[SP] - Entrikalar Modu - Suikastler, kaçırmalar, dedikodular ve dahası

Users who are viewing this thread

Suikast düzenlerken oluyor.
Teknik olarak mümkün değil :smile: O hatayı basma kısmı sadece tutsak alınma noktasında eklendi.
Tahmin yürüterek hatanın nerede olduğunu buldum sanırım - ilerleyen bir güncellemede değiştiririm belki bu problemi ortadan kaldırır.

1.0.2 Güncellemesi
- Artık diğer lordlar da suikast düzenleyebilecekler. Bu çok temel ve zor görülen bir olasılığa bağlandı. Yani çok sık bunu görmeyeceksiniz. Gereken paranın 3 katının hazinesinde olması lazım ve diğer kişiden nefret etmesi gerekiyor + ve honor perki -1 olmalı.
- Çince desteği eklendi
- Lordların birbirlerini sürekli sakatlamasına sebep olan bir hata düzeltildi.
- Yukarıda bahsi geçen hataya düzeltme geldi - umarım bu sefer sıkıntı çıkmaz.

Bişey sorucam mod yapmak warbanda gore ne kadar kolaylastı detaylı bir şekilde yazarmısın
Detaylı bir şekilde yazabilmem için senin bilgi düzeyini bilmem lazım. Bu soru çok öznel bir soru çünkü. Modlamadan kastın ne öncelikle, model mi ses mi XML değiştirme mi yoksa kodlama mı?
Kodlama konusunda:
Warband Modül sistemi gerçekte var olmayan bir dil ile yazılmış değişik ve bence saçma bir sistemdi. Tam olarak sana oyunun koduna bakıp neler yapabileceğini göstermiyordu. Belli başlı şeyleri dökümantasyon olmadan yapmanın şansın yoktu. Veya büyük eklemeler yapmak sıkıntılı bir durumdu.
Bannerlord modlamasında bu durum böyle değil. Atıyorum örnek vermek gerekirse, aşağı yukarı mexxico'nun yazdığı kodu aynı şekilde görme şansına sahibiz şu an. Bu ne demek? Atıyorum Bannerlord'da bir kısmı beğenmedin ve kodunda bunu değiştirmek istiyorsun, işte bu noktada oyunda ne yazıldığını görüyorsun ve nereyi değiştirmen gerektiğini de görüyorsun. Hangi kodun neyi çağırdığını görmek - binlerce satır arasından onu bulmak anlamak ayrı olay ama en azından yapılabilecek bir şey. Warband içinde bu şansa sahip değildin.

Fakat bunun eksisi şu oluyor - kodlamaya ve modlamaya aşina olmayan kişilerin modlamaya girmesi en az iki üç kat zorlaştı. Önceden hiç ne yaptığını bilmesen bile bir kodu alıp yapıştırıp devam edebiliyordun Warband içinde ama Bannerlord içinde bu mümkün değil. O küçük kod parçasını yapıştırmak için bile en az on tane farklı adım ile kodlama ortamını yaratman lazım. Olmayan dökümantasyon ile bu durum daha da sıkıntı oluyor.

Model olarak hiç bir şey eklemeyi denemedim ama Warband'a kıyasla daha kolay olduğunu söyleyenler var. Bazı noktalarda daha zordur. Ama Warband model eklemesi hiçbir zaman "official" olmadı zaten. Yani o eklenen her şey buradaki gönüllü kişilerin yarattığı toollar sayesinde oldu. Yani Warband'ın kodlama dışında hiçbir modlaması aslında "official" değildi.

Hava durumlarının oyunu etkilediği bir mod yapmayı düşündün mü? Modlamalarla ilgili bilgim olmadığı için ne kadar zor veya değil bilmiyorum :/
Sahnelere hava durumu ayarlamanın bazı sıkıntıları var. Oyunun doğrudan çökmesine kadar gidiyor. Yani dinamik hava durumu şu an oyun içinde mümkün değil. Ama en azından savaş başlamadan önce dinamik olan bir hava durumu ayarlama düşüncem vardı.
Bununla alakalı yaptığım bir mod vardı ama hiç yayınlamadım - sonunda üstüne güncelleme gelip bozmuştu çünkü. Ben de bakmadım bir daha.
Mantıken modun yaptığı şuydu:
- Bulunduğun sahnenin iklimine göre ve bulunduğun mevsime göre belli bir yüzde ile mevsimsel hava durumu ayarlıyor. Mesela yağmur yağdırıyor, veya kar, veya sıcaklığı çok arttırıyor çölse vs.
- Bu hava durumuna göre askerlerinde etkileri görüyorsun. Mesela çok yağmur yağdığında yerler "çamur" oluyor ve ağır zırhlı askerlerin yürüyüş hızları düşüyor. Veya çok sıcakta üstünde çok parça olan askerlerin sıcaktan dolayı performansları düşüyor. Veya çok soğuk bir ortamda üstünde çok zırhı olmayan askerlerin performansı düşüyor.
- Bununla beraber askerlerin bulunduğu ortama adaptasyonunu eklemiştim. Yani mesela Aserai ordusu pat diye Sturgia soğuguna çıkıp Aseraide savaştığı kalitede savaşamıyordu. Aynı durum diğer askerler için de geçerli. Dağ Eşkiyaları dağları ve eğimli noktaları daha iyi bildikleri için senin normal piyadene karşı biraz daha avantajlı oluyorlardı vs. Ve bu sisteme adaptasyonu da eklemiştim. Mesela senin askerlerin hep Sturgialı ama sen artık Aseraide mercenary olarak çalışıyorsun. İlk başlarda askerlerin büyük sıkıntı çekse de 30 gün aynı iklimde durduktan sonra etkilerini görmemeye başlayacaklardı. Fakat bu seferde eğer çölden tekrar buzlu yere geçerlerse sıkıntı olacaktı çünkü 30 gün içinde çöle çoktan alışmışlardı.

Kod kala duruyor belki bir ara bakarım. Bu tarz küçük gerçekçi ögeler benim de hoşuma gidiyor. Buz gibi soğuk havada üstünde bi parça bez elbise olan askerin bahçede gezer gibi hareket etmesi beni de rahatsız ediyor.

Sahnelere hava durumu ayarlamanın bazı sıkıntıları var. Oyunun doğrudan çökmesine kadar gidiyor. Yani dinamik hava durumu şu an oyun içinde mümkün değil. Ama en azından savaş başlamadan önce dinamik olan bir hava durumu ayarlama düşüncem vardı.
Bununla alakalı yaptığım bir mod vardı ama hiç yayınlamadım - sonunda üstüne güncelleme gelip bozmuştu çünkü. Ben de bakmadım bir daha.
Mantıken modun yaptığı şuydu:
- Bulunduğun sahnenin iklimine göre ve bulunduğun mevsime göre belli bir yüzde ile mevsimsel hava durumu ayarlıyor. Mesela yağmur yağdırıyor, veya kar, veya sıcaklığı çok arttırıyor çölse vs.
- Bu hava durumuna göre askerlerinde etkileri görüyorsun. Mesela çok yağmur yağdığında yerler "çamur" oluyor ve ağır zırhlı askerlerin yürüyüş hızları düşüyor. Veya çok sıcakta üstünde çok parça olan askerlerin sıcaktan dolayı performansları düşüyor. Veya çok soğuk bir ortamda üstünde çok zırhı olmayan askerlerin performansı düşüyor.
- Bununla beraber askerlerin bulunduğu ortama adaptasyonunu eklemiştim. Yani mesela Aserai ordusu pat diye Sturgia soğuguna çıkıp Aseraide savaştığı kalitede savaşamıyordu. Aynı durum diğer askerler için de geçerli. Dağ Eşkiyaları dağları ve eğimli noktaları daha iyi bildikleri için senin normal piyadene karşı biraz daha avantajlı oluyorlardı vs. Ve bu sisteme adaptasyonu da eklemiştim. Mesela senin askerlerin hep Sturgialı ama sen artık Aseraide mercenary olarak çalışıyorsun. İlk başlarda askerlerin büyük sıkıntı çekse de 30 gün aynı iklimde durduktan sonra etkilerini görmemeye başlayacaklardı. Fakat bu seferde eğer çölden tekrar buzlu yere geçerlerse sıkıntı olacaktı çünkü 30 gün içinde çöle çoktan alışmışlardı.

Kod kala duruyor belki bir ara bakarım. Bu tarz küçük gerçekçi ögeler benim de hoşuma gidiyor. Buz gibi soğuk havada üstünde bi parça bez elbise olan askerin bahçede gezer gibi hareket etmesi beni de rahatsız ediyor.
Olsa çok güzel olabilirdi ama zor gözüküyor. Güzel ayrıntıları düşünmüşsün. Bir yandan da bu eklense sanki oyunun akışını bozacakmış gibi bir his de var içimde. Yani en azından kıyafetler bile etkilense olabilir görünüm açısından.

Programlamaya ilgin varsa genel olarak bakabilirsin C#'a aslında - OOP programlama dilleri genelde aynı şekilde ilerler zaten.
Fakat Bannerlord modlaması biraz daha toy bir döneminde şu an. EAdan sonra çok daha temiz ve anlaşılır rehberler çıkacaktır. O süreçte Modlama Araçlarını indirip sahneler yapabilirsin, haritalarda değişim yapabilirsin veya modeller ekleyebilirsin. Bunlar da moddur sonuçta.
Aslında meraklıyım :smile: Python, C, Java vs. bilgim var ve bölümüm tamamen olmasa da bir şekilde yazılım üzerinden ilerlemeye müsait bir bölüm. Ancak C# öğrenmeyi ne kadar düşündüysem de bir türlü başlamak nasip olmadı, fakat öğrenmeyi düşünüyorum. Tavsiyelerin için teşekkür ederim hocam.

Olsa çok güzel olabilirdi ama zor gözüküyor. Güzel ayrıntıları düşünmüşsün. Bir yandan da bu eklense sanki oyunun akışını bozacakmış gibi bir his de var içimde. Yani en azından kıyafetler bile etkilense olabilir görünüm açısından.
Oyunu etkiliyor tabi - sonuçta amaç o. Gerçekçilik ile oyun arasındaki bağı kurmak gerekiyor. Bunun yanında bazı ekstra şeyler de eklemeyi düşünmüştüm - mesela deri/post vs yanında çok olduğu zaman soğuktan etkilenmemek gibi. Veya çölde sıvı çok varsa gibi. Bunlar oyuncunun bir yerden bir yere giderken daha mantıklı kararlar almasını sağlayan detaylar benim için. Elbette bunları kullanıcıya anlatmak zor olabilir ama en azından Warband'da bile hava yağışlı olduğu için atlar çamur yüzünden daha yavaş hareket ediyordu..

Aslında meraklıyım :smile: Python, C, Java vs. bilgim var ve bölümüm tamamen olmasa da bir şekilde yazılım üzerinden ilerlemeye müsait bir bölüm. Ancak C# öğrenmeyi ne kadar düşündüysem de bir türlü başlamak nasip olmadı, fakat öğrenmeyi düşünüyorum. Tavsiyelerin için teşekkür ederim hocam.
Java == C# zaten bir bakıma. Elbette bazı kütüphaneler çok farklı olsa da Java bildiğin sürece C# garip gelmeyecektir. İkisine de hakim olduğumu düşünüyorum ve bazen karıştırdığım bile oluyor. O kadar benzerler yani çoğu noktada. C ve Python başka tabi.

Oyunu etkiliyor tabi - sonuçta amaç o. Gerçekçilik ile oyun arasındaki bağı kurmak gerekiyor. Bunun yanında bazı ekstra şeyler de eklemeyi düşünmüştüm - mesela deri/post vs yanında çok olduğu zaman soğuktan etkilenmemek gibi. Veya çölde sıvı çok varsa gibi. Bunlar oyuncunun bir yerden bir yere giderken daha mantıklı kararlar almasını sağlayan detaylar benim için. Elbette bunları kullanıcıya anlatmak zor olabilir ama en azından Warband'da bile hava yağışlı olduğu için atlar çamur yüzünden daha yavaş hareket ediyordu..
Bu mod bir gün yapılabilirse gerçekten çok güzel bir şey ortaya çıkacak diye düşünüyorum.

Versiyon 1.0.4​

• Yeni sabotaj seçeneği eklendi. Artık diğer partileri birçok farklı seçenek ile sabote edebilirsiniz. Detaylar için ilk sayfaya bakın
  • Şehirde karmaşa çıkarma ekranı için şehir seçme eklendi. Böylelikle hangi şehirde karmaşa çıkarmak istediğinizi seçebileceksiniz.
  • Çok fazla sakatlamaya yol açan bir denge sorunu çözüldü. Artık tüm durumlar sağlansa bile 10%luk bir durum ile sakatlanma tercih edilecek lordlar arasında.
  • Hata veren bir sorun düzeltildi.
  • Çince çevirilerde bir problem düzeltildi.
----

Birliği Sabote Et
Sembol
:
iGghw.png

Tanım: Bu eylemle, hedefin birliğine karşı farklı sabotaj türleri seçebilirsiniz. Zamanla açlıktan ölmeleri için gizlice araya sızıp yiyecek stoklarını yakabilirsiniz. Askerlerinin bir süre yaralanması için şaraplarını ve suyunu zehirleyebilirsiniz. Ya da orduyu dağıtmaları için çavuşlara rüşvet verebilirsiniz.
Dezavantaj:
Birliği olmayan lordlar için yapılamaz. Ordu dağıtmak maliyetli ve başarılması zor olabilir. Maliyet, birlikte kaç asker olduğuna ve onların kademelerine bağlıdır. Bunu Lider lordlara karşı yapmayı deneyebilirsiniz - ancak en olası şans sıfır civarında olacaktır. Lordlar çok hareket ediyor ve zenginlerse, yiyecek stoklarını yaktığınızda ordularını tedarik edebilirler en kısa sürede çevre köylerden. Ordu büyüklüğü ile bazı eylemler arasındaki ilişki doğrudan değildir. Yani 6 kişilik bir ordula karşılaştırıldığında, daha büyük bir orduyu zehirlemek daha kolaydır (çünkü sızması daha zordur küçük birliklere), ancak 6 kişiye rüşvet vermek 200 organize insandan daha kolaydır gibi.

Versiyon 1.0.5​

• Yeni bir seçenek olan ilişki yaşamak eklendi. Artık kişiler ile ilişkiyi artırabilir ve piçlere sahip olabilirsiniz (genel olarak özellik hala deneysel)
  • Yapay zekanın kendi kendine suikast düzenlediğini yazan bir hata düzeltildi

İlişki Yaşa
Sembol
:
aEMhd.jpg

Açıklama:
Aşk hayatınızı renklendirmek ister misiniz? O zaman bu seçenek tam size göre. Herhangi bir paraya mal olmasa da bu ün kaybına sebep olabilir. Bu seçenek ile neredeyse herkesle romantizm yaşayabilirsiniz - bazı koşulları sağladığınız sürece.
Örneğin: Yolda partinizdeyse ve sizinle 10'dan fazla ilişkisi varsa ilişki yaşayabilirsiniz. Eğer lordlar/leydiler ile 20'den fazla ilişkiniz varsa ilişki yaşayabilirsiniz. Başarı oranınız ve başarısızlık oranınız, bir kişi asil olup olmadığına, evli olup olmadığına, klan kademesinin yüksek olup olmamasına göre ve ilişki puanınıza göre hesaplanır. Aynı şey başarısızlık ve ün kaybı hesaplaması için de geçerli. Bir kişiye lokasyon olarak yakın veya aynı yerdeyseniz - hamile kalma/bırakma şansınız var 80 olarak. Ve evet, çocuğun babası/annesi sen olacaksın. Bu işlevsellik yoldaşlar için de aynıdır.
Dezavantaj:
Arkadaşlarınızla ilişkinizi kaybedebilirsiniz. Şu anda -5. Büyük oranda ün kaybedebilirsiniz.

Versiyon 1.0.5​

• Yeni bir seçenek olan ilişki yaşamak eklendi. Artık kişiler ile ilişkiyi artırabilir ve piçlere sahip olabilirsiniz (genel olarak özellik hala deneysel)

İlişki Yaşa
Sembol
:
aEMhd.jpg

Açıklama:
Aşk hayatınızı renklendirmek ister misiniz? O zaman bu seçenek tam size göre. Herhangi bir paraya mal olmasa da bu ün kaybına sebep olabilir. Bu seçenek ile neredeyse herkesle romantizm yaşayabilirsiniz - bazı koşulları sağladığınız sürece.
Örneğin: Yolda partinizdeyse ve sizinle 10'dan fazla ilişkisi varsa ilişki yaşayabilirsiniz. Eğer lordlar/leydiler ile 20'den fazla ilişkiniz varsa ilişki yaşayabilirsiniz. Başarı oranınız ve başarısızlık oranınız, bir kişi asil olup olmadığına, evli olup olmadığına, klan kademesinin yüksek olup olmamasına göre ve ilişki puanınıza göre hesaplanır. Aynı şey başarısızlık ve ün kaybı hesaplaması için de geçerli. Bir kişiye lokasyon olarak yakın veya aynı yerdeyseniz - hamile kalma/bırakma şansınız var 80 olarak. Ve evet, çocuğun babası/annesi sen olacaksın. Bu işlevsellik yoldaşlar için de aynıdır.
Dezavantaj:
Arkadaşlarınızla ilişkinizi kaybedebilirsiniz. Şu anda -5. Büyük oranda ün kaybedebilirsiniz.
Elinize sağlık beyim oyunun koca bir boşluğuna can vermişiniz.

Last edited:

Versiyon 1.0.5​

İlişki Yaşa
Sembol
:
aEMhd.jpg

Açıklama:
Dezavantaj:
Efsane fikirler, efsane mod :smile: Eline sağlık, bu güncelleme ile kalradya çakma westeros olmuş :grin:

Back
Top Bottom