Oyuna 4 ay aradan sonra giren birisi neler hisseder?

Users who are viewing this thread

Berbere özel saç kesme animasyonu değil. Ben gta:Sa'daki kadar animasyon olsun ona da razıyım. Sadece kültürlere özel saç detayları olabilir. Altı üstü her kültüre özel 2-3 tane yerini bilmediğimiz veya belirli aralıklarla köy köy gezen efsanevi berber npclerden bahsediyorum. Bunları bulunca daha önce yapamadığımız saç modellerini yaparsak keşif hissi biraz daha artar. Aynı şey demirci için de geçerli. Çok çok basit bir şey. Reddit'te okuduğum detayların yanında hiçbir şey kalıyor.
modcuların yeni saç modeli geliştirdiğine hiç şahit olmadım. Modding tools ile saç yapılabiliyor mu peki bilginiz var mı?

modcuların yeni saç modeli geliştirdiğine hiç şahit olmadım. Modding tools ile saç yapılabiliyor mu peki bilginiz var mı?
Mod konusunda çok bilgim yok doğrusu ama modding tools daha çok sahne tasarlamak için falan var. Ekstra olarak yaratılan zırh, kılıç, tüfek vs gibi nesneler başka tasarım programlarıyla tasarlanıp oyuna ekleniyorlar diye biliyorum.

Çoğunuzun bildiği üzere oyunu uzun süredir yalnızca forumdan takip ediyordum. Bugün girip 1.5 saat kadar etrafta gezinip nelerin olup bittiğine, oyunun ne durumda olduğuna, hangi detayların eklendiğine baktım. Fakat konuda belirteceğim detaylar daha önce de eklenmiş olabilir. Genel olarak benim fark ettiğim ve hoşuma giden/gitmeyen detayları paylaştım.​

İnceleme yaptığım mekanlar:
Poros Şehri
Onica Kalesi
Onica köyü
Akkalat Şehri
Adını unuttuğum Khuzait köyü

Hoşuma giden detaylar:
  • Arenada kazanınca önümüze gelen ekranda karakterimize sevinme animasyonu yapmışlar, hoş olmuş.​
  • Grafikler mükemmel optimizasyon iyi.​
  • Kalede devriye atan askerler var.​
  • Kan efekti, dövüş ve ölüm animasyonları çok güzel.​
  • Arka sokaktaki çete ile kavga edince çocuğun biri korkup kaçtı. Güzel detay ama hiçbir ses olmadığı için kötü gözüküyor.​
  • Han'da ozanın etrafında dans eden insan güzel detay. Fakat çalan müzik sanki her zamanki gibi fondan çalıyormuş gibi. Sesin çıktığı yeri gerçekten ozanın sazına ayarlamaları lazım. Yaklaştıkça ses yükseliyor ama sanki sazdan değil hoparlörden geliyor gibi. Ayrıca müzik bitince ozan çalmaya devam ediyor.​
  • Köylerde ambians biraz daha iyi. Çok uzaktan inek, köpek, konuşma, bebek ağlama gibi sesler geliyor ama çok kısık sesle geliyor. Kuş sesleri de var. Fakat nereye gidersen git hep uzaktan geliyor.​
  • Sokakta dans eden kadın grubu var. Hafiften müzik çalsa çok daha iyi olacak ama yine de hoş olmuş​
  • Köylerde bolca hayvan olması hoş olmuş ama keşke bazılarının içinden geçip gitmesek.​
  • Genel olarak köylerin tasarımı ambiyans ve canlılık olarak diğerlerinden daha hoş olmuş.​
  • Arenanın seslendirmesi diğer yerlerin aksine çok güzel. Tezahüratlar falan çok ayrı bir hava katıyor.​
  • Dövüş esnasında envanterin doluysa f tuşuna basılı tuttuğunda açılan pencereden hızlıca hangi eşyanın yerine geçmesini istediğini seçebiliyorsun. Bu çok güzel olmuş.​
  • Kapalı mekanların tasarımı çok güzel ama ortada kocaman ateş yanıyor.​
  • Hanın kapısının önünde durunca içerden gelen gürültü, müzik, kahkaha sesi içindekinden daha güzel.​
  • Mimari yapılar oldukça güzel. Biraz daha cilalanması gerekli sadece.​

Hoşuma gitmeyen detaylar:
  • Bekleme süresi(Loading ekranları) çok fazla. İlk defa hdd'de oynadım oyunu bir kaleye girmem 30 saniye sürüyor. Hatta bir keresinde 2.5 dakika bekledim loading ekranında. Kesinlikle çekilecek çile değil HDD'ler için optimize edilmesi gerekiyor.​
  • Şehirler inanılmaz sessiz.​
  • At tüccarının atına binip kaçıyorum umrunda olmuyor.​
  • Bazı yerlerde nesnelerin gölgeleri zifiri siyah. Büyük ihtimal hata.​
  • İnsanlarla diyalog seçenekleri berbat. Adam dans ediyor veya tek başına bir odada konuşuyor. "Amcam buğdayı bilmem nerden almış 20 dinara... ah afedersiniz nasıl yardımcı olabilirim" diyor. Her karaktere aynı diyaloğu yapıştırmışlar.​
  • Adamın kafasına ok atıyorum veya kılıçla vuruyorum ben yokmuşum gibi davranmaya devam ediyor.​
  • Kaleler bomboş içeri girip gezmenin hiçbir anlamı yok. Sivil yoksa dahi etrafta eğitim yapan 10-15 kişilik birlikler, ok atan, talim yapan askerler olmalı. İşin komiği hiç insan yok ama 2 tane dilenci var hem de en ücra köşede. Kalelere çok daha fazla etkinlik ve insan eklenmeli. Eğer askeri garnizon olarak kullanılıyorsa askeri usule uygun şeyler eklenmeli.​
  • Kaledeki ve şehirlerdeki pek çok yapıların veya sokakların girişleri kolaya kaçılarak nesneler ile kapatılmış. Ayrıca bir sürü hatalı yerleştirilen nesne mevcut.​

• Kalelerde ufak su birikintileri (dizime geliyor) tamamen görsel olarak var. Ne zıplayınca su dalgalanıyor ne de herhangi bir ses çıkıyor. Normal yolda yürüyor gibi.​
  • Devasa yapılar, güzel mimariler var ama kocaman kalede devriye atan 3-5 tane asker var. Haydut grubu bir baskın atsa tüm kaleyi 10 dakikada alacaklar.​
  • Uzak mesafede kaplamalarda bozulma oluyor ve çok fazla baştan savma.,​
  • Köyde ördekler bile ben yokmuşum gibi davranıyor sırtına 2 kere mızrak saplamama rağmen yollarına devam ediyorlar.​
  • Köyde bazı çitler bakış açına göre kayboluyor.​

• Hayvan sayıları çok olması güzel ama etrafta makismum 8-9 kişi var. Bütün hayvanlar isyan etse köyü ele geçirecekler(!).​
  • Hayvanlarını katlederken köylüler suratıma bakıyorlar.​
  • Erkeklerin suratları gayet iyi olmasına rağmen kadınlarınki berbat. Hepsi emo gibi donuk bir surat ve suratlarında hiç detay yok. Dümdüzler resmen. Ayrıca dönemin standartlarının çok üstündeler. Dükkanların oraya gidiyorum çete lideri bir kadın. Yanında 2 tane izbandut var ama kadın bebek suratlı. Ayrıca lordun salonunda hiç kadın hizmetkar yok. Bu dönemde böyle şeyler görmek imkansıza yakın.​
  • Handa çok random seslerle konuşmalar geliyor ama bir anda kesiliyor ve 100 metre uzaktan geliyor.​
  • Müzikleri kapatınca far kettim şehrin ortasında konuşma sesleri geliyor. Ambiyans gibi bir şey yapmaya çalışmışlar ama baştan savma. Demirci kılıca vururken o sesi bastırıyor o kadar kısık ve uzaktan geliyor. Müziği tamamen kapatmadan oynayan birisi belki hiç fark etmemiştir bile. Demircinin ses efektleri bütün şehirdeki seslerden daha iyi. En azından körük sesi, su, ateş, demir sesi falan geliyor. Sanki seslendirmeyi çok iyi yapacaklar da biri engel olmuş gibi ya da "abi yetişmeyecek yalap şalap koy gitsin sonra düzeltiriz" demişler. Bu arada ses geliyor dediysem de komedi yani. Arkada bağırış çağırış var ama dikkatli dinleyince biri sürekli "hayayyay haa hayaya huvuava" öteki "hueey, haaeyy, veeey" diye bağırıyor.​
  • Pazarda yerde duran elmaların üzerinde yürüyünce tahtada yürüme sesi geliyor.​
  • Şehirlerin etrafları çok özensiz. Asıl hayat şehirlerin etrafında yaşanırken burada herkes surların içine tıkılmış. Halbuki yalnızca savaş anında surlara kapanılırdı.​
  • Köyde kendi kendime gezerken sınır dışına çıkınca adamın biri bana nereye gidiyorsun korkak diye bağırıyor :grin:

Özet:
  • Oyunun müzik hariç seslendirme aşamasıyla kim ilgileniyorsa en kısa zamanda ses eksiklerini tamamlaması gerekli. Şehrin ruhsuz olmasının en temel sebebi bu. Geçen yıllarda yayınlanan ses blogunda bahsi geçen demirci seslendirmesi şehirdeki en iyi ses efekti olmuş. Fakat onun dışında hiçbir şey yok.
  • Cilalanması gereken çok şey var. Özellikle şehir yaşantıları arasında kuzey ile güney arasında çok farklılık olması gerekiyor. Özellikle iki zıt kültürü inceledim. Ayrıca şehir hayatı dönemini daha çok yansıtmalı. Tarihçi olduğum için göze batan çok fazla detay var.
  • Baştan savma, yapılmış olmak için yapılan tonla şey var. Hepsi bir an önce elden geçirilmeli.
  • Bizi o dönemin sokaklarında geziyormuş gibi hissettirecek daha fazla detaya ihtiyacımız var.
  • Atmosferi iyileştirecek görüntü ve ses efektlerine çokça ihtiyaç var. Bu havada uçuşan toz rüzgarları olabilir. Çocukların koşuşturma sesi olabilir. Hatta bir adamın geğirme sesi bile olabilir. Witcher 3'ü açıp incelemenizi tavsiye ediyorum.
  • Atlar için daha fazla çeşit ve karakter gerekiyor. En basit olarak kuzeydeki atların yeleleri örülü olabilir veya bozkır kültüründeki savaşçı atlarının kuyrukları bağlanmış olabilir. Yerel halk normal bozkır atına binerken savaşçıları böyle atlara bindirmek güzel olabilir. Böyle detaylar oyunu yükseltir.
  • Oyunda gerçekçiliği çok fazla baltalayan güçlü kadın nüfusu var. Şehirde gezerken 4 tane çete lideri gördüm 3'ü baby face bir kadın. Kale içini gezerken içerde bulunan komutan da kadın. Günümüz standartlarına göre düşünüyorsunuz. Böyle bir şey yok o dönemde kadınlar çok nadir böyle olaylarda bulunurdu. Bu yapılan hataya tarih lügatında anakronizm denmektedir.
  • Askeri garnizon olarak kullanılan kaleler kesinlikle daha askeri ambiyansa sahip olmalıdır. İçeride 5 nöbetçi ve 2 dilenci var böyle bir şey mümkün değil. En azından 10 kişilik birlik, başında1 komutanla eğitim görsünler. Hatta komutanla diyaloğa girip askerleri ile talim yapılabilsin. Güçsüzsek askerler ve komutan bizi aşağılasın ama yenince şaşırsın falan. En kötü ihtimal kalede gezerken bir anda 20-30 kişilik asker sesi gelsin ve "yeah" diye bağırsınlar. Askeri lojmanlarda gezenler bilirler sürekli asker sesi gelir. 100 kişi bir anda sağol diye bağırır. Böyle detaylara kesinlikle ihtiyacı var.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Benim gibi gezip de gözüne takılan veya aklına fikir gelen varsa konunun altına yazabilirler. Ben de ileriki zamanlarda yeni fikirler bulursam buraya ekleyeceğim. Umarım geliştiricilerin dikkatini çeker.
güzel yazmışsın fakat dikkate alınmayacağı için ..

Şu an mod araçlarından sadece sahne tasarım aracı dolasimda. Bı hazır modeli direk oyuna ekleyemiyorsun, bunlar diğer araçlarla mümkün olacak diye biliyorum ve luconun forumdaki son msajibdan birinde dediğine göre, gelecek güncellemede bu diğer araçlara yönelik bir şeyler olabilirmiş.

156 betası bekledigimizden büyük olabilir.

Bı hazır modeli direk oyuna ekleyemiyorsun
Ekleyebiliyorsun
2425-1605781431-1768669030.png
2349-1604913999-1891481838.jpeg
2444-1606733820-585617307.png

Bu da Lucon'un modundan zaten

Ekleyebiliyorsun

Harika olmuş saray çok parlak ama olsun.İmparatorluğa yakışan ortam bu işte askerler dizilmiş vs. illa modçular sunucak bunu sanırım.Bannerlord oynuyoruz M&B'nin 2020 yılı oyunu ama krallara özel zırhlar hala yok ve hala taç yok..Ekstra mekanikler çok olmayacak onu anladık da görselliği doldururlar umarım.

Last edited:
Harika olmuş saray çok parlak ama olsun.İmparatorluğa yakışan ortam bu işte askerler dizilmiş vs. illa modçular sunucak bunu sanırım.Bannerlord oynuyoruz M&B'nin 2020 yılı oyunu ama krallara özel zırhlar hala yok ve hala taç yok..Ekstra mekanikler çok olmayacak onu anladık da görselliği doldururlar umarım.
İtem sayısı arttıkça cheat mode aktifken envantere giriş süresi uzuyor. Daha fazla item eklerlerse büyük ihtimalle benim bilgisayar envantere girişi kaldıramayacak. O yüzden pek de ümitli değilim bu konuda :grin:

Ekleyebiliyorsun

Direk .obj vb dosyaları kitte import edemiyorsun diye biliyorum, dolaylı olarak kendi modunu açıp olan dosyalarin içini değiştirip mevcutların üzerine yazıyorsun öyle modellerini oyunda anca görüyorsun, degil mi?

Dolayısıyla en basitinden sahne aracında bile import export fonksiyonu yok, dolayısıyla direk ekleyemiyorsun modelleri. Yanılıyor muyum?

İlk resmin kaynağı nere, kim yapmış o mekanı?

Art arda ileti
O ilk resimin parıltısı bnm de dikkatimi çekti, sanki günümüzde ışıklandırılmış bir müze eseri.. Alev ve veya dışardan gelen gün ışığı değil, lambalı elektronik aydınlatma var sanki..

İtem sayısı arttıkça cheat mode aktifken envantere giriş süresi uzuyor. Daha fazla item eklerlerse büyük ihtimalle benim bilgisayar envantere girişi kaldıramayacak. O yüzden pek de ümitli değilim bu konuda :grin:
Bu sorun herkeste var çözümü de basit olabilir. Cheatmode açıkken envantere girdiğinde tüm eşyalar yüklenmez. Yukarıdaki zırh sekmesine bastığında zırhlar yüklenir olur biter. Öbür türlü her eşyayı her seferinde yüklemek aşırı sinir bozucu oluyor

1.5.6 için beklenti oldukça büyük anlaşılan. Normalde beta kullanmıyorum ama merak ettiğim için bu sürümü yükleyip aynı konuda yaptığım gibi detayları inceleyebilirim. İlgilenen arkadaşlar da bilgi alabilirler.

Direk .obj vb dosyaları kitte import edemiyorsun diye biliyorum,
Ediyorsun işte, örnek olsun diye gösterdim hepsini orada zaten. Obj'yi alayım üstüne yazayım diye bir olay yok oyunun tüm dosyaları TPAC formatında paketlenmiş halde, nasıl açılacağını bilmeden değişim yapamazsın istesen de. Sprite da ekleyebilirsin, mesh de şu an. Sadece bazıları konusunda soru işaretleri var, cloth simulation gibi.

Gösterdiğim görsel şu moddandı

@Bloc Yani diyorsun ki "direk model eklenebiliyor ama nasıl yapacağını bilmen lazım, bazı yerler de şu an net değil" Modlama sepetinin tamamı hazır değil bu konuda herkes gibi hemfikiriz. Tamam.

Şunu ifade edeyim.. Geçen haftalarda sahne düzenleyicisine -en fazla kaplama vb ufak düzenlemelere ihtiyaç duyacak- bir mumya modeli atmaya niyetlendim, tekrar modül oluşturmak istemediğimden ve de sonrasında o bilmem gereken şeyleri bilemediğimden çekimser kalıp yapamadım.
Oysa misal ben isterim ki,

-"Hızlı temel bileşen kontrolü, temel bileşenleri otomatik yerleştir, hızlı modülü oluştur ve kaydet, model ekle" gibi hayatı kolaylaştırıcı seçenekler sahne düzenleyicisinde olsun.

Demem o ki,

-Elimde hazır bir model mi var? .obj ya da başka format, ben o modeli kolaylıkla sahneme ekleyebilmeliyim. .objyi kabul etmiyorsa, sistem tpac'a kendi çevirmeli ya da bana türkçe detaylı anlatım sunulmalı, blenderda geliştiriciler nasıl çeviriyorsa ben de çevireyim formatı diye.. Modeli sıfırdan yapmaktan bahsetmiyorum, hazır bir modeli sahneme rahatça kolabilmekten bahsediyorum.. Bu (hazır modeli rahatça ekleme) modlama araçlarının detaylı ve türkçe öğretim videoları gibi, en temel beklentilerimden biri. Burada sadece oyundan aldığım ekran görüntüsüyle değil, hazırladığım ufak sahnelerle de oyunla ilgili konuşup tartışabilmem lazım. Ben ve benim gibi bilmeyenler için gerekli bunlarr gerekli. Öte türlü kit " zaten neredeyse her şey ekleniyor, bilen yapıyor, boşver " kapsamında kalıyor ve çekim gücü az oluyor. Doğrudan kolayca eklenemiyor, daha bi dolaştırarak zor bir şekilde ekleniyor modeller, benim gördüğüm de bu.

O resmin 8dk lık videosunu kaçırmış olanlar spoilera tıklayabilir.

Bu sorun herkeste var çözümü de basit olabilir. Cheatmode açıkken envantere girdiğinde tüm eşyalar yüklenmez. Yukarıdaki zırh sekmesine bastığında zırhlar yüklenir olur biter. Öbür türlü her eşyayı her seferinde yüklemek aşırı sinir bozucu oluyor
Ben de bu konuda TW'nin değişime gitmesi taraftarıyım. Zaten insanların tüm eşyalar sekmesinde envanter kullanmalarına şaşırıyorum. Üstteki kısmı kullanmaya teşvik edecek değişiklikler iyi olabilir.
1.5.6 için beklenti oldukça büyük anlaşılan. Normalde beta kullanmıyorum ama merak ettiğim için bu sürümü yükleyip aynı konuda yaptığım gibi detayları inceleyebilirim. İlgilenen arkadaşlar da bilgi alabilirler.
Beyim ben sadece beta sürümü oynardım yeniliklere meraklı olduğum için. sürekli beta ile ana branş arasında geçiş yapmak sıkıntılara yol açıyor. Bu yüzden beta branşı test etmek yerine 1.5.6 ana branş olana kadar beklemenizi tavsiye ederim. Şahsen 1.5.6 yamasını videolar ve forum yorumlarını okuyarak anlamaya çalışacağım.

İstediğim bir şey var, konuya bunu yazmayı unutmayım...

Bannerlordda bir silah slotu daha lazım bence SP için en azından... Hangi silahların hangi kombinasyonlarda konumlanacagi da biraz gelismeli. Gecenlerde bu ikisinin eksikliğini hissettim.

Şunu ifade edeyim.. Geçen haftalarda sahne düzenleyicisine -en fazla kaplama vb ufak düzenlemelere ihtiyaç duyacak- bir mumya modeli atmaya niyetlendim, tekrar modül oluşturmak istemediğimden ve de sonrasında o bilmem gereken şeyleri bilemediğimden çekimser kalıp yapamadım.
Oysa misal ben isterim ki,
Senin ne istediğin pek önemli değil ama o noktada. Unity Engine gibi Commercial bir engine yapmıyorlar çünkü.
Modlamın kolay olması demek konu ile alakalı bilgisi olmayan birisinin bile hızlıca bir şeyler ayarlayabilmesi anlamına gelmiyor. Oyunu mümkün olduğunca en değiştirilebilir forma sokmaları anlamına geliyor. Çünkü ne kadar günler aylar harcarsan harca, Warbandın içinde değiştiremeyeceğin çok nokta vardı. Hatta bunu aşmak için ekstra injection tooları yazanlar oldu. Modlamın kolay olması burada devreye giriyor. Bannerlord için bu kadar dolanmaya gerek kalmıyor artık çoğu şey için. Çünkü amaçları modlamanın kolay olmasını sağlamaktı.
En basitinden, Warband içinde OpenBRF community içinde birisi tarafından yazılmıştır. Map Editor yine aynı şekilde. Bunlar TW tarafından verilmedi. mtarini OpenBRF'yi yazmasaydı ortada bu kadar Warband modu olmazdı. Ama Bannerlord içinde hem bunlar doğrudan Modding Tools içinde geliyor hem de ilerleyen zamanlarda dökümantasyon ile daha da detaylı anlatımlar olacak. Yine de yapman gereken okuman gereken çok işlem olacak. Yapmak zorunda olduğun şeyler için ( modul oluşturma vs ) otomatik kontroller ekleniyor ve eklenmeye de devam edecektir zaten. Bunun daha da iyi olması için geliştiriciler ile etkileşime geçmen lazım, dikkat çekmen lazım. Buradaki etkileşim XXX yapamadım bu nasıl yapılıyor gibi basit belki iki forum okuyarak cevap bulabileceğin şeyler değil de daha çok "XXX yaparken ABC yüklenmesi olmuyor, bunun otomatik yüklenmesini sağlayabilir miyiz?" gibisinden öneriyi de içinde barındıran istekler yapman lazım. Bunların çoğu da zaten şu an için Discord tarafında yabancı modcular tarafından yöneltiliyor zaten ilgili kişilere. Türk Modding Topluluğunun araştırma anlamında gelişmemiş olması veya gelişmeye açık olmaması Taleworlds'ün problemi değil bu konuda. Ama EAdan sonra Türk modcu topluluğunun da gelişeceğini düşünüyorum ben.

Mexxico'yu ilk açtığım gün etiketledim ve konuya girdiğini de gördüm ama cevap verme gereği duymadı. Sağlık olsun muhabbet oluyor en azından.
Mexxico'nun yazdıkların ile alakası olmadığı için cevap alamadın yüksek ihtimalle. Murat da Engine ile alakalı noktalara bakıyor. Yazdıklarından sadece bir tanesi bu konu ile alakalı o da biliniyor zaten. Armağan abi zaten forumda etkileşim içinde olan birisi olmadı hiçbir zaman. Diğer etiketlediğin devler Türk bile değil bildiğim kadarıyla, oturup onu çevirmek için uğraşacaklarını sanmıyorum.

Flaming
Mexxico'nun yazdıkların ile alakası olmadığı için cevap alamadın yüksek ihtimalle. Murat da Engine ile alakalı noktalara bakıyor. Yazdıklarından sadece bir tanesi bu konu ile alakalı o da biliniyor zaten. Armağan abi zaten forumda etkileşim içinde olan birisi olmadı hiçbir zaman. Diğer etiketlediğin devler Türk bile değil bildiğim kadarıyla, oturup onu çevirmek için uğraşacaklarını sanmıyorum.
Özür dilerim kardeşim etiketlediğim için. Keşke elimizde fırsat olsa da her developer'e ulaşabilsek. Foruma bakan 3-5 kişi var onları da etiketledim zaten. Ne haddime

Özür dilerim kardeşim etiketlediğim için. Keşke elimizde fırsat olsa da her developer'e ulaşabilsek. Foruma bakan 3-5 kişi var onları da etiketledim zaten. Ne haddime
Ne haddime diyerek tribe girmenin anlamı yok. Cevap verme gereği duymadı diye ajitasyon yapmışsın, sebebini açıkladım.

@II. Regeajedus Benim oynadığım son savaşlarda hiç böyle bir olay denk gelmedi, tahminimce evet fixlenmiş diyebilirim ama bununla alakalı bir Bug Report varsa onun sonucuna bakman daha mantıklı olur.

Back
Top Bottom