TR_SadecePiyade [KAPALI]

Users who are viewing this thread

Yakın zamanda tanıdığım dostlarımdan birisin Rusty, yaptığın işi gerçekten tebrik ediyorum.
TR_SadecePiyade sunucusu, sıralama ve rütbe sistemleriyle Native modülüne bambaşka bir hava kattı.
Başta RustyGMR olmak üzere scripter alibüyüktatlı adlı arkadaşı da tebrik ederim.
Bu sunucuda yetkili olma imkanını bana ve diğer hatırı sayılır arkadaşlara verdiğin için sana teşekkür ederim.
Daha da başarılı bir sunucu olması dileğiyle :smile:

Yakın zamanda tanıdığım dostlarımdan birisin Rusty, yaptığın işi gerçekten tebrik ediyorum.
TR_SadecePiyade sunucusu, sıralama ve rütbe sistemleriyle Native modülüne bambaşka bir hava kattı.
Başta RustyGMR olmak üzere scripter alibüyüktatlı adlı arkadaşı da tebrik ederim.
Bu sunucuda yetkili olma imkanını bana ve diğer hatırı sayılır arkadaşlara verdiğin için sana teşekkür ederim.
Daha da başarılı bir sunucu olması dileğiyle :smile:
Asıl ben teşekkür ederim Mangudaii, var ol...

Herkese merhaba!

Bir süredir pasifiz. Yönetim ekibinde 2 aydır pasiflik sorunları yaşandı maalesef, sunucuya da yeni bir eklenti yapılamadı.
Bu süreçte sunucu kaderi, yönetimin seçtiği yetkililere ve oyuncuların inisiyatifine bırakıldı.
Sunucu aktif olarak Temmuz ayına kadar devamlılığını sürdürdü.
Teknik sorunlar yaşandı elbette, oyuncuları rahatsız etti fakat bunlar en sonunda çözüldü.
1 ay önce başlatılan S&B turnuvası dolayısı sunucuyu da pasife aldığımızı belirtmek istiyorum. Sunucu 1 aydır pasif, duyurusunu geçemedim çünkü belirttiğim gibi, yönetimin pasifliği yüzünden.
Sunucumuz Native modülünde sunucu konusunda yeni bir bakış açısı kattı, çok beğenildi ve aktifçe oynandı. Bu ortamı biraz daha ayakta tutmak ve hep beraber eğlenmek bizim temel amacımız idi. Bunun için hepinize minettarız. Bizim değil, sizin sayenizde oldu. Sunucu içerisinde çoğu kişi yiğitliğini kılıcıyla gösterdi.
Turnuva bittiğinde sunucuyu tekrar açıp açmama konusunda düşüneceğiz. Fikirleriniz de bizim için önemli. Burada bize fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Esen kalın.

Herhangi bir karşılık beklemeden hırslı native oyuncularının kendini gerçekten kanıtlayabileceği bir ortam yarattığın için teşekkür ederim. Şahsen tanıdığım ve değer verdiğim bir insan olduğun için sana yapacağım öneri, artık keyif almadığın ve strese girdiğin sunucu işlerinden uzaklaşmandır. Olur da devam etme kararı alırsan, sonuna kadar destekçinim.

sonuna kadar destekçinim.
Girdiği her işe hevessiz bir şekilde girip harita, rol paslama vb. oturtamadığı için sunucudaki oyuncu sayısı azalınca kendi kitlesine isyan eden ve kitleyi suçlayan bir yöneticinin, güzel bir şekilde oturmuş bir sistemi olan kaliteli bir suncuyua tavsiye vermesi ne kadar mantıklı değil mi :fruity:

Girdiği her işe hevessiz bir şekilde girip harita, rol paslama vb. oturtamadığı için sunucudaki oyuncu sayısı azalınca kendi kitlesine isyan eden ve kitleyi suçlayan bir yöneticinin, güzel bir şekilde oturmuş bir sistemi olan kaliteli bir suncuyua tavsiye vermesi ne kadar mantıklı değil mi :fruity:

Uzun bir süre keyifle oynadığım için gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; ne haritalardan yana bir sıkıntı yaşadım, ne de rol pasına ihtiyaç duydum. Rol yapabilen oyuncu zaten pas gelse de gelmese de rolünü yapar, ayrı bir mesele bu.

Lümpenden hallice tipler uyum sağlayabilsin diye bayağı sistemlerle mi sunucuyu yürütseydi? Kimse kusura bakmasın, kitle sunulanı değerlendirebilecek kapasitede değilse bu sözde "başarısızlık" yöneticilerden dolayı değil oyuncuların seviyesinin düşüklüğündendir. Ayrıca rol yapma sunucusuyla meydan savaşı sunucusunu kıyaslamak da çok mantıklıymış.

Önerim sunucusuna değil, Rusty'nin kendisine. Ayrıca Sadecepiyade kurulmadan önce, kurulurken ve sonrasında hep Rusty ile iletişim halindeydik. Birbirimizin fikrine değer verdiğimiz için onun benim sunucuma, benim onun sunucusuna elbette katkılarimiz oldu. Kendi sunucularim ile ilgili fikirlerine de şu şekilde cevap vereyim; ben zaten iki haftadır sunucunun başında değilim, yönetimi başka birisine devrettim ve sadece kısa süreli olarak sunucuda bulundum. Bu işe hevesli bir şekilde başladım ama karşılık bulamadım,bunu reddetmiyorum, yine de ben kendi hevessizliğime rağmen her yeni projeye başkasının keyfi için başladım.

Şunu da belirtmek isterim ki, insanların kâr amacı gutmeden sırf topluluktaki oyuncuların keyfi için açtığı sunuculara karşı yorum yaparken birazcık sağduyulu olun. Sadecepiyade sizin için sıradan bir sunucuyken Rusty için maddi ve manevi açıdan bir masraf. Bu zorlukları, sırf başka oyuncuların keyif aldığını görmek için yapıyor ama yine de eleştiriliyor, toxic oyuncularla muhattap oluyor ve bazen de küfür yiyor. Bu her sunucu sahibinin başına gelen bir durum.

Eğer sen hevesliysen ben sana host + script + harita desteği sağlarım, sen yeter ki başarılı bir iş çıkar.

Duyarlı oyuncular keşke bu tarz fikir ve görüşlerini biz rahatsız olduğunuz eksik gördüğünüz şeyleri lütfen öneri şeklinde belirtin diye bir yerlerimizi yırtarken belirtseler de, sunucu kapanınca zaten şöyleydi böyleydi diyebilmek için fikirlerini kendilerine saklamasalar ve topluluğa birazcık katkıda bulunmuş olsalar.

Last edited:
Uzun bir süre keyifle oynadığım için gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; ne haritalardan yana bir sıkıntı yaşadım, ne de rol pasına ihtiyaç duydum. Rol yapabilen oyuncu zaten pas gelse de gelmese de rolünü yapar, ayrı bir mesele bu.
Üç senaryado ben de yer aldım ve son iki senaryoda ilk günler açılış saatinden kapanışa kadar oynasam da harita ve rol basitliğinden oyunu bıraktım, çoğu kişi de bu nedenle bıraktı. Olay senin ihtiyaç duyup durmaman değil, yönetici ekibin kabul ettiği oyuncu kitlesinin (Low rp yapan saçma sapan elemanların kabul edildiğini gerek yönetici ekip, gerek sen, gerekse de ben biliyorum.) duyup duymaması. Eğer iyi rol yapamayan oyuncular sunucuya kabul ediliyorsa senaryoyu da o topluluğa göre şekillendirmek yönetici ekibin sorumluluğu. Bu bir kenara, PK ölmüşken oyunculara istedikleri itemleri vermemek, istediği rolleri yapmalarına engel olmak ciddi bir öngörüsüzlük. Kaç sunucu / senaryodur sıradan insan rolü yapıyoruz ve Warband'in sunduğu rol imkanı kısıtlı, bir süre rol yapan birinin bunu tüketmemesi mümkün değil. Eskiden tutan ve oynanan HRPG senaryolarını denemektense farklı bir şeyler deneyerek oyuncuları sunucuda tutmayı başarabilirlerdi ki bunu bir sefere olsa da Nordların Asrad'a saldırma eventiyle denediler. Onda da Nordları zırhlarla kuşatıp şehirliyi çıplak bırakarak "gayet" tarafsız ve oyuncuların keyfini göz önünde tutan yöneticiler olduklarını gösterdiler.
Lümpenden hallice tipler uyum sağlayabilsin diye bayağı sistemlerle mi sunucuyu yürütseydi? Kimse kusura bakmasın, kitle sunulanı değerlendirebilecek kapasitede değilse bu sözde "başarısızlık" yöneticilerden dolayı değil oyuncuların seviyesinin düşüklüğündendir.
Sunulan gerçekten iyi mi ki bunu kitleye mal ediyorsun? Oyuncu kitlesi genel anlamda berbattı, tamam kabul ediyorum ancak eğer bu berbat adamların başvurularını kabul ediyor ve sunucunda barındırıyorsan o kitleye göre senaryoyu yönlendirmen gerekir. Sanat-sanat, sanat-toplum gibi saçma sapan bir benzeşme yapmayacağım ama durum az çok o.
Ayrıca rol yapma sunucusuyla meydan savaşı sunucusunu kıyaslamak da çok mantıklıymış.
Meydan savaşı ile rol yapma sunucusunu kıyaslamadım, başarısız ve hevessiz bir ekibin yöneticisinin başarılı bir sunucu yönetimi olan admine öneri vermesinin absürtlüğünden bahsettim. :roll:
Önerim sunucusuna değil, Rusty'nin kendisine. Ayrıca Sadecepiyade kurulmadan önce, kurulurken ve sonrasında hep Rusty ile iletişim halindeydik. Birbirimizin fikrine değer verdiğimiz için onun benim sunucuma, benim onun sunucusuna elbette katkılarimiz oldu.
Az çok arkadaş olduğunuzun ve birbirinizi desteklediğinizin farkındayım. Forumda dolaşırken sunucunu kapatır kapatmaz başka bir sunucu konusunun altına böyle bir tavsiyede bulunduğunu görünce bir tık seni tetiklemek, bir tık da suncuyu gömmek ve biraz da yazdığının absürtlüğünü vurgulamak için o iletiyi attım. Eski sevgilisinden ayrılıp eski sevgilisiyle birlikte olan herkesi manasız bir biçimde uyaran ergen gibi koşarak bunu yazmak sence de biraz absürtd değil mi?
Kendi sunucularim ile ilgili fikirlerine de şu şekilde cevap vereyim; ben zaten iki haftadır sunucunun başında değilim, yönetimi başka birisine devrettim ve sadece kısa süreli olarak sunucuda bulundum. Bu işe hevesli bir şekilde başladım ama karşılık bulamadım,bunu reddetmiyorum, yine de ben kendi hevessizliğime rağmen her yeni projeye başkasının keyfi için başladım.
Sunucunun kısa sürede kapanmasının nedeni de bu. Oyuncuların ilgisizliği değil, sunucuyu yönetimin ilgisizliği ve beceriksizliği yüzünden oyuncu sayısı azalmışken üstelik şaka gibi sunucuda en çok aktif oyuncuların listesini paylaşmanız tamamen saçmalık. Sunucunun oyuncu sayısının kısa sürede bu kadar azalmasının nedeninin "siz olduğunu bilmeniz" ama yine de hiçbir değişiklik yapmadan diretmeniz ise oyuncu topluluğuna verdiğiniz değeri gösteriyor. Siz kendi kitlenize yeteri kadar değer vermiyorken kitlenizden "sağduyu" bekleyemezsiniz.
Şunu da belirtmek isterim ki, insanların kâr amacı gutmeden sırf topluluktaki oyuncuların keyfi için açtığı sunuculara karşı yorum yaparken birazcık sağduyulu olun. Sadecepiyade sizin için sıradan bir sunucuyken Rusty için maddi ve manevi açıdan bir masraf. Bu zorlukları, sırf başka oyuncuların keyif aldığını görmek için yapıyor ama yine de eleştiriliyor, toxic oyuncularla muhattap oluyor ve bazen de küfür yiyor. Bu her sunucu sahibinin başına gelen bir durum.

Duyarlı oyuncular keşke bu tarz fikir ve görüşlerini biz rahatsız olduğunuz eksik gördüğünüz şeyleri lütfen öneri şeklinde belirtin diye bir yerlerimizi yırtarken belirtseler de, sunucu kapanınca zaten şöyleydi böyleydi diyebilmek için fikirlerini kendilerine saklamasalar ve topluluğa birazcık katkıda bulunmuş olsalar.
Sunucuyu açarken bunu göze almıyor musunuz zaten? Sunucu açtığınızda karşılanması neredeyse mümkün olmayan beklentilerle oyuncular sunucuya giriyor. Ya bir şekilde memnun ediyorsunzu ya da memnun edemediğiniz için küfür yiyorsunuz. Bu nedenle sağduyulu olmamı / olmamızı bekleyebilirsin ama skankhunt42luk yapmak varken neden tam anlamıyla yapıcı bir eleştiri getireyim ki? Ben getiririm, getirdim de ancak dinlendi mi? Oyuncuların haritadan şikayeti olunca "Pk oyuncusunu tatmin etmek mümkün değil" deniyor. En basit eleştiride böyle bir yorum gelirse başka konularda eleştiri getirmek için oyuncuların hevesi kalır mı sence?
Bakın yanlış anlaşılmasın, getirilen scriptler ve verilen emeği ciddi anlamda takdir ediyorum fakat bazı şeylere bu kadar emek verip en basit şeylerde ihmalkar davranmak oyuncu topluluğundan önce o scriptleri yazana saygısızlık. "Saygısızlık olmasın o zaman 'Script, harita, host desteği sağlarım' dedim, neden yapmıyorsun?" gibi bir cevap gelebilir, eh ne benim o kadar zamanım ne de hevesim var. Hevesim yokken sunucu açıyorsam (Birileri istiyor diye mesela) yakın zamanda bu sunucuyu kapatacağımı öngerebilmek çok da zor olmasa gerek, değil mi? Sonuç böyleyken de oyuncu topluluğunu suçlayamam değil mi? :???:

Üç senaryado ben de yer aldım ve son iki senaryoda ilk günler açılış saatinden kapanışa kadar oynasam da harita ve rol basitliğinden oyunu bıraktım, çoğu kişi de bu nedenle bıraktı. Olay senin ihtiyaç duyup durmaman değil, yönetici ekibin kabul ettiği oyuncu kitlesinin (Low rp yapan saçma sapan elemanların kabul edildiğini gerek yönetici ekip, gerek sen, gerekse de ben biliyorum.) duyup duymaması. Eğer iyi rol yapamayan oyuncular sunucuya kabul ediliyorsa senaryoyu da o topluluğa göre şekillendirmek yönetici ekibin sorumluluğu. Bu bir kenara, PK ölmüşken oyunculara istedikleri itemleri vermemek, istediği rolleri yapmalarına engel olmak ciddi bir öngörüsüzlük. Kaç sunucu / senaryodur sıradan insan rolü yapıyoruz ve Warband'in sunduğu rol imkanı kısıtlı, bir süre rol yapan birinin bunu tüketmemesi mümkün değil. Eskiden tutan ve oynanan HRPG senaryolarını denemektense farklı bir şeyler deneyerek oyuncuları sunucuda tutmayı başarabilirlerdi ki bunu bir sefere olsa da Nordların Asrad'a saldırma eventiyle denediler. Onda da Nordları zırhlarla kuşatıp şehirliyi çıplak bırakarak "gayet" tarafsız ve oyuncuların keyfini göz önünde tutan yöneticiler olduklarını gösterdiler.

Sunulan gerçekten iyi mi ki bunu kitleye mal ediyorsun? Oyuncu kitlesi genel anlamda berbattı, tamam kabul ediyorum ancak eğer bu berbat adamların başvurularını kabul ediyor ve sunucunda barındırıyorsan o kitleye göre senaryoyu yönlendirmen gerekir. Sanat-sanat, sanat-toplum gibi saçma sapan bir benzeşme yapmayacağım ama durum az çok o.

Meydan savaşı ile rol yapma sunucusunu kıyaslamadım, başarısız ve hevessiz bir ekibin yöneticisinin başarılı bir sunucu yönetimi olan admine öneri vermesinin absürtlüğünden bahsettim. :roll:

Az çok arkadaş olduğunuzun ve birbirinizi desteklediğinizin farkındayım. Forumda dolaşırken sunucunu kapatır kapatmaz başka bir sunucu konusunun altına böyle bir tavsiyede bulunduğunu görünce bir tık seni tetiklemek, bir tık da suncuyu gömmek ve biraz da yazdığının absürtlüğünü vurgulamak için o iletiyi attım. Eski sevgilisinden ayrılıp eski sevgilisiyle birlikte olan herkesi manasız bir biçimde uyaran ergen gibi koşarak bunu yazmak sence de biraz absürtd değil mi?

Sunucunun kısa sürede kapanmasının nedeni de bu. Oyuncuların ilgisizliği değil, sunucuyu yönetimin ilgisizliği ve beceriksizliği yüzünden oyuncu sayısı azalmışken üstelik şaka gibi sunucuda en çok aktif oyuncuların listesini paylaşmanız tamamen saçmalık. Sunucunun oyuncu sayısının kısa sürede bu kadar azalmasının nedeninin "siz olduğunu bilmeniz" ama yine de hiçbir değişiklik yapmadan diretmeniz ise oyuncu topluluğuna verdiğiniz değeri gösteriyor. Siz kendi kitlenize yeteri kadar değer vermiyorken kitlenizden "sağduyu" bekleyemezsiniz.

Sunucuyu açarken bunu göze almıyor musunuz zaten? Sunucu açtığınızda karşılanması neredeyse mümkün olmayan beklentilerle oyuncular sunucuya giriyor. Ya bir şekilde memnun ediyorsunzu ya da memnun edemediğiniz için küfür yiyorsunuz. Bu nedenle sağduyulu olmamı / olmamızı bekleyebilirsin ama skankhunt42luk yapmak varken neden tam anlamıyla yapıcı bir eleştiri getireyim ki? Ben getiririm, getirdim de ancak dinlendi mi? Oyuncuların haritadan şikayeti olunca "Pk oyuncusunu tatmin etmek mümkün değil" deniyor. En basit eleştiride böyle bir yorum gelirse başka konularda eleştiri getirmek için oyuncuların hevesi kalır mı sence?
Bakın yanlış anlaşılmasın, getirilen scriptler ve verilen emeği ciddi anlamda takdir ediyorum fakat bazı şeylere bu kadar emek verip en basit şeylerde ihmalkar davranmak oyuncu topluluğundan önce o scriptleri yazana saygısızlık. "Saygısızlık olmasın o zaman 'Script, harita, host desteği sağlarım' dedim, neden yapmıyorsun?" gibi bir cevap gelebilir, eh ne benim o kadar zamanım ne de hevesim var. Hevesim yokken sunucu açıyorsam (Birileri istiyor diye mesela) yakın zamanda bu sunucuyu kapatacağımı öngerebilmek çok da zor olmasa gerek, değil mi? Sonuç böyleyken de oyuncu topluluğunu suçlayamam değil mi? :???:
Kusura bakma, mobilden girdiğim için alıntılarla destekleyemeyeceğim ama elimden geldiğince bahsettiğin şeylere değineceğim. Harita ve rol basitliğinden kastettiğin şeyle başlayacağım. Haritaları, oyuncuları ne kadar uzun süre sunucuda tutabiliriz ve ne kadar rol çeşitliliği sağlayabiliriz diye düşünerek geniş bir zamanda hazırlıyoruz. Biz ne kadar yer mekan eklesek de oyuncular sürekli kalabalık ortamlar arıyor, bireysel şekilde rol yapan oyuncular onlara sunucu boş izlenimi veriyor. Bu da bizi ilerleyen zamanlarda oyuncuları belli yolları ve mekanları zorla kullandırmaya teşvik etti. Haritayı fps dostu yapmak daha büyük bir dert, baştan sona haritalar 540, 670 ve 370 kb olarak yapıldı. Roller ise, sıradan bir insanın yaşayacağı sıradan hayatlardan ibaretti. Herkesin kahraman olacağı bir senaryo istemedik, çalışkan oyuncuların aradan sıyrılmasını istedik. Eğer istediği ekipmanları verirsek, oyuncunun bir süre sonra sıkılacağını öngördük ve buna göre sistemler tasarladık. Buna rağmen, son iki senaryoda eşyaları bol dağıttık. Oyuncular, ilk senaryoda kendi aralarında gruplaşarak olaylar çıkartıyor ve sunucuda gündem oluşturuyorlardı. Bu bizim kontrolümüzde değildi. Biz sunucuda her şey oyuncu tabanlı olsun istedik. Üreticiler, yöneticiler ve çalışanlar hep admin olsun istedik ve böyle yürütmeye çalıştık. Her adminin soylu olduğu, kankalarinin şövalye olduğu bir sunucu olmamak için.

En basit başvuruları ilk senaryoda aldık. Sadece basit sorular sorarak. İkinci senaryosa oyunculardan karakter kurgusu istedik. Üçüncü senaryoda ise önce detaylı hikaye ve ekipman istedik, sonrasında aktifliği arttırmak için ikinci karakter başvurusu ve basit başvuruları açtık. Oyuncuların rollerini test etme gibi bir şansımız yok. Gerçekten yok, oyuncu ne kadar kötü rol yaparsa yapsın sorduğumuz sorulara mantıklı cevaplar verip, bir arkadaşına hikaye kurgusu yapıp sunucuya bir şekilde giriş sağlayıp yine trolleyebiliyor. Oyuncuları cemiyete kabul eder gibi kitaba el bastırıp alamıyoruz. Çok kasıntı hale getirirsek, bu sefer 10 kişi için sunucu hazırlamamız gerekir. Bu arada son senaryonun bütün kayıtları, discordumuzda halen duruyor. Anonim olarak yeni bir discord açıp bana ulaşıp görebilirsin ( izin veren oyuncuların başvurularını).Yetkili adminler başvuruları yeteri kadar inceleyip, eksikleri düzelttirip sunucuya oyuncuları kabul ettiler.

Kimsenin istediği rolü yapmasına engel olmadık, aksine bize orijinal bir fikirle gelen her oyuncuya haritada istediği yeri tahsis edip role girmesini sağladık.

Kuşatma eventinde kuşatanlara güçlü, savunanlara zayıf ekipman vereceğimizi söylememize rağmen, iki tarafa da eşit 12şer ekipman dağıttık. Sadece rolü desteklemek için ben ağır ekipman aldım ve bir kişiyle combata girip kaybettim.

Rusty'e verdiğim öneri ile ilgili "absürt" demişsin. Kendi tecrübelerimi göz önüne alıp, sevdiğim ve güvendiğim bir insana karşı yaptığım öneride ne bir art niyet ne de absürtlük var.

Sunucular bir aya yakın süre açık kaldı. Bu süre bizim için kısa veya başarısızlığı simgeleyen bir zaman dilimi değil. İkinci senaryo öyleydi ama ilk ve sonuncu için bunu diyemem. Eğer ilk senaryoda ve öncesindeki test Fransız senaryosunda oynadiysan, bütün süreci tek admin olarak yönettiğimi de bilirsin. Sunucunun üçüncü haftasının başında Jake Dunn ve Yakamoz destekleyene kadar açılıştan kapanışa hep aktiftim. İkinci ve üçüncü senaryosa ise, Weinert sonuna kadar aktifti. Sunucu hiç bir zaman adminsiz durmadı. Biz de biliyorduk bir kaç fact çağırıp onlara kaleler ve paralar verip sunucuyu aktif tutmayı ama bu farklı bir şey yapmak olmayacaktı. Eğer sürekli adminlerin köle gibi rol pas atacağı, her gün farklı haritalar ortamlar istiyorsan, Taleworlds Monesation Policy kapsamında girişi aylık 20 tl olan bir sunucu oluşturalım, parayla "hizmet" satın almış olun. Ama biz burda ücretsiz bir "imkan" sağlıyoruz ama bize yapıcı eleştiriler yapmak yerine şahsıma karşı eleştiriler yapıyorsun ve bunlar bizi bir adım ileri götürmeyecek şeyler. Bu sunucuyu ben açmış olsam da bir ekip olarak devam ediyoruz ve aldığımız her karar, yaptığımız her senaryo her harita herkesin fikrini ve emeğini kapsıyor. Bu sunucuyu benim üzerimden eleştirmek de doğru değil. Sunucudaki scriptleri isteğimiz doğrusunda ücretini ödeyerek yaptırdık, çoğu zaman da Ali kendi insiyatifiyle bize istediğimiz sistemleri hediye etti. Biz ne scripterin ne oyuncuların emeğini hiç etmedik. Sunucunun başında sürekli yetkili varken, sürekli yazılımsal ve oynanış açısından güncellemeler yapılırken ihmalkar teriminin kullanılması doğru değil.

Bu konuda başarılı olan yönetimler varsa örnek almak isterim.

Onun dışında tamamen alakasız bir konuyla Rustygmr'nin konusunu meşgul ettiğimiz için kendi adıma özür dilerim.

Back
Top Bottom