Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Kardeşim benim ben kendi görüşümü yazdım gerçekler dokunur insana derinde acı yapar benim görüşüm e göre taleworlds elamanlar çok ileri gidemezler insan oyun geliştirirken öncekinden daha iyi bir şey sunar oyunun erken erişim olduğunun farkındayım ama bu yavaşlılıkla nereye kadar devam edecekler yani beceremiyorsalar desinler ki becermiyoruz bu kadar basit buda benim kendi görüşüm ..

Ya
arkadaş neyin kafasını yaşıyorsunuz bana göre taleworlds bannerlordan sonrasına gidemeyecek kendi potansiyelini bitirdi yazık etti böle bı oyuna 10 yılda bannerlord erken erişim ve warbandan daha az özellik valla tw bu kafayla giderse iflası görür çünkü vizyon yok vizyon herşeyde bahane aramayın doğruya doğru demesini bilin tw bin avukatlığını bırakın realist düşünün.
Neyin avukatlığını yapıyoruz ya? Nereye iflası görüyor, Bannerlorddan bizim hayatımızda büyük ihtimalle göremeyeceğimiz kadar para kaldıran şirket mi batacak? Bannerlorddan sonrasına nereye gidemiyor? Sen şirketler konusunda bayağı bilgili birisin galiba, şirkete adam almayı kolay falan sanıyordun zaten, anlatsana biraz. Taeworlds ne yapmalı, hatta başa gel ya direkt, Armağan Yavuzu etiketleyelim başa seni getirsin. Allah aşkına saçma sapan yorum yapmayı bırakın bir konu hakkında bilginiz yoksa. Mantıklı eleştiri yapanlara nasıl yanıt veriyoruz gerideki sayfalara git bak. Boş eleştiriye istediğim yanıtı veririm, avukatda olmam fanboyda.
Karışmayayım dedim de, şu "avukat" kelimesi olmasaydı forumun yarısı cümle kuramayacaktı herhalde. Adamın mantıklı bir şey dediği yok, öneri sunduğu yok, eleştirdiği de yok düzgünce. Varsa yoksa boş sallamış. Oyun kötü diye de Armağan Yavuz'a kadar sallamış. Düzgünce, argümanlarla konuşmak varken "hahahahaoyun kötü şirket daha da kötü batsınlar zuahahahah xd" şeklinde konuşup, sallayıp boş yapmaya gerek yok. Forumda aylardır yazıyoruz zaten. Kimse oyunu sıvazlamıyor burada.
Foruma her ay düzenli olarak gelip "avukat/fanboy" kelimelerini kullanıp gidiyorlar. Bunları diyenlerin alayı da en erken Aralık 2019 kayıtlı olanlar. Denildiği gibi şu iki kelimeyi çıkartsak cümle kurmakta zorlanacaklar.
tamamen katılıyorum, kelime dağarcığı sorunu var bazı kişilerde.
Kardeşim benim ben kendi görüşümü yazdım gerçekler dokunur insana derinde acı yapar benim görüşüm e göre taleworlds elamanlar çok ileri gidemezler insan oyun geliştirirken öncekinden daha iyi bir şey sunar oyunun erken erişim olduğunun farkındayım ama bu yavaşlılıkla nereye kadar devam edecekler yani beceremiyorsalar desinler ki becermiyoruz bu kadar basit buda benim kendi görüşüm ..
Senin dediğin gerçek değil, yanlış. en kötü ihtimalle 20 milyon dolar kar yaptı bu oyundan firma, ki büyük ihtimalle çok daha fazla. 140 milyon TLden bahsediyoruz, ve en kötü ihtimalle. Aylık 10 bin lira maaş alan birinin 1166 yıllık maaşına eş değer. Hani ne kadar uçuk sayılar olduğunu anla diye. Bu firma isterse şu an gider, sonraki oyununa 15 milyon dolar harcar, sonra oyun hiç satmaz, gerçekten kimse almaz yine batmaz yıllarca.

lütfen bu boş tartışmayı bitirin artık, batarlarsa batarlar. Gidip hatta 20 milyon doları sifona atıp çekebilir Armağan Yavuz, yine sizin işiniz olmaz. Eğer oyunu sevmiyorsanız şirketin batmasını niye umursuyorsunuz?

Last edited:
Bu tür rastgele eventleri ben de istiyorum. Skyrim'de çok hoşuma gidiyordu, Bannerlord'a da yakışır bence. Ayrıca Warband'da bile ziyafet için vs. mektup getiriyorlardı. Bannerlord'da tamamen soyut kalmış, her şey 21. yy hızında ilerliyor. Mesela ansiklopedide herkesin yerinin anlık gösterilmesi, o devirde Kalradya'da internet mi vardı diye düşündürüyor.
Arkadaşlar Bannerlord'a fazla zorlamayalım bence, sıfırdan yeni içerik eklerler mi bilmem (ama inşallah eklerler), Bannerlord'dan paraları aldılar şimdi, inşallah M&B III ya da yapacakları yeni proje daha iyi olacak...

Flaming
Neyin avukatlığını yapıyoruz ya? Nereye iflası görüyor, Bannerlorddan bizim hayatımızda büyük ihtimalle göremeyeceğimiz kadar para kaldıran şirket mi batacak? Bannerlorddan sonrasına nereye gidemiyor? Sen şirketler konusunda bayağı bilgili birisin galiba, şirkete adam almayı kolay falan sanıyordun zaten, anlatsana biraz. Taeworlds ne yapmalı, hatta başa gel ya direkt, Armağan Yavuzu etiketleyelim başa seni getirsin. Allah aşkına saçma sapan yorum yapmayı bırakın bir konu hakkında bilginiz yoksa. Mantıklı eleştiri yapanlara nasıl yanıt veriyoruz gerideki sayfalara git bak. Boş eleştiriye istediğim yanıtı veririm, avukatda olmam fanboyda.
Bence ben değilde sen geçmelsin sende potansiyel var.?

Arkadaşlar Bannerlord'a fazla zorlamayalım bence, sıfırdan yeni içerik eklerler mi bilmem (ama inşallah eklerler), Bannerlord'dan paraları aldılar şimdi, inşallah M&B III ya da yapacakları yeni proje daha iyi olacak...
Sorun su casual muhabbeti. Bazı şeyleri fazla basit yapıp tadını kaçırdılar bence. Eğer sonraki oyunda aynı felsefeyi benimserlerse, Bannerlord'un üzerine grafik ve AI dışında bir şey koyamaz diye düşünüyorum. Bannerlord'a mekanikleri geçtim, diyalog ve rpg anlaminda içerik eklerlerse ben dahil birçok oyuncuyu oyuna çeker.

Hadi artık saklamak için bir sebep kalmadı. İtiraf edelim arkadaşlar. Hepimiz avukatız. Ben her savunmaya karşı 100 dolar kazanıyorum. Bir zarf içerisinde kapıma bırakılıyor. Hepimiz VTW adlı bir avukatlık ajansının üyeleriyiz. Burada potansiyel gördüğümüz insanlara ulaşıp bünyemize katıyoruz. Bugüne kadar hep saklandık, ama artık ortaya çıkmanın zamanı geldi arkadaşlar. Vive la TW!

Yarın sen, ben, raincomeback isimli eleman ve Bloc toplanıyoruz ve şirketimizi kuruyoruz, ne dersiniz?
Siz siz olun oyuncularla ilgilenin hocam. Ha bu arada kuru falan da takmayın nasıl olsa ufak tefek birkaç şey dışında pek de bir etkisi yok.

Tamamda bu senin görüşüne göre yurtdışında çalışan adamın bakış açısı farklıdır şimdi bazılarımız der yok ekonomi yok kültür falan filan bu iş aslında karşıdaki kişinin algısını değiştirebilmek ile alakalı asıl iş taleworlds deki insan kaynakları nda bitiyor

Yurtdışındaki yetenekli adam şu an Türkiye'ye gelmez. Bu insanların aileleri hayatları var. Çocukları var veya çocuğu yoksa da olacak. İnsanlar için ailelerini temel sistemlerin (eğitim, adalet) düzgün çalıştığı ülkelerde tutmak en önemli şeydir. Şu an Türkiye böyle bir durumda değil. Dil de çok önemli bir etkendir. Yetenekli adamlardan Türkiye'de kalanları ülkede tutan şey buraya ait olmaktır. Kendi dilinin konuşuluyor olmasıdır, aile ve arkadaş çevresinin burada olmasıdır. Şimdi sen diyorsun Almanya'daki yetenekli adam Türkiye'ye gelsin. Alman'ın ailesi orada arkadaşları orada kendi dili konuşuluyor. Yani Türk'ü bile bozuk sistemlere rağmen burada tutan şartlar zaten o adam için orada ve ülkesinde sistemler de düzgün çalışıyor. O adamın buraya gelmesi için bir neden yok. 2-3 kat para da versen gelmez. Arada istisnalar çıkar mı çıkar o da daha gençtir evlenmeyi düşününce gider bizde oldu geçmişte, yurtdışından geldi iyiydi, evlenince gitti adam. Aslında olay zaten aslında onları getirmek değil kendi adamını burada tutmak. Ben Bilkent Bilgisayar Mühendisliği 2008 mezunuyum birlikte okuduğum arkadaşlarımın 70%'i şu an yurtdışında. Bu acı bir durum.

Steam'de en çok oynanan 100 oyunda 1 tane Türk oyunu var. Bence Taleworlds bu konuda yapacağını yaptı. Sonuçta ülke olarak zaten genelde ilk 100'lere çok bir şey sokamıyoruz önce gerçekçi olmak lazım kendimizi devamlı dev aynasında görmeyi bırakmak lazım öyle bir durum yok çünkü. Biz de normal olarak dünyada en çok oynanan ilk 10 listesinde kalamadık. Böyle bir şey olsaydı bence asıl sürpriz olurdu. Bence bütün sektörler birbiriyle bağlantılı yükselir. Amerika'ya Almanya'ya bakın mesela adamlar sporda da iyi teknolojide de iyi. Bizim misal futbol takımlarımız bile artık Avrupa'da ilk turlardan öteye gidemiyor. Bence her şey birbiriyle alakalı. Eğer başarılı olmak istiyorsak önce temeli ve mentaliteyi düzeltmemiz lazım. Adalet olacak iyi eğitim sistemin olacak ülken kendi insanına ve yurtdışındaki adama güven verecek ve ülkene saygı duyulacak. Bu vatan millet sakarya edebiyatları ile bu işler olmaz. Bazılarınız genç ve oyuna hevesli nesil var diye umutlu konuşmuş ama bence önümüzdeki 10 sene daha zor olacak. Çünkü biz aslında geçmişin ekmeğini yiyoruz şu anda. Misal Taleworlds 2005 civarında nispeten işler ülke için daha iyiyken kuruldu eğitim sistemleri de eskiden daha iyiydi. O zamanlar iyi adamları ülkede bulmak da daha kolaydı. Şimdi yeni nesil direkt yurtdışına gidiyor mezun olur olmaz iyi olan gidiyor. Misal Armağan Abi bence şu an mezun olmuş olsaydı belki Taleworlds kurulmazdı bile belki yurtdışına giderdi. Bence önümüzdeki 10 sene daha zor olacak ve iyi ürün üretme ihtimali düşecek. Cep telefonu oyunlarında istisnalar olabilir sadece orada know-how geliştirildi.

Last edited:
Spam

tamamen katılıyorum, kelime dağarcığı sorunu var bazı kişilerde.

Senin dediğin gerçek değil, yanlış. en kötü ihtimalle 20 milyon dolar kar yaptı bu oyundan firma, ki büyük ihtimalle çok daha fazla. 140 milyon TLden bahsediyoruz, ve en kötü ihtimalle. Aylık 10 bin lira maaş alan birinin 1166 yıllık maaşına eş değer. Hani ne kadar uçuk sayılar olduğunu anla diye. Bu firma isterse şu an gider, sonraki oyununa 15 milyon dolar harcar, sonra oyun hiç satmaz, gerçekten kimse almaz yine batmaz yıllarca.

lütfen bu boş tartışmayı bitirin artık, batarlarsa batarlar. Gidip hatta 20 milyon doları sifona atıp çekebilir Armağan Yavuz, yine sizin işiniz olmaz. Eğer oyunu sevmiyorsanız şirketin batmasını niye umursuyorsunuz?
Mesele şirketin batması para filan değil ağa anlamıyorsunuz anlatmak istediğim sene 2021 oyun sektörü next gen veya daha ileri teknoloji ile uğraşırken biz bannerlordan 10 yıllık veya erken erişim ile daha fazla olacak yavaş gelişim sürecini söylemeyi çalışıyorum ben yazılımcı değilim ama diğer yazılımcılar daki beyin ile bu oyundaki beyin arasında ne fark var adamlar 3 kişi ile oyun yapıp para cukalıyorlar benim anlatmak istediğim yavaşlık bir gelişme olmaması şuan bannerlord ile warband arasındaki fark grafik başkada bişey yok.

Daha alacakları var Bannerlorddan (konsol), ama umarım sonraki daha iyi olur ve bu sefer basitliğe değil bir tık
Bırakın hocam üzmeyin kendinizi.
Yok hocam üzmüyorum, böyle kişilere yanıt vermeye bile değmez aslında ama eğleniyorum yazarken, komik geliyor :grin: Ama engelledim direkt artık, yeter. Anlamak istemeyene ne denir?
Yarın sen, ben, raincomeback isimli eleman ve Bloc toplanıyoruz ve şirketimizi kuruyoruz, ne dersiniz?
Güzel fikir hocam, raincomeback isimli şahıs çok iyi işler çıkarır eminim, insan kaynaklarına getirtebiliriz

Yurtdışındaki yetenekli adam şu an Türkiye'ye gelmez. Bu insanların aileleri hayatları var. Çocukları var veya çocuğu yoksa da olacak. İnsanlar için ailelerini temel sistemlerin (eğitim, adalet) düzgün çalıştığı ülkelerde tutmak en önemli şeydir. Şu an Türkiye böyle bir durumda değil. Dil de çok önemli bir etkendir. Yetenekli adamlardan Türkiye'de kalanları ülkede tutan şey buraya ait olmaktır. Kendi dilinin konuşuluyor olmasıdır, aile ve arkadaş çevresinin burada olmasıdır. Şimdi sen diyorsun Almanya'daki yetenekli adam Türkiye'ye gelsin. Alman'ın ailesi orada arkadaşları orada kendi dili konuşuluyor. Yani Türk'ü bile bozuk sistemlere rağmen burada tutan şartlar zaten o adam için orada ve ülkesinde sistemler de düzgün çalışıyor. O adamın buraya gelmesi için bir neden yok. 2-3 kat para da versen gelmez. Arada istisnalar çıkar mı çıkar o da daha gençtir evlenmeyi düşününce gider bizde oldu geçmişte, yurtdışından geldi iyiydi, evlenince gitti adam. Aslında olay zaten aslında onları getirmek değil kendi adamını burada tutmak. Ben Bilkent Bilgisayar Mühendisliği 2008 mezunuyum birlikte okuduğum arkadaşlarımın 70%'i şu an yurtdışında. Bu acı bir durum.

Steam'de en çok oynanan 100 oyunda 1 tane Türk oyunu var. Bence Taleworlds bu konuda yapacağını yaptı. Sonuçta ülke olarak zaten genelde ilk 100'lere çok bir şey sokamıyoruz önce gerçekçi olmak lazım kendimizi devamlı dev aynasında görmeyi bırakmak lazım öyle bir durum yok çünkü. Biz de normal olarak dünyada en çok oynanan ilk 10 listesinde kalamadık. Böyle bir şey olsaydı bence asıl sürpriz olurdu. Bence bütün sektörler birbiriyle bağlantılı yükselir. Amerika'ya Almanya'ya bakın mesela adamlar sporda da iyi teknolojide de iyi. Bizim misal futbol takımlarımız bile artık Avrupa'da ilk turlardan öteye gidemiyor. Bence her şey birbiriyle alakalı. Eğer başarılı olmak istiyorsak önce temeli ve mentaliteyi düzeltmemiz lazım. Adalet olacak iyi eğitim sistemin olacak ülken kendi insanına ve yurtdışındaki adama güven verecek ve ülkene saygı duyulacak. Bu vatan millet sakarya edebiyatları ile bu işler olmaz. Bazılarınız genç ve oyuna hevesli nesil var diye umutlu konuşmuş ama bence önümüzdeki 10 sene daha zor olacak. Çünkü biz aslında geçmişin ekmeğini yiyoruz şu anda. Misal Taleworlds 2005 civarında nispeten işler ülke için daha iyiyken kuruldu. O zamanlar iyi adamları ülkede bulmak da daha kolaydı. Şimdi yeni nesil direkt yurtdışına gidiyor mezun olur olmaz iyi olan gidiyor. Misal Armağan Abi bence şu an mezun olmuş olsaydı belki Taleworlds kurulmazdı bile belki yurtdışına giderdi. Bence önümüzdeki 10 sene daha zor olacak ve iyi ürün üretme ihtimali düşecek.
Bir değişiklik olsun diye Avrupadan buraya gelebileceğini savunan bir kişi hocam yanıt verdiğiniz şahıs, uğraşmayın bence. Bu arada yine sorayım bilginiz belki olmuştur en son sorduğumdan beri :grin: TW ileride Avrupaya bir alt ofis kurmayı düşünüyor mu? Bence TWde çalışmak isteyen ama Türkiyeye gelemeyen / gelmek istemeyen çok kişi vardır, Avrupada alt ofis olması çok kolaylaştırır adam bulma işini. Hali hazırda yeni bir oyuna başlayacaksınz sanırım

gerçi bunu bilsenizde bizimle paylaşmanız yasak olur büyük ihtimalle ama olsun

Last edited:
Yurtdışındaki yetenekli adam şu an Türkiye'ye gelmez. Bu insanların aileleri hayatları var. Çocukları var veya çocuğu yoksa da olacak. İnsanlar için ailelerini temel sistemlerin (eğitim, adalet) düzgün çalıştığı ülkelerde tutmak en önemli şeydir. Şu an Türkiye böyle bir durumda değil. Dil de çok önemli bir etkendir. Yetenekli adamlardan Türkiye'de kalanları ülkede tutan şey buraya ait olmaktır. Kendi dilinin konuşuluyor olmasıdır, aile ve arkadaş çevresinin burada olmasıdır. Şimdi sen diyorsun Almanya'daki yetenekli adam Türkiye'ye gelsin. Alman'ın ailesi orada arkadaşları orada kendi dili konuşuluyor. Yani Türk'ü bile bozuk sistemlere rağmen burada tutan şartlar zaten o adam için orada ve ülkesinde sistemler de düzgün çalışıyor. O adamın buraya gelmesi için bir neden yok. 2-3 kat para da versen gelmez. Arada istisnalar çıkar mı çıkar o da daha gençtir evlenmeyi düşününce gider bizde oldu geçmişte evlenince gitti adam. Aslında olay zaten aslında onları getirmek değil kendi adamını burada tutmak. Ben Bilkent Bilgisayar Mühendisliği 2008 mezunuyum birlikte okuduğum arkadaşlarımın 70%'i şu an yurtdışında. Bu acı bir durum.

Steam'de en çok oynanan 100 oyunda 1 tane Türk oyunu var. Bence Taleworlds bu konuda yapacağını yaptı. Sonuçta ülke olarak zaten genelde ilk 100'lere çok bir şey sokamıyoruz önce gerçekçi olmak lazım kendimizi devamlı dev aynasında görmeyi bırakmak lazım öyle bir durum yok çünkü. Biz de normal olarak dünyada en çok oynanan ilk 10 listesinde kalamadık. Böyle bir şey olsaydı bence asıl sürpriz olurdu. Bence bütün sektörler birbiriyle bağlantılı yükselir. Amerika'ya Almanya'ya bakın mesela adamlar sporda da iyi teknolojide de iyi. Bizim misal futbol takımlarımız bile artık Avrupa'da ilk turlardan öteye gidemiyor. Bence her şey birbiriyle alakalı. Eğer başarılı olmak istiyorsak önce temeli ve mentaliteyi düzeltmemiz lazım. Adalet olacak iyi eğitim sistemin olacak ülken kendi insanına ve yurtdışında güven verecek saygı duyulacak. Bu vatan millet sakarya edebiyatları ile bu işler olmaz. Bazılarınız genç ve oyuna hevesli nesil var diye umutlu konuşmuş ama bence önümüzdeki 10 sene daha zor olacak. Çünkü biz aslında geçmişin ekmeğini yiyoruz şu anda. Misal Taleworlds 2005 civarında nispeten işler ülke için daha iyiyken kuruldu. O zamanlar iyi adamları ülkede bulmak da daha kolaydı. Şimdi yeni nesil direkt yurtdışına gidiyor mezun olur olmaz iyi olan gidiyor. Misal Armağan Abi bence şu an mezun olmuş olsaydı belki Taleworlds kurulmazdı bile belki yurtdışına giderdi. Bence önümüzdeki 10 sene daha zor olacak ve iyi ürün üretme ihtimali düşecek.
Dediklerinize yüzde yüz katılıyorum kendim yazılımcı değilim veya yazılımcıların yaptıklarının zor olduğunu da biliyorum bir sorum olacak şirket için bir soru sizcede taleworlds çok yavaş değil mi 10 yıllık sürecin hakkı bu mu siz erken erişim deki içerikleri yeterli buluyor musunuz bence benim yorumum bu oyunu yaparken düzgün bir şekilde planlanması başlanan bir oyun olduğu için ileride bana göre siz daha çok zorluk çekersiniz saygılar bu benim görüşüm saygı duyarsınız duymasınız bu size kalmış

Bir değişiklik olsun diye Avrupadan buraya gelebileceğini savunan bir kişi hocam yanıt verdiğiniz şahıs, uğraşmayın bence. Bu arada yine sorayım bilginiz belki olmuştur en son sorduğumdan beri :grin: TW ileride Avrupaya bir alt ofis kurmayı düşünüyor mu? Bence TWde çalışmak isteyen ama Türkiyeye gelemeyen / gelmek istemeyen çok kişi vardır, Avrupada alt ofis olması çok kolaylaştırır adam bulma işini. Hali hazırda yeni bir oyuna başlayacaksınz sanırım

Bu konuları çok bilmiyorum ama management işleri zaten sıkıntılı biliyorsunuz. İki ayrı ofis iki ayrı ülke olunca işler daha da kompleksleşir bunu yapacak şirketin paralel farklı projeler üzerinde çalışması gerekebilir ama belki düşünülüyordur bilemiyorum.

Mantıklı Uzun Yazı
Tamamen haklısınız bence...
Hadi artık saklamak için bir sebep kalmadı. İtiraf edelim arkadaşlar. Hepimiz avukatız. Ben her savunmaya karşı 100 dolar kazanıyorum. Bir zarf içerisinde kapıma bırakılıyor. Hepimiz VTW adlı bir avukatlık ajansının üyeleriyiz. Burada potansiyel gördüğümüz insanlara ulaşıp bünyemize katıyoruz. Bugüne kadar hep saklandık, ama artık ortaya çıkmanın zamanı geldi arkadaşlar. Vive la TW!
Para yatmadı bugün, bir terslik var galiba, o kadar mexxico'yu da övdüm halbuki :grin:

TW hukuk fakültesi bitirmeden bizi avukat yapıyor.where is the liyakat?

Flaming
Daha alacakları var Bannerlorddan (konsol), ama umarım sonraki daha iyi olur ve bu sefer basitliğe değil bir tık

Yok hocam üzmüyorum, böyle kişilere yanıt vermeye bile değmez aslında ama eğleniyorum yazarken, komik geliyor :grin: Ama engelledim direkt artık, yeter. Anlamak istemeyene ne denir?

Güzel fikir hocam, raincomeback isimli şahıs çok iyi işler çıkarır eminim, insan kaynaklarına getirtebiliriz

Yo sizin gibi yalakalar olduğu sürece hiç birşey değişmez kendinizi avutup durun sizin için basit birşey saygılar çok bilmiş ben sadece kendi çapımda öneri ve genel eleştiri yaptım ha kaldıramayacaksan kendine kına yakarsın

Bu konuları çok bilmiyorum ama management işleri zaten sıkıntılı biliyorsunuz. İki ayrı ofis iki ayrı ülke olunca işler daha da kompleksleşir bunu yapacak şirketin paralel farklı projeler üzerinde çalışması gerekebilir ama belki düşünülüyordur bilemiyorum.
Evet, management biraz sorun olabilir haklısınız.
Vallahi paralar birikti kasada, mesaj başına temizinden 50 lira.

edit, sen daha iyi savunuyosun galiba ben daha az alıyorum :sad:

Dediklerinize yüzde yüz katılıyorum kendim yazılımcı değilim veya yazılımcıların yaptıklarının zor olduğunu da biliyorum bir sorum olacak şirket için bir soru sizcede taleworlds çok yavaş değil mi 10 yıllık sürecin hakkı bu mu siz erken erişim deki içerikleri yeterli buluyor musunuz bence benim yorumum bu oyunu yaparken düzgün bir şekilde planlanması başlanan bir oyun olduğu için ileride bana göre siz daha çok zorluk çekersiniz saygılar bu benim görüşüm saygı duyarsınız duymasınız bu size kalmış

Her mesleğin işi zor bence. Ben yazılımcıların işi zor demedim aslında. Hatta bence kolay bile denebilir yazılımcının işi diğer sektörlere göre. Şöyle bir dönemde bazen doktor olduğumu düşünüyorum mesela oldukça zor. Dediğim gibi Türkiye'de know-how çok yoktu. Denemeler yanılmalarımız çok oldu yapılan şeyler geri alındı tekrar yapıldı. Ben de 25 yaşımda buraya girdim 37 oldum şu an. 12 sene geçti 2 oyun çıkarttık bu sürede. Elbette az bir sayı. Daha fazla olmasını isterdim ama olmadı bazen insan daha fazlasını yapabileceğini ama yapmadığını hissediyor. Ancak 2 oyun da oldukça kompleks ve büyük oyunlar ve ikisi de aslında başarılı oldu denebilir. Ancak bu kadar oldu. Dediğim gibi yüksek beklentiler içine girilecek bir durumda değiliz bence. Taleworlds'ün omzuna büyük bir yük yüklenmesi doğru değil bence. Türkiye'de devamlı ilk 100'e giren oyunlar mı yapılıyordu da bu kadar bir beklentiye girildi ki? Dediğim gibi Türkiye'nin önce normalleşmesi gerekiyor. Bu normalleşme bütün sektörleri iyi etkiler. O zaman rekabet de olur sadece Taleworlds'den beklentiye girilmez. 5-6 farklı şirketimiz olur ilk 100'de oyunu olan.

Back
Top Bottom