Oyunu 2. oynayışım ve eleştirilerim

Users who are viewing this thread

oyunu ilk çıktığında oynamıştım ve 2 gün sonra sıkılıp bırakmıştım birde şimdi oynayım dedim güncelleme yapılmış o kadar falan ama bu oyun olmamış maalesef ya da her şey tam sürüme saklanmış ki böyle bir durum olduğunu da sanmıyorum yıllardır beklenen bir oyun sonuçta. lütfen emeğe saygısızlık olarak görmeyin ama tam bir kısır döngü bu oyun. eleştirilerimi alta bırakıyorum...
-dövüş skilleri hep aynı ve bu bir zaman sonra sıkıyor sizi warband ile arada bir fark göremedim bu konuda sadece kalkan vuruşu eklenmiş.
-arkadaş yıl olmuş 2021 şu savaşlarda hangi askerleri kullanacağımı askerlerin nereye yerleşeceğini seçebileyim bir zahmet ya. ben piyadeyi yerleştirene kadar süvariler hattımı yarıyor zaten.
-adam şehrimde bana karşı ayaklanıyor ve idam ediyorum onur kaybediyorum saçmalığa bak. orta çağda modern çar benzeri bir onur anlayışı eklemeniz komik olmuş.
-orta çağda karadan yapılan savaşlar kadar deniz savaşları da önemlidir ve bu konuda bir şey yok oyunda.
-yine orta çağ savaşlarında motivasyon konuşmaları çok önemlidir... 2D bile olsa hazır konuşmalardan doğru olanı seçip askerleri motive edebileceğimiz bir ekran güzel bir detay olurdu.
-bir diğer sorun özellik gelişimi...haddinden fazla zor yapmışsınız zorluk iyidir ama o kadar zafer kazanıyorum nam kasıyorum npcler hala fersah fersah önde oluyor benden gerek taktik puanı olsun gerek liderlik olsun.
-warband tarzı birden fazla uygarlığı temsil eden ama bunların tek bir çatıda toplandığı krallıklar çok daha iyiydi ve karakterleri benimsememize sebep oluyordu şu an aklımda kalan bir isim yok çünkü bir ton karakter var oyunda benim açımdan iyi bir şey değil bu.
sonuç: bu oyunu modsuz en fazla 30 saat oynarsınız sonra sıkmaya başlar ve böyle bir oyuna iyi eleştiri yapmam mümkün değil. yıllardır heyecanla beklediğimiz bir oyunun warband'a grafik güncellemesi yapılmış gibi piyasaya sürülmesi çok büyük hayal kırıklığı... tabii ki oyun tam sürümünde değil ve yeni detaylar eklenebilir ben yapıcı eleştiri yapmak istedim orta çağ temasını seven bir kişi olarak...

Dövüş sistemi konusunda ne bekliyorsun bilmiyorum ama zaten Warband'den farklı olmaması normal bir şey. Dövüş sistemini beğenmeyen birisini de ilk defa gördüm, diğer dediklerine katılıyorum az çok.

Dövüş sistemi konusunda ne bekliyorsun bilmiyorum ama zaten Warband'den farklı olmaması normal bir şey. Dövüş sistemini beğenmeyen birisini de ilk defa gördüm
warband'e çok benzemesi açısından söylüyorsa ben de katılıyorum. e tuşuyla attığımız tekme bile aynı resmen. genel olarak dövüş sisteminden memnun olsam da bir kaç yeni hareket görmek isterdim açıkçası.

warband'e çok benzemesi açısından söylüyorsa ben de katılıyorum. e tuşuyla attığımız tekme bile aynı resmen. genel olarak dövüş sisteminden memnun olsam da bir kaç yeni hareket görmek isterdim açıkçası.
Kalkanla ve kılıcın hilt kısmıyla vurmak + chain attacklar bence güzel yenilikler. Onun dışında aslında oyunun dövüş sistemine derinlik katan detaylar da var.

Basılı tutarak vurduğunda daha güçlü ama daha yavaş vurup, direkt vurduğunda hızlı ama daha güçsüz vurman.
Guardı basılı tutarak bekleyerek karşı taraftaki saldırıyı savunursan sana karşı bir yararı olmuyor fakat anlık guard yaparsan hem sana karşı saldırı animasyonu starter'ı veriyor hem de karşı tarafın saldırısını savuşturuyorsun gibi gibi

Dövüş sistemi konusunda ne bekliyorsun bilmiyorum ama zaten Warband'den farklı olmaması normal bir şey. Dövüş sistemini beğenmeyen birisini de ilk defa gördüm, diğer dediklerine katılıyorum az çok.
tekdüze olması yönünden beğenmedim kankam...bir süre sonra sıkıyor yani hep aynı hareketler ve warband ile hemen hemen benzer daha kanlı bir oyun beklentim vardı bunu karşılamadı açıkçası

tekdüze olması yönünden beğenmedim kankam...bir süre sonra sıkıyor yani hep aynı hareketler ve warband ile hemen hemen benzer daha kanlı bir oyun beklentim vardı bunu karşılamadı açıkçası
Dövüş sisteminde dediğine katılmıyorum beyim gayet yeterli ek olaylar var çünkü uçan kaçan hareket eklendiği an zaten Bannerlord'un değil M&B serisinin büyüsü bozulur diğer oyunlardan en büyük farkı bu dövüş keskinliği.

O kadar uzatmışsınız ki konuyu açan arkadaşa ayıp olmuş biraz. Onur kaybetme konusundaki saçmalığa ben de çok takılıyorum. Adam benim aile üyelerimden birini esir alıyor, savaşta adamı esir alıp idam ediyorum. Onur kaybediyorum. Onursuz bir npc yi idam ediyorum yine onur kaybediyorum. Orta çağdayız yahu. Şunun bile dengesini kurmamışlar. Savaştan önce askerleri yerleştirme perk i hala çalışmıyor sanırım. Meydan savaşlarında askerleri dizene kadar arkadaşın dediği gibi savaş çoktan başlamış oluyor. Yahu şöyle battania ormanlarında bir pusu savaşı bile yapamıyoruz. O zaman niye orman var kardeşim. Çöl yapmışsınız, çölde savaşma avantajı/dezavantajı bile yok. Derinlik yok.

Dövüş sisteminde dediğine katılmıyorum beyim gayet yeterli ek olaylar var çünkü uçan kaçan hareket eklendiği an zaten Bannerlord'un değil M&B serisinin büyüsü bozulur diğer oyunlardan en büyük farkı bu dövüş keskinliği.
yok demek istediğim uçan kaçan skiller değil daha kanlı ve vahşi skiller kılıcın göğüsten girip sırttan çıkması gibi kafa uçurma gibi vs orta çağ dizilerinde çok rastlanan skillerden bahsetmiştim kanlılık artarsa zevk de artar ama bu düşünceye de saygı duyarım tek eleştirim bu yönde değil zaten
O kadar uzatmışsınız ki konuyu açan arkadaşa ayıp olmuş biraz. Onur kaybetme konusundaki saçmalığa ben de çok takılıyorum. Adam benim aile üyelerimden birini esir alıyor, savaşta adamı esir alıp idam ediyorum. Onur kaybediyorum. Onursuz bir npc yi idam ediyorum yine onur kaybediyorum. Orta çağdayız yahu. Şunun bile dengesini kurmamışlar. Savaştan önce askerleri yerleştirme perk i hala çalışmıyor sanırım. Meydan savaşlarında askerleri dizene kadar arkadaşın dediği gibi savaş çoktan başlamış oluyor. Yahu şöyle battania ormanlarında bir pusu savaşı bile yapamıyoruz. O zaman niye orman var kardeşim. Çöl yapmışsınız, çölde savaşma avantajı/dezavantajı bile yok. Derinlik yok.
kesinlikle kanka katılıyorum hepsine taktiksel bir derinlik yok oyunda

göğüsten girip sırttan çıkması gibi
Demek istediğim tam olarak bu işte dostum ezbere dövüş mekaniği olan oyunlara ait birşey bu keskinliği tamamen yok eder.Multiplayer dene bir istersen çok sıradan birşey olup olmadığını rahat anlarsın yapay zeka gelişmesi lazım sadece.Geri kalan düşüncelerine katılıyorum vasat olan çok alan var umarım değişir birgün.

Demek istediğim tam olarak bu işte dostum ezbere dövüş mekaniği olan oyunlara ait birşey bu keskinliği tamamen yok eder.Multiplayer dene bir istersen çok sıradan birşey olup olmadığını rahat anlarsın yapay zeka gelişmesi lazım sadece.Geri kalan düşüncelerine katılıyorum vasat olan çok alan var umarım değişir birgün.
uçan kaçan deyince ben farklı anladım o zaman kanka doğru olabilir bu dediğin klasik mb hissiyatını kaybetmeyip bu özellikleri getirmek zor olabilir yine de insan istiyor işte

Kalkanla ve kılıcın hilt kısmıyla vurmak + chain attacklar bence güzel yenilikler. Onun dışında aslında oyunun dövüş sistemine derinlik katan detaylar da var.

Basılı tutarak vurduğunda daha güçlü ama daha yavaş vurup, direkt vurduğunda hızlı ama daha güçsüz vurman.
Guardı basılı tutarak bekleyerek karşı taraftaki saldırıyı savunursan sana karşı bir yararı olmuyor fakat anlık guard yaparsan hem sana karşı saldırı animasyonu starter'ı veriyor hem de karşı tarafın saldırısını savuşturuyorsun gibi gibi
Dediğim gibi ben dövüş sisteminin genel halinden memnumun (saydıklarından dolayı), ama daha fazla değişiklik görmek de isterdim açıkçası.

O kadar uzatmışsınız ki konuyu açan arkadaşa ayıp olmuş biraz. Onur kaybetme konusundaki saçmalığa ben de çok takılıyorum. Adam benim aile üyelerimden birini esir alıyor, savaşta adamı esir alıp idam ediyorum. Onur kaybediyorum. Onursuz bir npc yi idam ediyorum yine onur kaybediyorum. Orta çağdayız yahu. Şunun bile dengesini kurmamışlar.
Armaganin verdigi cani sadece armagan alir. Er meydaninda ölmüyorsa o npc senin onu öldürmen onursuz bir davranistir.

Oyunun lore geregi soylulari idamla öldürmek onursuz davranis olarak sayiliyor. Senin aile üyeni esir aliyor evet ama idam etmiyor. Yada lordlar seni esir alinca gidip idam etmiyor. O zaman her lord savasta yenilen lordu idam etsin oyunda. Olmaz öyle o is.

Armaganin verdigi cani sadece armagan alir. Er meydaninda ölmüyorsa o npc senin onu öldürmen onursuz bir davranistir.

Oyunun lore geregi soylulari idamla öldürmek onursuz davranis olarak sayiliyor. Senin aile üyeni esir aliyor evet ama idam etmiyor. Yada lordlar seni esir alinca gidip idam etmiyor. O zaman her lord savasta yenilen lordu idam etsin oyunda. Olmaz öyle o is.
Oyunda zalim, onurlu, merhametli vs. karakter özellikleri var. Eğer oyunun bir lore'u olsaydı zalim lordlar esirlerini genelde idam eder, merhametli olanlar bağışlardı. Yine biz onursuz birini yakalayıp idam ettiğimizde en azından onur kaybetmezdik. Onurlu bir soyluyu idam ettiğimizde de onur kaybedip aynı zamanda zalim özelliğini kazanırdık. İşte bunlar hep RPG denen oyunlardan beklenen şeydir. Herkes önüne geleni idam etsin dememişim dikkat edersen. Bunun dengesi yok demişim. Eğer ben onursuz ve zalim bir lord isem esir alındığımda idam edilme şansım yüksek olsun. Nasıl filkir?

Bu arada Taleworlds bu saydıklarımın hiçbirini yapabilecek vizyonda bir firma değil. Modcular yapacaktır. O zaman singleplayer'a döneriz.

Oyunda zalim, onurlu, merhametli vs. karakter özellikleri var. Eğer oyunun bir lore'u olsaydı zalim lordlar esirlerini genelde idam eder, merhametli olanlar bağışlardı. Yine biz onursuz birini yakalayıp idam ettiğimizde en azından onur kaybetmezdik. Onurlu bir soyluyu idam ettiğimizde de onur kaybedip aynı zamanda zalim özelliğini kazanırdık. İşte bunlar hep RPG denen oyunlardan beklenen şeydir. Herkes önüne geleni idam etsin dememişim dikkat edersen. Bunun dengesi yok demişim. Eğer ben onursuz ve zalim bir lord isem esir alındığımda idam edilme şansım yüksek olsun. Nasıl filkir?

Bu arada Taleworlds bu saydıklarımın hiçbirini yapabilecek vizyonda bir firma değil. Modcular yapacaktır. O zaman singleplayer'a döneriz.
ordulara emir vermenin komplex sayildigi Taleworldsden cok fazla ümit besliyorsun. Campaing kismi ile mexxico ilgilendiginden bilmiyorum belki özel mesaj atip sorabilirsin bunu (Lord sayisinin azalmasi dengeyi degistirecegi icin.) Ama daha Campaing haritasinda lordlar birbiriyle kapisirken ölüyor mu emin degilim. Eger daha o bile aktif edilmediyse neye göre nasil balance ayari yaparlar ben bilemem.(En son bildigim sadece kendi savaslarimizda lordlar ölüyordu). Belkide o bahsettigin zalim vs perkleride sadece bir lordun örnegin köy yagmalama isteginin puanini arttiriyordur veya baska kralliklara gecme ihtimalini arttiriyordur vs.

edit:
Time to time roadmap is announced. NPC improvements, voice overs are not my area and I do not know if these are planned or not.

About feasts, I want them too and if added I can easily modify npc AI calculations and lords would go to settlements which have feast. I said this internal before, it is a risk free feature. However I did not hear any plan about them yet.

Tabi daha feast mekaniginin hala eklenip eklenmeyecegi belli degilken bu tür konularda cok ümitlenmemen lazim.

Last edited:

dostum bana ayaklanan adamı infaz edip niye onur kaybedeyim orta çağdan bahsediyoruz

Ben bu basılı tutma olayını psikolojik sanıyordum :grin:

Back
Top Bottom