Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

diğer lordlar ile mücadele ettiğim için oyunda yendiğim lorda ekstra para gelmesi benim parasız kalmam demek olmuyor mu?

oyunda demircilik ile hile yazarak utandığımız rakamları kazanmadığımız zaman hiç paramız olmuyor. çok az asker ile 3 kuruş şehirlerden gelen geliri düşünecek olur isek snowball çözümü ile lordlar hep ayakta ve hep asker sahibi. böylece bizim köylerimiz hep yağma altında durdurmak imkansız. benim ekonomimi nasıl etkilemiyor?

snowball çözümünden önce yendiğim adam 6-7 günde geliyordu şimdi 3 günde geliyor. 6-7 gün asker toplamaya para bulmaya çalışıyordu 40 acemi ile piyasaya çıkıyordu. şimdi 80-100 tane asker var sadece 50 tanesi acemi... çünkü parası var adamın.

yani elimizdeki oyuna %95 tam sürüm diyebiliriz öyle mi?

Oyunda yendiğin adama ekstra para gelmiyor. Eskiden bazı krallıklar oyunun 6-7. senesinde toptan fakir kalabiliyordu misal N.Empire S.Empire Sturgia gerisi yine zengindi. Bu iki üç krallık zaten haritadan siliniyordu sonra senin düşmanın yine zengin krallıklar oluyordu. Yani değişen bir şey yok senin için. Ha değişen yoksa neden snowball ile bu kadar uğraştın dersen oyuncu Sturgian / Empire campaign oynamak istiyordu 4 senede vassal olduğu krallık dağılıp ele geçiriliyordu. Misal Sturgia bir yandan Khuzait’den dayak yerken bir yandan başka krallığa savaş açabiliyordu bu direkt gamebreaking bir olay ve kabul edilemez. Oyuncuyu çok sinirlendirir üzer oyundan soğutur. Kapatır oyunu açmaz bir daha.

Lordların kaçma olasılığı günde 5% mi ne uzun zamandır aynı adam toplama mantıkları aynı. Adam toplayamayan lord dediğin zaten yukarıda dediğim gibi yok edilen krallıklarda oluyordu Sturgia S.Empire vs onlar da senin kısa süreli düşmanın olur. Khuzait şehirlerini alır. Yine sen eninde sonunda o 5 zengin krallıkla mücadele edersin.

Yendiğin adamın yüksek tier adamları hızlı alması parayla ilgili değil. 5000 parası olan zaten normal recruit yapar. Recruit bütçeyi çok zorlayan bir şey değil köylerde şehirlerde trooplar ucuz. Elit troopları ai Garnizonundan almış olabilir. Pasif xp kazanımı 2-3 op perkten dolayı bozulmuş 1.5.5’te o günden beri böyledir yani npc partileri yüksek tier adamlarla gezmesi biraz ondan kaynaklıydı.

Para kazanamama sıkıntın troopların hızlı tier atlamasından biraz da. Bir workshop veya kervan günde 1000 vermez 200-300-400 makul rakamlar sen o workshopu 10000’e kervanı 15000’e alıyorsun. Dünyada yatırımını 10-20 günde çıkartan bir değer yoktur.

Last edited:
bir geliştirici olarak sizin bile oyunun gidişatından memnun olmadığınızı görmek üzücü.sanırım bir iki eklenti daha gelecek ve tam sürüme gideceğiz.artık bu saatten sonra önerileri modlardan bekleyeceğiz gibi duruyor.

Eklentiler elbette olur ve olacak ama yapımı iş gücü gerektirecek bug yaratacak diğer mekanikleri etkileyecek şeyler şu aşamada eklenemez. Ancak yeni sahneler gelir gameplay ufak eklentilerle olumlu etkilenir. Krallıklar daha mantıklı işler yapar. Oyun daha dengeli gider oyuncuların ekonomi vs sıkıntıları çözülür questler diyaloglar çeşitlenir. Oyuncuya krallığında hedef koyma klan partilerini yönetme vs eklenir. Büyük çaplı şeylere o kadar gerek olduğunu da düşünmüyorum aslında ya da durum bu olduğundan onu hiç düşünemiyorum ve dediğim gibi yapacak onunla ilgilenecek iş gücü de yok.

@Makaveli23 Ali Erkin ile ilgili bir şey değil bence çok. Oyuna hakimiyet zayıf genel olarak o sıkıntı. Neyin bug olup olmadığının listesini yapmamız gerekiyor mesela keşke böyle olmasa. Sorun olan şeylerin liste olmadan görülmesi lazım. Oyuna hakimiyet olmadan bu olmuyor. Beklentiyi sıfıra çekin de demiyorum elbette ama öyle partimden parti ayırayım onlar beklesin garnizonum bana gelsin patrol yapsın tipi şeylerin detayı bugı çok olur bunları kaldırmaz şu anki iş gücü. Ondan bu bilgiyi vereyim siz de ona göre düşünün demek istedim.

Last edited:
Eklentiler elbette olur ve olacak ama yapımı iş gücü gerektirecek bug yaratacak diğer mekanikleri etkileyecek şeyler şu aşamada eklenemez. Ancak yeni sahneler gelir gameplay ufak eklentilerle olumlu etkilenir. Krallıklar daha mantıklı işler yapar. Oyun daha dengeli gider oyuncuların ekonomi vs sıkıntıları çözülür questler çeşitlenir. Oyuncuya krallığında hedef koyma klan partilerini yönetme vs eklenir. Büyük çaplı şeylere o kadar gerek olduğunu da düşünmüyorum aslında ya da durum bu olduğundan onu hiç düşünemiyorum ve dediğim gibi yapacak onunla ilgilenecek iş gücü de yok.
anlaşılan çok fazla yeni şey beklememek en sağlıklısı bu durumda.ancak benim merak ettiğim birşey var o da şuan oyunda bulanan özellikler ne kadar geliştirilebilir.yani isyan özelliği yeni geldi mesela.ancak benim için şuan yetersiz duruyor.üzerine ne kadar detay koyulur yoksa şuan olduğu gibi mi kalır.yani kamp olayı gibi halihazırda olmayan şeyler gelmeyecekse bile,umarım şuna elimizde olanlar geliştirilerek üzerine konur.

ayrıca @Makaveli23'e katılıyorum.forumla olan iletişiminiz takdire şayan bence.

Snowball üzerine yapılan çalışmalar ile senin parasız kalman ayrı olaylar. Snowball’u engellemek için yapılan şeyler senin ekonomini etkilemez. Ayrı konular. Yendiğin orduların partinden tutsak attığın şehirden kaçma olasılıkları veya adam toplama mekanizmaları vs değişmedi.

Bir de öneriler ile ilgili şunu diyim. İş gücümüz az arkadaşlar. Sayı arttırmak da çözüm değil çünkü işe yaramıyor. Warband 7 kişi yapılmıştı ama herkes oyuna hakimdi şimdi o yok. Benim artık hatta piskoloji de uçtu biraz çünkü bir yandan test etmeye çalışıyorum oyunu bir yandan forumda oyuncuların dertleri anlamaya çalışıyorum bir yandan stream izleyeyim diyorum bir yandan campaign ai savaş barış açma ai arada sorunları geliyor ve üzerine yapılacak bekleyen işler var. Snowballing de önemli ve çok yerden etkilenebilecek ve oyuncuların gameplay’i kötü etkileyen bir konuydu çözüldü sayılır. Ekonomi iğne üzerinde ufak eklentiler kervanları workshopları bozabiliyor ve devamlı bakmak lazım. Sırada klan mikromanagement var. Patch çıkmadan test etmezsem bazı konulardaki sıkıntılar görülmeyebiliyor. Test edip yazsanız da çözülmeyebiliyor. İki hafta önce misal eşlik ettiğimiz ordular şehre girdiklerinde veya çıktıklarında zamanın durduğunu gördüm rapor ettim. Düzeltildi dendi baktım bugün oyun o hatayla gitmiş. Bu misal bayağı rahatsız edici bir bug ama oyunu oynamadan oyuna hakim olmadan neden rahatsız edici olacağını anlamazsınız bunun bug olduğu bile anlaşılmaz. Aman ne var bunda denebilecek bir şey ancak oyuncuları çok etkiler. İşten çıkarken farkettim ve bayağı sıkıldım. Yazdım yazdım ofis kanalında sildim. Çünkü suçlu siz olursunuz sonra ters bir şey yazınca. Yakında oyuncular bu hatayı yazmaya başlar. Yani o önerileri yapacak iş gücü yok. Yetişmek mümkün değil. O kadar partiden ayrı parti ayırma kamp vs bunların devasa iş ve bug yükü olur var olan mekanizmaları bozar. Bunu şu an kaldıracak durum yok. Yani hayaller ve gerçekler durumu var.

O yüzden ufak eklentilerle oyundaki sıkıntılar çözülecek bundan sonra.
Anladığım kadarı ile Türkiye de çoğu firmanın kurumsallaşma yoluna girdikten sonra ki yaşadığı sıkıntıları yaşıyor Taleworlds. Şirketin ne kadar para kazanıp kazanmaması ile ilgili değil personel yönetimi, iş bölümü ve görev tanım formu konularında sıkıntı çekiliyor. Umarım en kısa sürede işler yoluna girer.

anlaşılan çok fazla yeni şey beklememek en sağlıklısı bu durumda.ancak benim merak ettiğim birşey var o da şuan oyunda bulanan özellikler ne kadar geliştirilebilir.yani isyan özelliği yeni geldi mesela.ancak benim için şuan yetersiz duruyor.üzerine ne kadar detay koyulur yoksa şuan olduğu gibi mi kalır.yani kamp olayı gibi halihazırda olmayan şeyler gelmeyecekse bile,umarım şuna elimizde olanlar geliştirilerek üzerine konur.

ayrıca @Makaveli23'e katılıyorum.forumla olan iletişiminiz takdire şayan bence.

İsyanların üzerine konabilecek maksimum şey bence şu an isyan eden klanın ayakta kalması sonrası illa başka krallığa geçmek değil de kendi krallığını kurma yoluna gitmesi. Bu belki yapılabilir umarım olur. Ancak garanti veremem ama olsa iyi olur renk gelir oyuna.

Eklentiler elbette olur ve olacak ama yapımı iş gücü gerektirecek bug yaratacak diğer mekanikleri etkileyecek şeyler şu aşamada eklenemez. Ancak yeni sahneler gelir gameplay ufak eklentilerle olumlu etkilenir. Krallıklar daha mantıklı işler yapar. Oyun daha dengeli gider oyuncuların ekonomi vs sıkıntıları çözülür questler çeşitlenir. Oyuncuya krallığında hedef koyma klan partilerini yönetme vs eklenir. Büyük çaplı şeylere o kadar gerek olduğunu da düşünmüyorum aslında ya da durum bu olduğundan onu hiç düşünemiyorum ve dediğim gibi yapacak onunla ilgilenecek iş gücü de yok.

@Makaveli23 Ali Erkin ile ilgili bir şey değil bence çok. Oyuna hakimiyet zayıf genel olarak o sıkıntı. Neyin bug olup olmadığının listesini yapmamız gerekiyor mesela keşke böyle olmasa. Sorun olan şeylerin liste olmadan görülmesi lazım. Oyuna hakimiyet olmadan bu olmuyor. Beklentiyi sıfıra çekin de demiyorum elbette ama öyle partimden parti ayırayım onlar beklesin garnizonum bana gelsin patrol yapsın tipi şeylerin detayı bugı çok olur bunları kaldırmaz şu anki iş gücü. Ondan bu bilgiyi vereyim siz de ona göre düşünün demek istedim.
Mexxico hocam biraz çocukca bir soru gibi kaçabilir beni affet ama warbanddaki evlenme animasyoni gibi olaylar eklenecekdir herhalde değil mi? Çünkü ben bunu oyunun ilk aşamalarında sorduğumda bir çalışan "hmm güzel fikirmiş yazayım kenara" falan dedi gülmekten koptum. :grin: En azından Warbanddan eksiği kalır bir yanı olmasın da ben bu saatten sonra birşey istemiyorum.
İsyanların üzerine konabilecek maksimum şey bence şu an isyan eden klanın ayakta kalması sonrası illa başka krallığa geçmek değil de kendi krallığını kurma yoluna gitmesi. Bu belki yapılabilir umarım olur. Ancak garanti veremem ama olsa iyi olur renk gelir oyuna.
umarım olur hocam lütfen destekle itele bunu toplantılarda :grin:

Snowball üzerine yapılan çalışmalar ile senin parasız kalman ayrı olaylar. Snowball’u engellemek için yapılan şeyler senin ekonomini etkilemez. Ayrı konular. Yendiğin orduların partinden tutsak attığın şehirden kaçma olasılıkları veya adam toplama mekanizmaları vs değişmedi.

Bir de öneriler ile ilgili şunu diyim. İş gücümüz az arkadaşlar. Sayı arttırmak da çözüm değil çünkü işe yaramıyor. Warband 7 kişi yapılmıştı ama herkes oyuna hakimdi şimdi o yok. Benim artık hatta piskoloji de uçtu biraz çünkü bir yandan test etmeye çalışıyorum oyunu bir yandan forumda oyuncuların dertleri anlamaya çalışıyorum bir yandan stream izleyeyim diyorum bir yandan campaign ai savaş barış açma ai arada sorunları geliyor ve üzerine yapılacak bekleyen işler var. Snowballing de önemli ve çok yerden etkilenebilecek ve oyuncuların gameplay’i kötü etkileyen bir konuydu çözüldü sayılır. Ekonomi iğne üzerinde ufak eklentiler kervanları workshopları bozabiliyor ve devamlı bakmak lazım. Sırada klan mikromanagement var. Patch çıkmadan test etmezsem bazı konulardaki sıkıntılar görülmeyebiliyor. Test edip yazsanız da çözülmeyebiliyor. İki hafta önce misal eşlik ettiğimiz ordular şehre girdiklerinde veya çıktıklarında zamanın durduğunu gördüm rapor ettim. Düzeltildi dendi baktım bugün oyun o hatayla gitmiş. Bu misal bayağı rahatsız edici bir bug ama oyunu oynamadan oyuna hakim olmadan neden rahatsız edici olacağını anlamazsınız bunun bug olduğu bile anlaşılmaz. Aman ne var bunda denebilecek bir şey ancak oyuncuları çok etkiler. İşten çıkarken farkettim ve bayağı sıkıldım. Yazdım yazdım ofis kanalında sildim. Çünkü suçlu siz olursunuz sonra ters bir şey yazınca. Yakında oyuncular bu hatayı yazmaya başlar. Yani o önerileri yapacak iş gücü yok. Yetişmek mümkün değil. O kadar partiden ayrı parti ayırma kamp vs bunların devasa iş ve bug yükü olur var olan mekanizmaları bozar. Bunu şu an kaldıracak durum yok. Yani hayaller ve gerçekler durumu var.

O yüzden ufak eklentilerle oyundaki sıkıntılar çözülecek bundan sonra.

eşlik ettiğimiz ordular şehre girdiklerinde veya çıktıklarında zaman duruyor cözülmesi lazim.

Saka yapiyorum, burnout olmussun biraz. Baskasinin yaptigi is senin yaptigin seyleri cok etkiliyor biri bir seyi yaptim diyor yapmiyor sonra o seyi kendin yapman gerekiyor vs yada baskasinin yanlis yaptigi is senin haftalarca belki aylarca emek verdigin isi baltaliyor, herkes kafasina göre is yapiyor gibi geliyor. fakat emin ol isini düzgün yapanlarin (seni ve senin gibi oyuna gercekten emek verenleri düsünerek yaziyorum) yaptigi güzel dokunuslar oyun keyfini cok arttirdi. Genel olarak beta 1.5.6 da oynadigim oyundan (Singleplayerdan ve özellikle Campaingmap den bahsediyorum) Ben cidden ilk defa bannerldda single oynarken cok keyif aldim. snowballing konusunda da cok sikintili bir durumun kaldigini düsünmüyorum battania/khuazit e cok kücük dokunuslarla mükkemmelligin yakalanacagini düsünüyorum. Factionlarin 2 sehri kalsa bile eski topraklarini alabilmelerini vs canli gördüm Rebellionlarda gayet güzel ve yerinde. Evet bazi bariz kücük hatalar var yada görmezden geliyorum fakat Campaing mapde dönen olaylara genelden baktiginizda orada cidden yasayan bir dünya var orada isleyen bir ekonomi var ve bence suan oyun o dünyaya ait hissettirtebiliyor. Ben örnek veriyorum Warbandda asla trade yapmaktan zevk almadim fakat bannerlordda trade yapiyorken cidden kendimi oyunun icinde hissettim belkide bilemiyorum fakat bu kadar detayli bir ekonomi yapisi baska oyunda görmedim. evet cok kirilgan, evet exploit edilebiliniyor (Smithing vs) fakat o exploitler kullanilmadan oynandiginda oyun cidden cok keyif veriyor. Umarim daha da güzel olur.

İsyanların üzerine konabilecek maksimum şey bence şu an isyan eden klanın ayakta kalması sonrası kendi krallığını kurma yoluna gitmesi. Bu belki yapılabilir umarım olur. Ancak garanti veremem ama olsa iyi olur renk gelir oyuna.

Cok da güzel olur.

evet tam olarak kast ettiğim de buydu :grin: ne diyelim inşallah böyle olaylar görürüz.

eşlik ettiğimiz ordular şehre girdiklerinde veya çıktıklarında zaman duruyor cözülmesi lazim.

Saka yapiyorum, burnout olmussun biraz. Baskasinin yaptigi is senin yaptigin seyleri cok etkiliyor biri bir seyi yaptim diyor yapmiyor sonra o seyi kendin yapman gerekiyor vs yada baskasinin yanlis yaptigi is senin haftalarca belki aylarca emek verdigin isi baltaliyor, herkes kafasina göre is yapiyor gibi geliyor. fakat emin ol isini düzgün yapanlarin (seni ve senin gibi oyuna gercekten emek verenleri düsünerek yaziyorum) yaptigi güzel dokunuslar oyun keyfini cok arttirdi. Genel olarak beta 1.5.6 da oynadigim oyundan (Singleplayerdan ve özellikle Campaingmap den bahsediyorum) Ben cidden ilk defa bannerldda single oynarken cok keyif aldim. snowballing konusunda da cok sikintili bir durumun kaldigini düsünmüyorum battania/khuazit e cok kücük dokunuslarla mükkemmelligin yakalanacagini düsünüyorum. Factionlarin 2 sehri kalsa bile eski topraklarini alabilmelerini vs canli gördüm Rebellionlarda gayet güzel ve yerinde. Evet bazi bariz kücük hatalar var yada görmezden geliyorum fakat Campaing mapde dönen olaylara genelden baktiginizda orada cidden yasayan bir dünya var orada isleyen bir ekonomi var ve bence suan oyun o dünyaya ait hissettirtebiliyor. Ben örnek veriyorum Warbandda asla trade yapmaktan zevk almadim fakat bannerlordda trade yapiyorken cidden kendimi oyunun icinde hissettim belkide bilemiyorum fakat bu kadar detayli bir ekonomi yapisi baska oyunda görmedim. evet cok kirilgan, evet exploit edilebiliniyor (Smithing vs) fakat o exploitler kullanilmadan oynandiginda oyun cidden cok keyif veriyor. Umarim daha da güzel olur.

Cok da güzel olur.

Bunu okumak burnout olmayı hafifletiyor onca çaba işe yaramış diyorsunuz. Teşekkürler. Rebellion kosmını da @lottendill ve @SadShogun yaptı ve bence de basit de olsa implementasyonu oyuna renk geldi ve sıkıntısı çok çıkmadı.

biraz vasat bir güncelleme olmuş gibi duruyor,tutsak kaçırma,kale içi savaş gibi özellikler hala gelmemiş.onun dışında çocuk eğitimi harici bir yenilik göremedim.
en azından 1 tane gelmiş hocam :grin: ama güzel değişiklikler var gibi bakmak gerek. Eskiden hatırlarsın 1 ay bekleyip koyun kaplaması almıştk :grin:

Bunu okumak burnout olmayı hafifletiyor onca çaba işe yaramış diyorsunuz. Teşekkürler.
Olumsuzda olsa ne beklemememiz gerektiğini az çok anladık teşekürler bilgilendirme için.Sıralı görev tarzı bir öneri vardı son sayfalarda o tarz bir geliştirme mümkünmü.Çok zorlamaz sanıyorum onlar.

en azından 1 tane gelmiş hocam :grin: ama güzel değişiklikler var gibi bakmak gerek. Eskiden hatırlarsın 1 ay bekleyip koyun kaplaması almıştk :grin:
ya en son yayınlanan geliştirici videosunda kale içinde kuşatma falan görünce bi gaza gelmiştim onları göremeyince biraz yıkıldım hocam :grin: 1.5.7 ye gelir diyordum kesin.

@mexxico beklentilerimize rağmen oyun şu haliyle bile büyük bir yapıt, sadece sorunlar aşama aşama giderildiğinde bile topluluğun da mod desteğiyle birlikte oynatacaktır kendini uzunca bir süre. Eğer sizleri rahatlatacaksa aylık değil 2-3 aylık zaman aralıklarıyla güncellemeleri(gene beta main formatında) düşünebilirsiniz bence. Tabii haftalık güncelleme isterim normalde ama zorla güzellik taraftarı da değilim. Deep rock galactic gibi oyunlar düzeltme yamalarını patch sonrası seri yayınlasa da içerikleri 3-6 ayda bir yayınlıyorlar. Yani olmayan bir durum değil ortada zorlanma varsa; bir duyuru ile birlikte bazı süreçleri biraz uzatabilirsiniz rahatlamak adına.

Yeni içerikleri hem sp hem mp için bekliyorum, güncellemeleri merakla takip ediyorum, fakat geliştirmenin zamana yayılmasında sorun görmüyorum. Spye mesela tek seferde veya dalga dalga olacak şekilde tesadüfi düşman saldırısı gibi özellikler bekliyorum, uzun oynayışlarda gerekli olduğundan dolayı lazım görüyorum bunu örneğin.. Ama hemen gelmesine gerek yok. Zamandan yana sorun yaşanıyorsa bir duyuru ile birlikte güncelleme sıklıgında değişime gidebilirsiniz bence.

Beyler adama fazlada yüklenmeyelim, iyice tükenirse burayada uğramaz falan allah korusun. :grin::grin: Burayı salma @mexxico kral seni tüketenler düşünsün :grin:

Campaing mapde dönen olaylara genelden baktiginizda orada cidden yasayan bir dünya var orada isleyen bir ekonomi var ve bence suan oyun o dünyaya ait hissettirtebiliyor.
Katılıyorum, ekonomik faaliyetlerin oyuncuya dönük kısmı ile alakalı daha iyi bir dizayn olabilirdi ama şu haliyle bile evren yaşıyor diyebiliyorsunuz.

Evrenin canlılığını ve anlamını yitirdiği nokta diyalogların yetersiz kullanımı ve kral, vassal gibi ünvanların oyuncuyu ekstra rollere sokamaması. Yoksa Bannerlord hiç kötü bir oyun değil zaten sadece eksik.

Beyler adama fazlada yüklenmeyelim, iyice tükenirse burayada uğramaz falan allah korusun. :grin::grin: Burayı salma @mexxico kral seni tüketenler düşünsün :grin:
mexxico'yu her gördüğümde adama sürekli öneri yazasım geliyor.önerileri yapacak iş gücü olmadığını söylerken bile adama öneri yazıcam neredeyse dksfnksd bağımlılık yaptı galiba duramıyoruz :grin:

Katılıyorum, ekonomik faaliyetlerin oyuncuya dönük kısmı ile alakalı daha iyi bir dizayn olabilirdi ama şu haliyle bile evren yaşıyor diyebiliyorsunuz.

Evrenin canlılığını ve anlamını yitirdiği nokta diyalogların yetersiz kullanımı ve kral, vassal gibi ünvanların oyuncuyu ekstra rollere sokamaması. Yoksa Bannerlord hiç kötü bir oyun değil zaten sadece eksik.
Katılıyorum.Oyuna sadece seslendirme ve diyalog eklense başka hiçbir eklenti olmasa bile on numara bir iş çıkarmış olurlar.İnsan istedikçe istiyor orası ayrı mesele :smile:

Back
Top Bottom