Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Bir açık dünya oyunu gibi gün-gece döngüsü veya mevsimlere göre otomatik hava değişikliği gibi bir durum yok. Sahne sahibi sahneyi yaparken hava durumunu belirliyor. Sefer haritasında yapılan en küçük değişiklik bile çok uzun ve çok emek isteyen bir iş. Bunun için bir planımız var mı o konuda bilgi sahibi değilim maalesef.
Yanlışsam düzelt ama mevsimsel değişiklikler ( en azından hava olayları ) eklenmesi zor şeyler değil aslında. Oyunun içinde bir çok harita içinde çoktan mevcut bu. Yağmur/kar görselleri oyunu garipleştirdiği için eklenmiyor diye düşünüyordum ben.

Bunu söylüyorum çünkü bu tarz bir mod yapmıştım refactoring öncesi. Buglar yüzünden yayınlamadım. Her map için çalışmasa da rastgele bir mevsim döngüsü ekliyordu. Çok basitçe sistem şu şekildeydi:
Kış ise, karlı bir alanda duruyorsa kar yağma olasılığını arttır. Ve o olasılığa göre kar yağdır. Karlı veya dağ olmayan bir yerdeyse yağmur yağdır. Çöl ise olasılığı kaldır.
Yaz ise, yağmur/kar olasılığını kaldır. Sıcaklığı arttır.
Sıcaklığa göre askerlerin davranışları falan da değişiyordu. Sturgialı askerlerin çöl atmosferine gelince yavaş ve daha kötü kılıç savurması gibi - çünkü sıcaklığa alışık değiller.
Veya Aserai okçularının Sturgia kışında ellerinin daha fazla titremesi ve ok accuracynin düşmesi gibi. İki ay aynı iklimde durdukları zaman normal güçlerine dönüyorlardı. Tabi ana sistem bundan daha karışıktı o yüzden çok bug çıktı ama demek istediğimi anlattım bence.

Elbette görsel olarak ana haritaya dinamik şeyler eklemek sıkıntılı olabilir ama en azından hava durumunu belirten bir indikatör olabilir.
Çok hızlı bir şekilde şunu yaptım mesela, buradan bile en azından nasıl bir atmosfere gireceğimizi görebiliriz
TLpwG.jpg

Ayrıca gün-gece döngüsü var ya, benim aklım mı oyun oynuyor yoksa bana? :smile: Çünkü aynı map'in gece hali diye ayrı bir scene bulunmamakta. Fakat yine de gece savaşı oyunda mevcut. Elbette saatler 1-1 örtüşmüyor.

Önerileri iletiyorum. Teşekkür ettim!

Ayrıca gün-gece döngüsü var ya, benim aklım mı oyun oynuyor yoksa bana? :smile: Çünkü aynı map'in gece hali diye ayrı bir scene bulunmamakta. Fakat yine de gece savaşı oyunda mevcut. Elbette saatler 1-1 örtüşmüyor.
Demeye çalıştığım açık dünya oyunlarındaki gibi dinamik bir sistemin şu an oyunda olmadığıydı. İşin detaylarına hakim değilim maalesef.

Last edited:
Yanlışsam düzelt ama mevsimsel değişiklikler ( en azından hava olayları ) eklenmesi zor şeyler değil aslında. Oyunun içinde bir çok harita içinde çoktan mevcut bu. Yağmur/kar görselleri oyunu garipleştirdiği için eklenmiyor diye düşünüyordum ben.

Bunu söylüyorum çünkü bu tarz bir mod yapmıştım refactoring öncesi. Buglar yüzünden yayınlamadım. Her map için çalışmasa da rastgele bir mevsim döngüsü ekliyordu. Çok basitçe sistem şu şekildeydi:
Kış ise, karlı bir alanda duruyorsa kar yağma olasılığını arttır. Ve o olasılığa göre kar yağdır. Karlı veya dağ olmayan bir yerdeyse yağmur yağdır. Çöl ise olasılığı kaldır.
Sıcaklığa göre askerlerin davranışları falan da değişiyordu. Sturgialı askerlerin çöl atmosferine gelince yavaş ve daha kötü kılıç savurması gibi - çünkü sıcaklığa alışık değiller.
Veya Aserai okçularının Sturgia kışında ellerinin daha fazla titremesi ve ok accuracynin düşmesi gibi. İki ay aynı iklimde durdukları zaman normal güçlerine dönüyorlardı. Tabi ana sistem bundan daha karışıktı o yüzden çok bug çıktı ama demek istediğimi anlattım bence.

Elbette görsel olarak ana haritaya dinamik şeyler eklemek sıkıntılı olabilir ama en azından hava durumunu belirten bir indikatör olabilir.
Çok hızlı bir şekilde şunu yaptım mesela, buradan bile en azından nasıl bir atmosfere gireceğimizi görebiliriz
TLpwG.jpg

Asker üzerin de ki etkiler gibi detaylar çok iyi bir fikir ama hayalden öteye geçemez, diğer bir çok fikir gibi.

Önerileri iletiyorum. Teşekkür ettim!
Rica ederim, umarım eklenir bu tarz bir şey.
Demeye çalıştığım açık dünya oyunlarındaki gibi dinamik bir sistemin şu an oyunda olmadığıydı. İşin detaylarına hakim değilim maalesef.
Anladım tamamdır, evet o kadar dinamik bir şey mevcut değil. Normal gün saatleri için bile pre-baked ayarları var onlardan birisi set ediliyor gördüğüm kadarıyla. Yanlış hatırlamıyorsam Murat ile konuşmuştuk zaten bunu, Global Illumunation oyunda mevcut değil.

Asker üzerin de ki etkiler gibi detaylar çok iyi bir fikir ama hayalden öteye geçemez, diğer bir çok fikir gibi.
Hayal değil aslında - dediğim gibi ben ekledim. Yani eklenmesi çok zor bir şey değil. Ama ana oyuna eklenmez. Çünkü oyunu basit tutma ideolojisine ters bu. Oyundaki karmaşıklık ne kadar artarsa o kadar oyuncuyu dışarıya ittiğini düşünüyorlar. Bazı noktalarda haklılar - mesela bu tarz mekanikler çok rahatsız edici olabilir bazı oyuncular için. Aynı durum Stamina için de düşünülebilir. Normalde oyunda kafana göre sürekli kılıç sallamak olsa da gerçekte bu durum böyle değil, enerji denen bir şey var. Fakat o kadar gerçekçilik oyuncuları uzaklaştırır, adaptasyon sürecini uzatır vs. Bazı şeyler kozmetik kararlardan çok ekonomik kararlar

Mevsimlerin ekleneceğini düşünüyorum, yağmur var zaten oyunda, fakat henüz devrede değil diye biliyorum. Kanaatimce biraz daha yol alındığında eklenecektir.

edit:
Bu videoda 0:36 civarında yağmurlu bir sahne var. Oyun çıkmadan önceki(betadayken) görüntüleri bunlar.

O çok oyunculu haritası, hazır sahne olduğu için yapılması zor bir şey değil. Bu arada oyunda yağmur yağmıyor değil, yağıyormuş bir olasılığa göre. Bir kuşatmada sıklıklıkla eski kaydıma geri dönmem gerekmişti (Merdivenle çıkalım diyorum takılıyorlar, haydi koçbaşına o zaman diyorum kimse kapıya vurmuyor, surları yıkalım o zaman başka seçenek yok diyorum yandan 500 kişilik ordu geliyor surlar yıkılana kadar :d) mevsim ve mekanda bir değişim yaşanmamasına rağmen bir sahnede yağmur yağıyordu. Bu sistem nasıl çalışıyor veya hâla oyunda var mı bilemiyorum ama sahne içinde yağmur yağmaması imkansız değil yani. Sadece biraz bozuk diyebiliriz, bu kadar kişi hâla oyun içinde denk gelmediyse demek ki..

Rica ederim, umarım eklenir bu tarz bir şey.

Anladım tamamdır, evet o kadar dinamik bir şey mevcut değil. Normal gün saatleri için bile pre-baked ayarları var onlardan birisi set ediliyor gördüğüm kadarıyla. Yanlış hatırlamıyorsam Murat ile konuşmuştuk zaten bunu, Global Illumunation oyunda mevcut değil.

Hayal değil aslında - dediğim gibi ben ekledim. Yani eklenmesi çok zor bir şey değil. Ama ana oyuna eklenmez. Çünkü oyunu basit tutma ideolojisine ters bu. Oyundaki karmaşıklık ne kadar artarsa o kadar oyuncuyu dışarıya ittiğini düşünüyorlar. Bazı noktalarda haklılar - mesela bu tarz mekanikler çok rahatsız edici olabilir bazı oyuncular için. Aynı durum Stamina için de düşünülebilir. Normalde oyunda kafana göre sürekli kılıç sallamak olsa da gerçekte bu durum böyle değil, enerji denen bir şey var. Fakat o kadar gerçekçilik oyuncuları uzaklaştırır, adaptasyon sürecini uzatır vs. Bazı şeyler kozmetik kararlardan çok ekonomik kararlar
Keşke seçenekle ayrılsalar kolay ise, isteyen ot gibi kılıç sallar isteyen çöl de savaşamayacak adamları çöle çekmeye çalışır. Tabi şuan ki YZ kolaylıkla çöle gelecektir bu yüzden de artıdan çok eksi ye dönecek mekanik o yüzden umurlarına almamaları taraftarıyım bende. Ya senaryo ekleyerek savaşların sıklığını çözecekler ( böyle olursa kimse oyunun sandbox olduğunu kolayca idda edip bu nasıl işleniş diyemez ) yada bir çözüme kavuşacak çünkü her saniye savaşmak çok sıkıcı, getirisi götürüsünden az öyle diyeyim :grin:

Last edited:
Yeni açtığım savemde demircilik yapmamaya karar verdim. Gerçekçi modda şuan oynuyorum. Demircilik yapmamam beni para kazanmak için başka yollar aramaya itti. Görevler bu para kazanmak için en ideal yol olduğuna kanaat getirdim. Özellikle ağır işçilere ihtiyaç görevi favorim oldu. Ve bu görev yalnızca maden bulunan köylerden alınıyor random değil bu ayrıntıda ayrıca hoşuma gitti. Bu görevden en çok kar etmenin yolu yağmacı yerine diğer haydut gruplarından esir almaktan geçiyor. Deniz yağmacısı ve orman haydutlarından oluşan esir grubundan (22 esir) 8-10k altın elde edebiliyorsunuz. 2 kervanım ve 2 atölyem var. Günlük 300-500 arası ile -80 +160 arsında gelir elde ediyorum. Oyun şuan için oldukça keyifli ilerliyor. 160. gündeyim bu arada.

TLpwG.jpg

Öncelikle ellerine sağlık. Bende mexico ya oyunun sadeleştirilmesinden ziyade floris modundaki gibi seçebeklerle istesiklerimizi ekleyebileceğimiz bir sistem önermiştim. Sonuçta yeni başlayanlar da bir süre sonra alışacak. Oyundaki gün kavramı warband gibi değil. Sanırım onu kastetmiş. 80 gün 1 yıl ya zaten geçen sürede yazın 1'i, kışın 9. günü gibi :/ Zaman kavramını böyle yapacaklarına 365 günün warbanddan ziyade daha hızlı akmasını haritadaki npclerin ve karakterimizin hızını daha azaltmaları daha güzel olurdu bence. Hem dengeler hemde daha gerçekçi olurdu.

Öncelikle ellerine sağlık. Bende mexico ya oyunun sadeleştirilmesinden ziyade floris modundaki gibi seçebeklerle istesiklerimizi ekleyebileceğimiz bir sistem önermiştim.
Bu durumun getirdiği ekstra bir geliştirme süreci var. Bundan da kaçınmak istiyorlar. Yoksa Realistic diye bir checkbox koyarak herkese yönelik bir şey ayarlama şansları var. Ama bu sefer o gerçekçi kısım için de ayrıca testler yapılmalı, kodlar değiştirilmeli vs. Buna harcayacakları eforu oyunu bitirmeye harcamayı seçmişler gibi. Mantıklı mı? Evet. Ama sonradan bu tarz bir şey ekleyeceklerse mantıklı, yoksa benim gözümde büyük bir potensiyel kaybı seri açısından

@Abdullatif_ şu an fotoğraf moduyla ilgili aynı yerden çıkan BEŞ sorunla karşılaştığımı düşünüyorum. Emin olamadım, buraya yazmakta fayda görüyorum. Belki işe yarar:

Şehirde bir dilenciyle konuşurken(konuşma penceresini görürken), ESC ye basarak fotoğraf moduna geçtim.
1>Bu anda hem modun seçenekleri, hem de konuşma panceresi gözüküyor fakat fotoğraf modu büyük oranda kullanılamaz vaziyette kalıyor. (karakter motoğraf modunda olması gerektiği gibi karakterim hareketsiz).

2>>BİRİNCİ adımdan sonra = Eğer 2. seçeneği seçer konuşmayı sonlandırırsam/konuşma penceresini kapatırsam), fotoğraf modunun UI unsurları yok oluyor, fakat fotoğraf modu büyük oranda fonksiyonel hale geliyor[Mod UI'si yok, filtre gibi seçenekleri doğal olarak seçemez oluyorum ama diğer şeyler tuşlar vasıtasıyla çalışıyor).

3>>>BİRİNCİ adımdan sonra = Konuşma penceresinin ilk seçeneğini bir kere tıklar, sonra ESCye 2kere basar ve ana konuşma panceresine bu şekilde geri dönersem; NPC canlanıyor(hareketleniyor). Gene hem konuşma ekranı var, hem fotoğraf modu(UI ler ile birlikte) ama artık NPC hareketli.

4>>>>BİRİNCİ VE ÜÇÜNCÜ ADIM sonrası = ana konuşma penceresinde 2. seçeneğe tıklayı p konuşmayı sonlandırırsam; IU görselleri olmadan, fotoğraf modu kullanılabiliyor oluyor VE karakter baktığımızı yöne doğru dönüyor :/ Bu da farklı bir şey.

5>>>>> BİRİNCİ,ÜÇÜNCÜ ve DÖRDÜNCÜ ADIM sonrası = Escye basarsam o buglu foto modundayken; konuşma penceresinin kendi zoomlu bakışı gibi kalıyor ekran. Konuşma penceresinden çıkmamış gibi kalıyor ekran fovu yani. Bir kere daha escye basarsam bu durum düzelmiyor; tekrar NPCyle konuşup 2. seçenekle konuşmayı sonlandırırsam normal haline geliyor ekran zoomu.

Kapalı mekanda serbest kamera moduna izin verilmiyor, sadece orbit modunda kullanılabiliyor fotoğraf modu. Sebebi de attığın ilk fotoğraf. Bunun olmaması gerekirdi. Hangi kapalı sahnede free cam mode'a geçti photo mode attığın ilk fotoğrafta?

Quyaz surlarına ve bina üstlerine çıkmak için kullandığım tüm merdivenlerinin önüne set çekmişler :meh: Geçişim engellenmiş. Neden acaba ?
(Güzel düzenlemeler de gördüm, ama değinmeyecem şimdi)
Sur civarından görüntü almak için sağa sola koşup yükselti ararken, direk fotoğraf moduna girip aynı yükseltiyi bulmayı denemek istedim. Dış mekanda istediğimi alamadım..

Sonra..bendime sığmamak adına bugünkü iç mekan olayını denemeye de karar verdim.. Normalde(bina içinde değilken) zoom sınırı kadar karakterden uzaklaşılabiliyor. Fakat bina içerisinde durup bazı geçişleri tekrar edince farkı; fotoğraf modunda haritanın en son noktalarına varacak kadar uzaklaşmayı başardım.

Bu iki görsel, bina içinden dışarı genişlettiğim fotoğraf moduyla alındı. Surlar engellendi, moda da engel konmaz umarım o.o
Normal uzaklaşma sınırı kısalmamalı en azından.

30yJr.png

ZlcBq.png

Bu durumun getirdiği ekstra bir geliştirme süreci var. Bundan da kaçınmak istiyorlar. Yoksa Realistic diye bir checkbox koyarak herkese yönelik bir şey ayarlama şansları var. Ama bu sefer o gerçekçi kısım için de ayrıca testler yapılmalı, kodlar değiştirilmeli vs. Buna harcayacakları eforu oyunu bitirmeye harcamayı seçmişler gibi. Mantıklı mı? Evet. Ama sonradan bu tarz bir şey ekleyeceklerse mantıklı, yoksa benim gözümde büyük bir potensiyel kaybı seri açısından
Çok haklısın. Bende Mart'tan beri bunu düşünüyorum. Bir an evvel bitsin üstüne bol bol özellikler eklenir. Daha birçok sorun, hata ve modlama araçları yayınlanmadan insanlar birşeyler üretmeye başladı. Ama onun dışında bittiğinde de yok bu kadar yeter sade kalsın demeleri çok saçma olur. Hem yıllardır şöyle özellik ekledik böyle şeyler var demeleri üstüne de özellikleri çıkarmaları... Bende istemem abartılı özelliklerle oynanmaktan çıkmasını ama böylede cok sade. Şuan sadece savaşa yönlendiriliyoruz. Umarım dediğin gibi olur. Zaten diğer türlü bence şirket ayağına sıkmış olur. Çünkü illaki bir gün Bannerlord bitecek ya sonra? Yine aynı evrende 1400-1500 yıllarını yaparlar veya daha geriye gidip 800-900 yıllarını. Hep böyle devam etmeyecek ya. Yeni birşey olmadan yapsan ne olur. Mount and blade böyle bir seri değil. Onu zaten modlarlar. Hep yeni oyuncu derken bu sefer kendi kitlesini kayıp etmeye başlarlar. Tabi ben ne düşündüklerini bilemem. Sonuçta koskoca şirket boyle bir karar aldıysa mantıklı bir sebebi vardır. Ama warbanddaki basit özelliklerinde bannerlordda olmamasının bir mantığı yok. Hani casus belliye falan yine tamam diyorum ama.

Çok haklısın. Bende Mart'tan beri bunu düşünüyorum. Bir an evvel bitsin üstüne bol bol özellikler eklenir. Daha birçok sorun, hata ve modlama araçları yayınlanmadan insanlar birşeyler üretmeye başladı. Ama onun dışında bittiğinde de yok bu kadar yeter sade kalsın demeleri çok saçma olur. Hem yıllardır şöyle özellik ekledik böyle şeyler var demeleri üstüne de özellikleri çıkarmaları... Bende istemem abartılı özelliklerle oynanmaktan çıkmasını ama böylede cok sade. Şuan sadece savaşa yönlendiriliyoruz. Umarım dediğin gibi olur. Zaten diğer türlü bence şirket ayağına sıkmış olur. Çünkü illaki bir gün Bannerlord bitecek ya sonra? Yine aynı evrende 1400-1500 yıllarını yaparlar veya daha geriye gidip 800-900 yıllarını. Hep böyle devam etmeyecek ya. Yeni birşey olmadan yapsan ne olur. Mount and blade böyle bir seri değil. Onu zaten modlarlar. Hep yeni oyuncu derken bu sefer kendi kitlesini kayıp etmeye başlarlar. Tabi ben ne düşündüklerini bilemem. Sonuçta koskoca şirket boyle bir karar aldıysa mantıklı bir sebebi vardır. Ama warbanddaki basit özelliklerinde bannerlordda olmamasının bir mantığı yok. Hani casus belliye falan yine tamam diyorum ama.
Online dan gelir elde eden bir oyun olmadığı için ben oyun bitince geliştirileceğinden şüpheliyim , anca DLC döşerler . Mesela buna açık getirilmeli artık.

Oyundaşlar, iki farklı konu açıp oyları bölmek istemedim. Eğer aşağıdaki özellikleri spdeki şehirlerde görmek istiyorsanız;

-tamamiyle dolaşıma açık ve her biri birbirinden farklı şehir merkezleri( surlar, sokaklar vs dolaşılabilir olmalı, şehirlerin kültürel olmayan tüm ana yapılanmaları özgün olmalı).
-her kültüre bir başkent (daha geniş, daha çok şey sunan)
-her şehirde suriçi merkezi yerleşim haricinde dolaşılabilir/npc'li ek yerleşkeler (merkezi yerleşime farklı uzaklıklarda)
-tüm şehir haritalarında çok daha fazla NPC
-şehir haritalarının içerisinde, görev-ödül sistemi (avcılık, toplayıcılık, haydutları öldürme vb ile ilgili görevler)
-şehirdeki bu görev-ödül sistemi sayesinde, görevi veren NPC için "sadakat puanı" kazanabilme (eğer sadakat puanı kazandıgımız NPC bir lordu(vs) tanıyorsa, belli bir sadakat puanı sonrasında NPC ile konuşup lordu bazı kararlarda etkilemesini sağlama ihtimali)
-tehlikeli vahşi yaşam unsurları(ayı, kurt, sırtlan vs)
-avcılık ve toplayıcılık sayesinde şehirlere bağlı değişen özel zanaat malzemeleri kazanma(crafting unsurları elde etme)
-her şehirde, ilgili faction'ın kalradyada o an ne kadar güçlü-hakim-yaygın-yoğun olduğunu gösterecek özel, banner'lı bölgeler (ör 50 şehir varsa ve o faction %75ini elinde barındırıyorsa bu şehir içi banner bölgesinde X sayıda banner sallanabilir vs vs)

Eğer bu özellikler sizce spye yakışır, bunları görmek isterseniz.. Ve örneğin Sanala şehri gibi bir şehrin başkent olması gerektiği fikrine katılıyorsanız
Argue for beauty [vote Available for "Sanala" City] | TaleWorlds Forums
Burada Yes:Evet seçeneğini seçebilirsiniz.

Ayrıca yorumlarınızı bu genel bannerlord tartışma konusunda da orada da paylaşabilirsiniz.

oyunda kaleler ne işe yarıyor? Lord tutmak ve içine asker koymak için mi varlar? Stratejik derinliği olsun isterdim kalelerin. Mekaniksel açıdan oyunda çok etkisi hissedilemiyor, gece kale baskını yapmak ve sınır koruma tarzı şeylerin de gelmeyeceğinden artık biraz eminiz. Bari kalelerden daha elit birlikler üretebilme imkanımız olsun sonuçta orası aynı zamanda bir karargah işlevi görüyor.

oyunda kaleler ne işe yarıyor? Lord tutmak ve içine asker koymak için mi varlar? Stratejik derinliği olsun isterdim kalelerin. Mekaniksel açıdan oyunda çok etkisi hissedilemiyor, gece kale baskını yapmak ve sınır koruma tarzı şeylerin de gelmeyeceğinden artık biraz eminiz. Bari kalelerden daha elit birlikler üretebilme imkanımız olsun sonuçta orası aynı zamanda bir karargah işlevi görüyor.
benim de bir türlü anlam veremediğim bir olay.en azından askerlerin kalelerde daha hızlı seviye atlaması ve bazı özel birliklerin sadece kalelerde eğitilmesi güzel olurdu.
ayrıca warband da en sevdiğim şeylerden biri askerlerimle talim yapmaktı.kalelerin içine bir talim alanı koyulsun,orada onlarla talim yapar ve gelişmelerini hızlandırırız.

Back
Top Bottom