Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Senin dediğinle de zamanı olan kazanıyor? Zamanı olanın kazanması zaten doğal bir şey bu bir gereklilik. Şunun kararlaştırılması gerekiyor ne tür zorluk yada kolaylık sağlanacak?

Benim fikrim aynı NW gibi güzel eventlerle ( jailbreak gibi )birlikte herkesin kendine göre takıldığı bir savaş ortamı ve güzel bir yakın dövüş özellikle.
Evet haklısın aslında, demek istediğim biraz daha farklı olay ama anlatamadım pek.

Casuallık...
"ustalaşmaya gitmeden, girer girmez oyunu oynayayım ve seçtiğim birimde kimsenin avantajı olmasın" isteği..

Dereceli maç düzenlenmiyorsa birimde herkesi birbirine benzetmeye çalışmanın anlamı ne?

Sen de gene herkes gibi, herhangi bir birimi(atlı, yaya, topçu vb) seçip, diğer herkes gibi oynayabilirsin oyuna girer girmez. Tek fark, aynı -birimlerin kendisini seçtiğin gibi- kendine özgü bir şekilde seçtiğin birimi de daha özelleştireceksin.

Yani;

Karşılaşmaya katıldığında Takım A ve Takım B den birini seçip düşmana doğru koşmakla yetinmeyeceksin,

Karşılaşmaya katıldığında Takım A ve Takım B den birini seçmek dışında, Takımının içinde ayrıca bir birim seçicek(topçu mesela), seçtiğin birimle bile oynamakla yetinmeyeceksin,

Karşılaşmaya katıldığında Takım A ve Takım B den birini seçmek dışında, Takımının içinde ayrıca bir birim seçicek(topçu mesela), seçtiğin birimde(hangisinde özelleşme istiyorsan) ustalaşıp daha etkin olacaksın.

Gördüğün gibi, daha anlamlı bir karşılaşma için daha katmanlı seçimlerle/tercihlerle/kişiselleştirmeyle/renklendirmeyle/anlamlandırmayla oynamış olacaksın, genel eğlence de artacak..

Sen, karakterini(birimini) daha çok benimsemiş olacaksın(ki istersen sıfırlayıp baskasını da seçebilirsn), takımın her birimde daha renkli bir birim havuzuna kavuşacak, takımlararası karşılaşma da çok daha zengin içerikte olacak böylece...

Eger casual oynayacaksan, henüz birimde geliştirme kararı almamışlarla birlikte sen de oynayabilirisin. Benim bahsetmek istediğimde senin yaklaşımının aksine özelleştirme/benimseme/çeşitlendirme var, basitleştirme değil.

Neden bu sıradan karşılaşma yapısına olan özlem anlamıyorum. Ovakit, S&M modunda farklı takımlar(en, fr etc) da yapmasınlar, Takım1 ve 2 olsun, adları da böyle olsun. Ne gerek var renklendirmeye. Seçsin birini oyuncu, oyuncular yapay zekalılar gibi birbirine koşsun ölsün ya da öldürsün. Otomatik atama ile takım doldurma da olur.. Ne gerek var ki takım seçmeye(!)
Fazla bencilce düşünüyorsun, zamanını veren iyi oynar zaten. Bu arada casual oyunculara da hitap edilmesi için Taleworlds'ün yaptığı gibi oyunu inanılmaz derecede basitleştirip sıkıcılaştırmaya gerek yok, sadece zamanı olan kazandığı bir sistem olmasın yeterli. Haftada iki saat girip kafa dağıtacak biri zaten iyi oynayanlardan dayak yemeye takılmaz, dediğin gibi kötü oynayıp sırf 100 saat kastığı için o kişiden dayak yemesine takılır. Oyundaki dengesizlikler veya bozuk mekanikler olmadığı sürece gelen rekabet iki tarafa da keyif verir. Yoksa bu tarz dengeleri bozacak durumlar dışında oyun renklendirilmesin demiyorum ki renklendirmek dediğin oyunun MMO olması bu arada. Farklı tarafların oynadığı zamana göre somut karakter yeteneklerini geliştirmesi tamamen saçma ve can sıkıcı. Tek oyunculu gibi programa yazılmış ve oturmuş bir sistem olmayacağı için bu talepte ısrarcı olman gereksiz geliyor. 100 seviye adamlar at koştururken nasıl dengeyi sağlayacaksın merak ediyorum? Ayrıca otomatik savaş veya takım çeşitliliği ile ne ilgisi var (Bu konteynırların 15 Temm..), takım çeşitliliği oyuncunun oyunda ustalaşma sürecini uzatacak fakat çok daha tat katacak bir şey. Otomatik savaş zaten tamamen multiplayer çarpışma kültürüne aykırı neden öyle bir örnek verdin bilmiyorum. Casual oyuncular oynamasın, hardcore savaş dönsün sadece benim istediğim olsun diyorsan ok yani ne diyeyim :???:

Geçen aklıma bir ck3 den bir fikir geldi oyuna yedirilmesinin kolay olduğunu düşünüyorum; biliyorsunuz aldığımız kalelerin,şehirlerin kültürlerini native oyunda değiştiremiyoruz. Bunu yapabilmek için de bir mod kullanılıyor genel olarak. Oyunda, aynı ck3'deki gibi Stewardship görevinde bir devlet adamımız olsa ve topraklara gönderip kültürlerini değiştirsek. Akabinde farklı eventler olabilir.(ck3 tarzı eventlerden bahsetmiyorum; görevlendirdikten sonra halk ayaklanır ve akabinde oyundaki isyan özelliği devreye girebilir.) Böylece modla tak diye değiştirmektense basit bir şekilde, zorlu ve keyif verici biraz da insanı oyunda tutan bir mekanik olur.

Fazla bencilce düşünüyorsun, zamanını veren iyi oynar zaten. Bu arada casual oyunculara da hitap edilmesi için Taleworlds'ün yaptığı gibi oyunu inanılmaz derecede basitleştirip sıkıcılaştırmaya gerek yok, sadece zamanı olan kazandığı bir sistem olmasın yeterli. Haftada iki saat girip kafa dağıtacak biri zaten iyi oynayanlardan dayak yemeye takılmaz, dediğin gibi kötü oynayıp sırf 100 saat kastığı için o kişiden dayak yemesine takılır. Oyundaki dengesizlikler veya bozuk mekanikler olmadığı sürece gelen rekabet iki tarafa da keyif verir. Yoksa bu tarz dengeleri bozacak durumlar dışında oyun renklendirilmesin demiyorum ki renklendirmek dediğin oyunun MMO olması bu arada. Farklı tarafların oynadığı zamana göre somut karakter yeteneklerini geliştirmesi tamamen saçma ve can sıkıcı. Tek oyunculu gibi programa yazılmış ve oturmuş bir sistem olmayacağı için bu talepte ısrarcı olman gereksiz geliyor. 100 seviye adamlar at koştururken nasıl dengeyi sağlayacaksın merak ediyorum? Ayrıca otomatik savaş veya takım çeşitliliği ile ne ilgisi var (Bu konteynırların 15 Temm..), takım çeşitliliği oyuncunun oyunda ustalaşma sürecini uzatacak fakat çok daha tat katacak bir şey. Otomatik savaş zaten tamamen multiplayer çarpışma kültürüne aykırı neden öyle bir örnek verdin bilmiyorum. Casual oyuncular oynamasın, hardcore savaş dönsün sadece benim istediğim olsun diyorsan ok yani ne diyeyim :???:

Takımını da birimini de ustalığını da seç ve dilediğin zaman değiştir; takım seçtiğin gibi, birim seçtiğin gibi, ustalığını da seç. Haftada 1 saat de oynasan, 10 saat de oynasan. Sonuçta uzun vadede kendine en uygun oynayış tarzında daha etkin olacak şekilde oyunda yer almanı sağlar ustalık sistemi. Bu arada casual multiplayer ile MMO tarzı diyerek eleştirdiğin ustalaşma/seviye alma/seçim yaparak yön belirleme/yetenek ve birim kutucugu açma sistemi arasındaki fark bugün daha iyi görülmüyor mu? (BL Mp - BL Bo Mp)

Uzun vadede ( ki en kötü oynayışla 100 saat öyle çok uzun bir vade degil, crpg nin ucu açıktı geliştirme sistemlerinde, bu bahsettiğim örnekte ise en üst geliştirme puanlarını almak sadece 100 saat, o da kötü oynayana. boğucu bir ustalık sisteminden bahsetmiyorum dolayısıyla) herkes ustalık ağaçlarını görüp begendiğini geliştire geliştire(taktik yapılanmasına/canının isteğine göre değiştirme şansıyla birlikte) toplam dengeyi oluşturur.

Her şey ustalık sisteminin ne kadar iyi yapılandırılacagına baglı. Tabiki kötü ya da basit bir ustalık sistemi kendi dengesini bulamaz, eglenceyi de artıramaz. Benim örneğim bencilce gelebilir ama bir öneri/fikirdir, sen bu kötü diyorsan bannerlord mpsini daha iyi yapacak önerilerini de sun lütfen.

Bir ustalık sistemi; hem yetenek hem de birime özel eşya(rol/meslek eşyası) açtıran bir sistem lazım bize. İsteyen yeteneklerde tek bir ağaç dalında yahut birden fazla dalda geliştirme yapabilmeli. Ayrıca gene isteyen ustalık sisteminin eşya getiren kısmında da ister bir özel eşya ister birkaçına göre bir veya 2 dalda birden ilerleme ve seçim yapabilmeli. Ör. 100 saat içerisinde toplam edinilebilcek maksimum puanlar şöyle olsun:

500 Yetenek Puanı
500 Birim Puanı

100 saatte bu puanların tamamı elde edilebilmeli. Puanları aldıkça oyuncular seçtikleri birimde hem yetenek hem de birim puanlarını dagıtarak kendilerine uygun geliştirmeleri yapabilmeliler. Ve bu geliştirmeleri ister tek bir hatta ister 2 hatta yapabilmeliler(yetenek ağacında 1 dal veya 2 dal. aynı zamanda birim ağacında 1dal veya 2 dalı birden geliştirme imkanı yani).

Böyle bir ustalık sisteminde, isteyen bir yetenekte, isteyen birden fazla yetenekte ustalasabilir. Bazısı bir yetenekte çok iyi olmak ister bazısı birkaç yetenekde değişken agırlıklarda iyi olmak ister. Hepsi oyunculara sunulur. İsteyen istediği gibi yeteneklerini seçer.

Gene böyle bir ustalık sisteminde, isteyen bir çok özel eşyayı kullanabilmek için 500 birim puanının tamamını o esya ugruna harcar. İsteyen de diğer görece daha basit eşyalardan birkaçını almak için kendi istediği eşyalara o 500 puanı dagıtır ve eşyaları açar/kullanır.

Ben böyle kaba bir öneriyle diyorum ki casuallık bu önerimde de var. Ama çok daha fazlası da var. Mp icin can suyu var.

Önemli ek:

1-Piyade seçtikten sonra, atlı seçme demiyorum asla. Her birimi oynayacaksın. Ama sadece bir birimde ustalaş. O birimi kişiselleştir. O birimde etkinleş. Oynayışını zenginleştir ve daha eğlenceli bir şekilde benimse.
2-Native sunucularda büyük troller, büyücüler göremeyebiliriz, bunda sorun yok. Ama bahsettiğim zengin ustalık/progression sistemini, keyfi bir istek olarak dışlama lütfen. Gayet mantıklı ve sıradanlaştırmayacak aksine renklendirecek bir eğlence unsuru bu.

Last edited:
Geçen aklıma bir ck3 den bir fikir geldi oyuna yedirilmesinin kolay olduğunu düşünüyorum; biliyorsunuz aldığımız kalelerin,şehirlerin kültürlerini native oyunda değiştiremiyoruz. Bunu yapabilmek için de bir mod kullanılıyor genel olarak. Oyunda, aynı ck3'deki gibi Stewardship görevinde bir devlet adamımız olsa ve topraklara gönderip kültürlerini değiştirsek. Akabinde farklı eventler olabilir.(ck3 tarzı eventlerden bahsetmiyorum; görevlendirdikten sonra halk ayaklanır ve akabinde oyundaki isyan özelliği devreye girebilir.) Böylece modla tak diye değiştirmektense basit bir şekilde, zorlu ve keyif verici biraz da insanı oyunda tutan bir mekanik olur.

Yani oraya o kültürden bir yoldaşımızı görevlendirebiliriz. Cazibesine göre kültür değişim süresi de ayarlanabilir. Yoksa yukarıda bahsettiğim olay gelişiyor. Bir süre sonra kendi kültüründen yerleşime saldıran lordlar çok saçma duruyor oyunda.

Ek olarak ufak bir görsel hazırladım. @Rkar bence güzel çizdim :smile:
Sol tarafta, henüz sol tarafın (yetenek puanı kazanılan bölgenin) puanlarıyla hiçbir yetenek açılmadıgını varsaydım.İki tarafa da fikir verir.
_fmel.png

(değerler atmasyoniktir)

@Abdullatif_ bu Bo modunda fotoğraf modunun çalıştıgını fark ettim. Mp olmasına rağmen çalışıyor bir şekilde. Fakat, oyunda aldıgın net görüntüyü fotoğrafta alamdım bir türlü. Ayrıca şu karanlık görsel aslında bu kadar karanlık da degildi. Kaydederken çok kararttı(oyunda güzel bir karanlık oluşturuyordu fotoğraf modu ama görseldekötü).
4p7vm.png

q5Som.png

(bir önceki mesajım güncellendi)

Last edited:

Yani oraya o kültürden bir yoldaşımızı görevlendirebiliriz. Cazibesine göre kültür değişim süresi de ayarlanabilir. Yoksa yukarıda bahsettiğim olay gelişiyor. Bir süre sonra kendi kültüründen yerleşime saldıran lordlar çok saçma duruyor oyunda.
Evet dediğin gibi mantık dışı bir hareket oluyor lordların ve kralların yaptığı. Bu stewardship olayı bence oyuna güzel gider.

@dijiTurk Crpg veya Mercenaries modlarını pek oynamamış olsam da büyük bir seveni olduğunu biliyorum. Dediklerin o oyuncu topluluğu için çok mantıklı ancak Nw oyuncu talebinin çok daha farklı olduğu bariz. Böyleyken Lucon ve ekibinin böyle bir mekanikte kafa yormasının gerekli olduğunu düşünmüyorum. İleride alt mod çıkar ve oyuncu kitlesini çeker ama şu anki Nw sisteminin günümüze uyarlanmiş hâlinin yapılması yeterli olacaktır. Yeni factionlar ve silahlar gelirse ne âla ama gelmezse bile sorun olacağını düşünmüyorum. Ha tabi işin kötü tarafı bir birimde seviye kastıktan sonra diğerine geçmek istemeyeceksin, bu da oyun çeşitliliğinin azmasına ve tek düze savaşların artmasına neden olacak. Her neyse farklı bir modda bu umduklarını görürüz umarım.
Taleworlds custom server ve temel savaş mekaniklerini sağlasın da gerisini modlardan bakarız, yeter ki saçma sapan nedenlerden modcuları engellemesinler. Bir de doğru düzgün çalışmayan Battleye işine el atsınlar tabii

Ek olarak ufak bir görsel hazırladım. @Rkar bence güzel çizdim :smile:
Sol tarafta, henüz sol tarafın (yetenek puanı kazanılan bölgenin) puanlarıyla hiçbir yetenek açılmadıgını varsaydım.İki tarafa da fikir verir.
_fmel.png

(değerler atmasyoniktir)

@Abdullatif_ bu Bo modunda fotoğraf modunun çalıştıgını fark ettim. Mp olmasına rağmen çalışıyor bir şekilde. Fakat, oyunda aldıgın net görüntüyü fotoğrafta alamdım bir türlü. Ayrıca şu karanlık görsel aslında bu kadar karanlık da degildi. Kaydederken çok kararttı(oyunda güzel bir karanlık oluşturuyordu fotoğraf modu ama görseldekötü).
4p7vm.png

q5Som.png

(bir önceki mesajım güncellendi)
Selam. Müsait bir vakitte native'de olup olmadığını kontrol ederim. Haber verdiğin için teşekkürler.

Bu özelliğin kişisel gelişim ile pek alakası yok ama. Bahsettiğin şeyi etkileyen birkaç perk zaten mevcut ( Stewardship altındakiler falan ) Kişiyle alakalı şeyleri arttırsa daha mantıklı olur - sadece hız değil ama atın manevrası vs gibi şeylere etki edebilir belki. Buna dokunacaklarını pek sanmıyorum ama - en azından şu aşamada pek perklere denge getirmeye çaba sarf etmiyorlar gibi. İlerleyen patchler ile her şey oturduğu zaman bunlara tekrardan bakmaları daha mantıklı olur sanki
Sadece klanımıza etki yapacak özellikler yani beyim.Benim ki bir fikirdi sadece komik koşmaktan iyidir hesabı :smile:

Sadece klanımıza etki yapacak özellikler yani beyim.Benim ki bir fikirdi sadece komik koşmaktan iyidir hesabı :smile:
Yok anladım da oyun mümkün olduğunca kişisel skiller ile grup skillerini ayırmaya çalışmış. Atletizm kişisele giriyor seninle alakalı şeyleri değiştirmesi daha mantıklı olur. Ama elbette komik koşmaktan iyidir :smile:

2-3ekran görüntüsü aticam birazdan, coopa da bo'ya da olası sahne içi görevlere de yakışır örnek bı sehirden. Akşam da özellikle sistemin, karartma efektinde görünenden değişik alıntı vermesini birkac yerde daha denerim tekrar.

3k anlik oyuncu sayısı artmış diyorlar bo moduyla birlikte.. Çok iddaliyim, eğer bahsettiğim şekilde dolu dolu bir ustalık sistemi gelecek olan battle moduna nativde yedirilirse; sunucular yetmez bı 3de burdan gelir.

Çok iddaliyim, eğer bahsettiğim şekilde dolu dolu bir ustalık sistemi gelecek olan battle moduna nativde yedirilirse; sunucular yetmez bı 3de burdan gelir.
Bu ustalığa neden bu kadar taktın ya, gelmez o kadar co op ile karakter kasmanın beklentisi tamamen farklı :grin:

Nasıl bir yardım istediğini pek anlamış değilim, oyunun ilk versiyonlarından beri olan bir "özellik" bu :smile: Saçma olduğu konusuna katılıyorum - hiperaktife dönüyor karakter.

Açıkçası atletizm skillinin çarpanını düşürmek isterim. Native'in içindeki ModuleData klasöründe skills.xml dosyası var. Orada en altta bir kod dizini gözüme çarptı.

</SkillData> <SkillData id="Runner" Name="Runner"> <Modifiers> <AttributeModifier AttribCode="AgentRunningSpeed" Modification="Multiply" Value="2" /> </Modifiers> <Documentation>Runner increases running speed</Documentation> </SkillData>

Değeri 2'den 1.10'a düşürdüm fakat oyun içinde bir değişim görmedim.

Açıkçası atletizm skillinin çarpanını düşürmek isterim. Native'in içindeki ModuleData klasöründe skills.xml dosyası var. Orada en altta bir kod dizini gözüme çarptı.
O durum o kadar basit olmayabilir. Koddan gördüğüm kadarıyla her perk'in etkisi ayrı hesaplanarak üstüne ekleniyor. Mesela küçük bir örnek
C#:
else
        {
          PerkHelper.AddPerkBonusForCharacter(DefaultPerks.Athletics.MorningExercise, character, true, ref bonuses1);
          PerkHelper.AddPerkBonusForCharacter(DefaultPerks.Medicine.SelfMedication, character, false, ref bonuses1);
          if (!(flag1 | flag2))
            PerkHelper.AddPerkBonusForCharacter(DefaultPerks.Athletics.Sprint, character, true, ref bonuses1);
          if (rightHandEquippedItem == null && itemObject1 == null)
            PerkHelper.AddPerkBonusForCharacter(DefaultPerks.Roguery.FleetFooted, character, true, ref bonuses1);
          if (captainCharacter != null)
          {
            PerkHelper.AddPerkBonusFromCaptain(DefaultPerks.Athletics.MorningExercise, captainCharacter, ref bonuses1);
            PerkHelper.AddPerkBonusFromCaptain(DefaultPerks.OneHanded.ShieldBearer, captainCharacter, ref bonuses1);
            PerkHelper.AddPerkBonusFromCaptain(DefaultPerks.OneHanded.FleetOfFoot, captainCharacter, ref bonuses1);
            PerkHelper.AddPerkBonusFromCaptain(DefaultPerks.TwoHanded.RecklessCharge, captainCharacter, ref bonuses1);
            PerkHelper.AddPerkBonusFromCaptain(DefaultPerks.Polearm.Footwork, captainCharacter, ref bonuses1);
            if (character.Tier >= 3)
              PerkHelper.AddPerkBonusFromCaptain(DefaultPerks.Athletics.FormFittingArmor, captainCharacter, ref bonuses1);
            if (character.IsInfantry)
              PerkHelper.AddPerkBonusFromCaptain(DefaultPerks.Athletics.Sprint, captainCharacter, ref bonuses1);
          }
        }
Yani özetle sadece XML değiştirerek düzeltilebilecek bir şey olmayabilir. Ben kendi yaptığım mevsimsel modda bunu Reflection ile değiştiriyordum böylelikle iklime adapte olmayan ağır unitler yavaş hareket ediyordu vs. Eğer C# bilgin varsa SandboxAgentStatCalculateModel içinde UpdateHumanStats methodunu patchleyebilirsin.

O durum o kadar basit olmayabilir. Koddan gördüğüm kadarıyla her perk'in etkisi ayrı hesaplanarak üstüne ekleniyor. Mesela küçük bir örnek
C#:
else
        {
          PerkHelper.AddPerkBonusForCharacter(DefaultPerks.Athletics.MorningExercise, character, true, ref bonuses1);
          PerkHelper.AddPerkBonusForCharacter(DefaultPerks.Medicine.SelfMedication, character, false, ref bonuses1);
          if (!(flag1 | flag2))
            PerkHelper.AddPerkBonusForCharacter(DefaultPerks.Athletics.Sprint, character, true, ref bonuses1);
          if (rightHandEquippedItem == null && itemObject1 == null)
            PerkHelper.AddPerkBonusForCharacter(DefaultPerks.Roguery.FleetFooted, character, true, ref bonuses1);
          if (captainCharacter != null)
          {
            PerkHelper.AddPerkBonusFromCaptain(DefaultPerks.Athletics.MorningExercise, captainCharacter, ref bonuses1);
            PerkHelper.AddPerkBonusFromCaptain(DefaultPerks.OneHanded.ShieldBearer, captainCharacter, ref bonuses1);
            PerkHelper.AddPerkBonusFromCaptain(DefaultPerks.OneHanded.FleetOfFoot, captainCharacter, ref bonuses1);
            PerkHelper.AddPerkBonusFromCaptain(DefaultPerks.TwoHanded.RecklessCharge, captainCharacter, ref bonuses1);
            PerkHelper.AddPerkBonusFromCaptain(DefaultPerks.Polearm.Footwork, captainCharacter, ref bonuses1);
            if (character.Tier >= 3)
              PerkHelper.AddPerkBonusFromCaptain(DefaultPerks.Athletics.FormFittingArmor, captainCharacter, ref bonuses1);
            if (character.IsInfantry)
              PerkHelper.AddPerkBonusFromCaptain(DefaultPerks.Athletics.Sprint, captainCharacter, ref bonuses1);
          }
        }
Yani özetle sadece XML değiştirerek düzeltilebilecek bir şey olmayabilir. Ben kendi yaptığım mevsimsel modda bunu Reflection ile değiştiriyordum böylelikle iklime adapte olmayan ağır unitler yavaş hareket ediyordu vs. Eğer C# bilgin varsa SandboxAgentStatCalculateModel içinde UpdateHumanStats methodunu patchleyebilirsin.
Cevabın için çok teşekkür ederim. Gördüğün üzere kodlama hakkında pek bir bilgim yok. Sanırım yapımcıların da bu absürtlüğü fark etmelerini ummaktan başka seçeneğim kalmıyor.

bannerlord için çıkacak olan napoleonic wars yani sword and musket modundan tek beklentim warbanddakiyle aynı olsun remastered mantığıyla yapılsın formülü baştan yazmaya çalışmayın lütfen

üstte biraz konuşmalar geçmiş oyüzden yazmak istedim

Arkadaşlar merhaba. Athletics skilli için bir ayarlama yapmak istiyorum. 100 üzeri athletics skilli absürt derecede hızlandırıyor karakteri. Çok saçma sapan görüntüler oluşuyor. Bu konuda yardımcı olmak isteyen var mıdır bana?
Bu konudaki hata çözülmüş. Ancak henüz oyuna gitmemiş.

Back
Top Bottom