Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Cumhurbaşkanı Adayım

• Recep Tayyip Erdoğan

Votes: 0 0.0%
  • Muharrem İnce

Votes: 1 7.1%
  • Kemal Kılıçdaroğlu

Votes: 9 64.3%
  • Sinan Oğan

Votes: 4 28.6%

• Total voters
    14
  • Poll closed .

Users who are viewing this thread

Uygunsuz Davranış
Bugün gördüm dedin, dünden bahsederek bugünkü görüşünden kaciniyorsun, bu cevap olmadı.

Ozdagin dedikleri kısmı ise soruma yanıt olarak mantıken olur tamam, ama yönetimde olmaması gerekenleri tespit eden ozdagin dediklerinin yapılmamasına sevinmek yanlış gelmiyor mu sana? Koşulsuz reis savunucu aktroller gibi, koşulsuz bir parti lideri/parti savunulamaz ki?
Ayrıca mantığından hareketle soruyorum; Yusuf halacogluna, Sinan Ogana vs de sevindin mi demokratik ve cici karaşener istediği gibi at koşturcak diye?

Bugün ben karaseneri tekrar ve de daha net gördüm. Kk gibi hareket ediyor, kk gibi değerleri de değerli isimleri de dinlemeyip biçiyor. 'aaa ama bak dur bal surcem ağzınıza; seçimi kazanacazz' ile olmaz bu iş. Çocuk mu kandırıyorlar.. Köy görünüyor. Hayvan gudenlere de hiç ihtiyaç yok..

Bir de karaşener bugün, senin bahsettiğin konu ile ilgili dedi ki; 'iyi parti milletin derdi konusulmasin diye fezlekelere gözü kapalı el kaldırmaz"
Anlaşılıyor ki duruşun netliği; -değerlendirip ona göre el kaldırmakta- görunuyor. Bu bence iyi bir netlik.
Keşke, bağlimli ve (Atatürk'ün işaret ettiklerine ters olarak)değersiz Kk onderligindeki politik oluşuma girerken de bazı sorunlu isimlere şerh koyup böyle netlik ve iyi bir duruş sergileseydi karasener.. Çıkar gruplarıni, kendi egosunu, koltuğunu düşünen kim olursa olsun yanlış yapar çünkü.

Gözü kara reisi savunan bir karatroll ile gozukapali karaseneri savunan birinin pratikte de farkı yok.
Yanitindan tatmin olamadımi da belirteyim.

Bu üslupla, siyasi tartışma olmaz. Siyasi düşünce/fikir üzerinden aşağılayıcı hitaplar ve nefret söylemleri yapılamaz. dijiTurk üslubundan hiç hoşlanmadım. İfadelerin nefret söylemi içeriyor; Twitter'da böyle cümleler kur ama burada görmek istemiyorum. Ben bundan rahatsız oluyorsam başka rahatsız olacaklar da vardır. Ben destekçisi değilim, oy vermem ama kadın bir siyasetçiye Karaşener gibi bir hitap takmak senin ne haddine?

"Karaşener de KK yi aratmıyor artık. Biraz önce Õzdağ karaşener in ne üzere olduğunu uzun uzun anlatıp istifa etti.
Baglimli ve sozde Atatürkçü, gizli zararlı; Kk tipi politik yapilanmaya su tasirsan böyle olur karaşener, Özdağ a kızma boşuna. Sözde türk milliyetcisi ve egoist-çıkar odaklı siyasete gerek yok."

Bunlar nasıl ifadeler? Burasını ekşi sözlük mü zannediyorsun? Anlamsız hitaplar taktığın insanları sev ya da sevme, destekleyenler olabilir burada. Ciddi politik tartışmalara zemin hazırlıyorsun - neyse ki siyasi tartışmacı eski üyeler yok. Bu konudaki son birkaç iletinin üslubunu da hiç beğenmedim. Kızım sana diyorum gelinim sen anla hesabı, herkesten üslubuna dikkat etmesini bekliyorum.

Bu üslupla, siyasi tartışma olmaz. Siyasi düşünce/fikir üzerinden aşağılayıcı hitaplar ve nefret söylemleri yapılamaz. dijiTurk üslubundan hiç hoşlanmadım. İfadelerin nefret söylemi içeriyor; Twitter'da böyle cümleler kur ama burada görmek istemiyorum. Ben bundan rahatsız oluyorsam başka rahatsız olacaklar da vardır. Ben destekçisi değilim, oy vermem ama kadın bir siyasetçiye Karaşener gibi bir hitap takmak senin ne haddine?

"Karaşener de KK yi aratmıyor artık. Biraz önce Õzdağ karaşener in ne üzere olduğunu uzun uzun anlatıp istifa etti.
Baglimli ve sozde Atatürkçü, gizli zararlı; Kk tipi politik yapilanmaya su tasirsan böyle olur karaşener, Özdağ a kızma boşuna. Sözde türk milliyetcisi ve egoist-çıkar odaklı siyasete gerek yok."

Bunlar nasıl ifadeler? Burasını ekşi sözlük mü zannediyorsun? Anlamsız hitaplar taktığın insanları sev ya da sevme, destekleyenler olabilir burada. Ciddi politik tartışmalara zemin hazırlıyorsun - neyse ki siyasi tartışmacı eski üyeler yok. Bu konudaki son birkaç iletinin üslubunu da hiç beğenmedim. Kızım sana diyorum gelinim sen anla hesabı, herkesten üslubuna dikkat etmesini bekliyorum.
Konu dahilinde kendi düşüncemi ve eleştirimi ifade ettim sadece. Sorularına yanıt verebilmek için mutenin kalkmasını bekledim. Yanıtlar spoiler içinde, özetle ve yalnızca eleştirel hitap şeklimi geri alıyorum.

Yazı boyutunu küçültüp yatay hale getirmediğim için olsa gerek, gönderimdeki sesleniş bölümüm sırıtmış.. Fakat, ne kadar sırıtsa da tüm mesaj, esasen konuyla örtüşen içerikte ve bir eleştiriden ibaret. Sesleniş kısmı var diye, eleştiriyi görmeksizin gönderiyi hakir görmeye yönelme lütfen. Ekşi-inci ortamı da aramıyorum.

Son ifadelerimde; ele aldığım bir liderin aylardır sürekli yakışıksız-çetin politik iddalarla karşı karşıya gelmesinden/liderin de gereğine direnmesinden(veya iddaları boşa çıkarmamasından)/partide rahatsızlık yaratmasından ötürü; benim de amir konumdaki liderden bu sebeple rahatsız olmam hususuna, genel tartışma içerisinde eleştiriler dile getirdim.. Bu kadar.

Eleştirilerim açısından söylüyorum; sıradan herhangi bir vatandaş herhangi partiyi eleştirebilir(eleştirmeli de). Siyasilerin birbirlini rutin olarak çok daha ağır dozlarda eleştirmesi, benim sıradan eleştirilerimi yapmamı engellemez ayrıca.

Sana tek hak verdiğim yere geliyorum.. Okuduğum bir tanımlamadan hareketle kara/kötü/karanlık... politik yapılandırıcı mealindeki iğneleyici eleştirimi kullanmaktan cayıyorum. Tanımlama sebebi çok genel ve dozu itibariyle beni sınırlamasa da(sadece eleştirdiğimi düşündüğümden) dediğine uyarak artık AKŞENER yada ip lideri vs olarak eleştiriye açık ilgili lideri eleştireceğim; tabi eleştiri alacak işlere devam ettiği sürece.

Makaleden vs değil, wikiden gördüğüm kadarıyla, politik görüş nedeniyle aşağılamak nefret suçuymuş. İfadem bence aşağılamıyor adı üstünde eleştiriyor. Ve bir lider de eleştiriye açık olmalı. Kara başkalaşımı; kötü politik yapılanmasını eleştirmekten başka bir anlam taşımıyor. Dolayısıyla hakaret degil bence. Neyse. Yine de ip lideri veya AKŞENER gibi sesleneyim/belirteyim.

Dipnot: Aklım ve vicdanım sağolsun, partili değilim. Şu an iyi gördüğüm ince dahil, kimi doğru/hakkaniyetli/samimi görürsem ona oy veririm, ama belki sonraki seçim vermem aynı lidere; çünkü her seçim durum nedir/kim ne üzeredir ona bakarım. Hdpye de veririm oy. Sıkıntı yok. Sadece ne üzere o an hdp, o önemli; mesela terör örgütlerinin hepsini silip, türkiye ile kenetlenme derdinde bir iyileşme arayışında mı, yoksa aynı kafayla dostlarla kol kola demokrasicik derdindemi devam ediyorlar, buna bakarım. gene misal, ince hdp ile konusabilir, ne üzere konuşur o önemli. kötü şekilde konuşur, popüler siyasi dostluk yapılanmalarındaki gibi gizli gizli işler çevirirse incenin partisi de benden artık destek/oy alamaz. her lidere ve partiye adil yaklaşırım, herkes iyileşsin isterim, herkese de o atabilirim. Eleştirilecek işler yapanı eleştirir, oy da vermem. Bunlar benim haddimde.

Umarım özdağın kuracagı parti ile ince ortak hareket eder yahut birleşirler ve bir sürü akademisyen partilerine doluşur. Bakalım önümüzdeki günlerde politika nasıl şekillenecek..

Eklemeyi unuttum: İncenin son yayınını izledim. Bir öncekine göre baya iyiydi. Artık kadrodakiler/projelerle ilgili konuşmalarına ağırlık verirse iyi olur. Ayağı yere basan/sağlam projelerle tabi. Kimlerle yola çıkıyor-neler planlıyor önemli. Son yayında ifade ettiği projeleri bana çok az geldi. Çevre kirliliği-kentsel dönüşüm-güneş enerjisi-tarımsal çalışma alanları(her şehre iki alan), hendek-bolu arası 3er şerit veya sakarya-beypazarı-ankara yolu, aile planlaması vs benim sayamayacağım bir sürü konu var. Kadro varsa projeler yapıp anlatmaları gerek.

Bugün, microsoftun sahibimi ne artık inek tarlası sürmek yerine yapay et geliştirme gerekliliğini dillendirmeye başladı. Etik ve vicdani oldugundan degil, emisyonu azalttıgından bunu ifade ediyor ama olsun. Sonuçta iyi ve doğru konuşuyor. Türkiye 5g fabrika vs yapmadan evvel, yapay/besleyici/et tadını andırır bir et üretebilir mi? Bitkisel olarak. Bunda büyük ekmek ve nam var. Bu güzel bir proje örneği. Misal.

Last edited:

Ben, zaman içerisinde daha demokratik degil tersine; daha -tek kişinin sözüne bakar- yapıya kavuşan(türkiyenin iyiliğine emek vermiş isimlerin istifalarıyla) iyi partide halen; parti ici örgütlenmeyle ilgili (özdagın mahkemede yargılandıgı ve anlattıkları kimselerse adı geçenler) onlarla ilgili istifa/ihraç haberleri duymadım/haberlerde görmedim. Madem özdag haksızdı neden mahkeme haklı diyip geri döndürdü onu partiye? Madem partiye geri döndü neden yerinde istifa/ihraç haberi görmüyoruz? Yahut..evvelden beri neden partinin git gide tek kişisi gibi hal alan lideri, özdagın dedikleri dogruysa evvelden beri kendisine söylediği bu durumların gereğini yapmadı? Benim çürük dediğim siyasetin gereği olarak mı yapmadı? Muhtemelen. Siyaset işte böyle. Böyle siyasileri de sevmiyorum işte.

Gene yıllarca yetkisini parti içinde antidemokrasiye kullanan, evvelden bugune chpyi gücsüzleştiren antidemokratik yetki kullanımlarıyla(parti içi seçimleri engelleyerek) gucsuz chpyi bugün mikemmel güclü kılan da diger bir baska cürük siyaset kurumu hareketçisi(böyle popülist hareket eden) siyasetçisi KK yı da sevmiyorum.

Siyasete para koyup para yahut çıkar kazanmak için girerse bir kişi böyle olur.
Yönetime yeteri kazanarak devletin ve toplumun haklı çıkarlarını korumak & geliştirmek için girerse bir kişi çok daha farklı olur.

Siyaset kurumunu iyileştirecek yahut kötünün iyisi olacak söylemler/politikalar benimsenmeli. Bir tarafı konjektürel zamanı geldi diye kötü gösterip öte taraftan mandalık yapmanın alemi yok. İnsan ve hayvan hakları alemi açısından anlamlı degil. Yoksa tabiki çok güzel başarılar elde edilebilir, "günün sonunda".

Neyse, özetle olumlu bir değişim vaadi göremiyorum ben imamoglunda.. Şahsen imamoglunu degil, inceyi veya mansur yavaşı görmek istiyorum cumhurbaşkanı adayı olarak. Baska adaylar söz konusu olursa hareket/söylem/politika istikametlerine göre(bulundugu ittifaka göre degil) değerlerndiririm(bulundu her tarafta yanlısa sürükleyen tipler olabilir malum). Son günlerde işittiğim ilhan kesici adlı siyasetçi deolabilir; demeçlerini dinlemem lazım amma neye nasıl yaklaşacagını görmeliyim, kendisi de aday olursa.. Bulundugu tarafın mandacıları gibi politikalar izleyecekse olmaz. Türkiyeye de yaramaz, dünyayada. Kimseye uzun vadede yaramaz.

İmamoglu zaten Erdoğan'in light ve modernimsi versiyonu gibi bişi şimdi chpliymis solcuymus gibi gozukuyo ama takiyenin hası var. Erdoganda bı aralar milli goruscuydu şimdi milli görüş nere Erdoğan nere. Ama İmamoğlu next level.adam çifte takiyye yapıyor.light muhafazakar Dindar ulusal solcu, babası anapli, dedesi demokrat parti sempatizanı, eşi CHP aşığı kendisi İnönü sevdalısı ekstradan doğru düzgün bir eğitim seviyesi olmayan bir muteahit Ekrem imamoglu. Ughh. bu iş böyle olcaksa ohoooooo... Keşke iyi birisi olduğuna inandığım birisi olsa tr siyasetinde. sürünürdüm onun için.bunlar çok tiksindirici.

Bide çok ilginçtir yeni gelecek 6 milyonluk genç kitlede en azından kendi çevremde deneyimledigim kadarıyla bir akp dusmanligi ve üstüne CHP'ye karşı değişik bı tutumları var. Kimisi CHP'yi havalı, 'varlikli-çekiciler' ya da aydın modern bir parti olarak falan görüyor. Hani AKP'yi sevmelerinden iyidir ama böylesi de çok kötü be abi. Gerçekten bu ülkedende genclerindende bendende bı şey olmaz. AKP, CHP nin ilk yıllarının tezahurunu yaşatıyor şuanda. Tek parti, tek adam ve temelsiz ideolojik dayatmalar ve uydurma bir mirasla burjuva sosyalizmi (Erdoğanism).

En iyisi kendi işine bakıp çalışmak gerisi siyaset falan boş valla diyorsun sonra seçime katılım oranı geliyor aklına.

Amerika'da ki düşük seçime katılım oranının sebebi bu olsa gerek. Seçim sonuçları hayatlarını o kadar etkilemiyor çünkü. Amerika'da %50lere gezerken bu oran Türkiye'de %85 zorlasan %90 olcak. Çünkü siyaset bir çoğunun hayatına etki ediyor maalesef..

Last edited:
ciosun kafasındaki cumhuriyetin ilk 20 yılı

1-ocak-2023_1592988.jpg

akplilerin kafasındaki 2023 türkiyesi

1-ocak-2023-turkiyesi_2088527_m.jpg

XFqHtXE.jpg

Last edited:
"Çok boş bir iddia ortaya attım, kurtaracak argüman sunamıyorum bari espriye şakaya vurarak durumu kurtarayım derkeeen sıçtım."
Bir baktimda sen hariç arguman sunan tek benim kendimi zorlamamışım bile. Kendimi zorlasam kaç tane argüman çıkar sen düşün.

Ayrıca meme-espiri-şaka zaten benim kendimi anlatma stilim değil.

anca böyle anliyosunuz diye böyle attım.:wink:

İçi boş sarkastik cümleler yerine tartışabiliriz de yani sen bilirsin.?

Ya git işine neyi tartışabilirsin ki? 2021 AKP'sini CHP'nin ilk yıllarına benzetip bunda bir sorun görmüyorsan sorunların vardır.
Hayır.
Hayır. Doğru değilsin. Benzetiyorum arttırıyorum neredeyse aynı diyorum. Tahi zaman diyorum.

Ayrıca sorunlarımda yok sıradan bir türk genciyim. Kendimi bı dine de şiddete sebep olan sahte miraslara da ideolojilere de ait hissetmiyorum.

Turkiyede siyasi gündem kaynağı net olmayan bir şekilde harlanmis durumda ve karadenizde ukrayna-rusya çatışmasinin yani yaklaşan bir bati-dogu çarpışmasınin bir çeşit yansıması olabilir bu harlanma.

Euronews'den: Montrö Anlaşması nedir, Türkiye için ne anlama geliyor?

Yukarıda yazarını tanımadığım yazıda kabaca şöyle denmis: ' Rusya lehine yorum yapıp geçiş yaptırdı Türkiye, şimdi Ukrayna için nato-abd Ukraynaya gelince de aynı şekilde yorum yapmasi bekleniyor'

Yani, gelme ihtimalleri & geçiş sorunundan bahsediliyor.

Gündemi ve bu yazıyı okuyunca diyorum ki, bence karadeniz'e geçiş yapmak boyle montrenin bir taraf lehine yorumuyla/acil durumlarda vs de olur ya da kanalistanbul gibi bir alternatif yolla olur da.

Şimdi kafamdaki soru şu:

Türkiyenin bir bati-dogu savasinı engellemeye gücü yetecek mi? (Savaş olursa bı tarafta, muhtemelen batıda oluruz ve savaşlardan kaçınmaya çalışmak ise iyi olan tutum* ).

Karadeniz'de Bati-dogu çatışmasına engel olmamak 3sekilde olabilir:

-Bogazdan geçişte batı lehine yorum yapip montreyi esnetmek.
-Kanalistanbul gibi bir proje ile alternatif rota oluşturup, proje üzerinde tam egemen devlet olarak, geçiş hakki öne surerek ekonomik refah ve çıkar karşılığında taraf olmak.
+Manda savunucusu gibi siyaset geliştiren bazı muhalefet siyasetçilerinin iktidara gelmesiyle birlikte oluşacak popüler siyasi yapilanmalar(cici siyasi figürler de buna dahil) şeklinde.

Boğazdan geçişler olur mu olmaz mı bilmem ama rahatsız edici ciddi tartışmalara/olaylara şahit olmaya devam edebiliriz önümüzdeki dönemlerde..

*Anlam boşluğu tarafmca giderildi

Last edited:
Türkiye’nin dış politikası aktif tarafsızlıktan dengeleme yoluna gireli çok oldu. Bu denge siyaseti de kimi zaman totomuzda patlıyor konjönktür gereği. Bir yandan Karabağ civarından Çin’in “bir kuşak bir yol projesi”ne göz kırparken, öte yandan Kırım işgalini tanımama siyaseti ve İngiltere’yle serbest ticaret anlaşması imzalanmasıyla batıya göz kırpıyoruz. Suriye’de ve Libya’daki durum ise karmakarışık. Kimin eli kimin cebinde belli olmayan bu gibi muhitlerde ortadan oynayıp, Almanya gibi dışarıda AB sözcülüğü görevini ifa edecek tarzda “gel anam Goethe gidelim, ortam şenlensin” politikası olan bir devletle masaya oturuyoruz, özellikle Libya konusunda. Şu an Rusya’nın başında Putin değil de Yeltsin olsaydı tamamen batı entegreli bir dış politika güderdik herhalde geçmişte olduğu gibi. Yani neresinden tutarsan elinde kalıyor. Bu işin çıkış yolu Moğolistan gibi sinsice beklemek gibi görünse de öyle bir jeopolitik ve stratejik konumda bulunmamamız tüm uzun vadeli plan girişimlerini baltalıyor.

Euronews'den: AB Komisyonu Başkanı von der Leyen'e yer gösterilmemesi sosyal medyada gündem oldu

2ser metrearayla 3mini koltuk konulmadı madem; 'covid dolayısıyla oturma düzenini geniş tutmak istedik, fotoğraf çekiminden sonra böyle de gecebilirsiniz' diye yer gosterseydi keşke biri veya reis.. Ayrıca soldaki minikoltuk sadece ikili görüşme yapilacakmiscasina çok fazla sola bakar şekilde yerleştirilmiş..

Türkiye'nin misafirlerinin oturma düzenindeki bu eksiklikleri hiç beğenmedim. Dusuncesizlik...

Kadıncağız ehm demek zorunda kalmış.. Konsey başkanı da pot kırmış.

Back
Top Bottom