Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Hatta şöyle diyim.

Merdiven cikamama gibi temel sorunlar çözülsün.
Kontrolsüz aı kodlanabilir olsun ama resmen gelistirilmesin.
Komut çeşitliliği artsın & aınin komuta tepkisi iyi olsun.

Bu kadar aı hareketi ile ilgili düşüncem.

Aı spawn sistemi ise farklı o baya gelismeli, potansiyeli, değeri fazla.

Hatta şöyle diyim.

Merdiven cikamama gibi temel sorunlar çözülsün.
Kontrolsüz aı kodlanabilir olsun ama resmen gelistirilmesin.
Komut çeşitliliği artsın & aınin komuta tepkisi iyi olsun.

Bu kadar aı hareketi ile ilgili düşüncem.

Aı spawn sistemi ise farklı o baya gelismeli, potansiyeli, değeri fazla.
Dostum sen kendi ilgi alanına göre tavsiye veriyorsun. Multi ile ilgilendiğin için yapay zeka sorunları çözülsün sp için bu kadarı yeterli diyorsun ama yanlış yapıyorsun böyle söyleyerek. Sp ye ilgisi olanlar sp nin yapay zeka dışında bir sürü eksiği olduğunu biliyor mesela

Sana hangi şartlarda yapay zekanın ne yapacaginı kodlayabilme sansi verilse daha iyi olur. Sıkışık bodoslama dalma similasyonundaki yapay zekayı mükemmel yapmaya uğraşmaktansa, her modcuya istediği hareket alanını kodlatacak imkanı tanımak için ugrassalar daha iyi olur. Yorumun değerli, yaziver
Modcular para almayan kendi halinde bunu hobi olarak yapan kişiler - ben de dahil. Oyunun çekirdek mekaniği denen yapay zekayı modculara bırakmak rezilliğin daniskası olur. Modcuların görevi oyunu oyun yapmak değildir- oyuna opsiyonel eklentiler eklemektir. Yapay zekayı düzelten bir mod opsiyonel değildir - zorunlu moddur. Böyle bir şey kabul edilemez. İsterlerse hiç mod desteği koymasınlar varsın oyunu adam gibi yapsınlar - çünkü AAA fiyat etiketi çeken bir oyunun yapması gereken budur. Oyun motoru değil oyun satıyorlar.

AAA kalitesinde oyun yapamıyorlarsa, buna göre know-how, deneyim yoksa yapmayacaklar o zaman o şekilde fiyatlandırma. O şekilde PR da yapmayacaklar.

TW çalışanları neden Mastercheff yarışmacıları gibi muamele görüyorlar? Tüm geliştiriciler birbirine bağlı, Armağan Yavuz nereye giderse oraya mı gidiyorlar? Neden bir yerden yapay zeka gelişip bir yerden güzel sahnele eklenip, optimizasyon geliştirilemiyor? Neden oyun gelişmeye devam ederken grafik tasarım ekibi modlarda gördüğümüz gibi göz kamaştırıcı içerikler üretemiyorlar?

Dostum sen kendi ilgi alanına göre tavsiye veriyorsun. Multi ile ilgilendiğin için yapay zeka sorunları çözülsün sp için bu kadarı yeterli diyorsun ama yanlış yapıyorsun böyle söyleyerek. Sp ye ilgisi olanlar sp nin yapay zeka dışında bir sürü eksiği olduğunu biliyor mesela
Bu konuda %100 katılıyorum. Genel olarak yapılan öneriler şahsi zevklere uygun ve genel kitle isteklerinin tam tersi yönünde. Yapay zekanın merdiven tırmanması zaten yıllar önce eklenmesi gereken bir özellik. Kim ne derse desin bu oyun SP ve modlar üzerinden yürüyor. Daha adam akıllı MP ekipleri bile yok. Sağlam ve dengeli MP sistemi kurmak için Riot gibi bir ekibe ve desteğe ihtiyaç duymak lazım. Bunun için de sadece MP'ye özel bölüm tasarımı, dengeleme, hata düzeltme ve içerik üretme gibi iş bölümleri gerekiyor. Böyle bir şey TW için imkansıza yakın olacağı için AI merdiven tırmansın yeter demek mantıksız. MP'de 3-5 kişi fazla oynasın diye başka başka oyunlardan özelliklerin yamanmasındansa SP'nin geliştirilmesini tercih ederim.

TW çalışanları neden Mastercheff yarışmacıları gibi muamele görüyorlar? Tüm geliştiriciler birbirine bağlı, Armağan Yavuz nereye giderse oraya mı gidiyorlar? Neden bir yerden yapay zeka gelişip bir yerden güzel sahnele eklenip, optimizasyon geliştirilemiyor? Neden oyun gelişmeye devam ederken grafik tasarım ekibi modlarda gördüğümüz gibi göz kamaştırıcı içerikler üretemiyorlar?
Bildiğim kadarıyla yapılan tüm değişiklikler, A'dan Z'ye üretilen tüm fikirlerin ucu Armağan Yavuz'a gidiyor. İlk önce alınan fikirler 2 3 tane ekip tarafından filtreleniyor ama yine işin ucu aynı adamın insiyatifine kalıyor.

Ben birim emek karşılığı alınacak avantaji kabaca kıyaslayinca üstte saydığım noktalar haricinde geliştirme çabasının yersiz olduğunu görüyorum. Şahsi görüşüm.. Sp gelismesin de demiyorum ki? Spnin esas ihtiyaç duyduğu şeyler farklı bence diyorum. Kaldı ki komutsuz yapay zeka hareketini ileri seviyede geliştirme çabası bannerlorda ters bir yaklaşım bence.

Modcular para almayan kendi halinde bunu hobi olarak yapan kişiler - ben de dahil. Oyunun çekirdek mekaniği denen yapay zekayı modculara bırakmak rezilliğin daniskası olur. Modcuların görevi oyunu oyun yapmak değildir- oyuna opsiyonel eklentiler eklemektir. Yapay zekayı düzelten bir mod opsiyonel değildir - zorunlu moddur. Böyle bir şey kabul edilemez. İsterlerse hiç mod desteği koymasınlar varsın oyunu adam gibi yapsınlar - çünkü AAA fiyat etiketi çeken bir oyunun yapması gereken budur. Oyun motoru değil oyun satıyorlar.

AAA kalitesinde oyun yapamıyorlarsa, buna göre know-how, deneyim yoksa yapmayacaklar o zaman o şekilde fiyatlandırma. O şekilde PR da yapmayacaklar.

Fakat modlanabilirlik herkese yarar, içeriği sürekli artırır. Ayrıca potansiyeli açığa cikmadan erken aldığımız icin 100lira fazla verdik diye hem yapilabilirligi zor hem de fazla anlamlı olmayan bir gelişmiş aı tepkimesi için uğraşmaları 'bence' kötü olur. Bannerlord başarılı olduğu ve kendine uygun alanlarda efor sarf etmeli. Dolayisiyla ben bu konuda sana kesinlikle katılmıyorum. Ama fikrini açtığın için sağol.

Bu konuda %100 katılıyorum. Genel olarak yapılan öneriler şahsi zevklere uygun ve genel kitle isteklerinin tam tersi yönünde. Yapay zekanın merdiven tırmanması zaten yıllar önce eklenmesi gereken bir özellik. Kim ne derse desin bu oyun SP ve modlar üzerinden yürüyor. Daha adam akıllı MP ekipleri bile yok. Sağlam ve dengeli MP sistemi kurmak için Riot gibi bir ekibe ve desteğe ihtiyaç duymak lazım. Bunun için de sadece MP'ye özel bölüm tasarımı, dengeleme, hata düzeltme ve içerik üretme gibi iş bölümleri gerekiyor. Böyle bir şey TW için imkansıza yakın olacağı için AI merdiven tırmansın yeter demek mantıksız. MP'de 3-5 kişi fazla oynasın diye başka başka oyunlardan özelliklerin yamanmasındansa SP'nin geliştirilmesini tercih ederim.
Modlanabilirlikte hemfikirsek, gereksiz sp gelistirmeleri yerine gerekli sp gelistirmelerinde de hemfikir olmalıyız.

Last edited:
Fakat modlanabilirlik herkese yarar, içeriği sürekli artırır. Ayrıca potansiyeli açığa cikmadan erken aldığımız icin 100lira fazla verdik diye hem yapilabilirligi zor hem de fazla anlamlı olmayan bir gelişmiş aı tepkimesi için uğraşmaları 'bence' kötü olur. Bannerlord başarılı olduğu ve kendine uygun alanlarda efor sarf etmeli. Dolayisiyla ben bu konuda sana kesinlikle katılmıyorum. Ama fikrini açtığın için sağol.
Senin mantığına göre oyun değil oyun motoru iskeleti satıyorlar. Tartışmak bu yüzden gereksiz. Subjektif bir durum değil bu, yanlış düşünüyorsun. Senin düşüncenin iş modeli olarak bir değeri yok şirkete.
Arabayı yaparsın motoru tüm parçaları eklersin, rengini temel bir renk koyarsın, pembe yapmak isteyen olurse gider sanayide boyatır. Ama arabayı 50 renk çıkartıp "Pardon arkadaşlar motoru eklemeye fırsat kalmadı ama 50 renk ekledik" diyip sonra araba yaptığını iddia edemezsin. O durumda sen araba değil araba şasesi yapmışsındır. Veya içine 90lar motoru ekleyip - "Tamam sanayiden eklersiniz istediğiniz motoru" diyemezsin. O zaman arabanın en olması gereken parçasını yapamamışsın demektir.

Tüm geliştiriciler birbirine bağlı, Armağan Yavuz nereye giderse oraya mı gidiyorlar? Neden bir yerden yapay zeka gelişip bir yerden güzel sahnele eklenip, optimizasyon geliştirilemiyor? Neden oyun gelişmeye devam ederken grafik tasarım ekibi modlarda gördüğümüz gibi göz kamaştırıcı içerikler üretemiyorlar?
buna ben de anlam veremiyorum. bir sürü ekip var, sonuç olarak oyunun farklı alanları üzerinde aynı anda çalışıyorlar(sanırım), ama belli bir alanda tam bir gelişmişlik hissedemiyoruz, hepsinden azar azar ortaya yaparak takılıyorlar gibi. enteresan cidden.

bu arada @dijiTurk çok farklı bir bakış açısına sahip, onunla siyaset de tartışsak, bannerlord da tartışsak bir türlü aynı açıdan bakamıyorum :smile:

Last edited:
Merdiven tırmanma gibi sorunların çözülmesi + bazı temel ihtiyaçlar(komuta duyarlılık, komuttaki hareket, komut çeşitliliği vs) haricinde süzülen yapay zekayayi bir Rockstar ayarına çekmek için uğraş vermek bannerlord-tw için gereksiz.

Spde, çok daha gerekli özellikler için çaba verilmeli.

Sp çöpe atılmalı mi diyorum? Gerekli ve uygun olan geliştirmeler benimsenirse günün sonunda çoğunluk mutlu olur. Çoğunluk :smile:

Merdiven tırmanma gibi sorunların çözülmesi + bazı temel ihtiyaçlar(komuta duyarlılık, komuttaki hareket, komut çeşitliliği vs) haricinde süzülen yapay zekayayi bir Rockstar ayarına çekmek için uğraş vermek bannerlord-tw için gereksiz.

Sp çöpe atılmalı mi diyorum? Gerekli ve uygun olan geliştirme ve imsenirse günün sonunda çoğunluk mutlu olur. Çoğunluk :smile:
Hocam sana zahmet sürekli bahsettiğin ustalık sisteminin linkini atar mısın? Çok uzun olduğu için okuyamamıştım şimdi okumak istiyorum da, ben de mp ye çok önem veriyorum ve merak ettim.

Uzun bir süreden sonra tekrar oyunu oynadım. Her zaman ki gibi Khuzaitlere vassal oldum. 500 gün modsuz oyunu oynadım. Benim bu gameplaythrough'a mı özeldir bilmiyorum, oyun aşırı dengeli gitti. Benim açımdan en dikkat çekici ve tek iyi gelişme de bu(mexxico baya ilgilenmiş bu konuyla sanırsam). Ticaret yapması oyunda yine sarıyor. Özellikle Khuzaitlerden at alıp diğer ülkelerde satması veya marketin durumuna göre atlar elde patlamasın diye baya bir yol tepmek güzel ayrıntılar.

Ancak, oyun bana gram ortaçağda bir derebeyi olduğumu hissettiremiyor. Savaş oylaması oluyor da savaşın nedeni ne be kardeşim. Warband'da onursuz lordlardan savaş çıkarma görevi alabiliyorduk veya sınırdaki köylerde şöyle şöyle olaylar oldu savaş çıkabilir diye söylenti oluyordu. Kod tarafını bilmem, Warband'da bu olaylar organik değil generic dahi olsa oyuncuyu kandırmaya, oyunun ilizyonunun içine oyuncuyu çekmeye yetiyordu en azından benim için durum buydu.

Yana ile evlendim. İyi güzel de evlenme olayına bir cutscene yapın artık daha da önemlisi şu feastleri oyuna dahil edin artık. Yana ile 5 yıllık evliyim ilişkim sıfır hala, ulan ben karımla ilişkimi nasıl arttıracağım. Yoldaşlarla kaç defa feleğin çemberinden geçtim, hala ilişkim sıfır. Çocuklar iki yaşına girince 2 veya 3 özellik seçtirip bir de rastgele oyun kendi özellik atıyor. Bu güzel olmuş sevdim.

Kuşatmalarda, şu merdivene askerler tırmansınlar artık, yeter da. Meydan muharebesinde piyadelerin yuvarlak oluşturup okçuları ortaya koyduğu formasyonu oyundan kaldırın çünkü teslim olmalarından farkı yok. Lordların ordusundaki acemi sayısı düşmüş, ancak oyuncu kadar atlı asker yapamıyorlar. Atlı asker olmayınca da oyuncu için savaş kazanmak çok kolaylaşıyor. Piyade sayısı oyuncuya göre çok yüksek olursa kolay kolay yenilmiyorlar ama atlı askerlerin eksikliği çok fazla hissediliyor. Bu konuda biraz olsun lordlar hile ile oyunu oynasalar bence fena olmaz. 500 günden sonra realistic battle ai modunu yükledim. Herhangi bir asker birliğime düşmanın şu asker birliğine saldır diyebiliyorum. Bu oyunun temelinde olması gereken bir özellik.

Lodlarla barter yaparken şu diplomacy ve fief çubuğunu allah aşkına artık aktifleştirin. Özellikle diplomacy çubuğunun altında neler var artık bir görelim. Meydan muharebesi, kuşatmalar bütün eksiklerine rağmen bana göre oynaması zevkli sayılır da oyunun asıl tuzu biberi olacak şey bu klanlarla aramızda yapacağımız diplmocyler be kardeşim. Klanlar güzel eklenti oyuna ama hepsine karşı oyuncu nötr olunca ne anlamı var bu klanların. Oyunda bir tane bile nefret ettiğim veya çok sevdiğim bir klan yok. Diplomacy çubuğu bu boşluğu doldurur mu onu dahi bilmiyorum ama artık ekleyin de anlayalım ne olup, olmadığını.

Sancakları modlarla yüklemeyelim artık be, TW.

SteamDB'de en çok oynanan oyunlar arasında ilk 50'den çıkmıştı bir ara, Bannerlord. Şimdi baktım tekrar girmiş. Güncellemelerin illa ki etkisi vardır tabi ama asıl etken modlardır diye düşünüyorum. Oyuncuya, ortaçağdaki bir vassal veya kral gibi hissetirmeyi oyun sağlasa atık düşünün kaçıncı sırada olacak.

Yana ile 5 yıllık evliyim ilişkim sıfır hala, ulan ben karımla ilişkimi nasıl arttıracağım. Yoldaşlarla kaç defa feleğin çemberinden geçtim, hala ilişkim sıfır. Çocuklar iki yaşına girince 2 veya 3 özellik seçtirip bir de rastgele oyun kendi özellik atıyor. Bu güzel olmuş sevdim.
Çocuklar doğduğunda bile baba düşmanı olarak başlıyor (-2). Diyalogları dört gözle bekliyoruz 1 senedir..

Hocam sana zahmet sürekli bahsettiğin ustalık sisteminin linkini atar mısın? Çok uzun olduğu için okuyamamıştım şimdi okumak istiyorum da, ben de mp ye çok önem veriyorum ve merak ettim.
Dostum şu an pcde değilim profilim üzerinden bul bı zahmet.
En günceli bundaydı sanırım:
Bjorn da late game unusuru arıyor gördüğüm kadarıyla.

Last edited:

Sp çöpe atılmalı mi diyorum? Gerekli ve uygun olan geliştirmeler benimsenirse günün sonunda çoğunluk mutlu olur. Çoğunluk :smile:
Bu dediğin olayı ancak sen, ben uygularız şirketler değil. Gta 5 de no pixel gibi bir mod var Rockstar ın umurunda bile değil hiç bir şirket modları vs umuruna almaz yada yüz vermez diyelim tam kelimesini bulamadım. Sadece MB de fazla içli dışlı olduğu için herkes bu konudan bahsediyor ama böyle bir şey olmayacak.

Bilemiyorum artık ne kadar yapılır ama spnin geneli için kendi fikrimi söyledim sadece.

Mpde de karakter boy ağırlık özelleştirmesi var misal. Orfaki değer aralıklarını TW keşke radikal bı karar ile genisletse. Ah keşke..

Hatta öyle ki, bazı oyuncular isterse çocuk karakter bedeninde, seytani bir yüz ile MP modlarina katilabilse.Veya baya kilolu, göbekli bir karakterle sahada görülebilse.

Evet bu radikal bir karar ama kisisellestirmeyi artıracak bir başka unsur.. Bu gibi farklı bedenler imkanları sunulmali ve bunlar karşısında dikkatli oynama ihtiyacı tabii görülüp benimsenmeli.. Bunlar da olur mu olmaz mı bilmem..

Sürekli MP önerisi verip MPye uzak kalman şaşırtıcı. Karakter boyunu küçük yapmanın bile birçok avantajı oluyor diye - hatta karakter boyunu diğer patch ile güncellemedi diye oyundan banlanması istenen kişiler oldu. Bu yüzden boyları fixleme kararı aldı TW. Doğru bir karar bu. Oyunun dengesini bozacak kararlar ile radikal kararlar aynı değildir. Sen oyunun zaten beceremedikleri dengesini iyice bozmalarını istiyorsun.

Back
Top Bottom