Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Oyun çıktığında gerçekten de; tüm köy, kale ve şehirlerin tasarımı birbirinden farklı olacak mı? Nedense bana imkansızmış gibi geliyor, hem de bayağı.

Oyun çıktığında gerçekten de; tüm köy, kale ve şehirlerin tasarımı birbirinden farklı olacak mı? Nedense bana imkansızmış gibi geliyor, hem de bayağı.
Şuan zaten bazı şehirleri özel olarak tasarlanmış diye gördüm tabi ki kültürler bir birine benziyor ama ilk zamanki gibi 1-1 aynısı değil, imkansız bir olay değil sadece zaman alacak.

Last edited:
Olabilir, Minecraft'ta olduğu gibi binaların yeri değişir büyük ihtimal, birkaç farklı bina yapılır ve rastgele olarak rastgele yerlere serpiştirilir, olabilir yani (kısmen)

Yine bomboş bir güncelleme yolda gibi gözüküyor.ne zaman oyunun gerçekten ihtiyacı olan şeyleri eklemeye başlayacaklar merak ediyorum.
Burada biraz haksızsın hocam, forumdaki çoğu oyuncunun istediği şeyler bunlar. Warband Crosshair, yeni köy sahneleri, yeni multiplayer haritaları, perkler. Bunları çoğu kişi istiyordu. Önce ufak olanları aradan çıkartmışlar, zaten videonun 2 dakikası mod aletleri.

Evet oyuncunun ihtiyacı olan şeyler ile istedikleri şeyler farklı, ama bunlar ufak şeyler. Büyük updateleri bu videolara koymuyorlar uzun olduğu için.Bir arkadaş singleplayer planlarını Türkçeye çevirip burada paylaşmıştı, onları okumalısın
Olacaktır, ama tamamen farklı olması imkansız gibi bişey, oradan 2 yapı kaldır başka bişey ekle bitki örtüsünün rengini aç yolun rengini değiştir yükseltisini değiştir nehir ekle falan. Elinde bir sahne varken üzerinde oynama yapmak çok kısa sürüyor. Ama bu gelen 5 tane imparatorluk köyü değişik görünüyor, hepsini tek tek yapacaklarsa helal olsun

Keşke yeni köy geleceğine warbandda bile olan köy geliştirme gelse veya artık warbanddaki gibi köyün yaşlısı olsa. Bomboş olduktan sonra 100 farklı köy gelsin hiç bir anlamı yok

Keşke yeni köy geleceğine warbandda bile olan köy geliştirme gelse veya artık warbanddaki gibi köyün yaşlısı olsa. Bomboş olduktan sonra 100 farklı köy gelsin hiç bir anlamı yok
Köy geliştirme Warbanddeki gibi olacaksa gelmesin daha iyi bence, kale geliştirmesi gibi olursa güzel olur. Köy yaşlısıda evet lazım

Burada biraz haksızsın hocam, forumdaki çoğu oyuncunun istediği şeyler bunlar. Warband Crosshair, yeni köy sahneleri, yeni multiplayer haritaları, perkler. Bunları çoğu kişi istiyordu. Önce ufak olanları aradan çıkartmışlar, zaten videonun 2 dakikası mod aletleri.

Evet oyuncunun ihtiyacı olan şeyler ile istedikleri şeyler farklı, ama bunlar ufak şeyler. Büyük updateleri bu videolara koymuyorlar uzun olduğu için.Bir arkadaş singleplayer planlarını Türkçeye çevirip burada paylaşmıştı, onları okumalısın

Olacaktır, ama tamamen farklı olması imkansız gibi bişey, oradan 2 yapı kaldır başka bişey ekle bitki örtüsünün rengini aç yolun rengini değiştir yükseltisini değiştir nehir ekle falan. Elinde bir sahne varken üzerinde oynama yapmak çok kısa sürüyor. Ama bu gelen 5 tane imparatorluk köyü değişik görünüyor, hepsini tek tek yapacaklarsa helal olsun
ben aynı fikirde değilim dostum.o bahsettiğin planları okuduğum hatta ondan önce yayınlanan planları da okudum.daha önce yayınlanan planda ki özelliklerin kaç tanesi şuan oyunda ? ben sana söyliyim büyük çoğunluğu hala yok.yoksa planlanan özellikleri çok beğeniyorum zaten sorun bunları güncellemelerde görememem.
ayrıca neden beğenmediğimi de açıklıyım.mesela yeni köyler eklenicek demiş.benim düşünceme göre şuan köy tasarımında ziyade köy yönetimi daha ön planda olmalıydı.çünkü köye asker bile koyamıyoruz.bu yüzden sürekli köy yağmalarını engellemekle uğraşıyoruz tüm oyun.yani tasarım daha sonra da eklenebilirdi açıkçası.perkler iyi hoş eyvallah da hala tamamlanmış değil oyun çıkalı 7 ay oldu neredeyse.
oyunda seslendirme,diyalog,diplomasi neredeyse yok denilecek seviyelerde.bu yüzden beni tatmin etmiyor gelen güncellemeler çünkü bu alanlarda dişe dokunur en ufak birşey göremedim.

ben aynı fikirde değilim dostum.o bahsettiğin planları okuduğum hatta ondan önce yayınlanan planları da okudum.daha önce yayınlanan planda ki özelliklerin kaç tanesi şuan oyunda ? ben sana söyliyim büyük çoğunluğu hala yok.yoksa planlanan özellikleri çok beğeniyorum zaten sorun bunları güncellemelerde görememem.
ayrıca neden beğenmediğimi de açıklıyım.mesela yeni köyler eklenicek demiş.benim düşünceme göre şuan köy tasarımında ziyade köy yönetimi daha ön planda olmalıydı.çünkü köye asker bile koyamıyoruz.bu yüzden sürekli köy yağmalarını engellemekle uğraşıyoruz tüm oyun.yani tasarım daha sonra da eklenebilirdi açıkçası.perkler iyi hoş eyvallah da hala tamamlanmış değil oyun çıkalı 7 ay oldu neredeyse.
oyunda seslendirme,diyalog,diplomasi neredeyse yok denilecek seviyelerde.bu yüzden beni tatmin etmiyor gelen güncellemeler çünkü bu alanlarda dişe dokunur en ufak birşey göremedim.
Bu hızda zaten görmen imkansız hocam, çok yavaş çalışıyor TW. Daha doğrusu çalışma şekilleri yanlış ondan sürekli bişeyleri tekrar yapmaları gerekiyor. Bu 6 ay daha böyle bug fix optimizasyon olur. Erken erişimden anca 2022de çıkar bu hızda bu oyun

Bu hızda zaten görmen imkansız hocam, çok yavaş çalışıyor TW. Daha doğrusu çalışma şekilleri yanlış ondan sürekli bişeyleri tekrar yapmaları gerekiyor. Bu 6 ay daha böyle bug fix optimizasyon olur. Erken erişimden anca 2022de çıkar bu hızda bu oyun
biraz hızlansalar hiç fena olmayacak aslında :grin: ben oyunun optimizasyon olarak ilk çıkışına göre baya bir ilerlediğini düşünüyorum(kuşatmalar hariç).
mod toollarını da saldılar,refactor muhabbeti de aradan çıktı.artık birşeyler görmemiz gerek gibi hissediyorum.umarım 2022 ye kalmaz dediğin gibi :grin:

Sorun da bu zaten, adamlar zevk aliyor millete yanlış tarih vermekten.
Oyun erken erişime hiç çıkmamalıydı devam edilmeliydi, o kadar bug, fixlenecek olaylari kendileri oynarken hiç farketmedi mi de oyunculara sununca gördüler. Erken erisimdeki oyunun 7 ay boyunca bug fix yapmaması lazım oyunu geliştirmesi lazım. Tabii kendileri 30 yil oyunu ertelediği için linç yememek adına oyunu çeyrek hali ile piyasaya sürdüler olanlar oldu.

biraz hızlansalar hiç fena olmayacak aslında :grin: ben oyunun optimizasyon olarak ilk çıkışına göre baya bir ilerlediğini düşünüyorum(kuşatmalar hariç).
mod toollarını da saldılar,refactor muhabbeti de aradan çıktı.artık birşeyler görmemiz gerek gibi hissediyorum.umarım 2022 ye kalmaz dediğin gibi :grin:
2022ye kalsada o kadar sorun olmaz, 2021 ortalarında baba modlar çıkmaya başlar zaten Native oynamaz çoğu kişi bidaha :grin:
Oyun erken erişime hiç çıkmamalıydı devam edilmeliydi, o kadar bug, fixlenecek olaylari kendileri oynarken hiç farketmedi mi de oyunculara sununca gördüler. Erken erisimdeki oyunun 7 ay boyunca bug fix yapmaması lazım oyunu geliştirmesi lazım. Tabii kendileri 30 yil oyunu ertelediği için linç yememek adına oyunu çeyrek hali ile piyasaya sürdüler olanlar oldu.
TW aptal bir firma değil hocam zaten, oyuncuların baskısı üzerine çıktı. Yoksa anca 2021-2022 ortalarında çıkardı bu oyun. Ha, bide karantina döneminde çıkması efsane oldu ona bişey diyemem planlanmış gibi oldu. Birde psikolojik baskısı var bunun, düşün senin TWde çalıştığını biliyor arkadaşların ve her görüştüğünde sana Bannerlord nasıl bannerlord çıkacak mı falan diye soru soruyo, ben dev olsam kafayı falan yerdim galiba. En büyük hataları erken duyurmaktı

oyuncuların artık tahamülü kalmamıştı her gamescom da bir gameplay gösterip köşeye çekiliyorlardı.bu forumun eski halini bilen tayfa iyi bilir ağustos ayında bu forum şenlik havasına bürünür geri kalan aylarda kuzuların sessizliği olurdu. :grin:
baktılar daha fazla uzatamayacaklar yarım yamalak çıkardılar.bana kalırsa çıkması kötü de olmadı artık rüyamda bannerlord oynadığım oluyordu bir ara fjnskfndl
bence tek sorun 7 aydan sonra hala oyunun ileriye gidememesi.eğer bizi şaşırtıp şu birkaç ayda bir anda oyunu güzelleştirecek gizli kozlarını ortaya çıkarırlarsa herkesi memnun ederler.tabi bu düşük bir ihtimal.

Benim anlamadığım yanlış çalıştıklarının farkında değiller mi? Ben hangi çalışma modeli ile çalıştıklarını bilmiyorum, aynı şekilde doğru mu yanlış mı olduğunu da bilmiyorum. Biz burada yanlış vs. diyoruz ama şirket bundan habersiz mi çok merak ediyorum.

Her tartışmada herkesin kesiştiği en son nokta geliştirme sürecinin iyi yönetilemediği, bu hızla giderse çok fırsat kaybedebilecekleri. Tabii ki bir de oyunu bu şekilde bırakıp tam sürümün fos çıkacağına inananlar da var. Şöyle bir şey söylemeliyim isterlerse TW firmasında dünyanın en iyi oyun geliştiricileri çalışsın, yönetimin vizyonu ne kadar ise o insanlar da o kadar ilerleyebiliyorlar. Bütün sorun burada yatıyor. Kimse gelip baskıdan çıktı, tahammül kalmadı mecbur kaldılar demesin. Ondan önceki 7 sene ne oldu? Bu oyunun maksimum 2.5 senelik olduğunu kimse inkar edemez. Demek ki geri kalan 7 sene bir sürü sorun yaşandı ki ya sürekli sil baştan yapıldı ya da hiçbir şey yapılmadı. Gereksiz bir biçimde erkenden oyunu duyurup hype topladılar. Bloglarda deve billurundan veya oyun çıktıktan 2 sene sonra gelecek ufak tefek detaylardan bahsedeceklerine bu durumlardan bahsetseydiler o zaman. Senede 1 video atıp hiçbir şey demeden insanları oyaladılar. Sonra da psikolojik baskı falan diye bir şeye inanmamızı beklediler. Ben tüm hatayı yönetimde buluyorum ve Ali Erkin'in ayrılmasının arkasında bir şeyler olduğuna inanıyorum.

Benim anlamadığım yanlış çalıştıklarının farkında değiller mi? Ben hangi çalışma modeli ile çalıştıklarını bilmiyorum, aynı şekilde doğru mu yanlış mı olduğunu da bilmiyorum. Biz burada yanlış vs. diyoruz ama şirket bundan habersiz mi çok merak ediyorum.

Sen yanlış çalıştığına emin olsan bile ne deniyorsa onu yapmak zorundasın. O yüzden başındaki adamın vizyonu ile sınırlısın.

Biliyorlar, daha doğrusu çalışanları biliyor ama üst abiler Armağan bey falan kabul etmiyor olabilir. Çalışma modelleri şöyleymiş, checklist gibi. Yapılacaklar listesi var ve üstünden sırayla geçiyorlar, birini bitirip diğerine başlıyorlar. Bu inanılmaz yanlış, özellikle sandbox dediğimiz oyunlarda inanılmaz yanlış. Her şey birbirine bağlı. Diyelim diplomasi çatısı altında 3 tane A B C objektifleri var. TW hepsi diplomasi çatısı altında olduğu ve birbirine bağlı olduğu için A B Cye aynı anda başlaması gerekirken önce Ayı yapıyor, sonra A bitince Bye başlıyorlar falan. Bu şunu getiriyor, hepsi birbirine bağlı olduğu için Ayı bitirip Bye geçince, Bde oluşan sorun Ayı etkiliyor, bu sefer A'yı düzeltmeye çalışıyorlar falan. Zaten birde oyunu motorla aynı anda yapmaya kalkıştılar, daha büyük bir hata. Motorda değişiklik olunca oyun tamamen iptal oluyor gibi bişey. Yani bu oyunu 8 yıl geliştirdilerse 4 yılı zaten olan şeyleri düzeltmekle geçmiştir.

Bunu çalışanlarda söylüyor, mexxico mesela. Hatta @mexxico doğrulayabilirse güzelde olur

Edit: Bu arada mexxiconun sayfasına bakıyordum, 1.5.4 yakında geliyormuş 1.5.5de 3-4 hafta sonra betaya düşer demiş.

Edit 2: Yanlış anlamış olabilirim, 1.5.4 güncellemesi 2-3 haftaya geliyorda denmiş olabilir tam anlaşılmıyor

Back
Top Bottom