir? Kaldiki yillardir öğrenerek gelistiren ve daha iyiyi aramis bir firma icin bu daha da tabii degil mi? Çabaya degiyorsa, mekanikler kapsamli sekilde guncellenmek istenebilir. Haksız mıyım?

Dolayısıyla, mesela SPdaki tekrarlayıcılıgi azaltici bir caba olarak "her seferinde kriterler ekseninde; rassal sayi ve dalgalar halinde dusman askerlerinin spawn olmasini" istemek.. bircok mekanikle ilgili bir istek bile olsa; uçuk olarak degerlendirilebilir mi?

Veya, Mp ile ilgili sorayim: Karakterlerinizin yeteneklerini kendimizin belirledigi, her oyuncunun karakterini daha fazla benimsedigi, sahada cok siradisi anlarin ve kordinasyonlarin gozlemlenebilecegi, oyuncuya ayrica fonksiyona sahip birimsel bir ek esyanin secim imkaninin tanindigi; ustalik sistemi onerim.. bazi seyleri tekrar yapmaliyiz diyerek "uçuk" bir istek olarak gorulebilir mi? (faydalı, tabiata uygun bir calisma istegi olmadina rağmen)

@mexxico Benim de bir sorumu cevaplar mısın? Crusader King 3 ye hiç baktın mı? eğer baktıysan Yz si hakkında ne düşünüyorsun? bence en kusursuz strateji oyunu Yz si. Bannerlord un da en az bu kadar mantık ve duygu kapsaması zor mu?

RTS Camera modu 1.5.10 ve 1.6.0 için geldi sonunda beyler bilginiz olsun.
Bu yazılar neder royalus efendi? yer yok diskte yer yok

Bazen birçok mekanigi de kapsayabilecek sekilde, mevcutu bozup yeniden tasarlamak; erken erisimde ve geliştirilmeye devam edilen bir oyun icin doğal bir durum degil midir? Kaldiki yillardir öğrenerek gelistiren ve daha iyiyi aramis bir firma icin bu daha da tabii degil mi? Çabaya degiyorsa, mekanikler kapsamli sekilde guncellenmek istenebilir. Haksız mıyım?

Dolayısıyla, mesela SPdaki tekrarlayıcılıgi azaltici bir caba olarak "her seferinde kriterler ekseninde; rassal sayi ve dalgalar halinde dusman askerlerinin spawn olmasini" istemek.. bircok mekanikle ilgili bir istek bile olsa; uçuk olarak degerlendirilebilir mi?

Veya, Mp ile ilgili sorayim: Karakterlerinizin yeteneklerini kendimizin belirledigi, her oyuncunun karakterini daha fazla benimsedigi, sahada cok siradisi anlarin ve kordinasyonlarin gozlemlenebilecegi, oyuncuya ayrica fonksiyona sahip birimsel bir ek esyanin secim imkaninin tanindigi; ustalik sistemi onerim.. bazi seyleri tekrar yapmaliyiz diyerek "uçuk" bir istek olarak gorulebilir mi? (faydalı, tabiata uygun bir calisma istegi olmadina rağmen)

Fikrime(spdeki) ekleme yapmak istiyorum. Dusman spawnı ile ilgili aklıma bir şey daha geldi. Önce rassalıgı olusturacak kriterlere örnek vereyim, sonra aklıma yeni gelen fikri yazayım:

[Oyuncunun asker sayısı] / [karşılaşılacak düşman askeri sayısı] -> burada çıkan oranların şu kriterleri oluşturmak için hesaplandıgını varsayalım;

Kriterler
Oran 1den büyükse %80 ihtimalle tek dalga, %15 ihtimalle çift ve %5 ihtimalle üç dalga halinde düşman spawnı olur.
Oran 1e yakınsa, %50 ihtimalle tek dalgalı, %26 çift, %14 üç dalgalı düşman spawnı olur
Oran 1den çok küçükse %10 ihtimalle tek dalgalı, %30 çift, %60 üç dalgalı saldırı olur

(buradaki kriterler, oranlar elbet daha güzel artan/azalan şekilde belirlenebilir. kabaca yazdım. üç dalgaya kadar düşmanın RATIO odaklı(kriter) rassal olarak spawn olması esas olan şey)
(kaç dalgalı düşman spawnı olacagı gibi, her bir spawnda kaç düşman askeri bulunacagı da rassal olarak ayarlanırsa daha iyi olur)

Şimdi yeni fikrim şu:

240 askerimle 600 askeri olan bir orduya karşı çarpışacagım diyelim..
Sistem 240/600 oranına bakar hemen = ( 0,40)
Belirlenen kriterlere göre 0,40 a hangi şans oranları verilmişse o oranda işlem yapar (%60 oranla, şans eseri 3dalgalı çıktı diyelim)
3 dalgalı spawn olacagı belli olur ve her bir dalgada gelecek asker sayısı da belirlenir..

Bu aşamadan sonra, sahada spawn oldugumda; ekranda kısa süreligine büyük bir yazı ve bu durumu belirten (3aşamalı saldırı) bir sembol belirsin:

Düşman 3 aşamada size saldıracak. Hazırlanın. İlk saldırı gelmek üzere!

Böylece, asker sayılımız ne olursa olsun, karşımızdaki düşman sanki karar alıyormuş gibi, farklı sayı ve şekillerde taaruzlarla saldırı alırız.
Bu her bir düşman ordusuyla olan karşılaşmamızı, bazı oranlara baglı olarak, değişken (daha kolay veya zor) hale bürür.
Tekrarlanabilirlik azalır.

(hatta şans eseri 2 veya 3 dalgalı olacak bir karşılaşmada, spawn dalgaları arasındaki süreler bile değişken yapılabilir. Bu, zorlu bir maçın ne derece daha kolay geçeceginde etkili olur)

Medeniyetler kısmına dikkat :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: http://imgim.com/adfs%c4%b1z.jpg
Resim eklemeyi beceremedim link bıraktım
Öyle deme umutlanırım.

Bu arada ansiklopediyi çok kullanmadım. Oynamayalı da uzun zaman oldu. Fakat her bilgi orada yer alıyorsa aklıma bir çözüm geldi. Warband'da ki son görülmenin güncellenmesi gibi burada da güncellenebilir. Lordlara x kişisi hakkında soru sorduğumuzda duruma göre cevap verebilir. Verirse kaydedildiğine dair bir ibare çıkar ve ansiklopediye eklenir. Oyunun orta aşamasında da yoldaşlara görev olarak verilebilir. X kişisi veya x clanı hakkında bilgi edin dersin ve belli bir süre göreve gidip zorluğuna göre sana bilgiler getirir. Casusluk ve entrika için bedavadan içerik olur. Kralın soyunu sopunu tek yerden öğrenmek yerine bir clanda veya krallıkta yükselirken öncesinde araştırma yapmamız gerekebilir. Araştırma yapan kişi için ekstra avantajı olur ve yeri geldiğinde bu avantajları kullanır.

Bu barışa diplomacy modundaki gibi kesinlikle ateşkes süresi gelmeli. Late gamede savaşlar bitmek bilmiyor yoksa tüm krallıkların agrosunu çektiğin için

Ayrıca ben hala M&B (2008')de var olan mareşal seçiminde tek tek lordların oy kullandığı bir sistemi yapan şirketin, Bannerlord'da bunu 3 tane "klana" indirgemesini anlayamıyorum. Aynı şekilde Warband'de istediği tımarı istediği lorda istediği zaman verebilme özgürlüğünün çöpe atılıp yerleşim yeri alınır alınmaz yine "3 klandan birine ver" dayatmasını da anlayamıyorum.
aşırı haklısın oyunda en sevmediğim şeylerden biri bu yanımda savaşan bi lorda vermek istiyorum aldığımız şehri ama 3 tane alakasız adam çıkıyor onlardan birine vermek zorunda kalıyorum

Back
Top Bottom