Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Sandbox modunda daha özgür olmak isteyen arkadaşların içi rahat olsun, zaten sırada olan veya ondan sonra ki (genel sürüm) güncellemesi ile sandbox da Kral-lord-avvam seçenekleri ve ufak tefek kısıtlamaları halletmiş olurlar.

Benim beklediğim şeyler diplomasinin tamamlanması, yz'nin adam edilmesi, kuşatma da parçalanmaların gelmesi, birliklerimi nerede kullanacağımın bana bırakılması, ha bir de oluru varsa biraz da diyalog eklenmesi..

Sandbox modunda daha özgür olmak isteyen arkadaşların içi rahat olsun, zaten sırada olan veya ondan sonra ki (genel sürüm) güncellemesi ile sandbox da Kral-lord-avvam seçenekleri ve ufak tefek kısıtlamaları halletmiş olurlar.

Benim beklediğim şeyler diplomasinin tamamlanması, yz'nin adam edilmesi, kuşatma da parçalanmaların gelmesi, birliklerimi nerede kullanacağımın bana bırakılması, ha bir de oluru varsa biraz da diyalog eklenmesi..
Diplomasinin gelişmesi, diyalogların düzeltilmesi, karakterlerin mesleğine uygun diyalogların eklenmesi, yani bir haydutun bana İstanbul beyefendisi gibi konuşmaması, haydut hissiyatını vermesi, yapay zekanın düzeltilmesi geliştirilmesi, sandbox modun çeşitlendirilmesi, zırhların çeşitlendirilmesi, oyun içi farklı rpg aktivitelerin eklenmesi, görevlerin optimize edilmesi ve farklı gorevler gelmesi, sancak-bayrak eklenmesi, oyun içine sadece belli anahtar kelimelerden oluşan (merhaba, hoş geldin, selam olsun) karakter seslendirmeleri gelmesi,

Diplomasinin gelişmesi, diyalogların düzeltilmesi, karakterlerin mesleğine uygun diyalogların eklenmesi, yani bir haydutun bana İstanbul beyefendisi gibi konuşmaması, haydut hissiyatını vermesi, yapay zekanın düzeltilmesi geliştirilmesi, sandbox modun çeşitlendirilmesi, zırhların çeşitlendirilmesi, oyun içi farklı rpg aktivitelerin eklenmesi, görevlerin optimize edilmesi ve farklı gorevler gelmesi, sancak-bayrak eklenmesi, oyun içine sadece belli anahtar kelimelerden oluşan (merhaba, hoş geldin, selam olsun) karakter seslendirmeleri gelmesi,
öncelikleri bu iletiyi beğenmedi :smile:

Kaynak ne hocam bu dediklerinin bile gelmesi çok zor gibi geliyor bana çünkü şehirde ben değil caladog yürüse o bile avam 80 tane haydut keser kafasını

Okçu yapay zekasına ne yaptılar da şimdiki berbat hallerine geldi bilen var mı? Önceden dağın ardındanki "görmediği" hedefe dahi ok atan okçular, dibindeki düşmanlara bön bön bakıyor nedense, işe yaramaz hale geliyorlar. Ayrıca cephaneleri de azaltılmış gibi sanki.

1.5.10'u geri indirip oynadım da, performans acayip artmış gerçekten. O açıdan bu patch çok başarılı.
Bir kaç geri dönüş daha gelmezse maalesef inanamam çünkü sende etki eden olay bende yada başkasında etmiyor belki bir ayar sayesinde arttı belki başka bir şey sonuçta sende olan bende olmuyorsa bir olay var demektir. Ben bunu çokça tecrübe ettim genel oyunlarla ilgili forumlarda.

Bir kaç geri dönüş daha gelmezse maalesef inanamam çünkü sende etki eden olay bende yada başkasında etmiyor belki bir ayar sayesinde arttı belki başka bir şey sonuçta sende olan bende olmuyorsa bir olay var demektir. Ben bunu çokça tecrübe ettim genel oyunlarla ilgili forumlarda.
1.6.0, 1.5.10 sürümüne göre çok stabil olmuş oyunda baya bir performans artışı var. 1.5.10 da haritada gezerken bile oyun hayvan gibi kasıyordu, envanter ekranı açılırken 3-4 saniye bekletiyordu hepsi düzelmiş şimdi.

Performans artışı var dostum.

https://forums.taleworlds.com/index.php?threads/bannerlord-was-a-grift.443728/post-9709560
mexxico mükemmel bir insanmış.
mexxico iyi ve güvenilir bir insan diyerek değer veriyorsa, armağan yavuz benim için de öyledir. hiç tanımasam da oyunda sürekli bir gereksiz frene basma halinde olduğunu düşündüğüm için kızıyordum. artık kızmıyorum. çünkü konunun sosyo-politik bağlamda da bir yere oturduğunu söylüyor mexxico. bunu anlıyorum. hatta bu dil benim açımdan anlaşılabilir tek dil :smile:

sevgili tw ekibi kırıcı eleştirim olduysa affola.

sevgiler.

Performans artışı var dostum.
Peki umarım bir gün denerim :grin: bu arada benim dediklerinizden anladığım :200v200 ler artık daha rahat, ( normalde 50 ama vuruşma yerinde 20 ye düşüyordu ) menüler de donmalar geçti, harita 60-70 fps veriyor artık daha fazla verecek. Ben bunları anlıyorum siz performans artışı dediğinizde çünkü benim başka bir sorunum olmamakla beraber performans dan anladığım ve ilgilendiğim konular bunlar. Bellek az kullanılması ilgilendiğim bir konu değil.

Last edited:
@blwpark bu konuda hem buradaki arkadaşlarla yaptığımız discord yayınında da hem o yazıda da benzer şeyleri anlattım. TW'nin başındakilerin iyi ve güvenilir insanlar olduğu konusunda zaten hem fikiriz - ha tabii benim kişisel hayal kırıklıklarım oldu ama bu konuda ben de yeterince zeki davranmadım ve ön almadım o konular karışık. Ancak sorun olarak yazdığım şeyler de önemli ve iyi bir oyun üretmenin önünde gelecekte ve bugün de TW'nin önünde engel olacak / oluyor. Bunları zaten defalarca da tartıştık siz de biliyorsunuz. Şirket büyüdükçe araya giren katmanların çoğalması oyuncu ile son kararı veren arasında iletişim kopukluğuna neden oluyor (Warband'da böyle değildi, oyuncu direkt son karar verenle muhattap oluyordu) bu katmanların çoğalması da ürünün kalitesini gameplay'i oyuncu memnuniyetini direkt baltalıyor. Bu noktada ya sorumluluklarınızı şirkette güvendiğiniz insanlara dağıtıp geri çekileceksiniz ki bu bizde olmadı yoksa bu yapılmazsa bence ürün kalitesi direkt kötü etkilenebilir zamanla. Yani iyi bir ürün yaparsanız şirket kazanıyor ve büyüyor ama sonraki oyunlarınızda işler zorlaşıyor çünkü uğraşmak zorunda kaldığınız formalite işler artıyor katmanlar çoğalıyor belki başarma hırsınız ve oyunlara ayırmak istediğiniz zaman azalıyor (zaten başarılı oldunuz artık, gençlikteki kadar istek / enerji / hırs kalmadı) ve oyundan oyuncudan kopuyorsunuz. Karışık konular. Discord yayınında uzun uzun konuştuk bunları.

Oh be Türkçe yazmak ne kolaymış:smile:

Last edited:
1.6.0, 1.5.10 sürümüne göre çok stabil olmuş oyunda baya bir performans artışı var. 1.5.10 da haritada gezerken bile oyun hayvan gibi kasıyordu, envanter ekranı açılırken 3-4 saniye bekletiyordu hepsi düzelmiş şimdi.
Bahsettiğim şey de bu işte sen 1.6.0 dan bahsediyorsun arkadaşlar 1.5.10 dan , bende harita hayvan gibi kasmıyordu sadece küçük kasmalar vardı yani kişiye özel bazıları. Yanlış anlamayın ben bunları bazı şeyler açık olsun diye soruyorum, önceden bir çok kez tecrübe ettiğimi söyledim forumlarda , herkesin performans artışı var diye görerek hüsrana uğramasını istemiyorum.

Bahsettiğim şey de bu işte sen 1.6.0 dan bahsediyorsun arkadaşlar 1.5.10 dan , bende harita hayvan gibi kasmıyordu sadece küçük kasmalar vardı yani kişiye özel bazıları.
Dediğine katılıyorum çoğunlukla bu performans değişiklikleri sistemimize bağlı olarak artıyor veya azalıyor. Ama yabancı forumda yazdıklarına göre 1.6.0 sürümünde çoğu kişide bir performans artışı olmuş. Yani anlatmaya çalıştığım ne kadar kişiden kişiye değişse de genel olarak bir performans artışı söz konusu.

Umarım her pcde aynı artış görünür. Büyük ihtimalle aylardır yenilik gelmemesi hep bu optimizasyon çalışmalarından dolayıydu diye düşünüyorum. Umarım bundan sonra içerikle ilgili şeyler eklenir.

@blwpark bu konuda hem buradaki arkadaşlarla yuaptığımız discord yayınında da hem o yazıda da benzer şeyleri anlattım. TW'nin başındakilerin iyi ve güvenilir insanlar olduğu konusunda zaten hem fikiriz - ha tabii benim kişisel hayal kırıklıklarım oldu ama bu konuda ben de yeterince zeki davranmadım ve ön almadım o konular karışık. Ancak sorun olarak yazdığım şeyler de önemli ve iyi bir oyun üretmenin önünde gelecekte TW'nin önünde engel olacak. Bunları zaten defalarca da tartıştık siz de biliyorsunuz. Şirket büyüdükçe araya giren katmanların çoğalması oyuncu ile son kararı veren arasında iletişim kopukluğuna neden oluyor bu da ürünün kalitesini oyuncu memnuniyetini direkt baltalıyor. Oh be Türkçe yazmak ne kolaymış:smile: Bu noktada ya sorumluluklarınızı şirkette güvendiğiniz insanlara dağıtıp geri çekileceksiniz ki bu bizde olmadı yoksa bence ürün kalitesi direkt kötü etkilenebilir zamanla. Yani iyi bir ürün yaparsanız şirket kazanıyor ve büyüyor ama sonraki oyunlarınızda işler zorlaşıyor çünkü uğraşmak zorunda kaldığınız formalite işler artıyor ve oyundan oyuncudan kopuyorsunuz. Karışık konular. Discord yayınında uzun uzun konuştuk bunları.
Hocam uzun zaman evvel Armağan Yavuz'un Jahrein ile yaptığı röportajı izlemiştim , yayını pek bilen olmayabilir, izlenmesi 1k falan zaten. O videoda hissettiğim kadarıyla Armağan bey biraz işkolik biri ve yapılan projenin her kısmına müdahil olan birisi sanırım. Oyun yapmayı ne kadar sevdiğini falan birkaç defa söylemişti. Yani müziğinden ana menü kodlarına , modellerden diyaloglara kadar her konuda muhtemelen sürece dahil oldu.
Ve yine (yanlış değilsem akademisyen temelden geliyor kendisi) oyunu yaparken de bir oyun şirketinden çok bir mühendis gibi düşündü sanırım. Özellikle modlanmaya bu kadar açık bir oyun serisi görmedim , yani direkt girişte hangi modu/modları seçeceğimizi belirten launcheri bile var oyunun. Hatta ana oyun dahi içeriklerini pek anlamadığım 4-5 farklı moda bölmüşler , muhtemelen bu bölmenin de bir mantığı vardır diye düşünüyorum.

Bu mühendis kafasıyla yönetiliyorsa cidden , sürekli şikayet edilen "önceliklerimiz" konusunda , hataları ve optimizasyon sorunlarını kast ediyordu bence. Sonuçta mühendis kafasıyla bakarsak yapılan şeyin önce temel hataları giderilmeli ki sonra tek tek yeni şeyler eklersin. Bir arabanın gövdesinde hata varken nasıl ki parçalarının montajını o gövde üzerine yapmazsak , oyunda da bunu yapmak istememiş olabilir diye sanıyorum. Yani koltuğu yerleştirmeden oradaki hatayı düzeltip sonra yerleştirir gibi.

Sizin dediğiniz şu gelecekte taleworldsun işlerini zorlaştıracak şey de başta yazdığım olabilir belki. Yani Armağan Bey'in oyunun her parçasına müdahil olması yavaşlamaya sebep olabilir zira warband gibi ufak bir oyun yok artık , daha kompleks işlerle çalışacak ve büyük bir şirket haline geldi taleworlds. Ha belki değildir tahmin yani , zan altında bırakmayayım kimseyi.

-.-.-.-.-.-.-.-

Şahsen ben sabırsız değilim bekleme konusunda , bence bannerlord sancılı bir süreç sonucunda da olsa başarılı bir şekilde çıkış yapmış bir oyun oldu. Resmi olarak oyunun son hali bu değil , yani daha umut var ve şahsen önümüzdeki birkaç ay içinde çok fazla yeni şey bekliyorum zira 1.6.0 yamasında performans bayağı iyi diye haberler gelmeye başladı. Hatta artık mpye el atılacağını tahmin ettiğimden oraya konu açtım şunları yapsanız daha güzel olabilir diye. Umarım tahmin ettiğim gibidir.

Back
Top Bottom