Bilgisayar Kasası Toplama ve Laptop Seçme Merkezi

Users who are viewing this thread

şimdi açıp baktım dolar kuru bundan tam 3 ay önce 2.09.2020 tarihinde 6,98 miş, şuan ise 8,35 :/ dediğinde haklısın kaderimiz bu. en azından artık elden çıkan çıktı diye avutuyorum kendimi, dolar kurunun 2021'de ne olacağını bilemeyiz. bakalım 2 gündür haftasonu yüzünden sabitti şimdi pazartesi günü açılışı nasıl yapacak, ben 8,50 görür diyorum :grin:

bir de bunların amerika'da seçimleri falan var şimdi, haftaya o da açıklanacak düzene oturacaklar o zaman ülkece bir yerimize giren şemsiyenin açılışını hissedeceğiz. hele soğuk kış günleri gelirken 8-9 seviyelerinde dolar görmek ürpertiyor beni. doğalgaz faturası bakalım kaç gelecek merakla bekliyorum

İnsanlar daha ucuza ekran kartı alacak varsayımına katılmıyorum. Normal şartlar altında bu rekabetin etkisi geçerli olur.

Elektronik eşyalarda bir gümrük vergi kalemi mal bedelinin +%20 +%20sini (+%40ını) alıyor diye biliyorum. Bir ara tablet almaya niyetlendim, Hepsiburada gibi sitelerde o kadar pahalliydi ki, yurtdışından mi alsam dedim.. Gumrük vergisinin 40lik büyük bir kaleminin olduğunu o zaman öğrenmiştim. (Atıyorum, nakliye ve vergi bedeli hariç cari kur ile ~2400tl lik bir tablet, o zamanlar[dolar 5-6lardayken] 6000-8000 civarina satiliyordu hepsi ve amazonda. Yurtdışı kendim alsam 3500-4000 civari bedel çıkıyordu. 2secenege de yonelememistim. Uretici firmaya sormustum, "boyle boyle, sitelerde veya bireysel alimda cok fark oluşuyor, gumrukten en az yansımayla dogrudan satış olursa, satislariniz çok olur, kaliteli ve bilinen, sevilen markasıniz, Türkiye'de doğrudan satış mağazası/ofisi acma niyetiniz var mi" vs. Verginin pazara girmekte engelleyici olduğu ama yavaş yavaş geleceklerini söylemişti yetkili. Tam birebir soru yanıt değil ama böyleydi kabaca.Bu arada bu olay fiyatların acayip artmasından önce idi, şimdi belli modeller hepside amazonda satıştan kalkmış bile olabilir, fahiş fiyatla bile bulunmaz. )

ryzen3600 + 3070'li sisteme 650watt PSU yeterli gelir değil mi?

Nvidia 650w minimum öneriyor. Ama uzun zamandır ilk kez nvidianın önerdiğinden fazlasını alın diyolar. Sebebi kartın çok güç tüketmesi değil, zaten ona göre öneri yapmış nvidia. Sebebi anlık olarak güç çekiminin tavan yapıp eski haline geri inmesi. Mesela %100 yük altında 250watt güç çekerken anlık 1sn'den kısa sürede 350'yi vb. görüyor ve eski haline dönüyor. Böyle olunca psuların yüksek voltaj koruması devreye girip sistemi kapatıyor. Daha yüksek kapasiteli psu'larda bu voltaj koruması eşiği de yüksek olduğundan bu çok fark etmeyecek. O yüzden yeni psu alacaksan bence 750w düşün. Eğer elinde 650w varsa ani kapanma sorunu yaşamazsan devam edersin, devam ederse değiştirirsin.

Hayırlı olsun kartın. Evet overpriced şekilde almışsın ama önümüzdeki süreçte fiyatının ineceğini kimse garanti edemez. Muhtemelen inmeyecek de. 3080'ler geçen ay bu fiyatlara vardı şimdi yok. Onların da fiyatları artmış durumda.

Nvidia 650w minimum öneriyor. Ama uzun zamandır ilk kez nvidianın önerdiğinden fazlasını alın diyolar. Sebebi kartın çok güç tüketmesi değil, zaten ona göre öneri yapmış nvidia. Sebebi anlık olarak güç çekiminin tavan yapıp eski haline geri inmesi. Mesela %100 yük altında 250watt güç çekerken anlık 1sn'den kısa sürede 350'yi vb. görüyor ve eski haline dönüyor. Böyle olunca psuların yüksek voltaj koruması devreye girip sistemi kapatıyor. Daha yüksek kapasiteli psu'larda bu voltaj koruması eşiği de yüksek olduğundan bu çok fark etmeyecek. O yüzden yeni psu alacaksan bence 750w düşün. Eğer elinde 650w varsa ani kapanma sorunu yaşamazsan devam edersin, devam ederse değiştirirsin.

Hayırlı olsun kartın. Evet overpriced şekilde almışsın ama önümüzdeki süreçte fiyatının ineceğini kimse garanti edemez. Muhtemelen inmeyecek de. 3080'ler geçen ay bu fiyatlara vardı şimdi yok. Onların da fiyatları artmış durumda.
çok güzel açıklamışsın teşekkür ederim. 700-750w arası gold yok bronze var bulabildiğim sanırım bronze alacağım

Bunu ilk kez duyuyorum. Kaynak?

Buna benzer bir ek vergi vardı, halen geçerli mi bilmiyorum. Telefondan o zamanın grafik tableti-elektronik vergi oran haberini bulamadım. Her türlü elektronik için tek tek vergi oranlari güncelleriyle araştırılmalı, satın alım oncesi.

Buna benzer bir ek vergi vardı, halen geçerli mi bilmiyorum. Telefondan o zamanın grafik tableti-elektronik vergi oran haberini bulamadım. Her türlü elektronik için tek tek vergi oranlari güncelleriyle araştırılmalı, satın alım oncesi.
Bruh. Konsol için işte adı üstünde. Tablet dahil olmaması lazım buna. Konsolların da aksesuarlarına kadar dahil. Pahalı aldım dediğim XBOX One S kolu 2 kattan fazla fiyat artışı gösterdi bu yüzden. PC için geçerli değil bunlar.

hacılar 5600x tek çekirdekte baya iyiymiş, çok çekirdekte diğer işlemcilerin gerisinde kalıyor ancak. sizce ryzen 7 3700x alıp geçeyim mi? diğer ryzen 5 serisi çok pahalı almam zaten. ryzen 5 5600x ya da ryzen 7 3700x(belki 3800x) almayı düşünüyorum.

çok güzel açıklamışsın teşekkür ederim. 700-750w arası gold yok bronze var bulabildiğim sanırım bronze alacağım

Bir süredir zaten psu'lar pazarda az bulunuyorlar ve pahalılar. Sebebini araştırmıştım da çok net bir şey bulamadım. Covid sebebiyle lojistik maliyetlerinin çok arttığını söylüyorlar. Uçakla taşımak pahalı hale gelmiş sanırım ağır ürünler oldukları için. Ama yine de bence çok mantıklı değil. Şimdi de tabi bizde değil ama yurt dışında psulara talep de artacak millet bu kartları alacağı için hatta bir çoğu daha ekran kartı almadan psu değiştirmiştir bile. O yüzden bize gelen kaliteli ürün sayısı da hem dolar artışı hem de ürünlerin diğer zengin ülkelere öncelikli olarak gönderilecek olma sebebi ile düşecektir. Ve muhtemelen yine aynı sebepten piyasada ucuz 750w gold ürün yok. 1100-1200 TL'lerden başlıyor.

Psu seçerken kullanmak üzere aşağıdaki linki bırakayım. İnsanlar psu seçerken burayı kullanıyor artık. A'lar pahalı ya da bulunmuyor ama alacağın psunun B ya da C Tier olmasına dikkat et derim. Markası var diye gidip cidden dandik ürünler alıyormuşuz psuda.

Bilgisayar vergilerinde ufak tefek alınanları geçersek temel olarak %20 gümrük vergisi + %18 kdv var.

hacılar 5600x tek çekirdekte baya iyiymiş, çok çekirdekte diğer işlemcilerin gerisinde kalıyor ancak. sizce ryzen 7 3700x alıp geçeyim mi? diğer ryzen 5 serisi çok pahalı almam zaten. ryzen 5 5600x ya da ryzen 7 3700x(belki 3800x) almayı düşünüyorum.

Ben normalde 3700x alır geçerdim. Çekirdeğe yatırım yapmak tek çekirdek/oyun performansına yatırım yapmaktan bence uzun vadede daha mantıklı. Ama zaten uzun süre bekledin, şimdi alacağın işlemci güncel olsun bence. Ekran kartın nvidia evet ama belki ileride amdye geçersin ya da benzeri bir şey olur, yeni amd teknolojilerini de desteklemeye devam etsin. Bu kadar beklemişken güncel ürün al derim ben.

Last edited:
Sadece %20 değil mi ya, mesela neweggden rtx3080ler sipariş yerini türkiye seçtiğinde %20 artıyor diye hatırlıyorum. Tüm vergileri ödemiş oluyorsun neweggden aldığında diye biliyorum amazon gibi.

Sadece %20 değil mi ya, mesela neweggden rtx3080ler sipariş yerini türkiye seçtiğinde %20 artıyor diye hatırlıyorum. Tüm vergileri ödemiş oluyorsun neweggden aldığında diye biliyorum amazon gibi.

Senin bireysel satın aldığındaki vergi ile ithalat edilen ürün arasındaki vergi farklı.

3070 geldi, baktım benim eski gtx970 ile aynı pcie kablolarını kullanıyor, dayanamadım taktım kasaya hem elim alışsın diye. şu an i5 6500 ve rtx3070'li bir sistemim var, darboğaz nedir tanımlayacak seviyede :lol:

benim PSU şuan 600 watt, ben yetmez diye düşünüyorum ancak başarılı bir şekilde masaüstünde görüntü aldım, şimdi birkaç benchmark denemek istiyorum ancak elimde hiç displayport veya hdmi 2.0 kablo yok, dandik 1080p'de 60hz veren hdmi kablo ile kullanıyorum şuan. kartın arkasına dvi girişi koymamışlar sanırım artık vga gibi dvi da ölü bir giriş olmuş zamanla

bu arada kartı takarken anakarta bir türlü oturtamadım, taktıktan sonra defalarca ekran kartının üstüne bastırmam gerekti pinlerin kapanması için, umarım hasar masar vermemişimdir. zaten 3 fanlı kocaman kart kasaya da zar zor sığdırdım benim eski 2 fanlı gtx970 bunun yarısı kadar bir şey kaldı ağırlık olarak

EDIT: heaven benchmark döndürdüm bir tur, en başta daha 1 dakika olmadan ısı değerleri 74'lere gelmeye başladı bir şaşırdım, sonra fanlar çalışmış olsa gerek ısı aniden 56-57'lere düştü, benchmark sonuna kadar da yavaş yavaş 64-65 derecelere çıkıp bitirdi. hala dandik 600watt PSUda herhangi bir kapanma yaşamadım, sanırım 3070'te gddr6x ekstra hızlı memory olmadığı için 3080'de finde'nin söylediği gibi ani çıkışlar yapmıyor olabilir. çünkü ani bir çıkış olsa kesin kapanırdı, 970'de bile çat diye kapanan pc sonuçta. ben çok anlamıyorum benchmark skorlarından ama skorum buymuş:
benchmark.png
fps niye 25'lere kadar düşmüş anlamadım, işlemciden olsa gerek herhalde. ayrıca bu niye benim ekran kartıma 4gb diyor? dxdiag'dan baktığım zaman 8gb gösteriyor acaba yanlış birşeyler mi yaptım

EDIT2: red dead redemption2'de her ayarı ultra kökleyip benchmark çalıştırdım. oyunun benchmarkında fps sayacı yoktu o yüzden nvidia'nın kendi sayacını açtım, o da şu an ekranı 60hz kullandığım için en fazla 60 gösterdi, kaç fps aldığımı göremedim. ancak oyunda böyle karlı dağları manzaraları falan gösterirken fps sabit 60 olsa da, şehir içerisinde kalabalık yerlerde ara sıra 45-50'lere kadar düştü yer yer. bir de en sonda bir soygun sahnesi var, orada da mesela normalde 60 sabit ama ara sıra aniden 40'lara dip yapıyor sonra hemen tekrar 60'a çıkıyor, bu da oyun takılıyormuş hissi veriyor. yine de her şey ultrada 60+fps alabilmek güzel, gtx970 ile 30 zor alıyordum bu ayarlarda

Last edited:
Ya güç, ya sürücü ya da darboğaz yapan başka bir şey var belli ki. Fps kilitleme ayarı falan yapmış mıydın ya da v-sync açık mıydı?

Benchmark olarak 3dmark öneririm.

8:11'de Rdr2 var kıyaslarsın. Sen de bakabilirsin MSI Afterburner osd açarak kullanım oranlarına vs.

sizce şu kartı alayım mı 7170 tlye? üstüne başka yerden ekran kartsız b450'li ryzen3600'lü bir sistem toplarım 6k'ya, 13k'ya bu işi halletmiş kurtulmuş olurum diye düşünüyorum ne dersiniz?

amd kartlarını bekle demeyin çünkü amd'nin stoklarının ne olacağının da garantisi yok, hem o zamana kadar dolar riski mevcut bir de bunu 7100'e görünce oyunda rare görmüş gibi saldırasım geldi çünkü 3070'ler genelde diğer sitelerde hep 8000'den açıldı piyasaya ve anında stoklar bitti, bu kart da büyük ihtimal 2-3 güne out of stock olacak o yüzden elimi çabuk tutmak istiyorum
pazar günü 7170tl olan kart bugün 7370tl olmuş..

dün cioss da aynı şeyi söylüyordu, karta ederinden çok para verdik ama ülke o kadar hızlı batıyor ki 3 ay sonra her türlü zararı kapatmış olacağım dolar kurunun ebedi artışı yüzünden..

B
Birlesik devletlerde seçim sonucu sorunlu biter, hatta iç savaşa dönerse dolar azıcık geriler bir sureligine. Kurda boyle bir dalgalanma olabilir, 10klik bir şeyler alacak varsa 3-5 gun gidisati izlemesinde yarar var. Gecici olacaktır ama hiç olmaya da bilir.

Anakart da çok sık değişmez. SSD varsa iyi o zaman. Bu tip kasalarda çok risklisin hava akışı konusunda. Game Power şahsen ben pek güvenmiyorum. Güle güle kullan.

hayırlı olsun kasa pavyon gibi olmuş içinde de 3080 var şımart tabi yakışır

uzun ömürlerle kullanman dileğiyle, witcher3 must-play oynamdan geçme

Back
Top Bottom