Sürdürülebilirlik Amaçlı Bazı Ufak Tavsiyeler

Users who are viewing this thread

kargicii

Regular
Öncelikle tüm çalışanlara kolay gelsin , oyun git gide güzelleşiyor , tam sürümü sabırsızlıkla bekliyoruz. Önermek istediğim birkaç yenilik ve hata bildirimi var.

1- Sturgiya , Vaegir ve Nord karışımı gibi görünüyor ama çoğunlukla Rus etkisinde kalmış , ayrıca askerleri ilk seviyelerde aşırı güçsüz olduğundan dolayı Sturgiyalı olarak girdiğim çoğu kalabalık savaşta sayılar denk de olsa fena mağlubiyetler alıyoruz. Benim önerim , Sturgiyada Omor ve batısındaki şehirlerde viking benzeri güçlü piyade yetiştirebileceğimiz ve mümkünse ilk seviyede çok güçsüz olmayan askerler almamız , Sibir , Varnovapol ve doğusundaki yerleşkelerden ise Rus kültürüne benzer ve mümkünse süvari yapabilmenin biraz daha kolay olduğu askerler almamız Sturgiyayı biraz daha güçlendirir ve Nord - Vaegir farkını hissettirebilirdi.

2-Ayrıca Omor , Varcheg ve Revyl şehirleri denize kıyısı olan şehirler olmalı diye düşünüyorum. Hem Nord kültürü biraz daha hissedilir , hem de çok ciddiyim deniz kenarı şehir manzarası mükemmel oluyor. Hem de ileride gemi sürebileceğimiz DLC falan gelirse o şehirler liman olarak kullanılabilir. Burada Varnovapol'a değinmeden geçemeyeceğim , Varnovapol'a Temmuz ayındaki sürümde gittiğimde şehir çok çok hoşuma gitmişti , ancak aylar önce o şehir kaldırıldı ve denize kıyısı bile olmayan ortalama bir şehir modeli geldi. Halbuki optimizasyon sorunu falan da yoktu , sanırım bug yüzünden oyunun en güzel şehrine giremiyoruz :grin:

3- İsyanlar güzel , hoş ancak her isyan ayrı bir devletçik gibi oluyor ve diplomasi sekmesinde Khuzaitler karşısında birsürü şehrin isyancıları görünüyor. Öyle ki Karakergitler arada kayboldu. Bence her ülkeye isyan edenler kaç şehirden olursa olsun aynı bayrak altında olmalı , böylece bir ülkeye 3 şehirden isyan eden olursa birleşip ordu falan kurarlar ve gerçekten baş ağrıtırlar. Şu anki durumda ise ortalıkta boş boş geziyorlar, tutup idam etsem onur düşecek ben de birşey yapamıyorum.

EDIT : Düzeltilmiş sanırım bir anda tüm isyancılar yok oldu. Teşekkürler :smile:

4-Multiplayerda bir tek bana mı oluyor bilmiyorum ama sanırım BattlEye yüzünden maçlara tam girerken bazen takım seçme ekranında donuyor , çok defa başıma geldi ve oyunu kapatım napoleonic warsa gittim :grin: eğer birçok kişide varsa sorun , umarım haberdarsınızdır. Bir de multiplayer optimizasyonu var , single playerda 30fps aldığım ayarda multiye girince 15 fps oluyor , kasmasın diye 600p falan yapıyorum. Mümkünse Single playerdaki bazı köy/şehirleri multiplayera eklerseniz bence optimizasyon sorunu gider , muhtemelen multiplayerdaki kale/şehir modelleri optimizasyonu düşürüyor gibi geldi. Sonuçta oyun aynı oyun , hatta işlemciye 400 asker kontrol etme yükü de binmediğine göre , mesele grafikle ilgilidir diye düşündüm.

5- Muhtemelen ileride animasyon eklersiniz diye tahmin ediyorum , evlenince düğün olması gibi. Eğer ekleyecekseniz , aile üyelerimizden biri öldüğü zaman mezara gömme gibi bir animasyon eklenebilir diye düşünüyorum , geçen eşim ve kardeşimin eşi savaşta öldü açıkçası etkileyici bir an olmuştu. O anda askerlerimizin arkaplanda , bizim ve klan üyelerimizin ön planda göründüğü 5-10 saniyelik bir cenaze animasyonu izlesek fena olmazdı. Ha bu da yanda ölüm bildirimi olarak gelen yuvarlak ikona sonradan tıklayınca izlenen birşey olmalı , yoksa savaşı kaybedip esir düştükten sonra bu animasyon saçma olur.

benden bu kadar , tekrar kolay gelsin.

Last edited:
güzel şeyler, yapılabilir önemli olan yöneticilerin görüp kaale alması
Benim umudum var çünkü forumda gördüğüm bazı şeyler sonradan oyuna geldi. Mesela kaçan askerlerin yanına gidip saldırırsan en arkada kalanlar kaçarken aynı anda sana kılıç sallıyorlar, bunu forumdakiler istemişti. Veya daha evvel eski hesabımla buraya "eşimi oyunda hiç göremiyorum , ne kalede ne şehirde ne köyde , mümkünse yoldaşlar gibi eşimizle de bir yere girince takılabilelim" demiştim ve yapmışlar. Köye girdiğimde eş , çocuk yoldaş ne varsa köy içinde rastgele takılıyorlar ,bu rp yaparken hoş oluyor. Kalede de diğer lordlar gibi aile üyelerimizi görebiliyorum.

++ olarak dün fark ettim , her şehirde istiona'nın evi gibi evler var sanırım , bu çete liderlerinin evleri falan olacak galiba , bizi güzel yenilikler bekliyor olabilir. Uğraşıyorlar da buglar hatalar yüzünden maalesef çalışanlar da bıkmıştır iyice. Kolay gelsin ne diyim.

Çok sağolun , Varnovapol geri gelmiş , isyan konusu da düzeltilmiş.

MVPzR.png
ziXsG.png
Z_SYh.png

Sturgiya konusunda kesinlikle sonuna kadar hak veriyorum. Sturgiya oynarken o kadar sinir oluyordum ki bu yüzden bırakıp Batanya oynamaya başladım.Viking hissiyatını Sturgiya veremiyor ama Rus hissiyatını da verdiğini düşünmüyorum ben çünkü dönemin Kiev Rus Knezliği bu oyunda ki kadar güçsüz bir krallık değildi .Etkisini hiç bir şekilde hissettirmiyor. Düşük seviyeli askerleri çapulcuları bile yenemiyor ama Batanya Gönüllülerinin elinde 8000 dinara satılan kocaman çift elli çekiçler var lejyon bile bayıltıyorlar. Bu söylediğiniz Viking ve Rus tarafı gibi olsa farklı askerler alabilsek gerçekten süper olur. Sturgiya askerlerini geliştirmesi de çok zor gelişene kadar yarısı ölüyor ordunun ve Batanya haddinden çok çok daha güçlü bir konumda.

Sturgiya konusunda kesinlikle sonuna kadar hak veriyorum. Sturgiya oynarken o kadar sinir oluyordum ki bu yüzden bırakıp Batanya oynamaya başladım.Viking hissiyatını Sturgiya veremiyor ama Rus hissiyatını da verdiğini düşünmüyorum ben çünkü dönemin Kiev Rus Knezliği bu oyunda ki kadar güçsüz bir krallık değildi .Etkisini hiç bir şekilde hissettirmiyor. Düşük seviyeli askerleri çapulcuları bile yenemiyor ama Batanya Gönüllülerinin elinde 8000 dinara satılan kocaman çift elli çekiçler var lejyon bile bayıltıyorlar. Bu söylediğiniz Viking ve Rus tarafı gibi olsa farklı askerler alabilsek gerçekten süper olur. Sturgiya askerlerini geliştirmesi de çok zor gelişene kadar yarısı ölüyor ordunun ve Batanya haddinden çok çok daha güçlü bir konumda.
Nasıl hissettirip hissettirmediğini bilmiyorum ama sturgia nın ne Rus knezliği ile alakası var ne de bir başka viking krallığı ile. Sadece vikingimsi İskandinav , Baltık kültürü karışımı bir millet ortaya atmak istiyorlar. Kalradya bir çok milletin olduğu hayali bir dünya o yüzden Ruslar bu kadar güçsüz değilmiş güçlüymüş bir önemi yok, o güçsüzlük vs oyun bozuk ve hazır olmadığı için bu durumda. Tamamlandığında Rus knezliği ile bir alakası gene olmayacak yapılmak istenen bir çok milletli hayali bir dünya gerçek güç yahut tarih den bağımsız.

Sturgiya'nın özel birliklerinin de bence yeniden düzenlenmeye ihtiyacı var. Adamları ata biner hale getirmek bile eziyet. Druznik Şampiyonlarını çok beğensem de keşke özel birlik olarak piyade düşünselerdi diyorum. Hem oyunda özel bir piyade birliği eksik hem de Sturgiya'ya yakışırdı.

Sturgiya'nın özel birliklerinin de bence yeniden düzenlenmeye ihtiyacı var. Adamları ata biner hale getirmek bile eziyet. Druznik Şampiyonlarını çok beğensem de keşke özel birlik olarak piyade düşünselerdi diyorum. Hem oyunda özel bir piyade birliği eksik hem de Sturgiya'ya yakışırdı.
Katılıyorum.Oyunda 6 özel birlik var 1 i okçu diğerleri atlı birlik.Özel bir piyade birliği güzel giderdi.Kağan muhafızları ve Katafraktlar var iken diğer süvariler cidden vasat kalıyor.RP yapıyorsanız o ayrı...

Nasıl hissettirip hissettirmediğini bilmiyorum ama sturgia nın ne Rus knezliği ile alakası var ne de bir başka viking krallığı ile. Sadece vikingimsi İskandinav , Baltık kültürü karışımı bir millet ortaya atmak istiyorlar. Kalradya bir çok milletin olduğu hayali bir dünya o yüzden Ruslar bu kadar güçsüz değilmiş güçlüymüş bir önemi yok, o güçsüzlük vs oyun bozuk ve hazır olmadığı için bu durumda. Tamamlandığında Rus knezliği ile bir alakası gene olmayacak yapılmak istenen bir çok milletli hayali bir dünya gerçek güç yahut tarih den bağımsız.
İlk cümlenize katılıyorum ama ben hissiyat olarak viking ve rus gibi yani nord ve vaegir gibi hissediyorum oynarken ama ikinci kısma katılmıyorum çünkü krallıkların dengesi oturtulduğu ve snowball'ın engellendiğini söyledikleri halde tüm devletler eşit giderken sturgiya gene 2 şehir 1 kale kalıyor hem de çok kısa bir sürede. Bu durum çok can sıkıcı. Sturgiya oynadınız mı bilmiyorum ama 20 tane acemi sturgiya askeri 10 tane çapulcuyu öldüremiyor ve kaybediyorlar 6-7 batanya gönüllüsü 15 çapulcuyu bayıltabiliyor. Askerleri geliştirmesi deveye hendek atlatmaktan daha zor hele druznik geliştirmek çok zor özellikle gerçekçide oynayanlar ne demek istediğimi anlarlar. Batanya ile 20-25 kayıp verirken sturgiya ile 60-70 kayıp veriyorum ortalama 100 v 100 savaşta.

İlk cümlenize katılıyorum ama ben hissiyat olarak viking ve rus gibi yani nord ve vaegir gibi hissediyorum oynarken ama ikinci kısma katılmıyorum çünkü krallıkların dengesi oturtulduğu ve snowball'ın engellendiğini söyledikleri halde tüm devletler eşit giderken sturgiya gene 2 şehir 1 kale kalıyor hem de çok kısa bir sürede. Bu durum çok can sıkıcı. Sturgiya oynadınız mı bilmiyorum ama 20 tane acemi sturgiya askeri 10 tane çapulcuyu öldüremiyor ve kaybediyorlar 6-7 batanya gönüllüsü 15 çapulcuyu bayıltabiliyor. Askerleri geliştirmesi deveye hendek atlatmaktan daha zor hele druznik geliştirmek çok zor özellikle gerçekçide oynayanlar ne demek istediğimi anlarlar. Batanya ile 20-25 kayıp verirken sturgiya ile 60-70 kayıp veriyorum ortalama 100 v 100 savaşta.
Hangi kelimeme katılmıyorsun anlamadım vende oyun bozuk düzelecek bilmem kaç ışık yılı sonra vs dedim aynı şeyden bahsediyoruz bende zaten iskandinav ırkını hissettirecek dedim nordla rus hissetmen normal. Oynadım ama güçsüzlüğü ile ilgili pek bir şey diyemeyeceğim benim sorunum daha kötüydü anlatayım; Krallıkta 1 kale alana kadar her şey normaldi kalem olduktan sonra bir anda oyun bozuldu aynı Warband da ki gibi kimse benim krallığıma savaş açmıyor bizimkiler de aynı şekilde. Ekonomik olarak oyuncu batıyor tabi gelirler vs o kadar dengesiz ki savaşsız gelirin ge si bile yok kervanım vs olmasına rağmen. Neyse ben krallıktan çıktım tabi böyle olunca , Tak diye strıgiya normale döndü gene aynı savaşlar vs :grin:. Ya bu...

Benim umudum var çünkü forumda gördüğüm bazı şeyler sonradan oyuna geldi. Mesela kaçan askerlerin yanına gidip saldırırsan en arkada kalanlar kaçarken aynı anda sana kılıç sallıyorlar, bunu forumdakiler istemişti. Veya daha evvel eski hesabımla buraya "eşimi oyunda hiç göremiyorum , ne kalede ne şehirde ne köyde , mümkünse yoldaşlar gibi eşimizle de bir yere girince takılabilelim" demiştim ve yapmışlar. Köye girdiğimde eş , çocuk yoldaş ne varsa köy içinde rastgele takılıyorlar ,bu rp yaparken hoş oluyor. Kalede de diğer lordlar gibi aile üyelerimizi görebiliyorum.

++ olarak dün fark ettim , her şehirde istiona'nın evi gibi evler var sanırım , bu çete liderlerinin evleri falan olacak galiba , bizi güzel yenilikler bekliyor olabilir. Uğraşıyorlar da buglar hatalar yüzünden maalesef çalışanlar da bıkmıştır iyice. Kolay gelsin ne diyim.
Ya anlattıkların iyi güzel ama 1 yıldan fazla süre oldu bence getirdikleri özellikler sayıca yetersiz. Oyun max 1 seneye tam sürüme çıkacak en fazla ne yapabilirler diye düşünüyorum. Hani umuyorum arka planda yaptıkları ama duyurmadikları şeyler vardır. O da yoksa bu oyun daha fazla gelisecegini sanmam.

Hangi kelimeme katılmıyorsun anlamadım vende oyun bozuk düzelecek bilmem kaç ışık yılı sonra vs dedim aynı şeyden bahsediyoruz bende zaten iskandinav ırkını hissettirecek dedim nordla rus hissetmen normal. Oynadım ama güçsüzlüğü ile ilgili pek bir şey diyemeyeceğim benim sorunum daha kötüydü anlatayım; Krallıkta 1 kale alana kadar her şey normaldi kalem olduktan sonra bir anda oyun bozuldu aynı Warband da ki gibi kimse benim krallığıma savaş açmıyor bizimkiler de aynı şekilde. Ekonomik olarak oyuncu batıyor tabi gelirler vs o kadar dengesiz ki savaşsız gelirin ge si bile yok kervanım vs olmasına rağmen. Neyse ben krallıktan çıktım tabi böyle olunca , Tak diye strıgiya normale döndü gene aynı savaşlar vs :grin:. Ya bu...
Anladım aynen öyle :grin:

Back
Top Bottom