Bilgisayar Kasası Toplama ve Laptop Seçme Merkezi

Users who are viewing this thread

Pahalı/gereksiz mi aldım ya la içime kuşku düşürdün. Yardım edin bi şu avel kardeşinize. -f'e gerek yok diyenler olduydu.
Şu yorumu dikkate almıştım alırken daha çok:
B550-F, B450M S2H'ye nazaran 4-pin fazladan güç beslemesi sayesinde Ryzen 4 4950x'i bile OC'li haliyle besleyebilir bir anakart, 14 fazlı VRM soğutması var. B450M S2H'de faz sayısı ise 4+3, dolayısıyla soğutması net daha zayıf. Bunun dışında B550 modelinde 4 ram slotu ile RAM ekleme imkanı var, ikinci M.2 slotu ile fazladan M.2 takma imkanı var, ayrıca B550-F çok daha iyi bir ses yongasıyla geliyor, hatta üzerinde ses için analog giriş imkanı da var. B550F'de Type-C slotu var, S2H'de yok, Bios Flashback var S2H'de yok, M.2 slotu için soğutma bloğu var, S2H'de yok. B550-F USB 3.2 desteklerken B450M S2H desteklemiyor ve USB port sayısı da B550-F'de daha fazla. Artık çift GPU kullanan pek kalmasa da S2H mATX olduğundan bu ihtimali de baştan eliyorsunuz.

İrili ufaklı avantajlar daha sayılabilir (S2H'de DP girişi olmadığı için APU bir işlemci ile kullanıldığında HDMI'a mahkum olmak gibi) ama genel anlamda B550-F için söylenebilecek şey daha ileri dönük bir anakart olduğudur. Daha kaliteli mosfetleri ve VRM soğutmasıyla donanımınızı daha rahat emanet edersiniz, upgrade yapacağınız zaman donanımınızdan endişe duymazsınız. İsterseniz Ryzen 4 4950x takıp üstüne bir de OC yaparsınız, yanına 128GB'a kadar RAM takıp (S2H'de maksimum 32GB) cayır cayır render alırsınız, isterseniz üzerine 2 tane RDNA2 kartla CrossFire yapıp 8K video işlersiniz, isterseniz de analog ses girişi sayesinde profesyonel olarak müzik üretimi yaparsınız. Olay sadece üzerinde işlemci, ram, ekran kartı slotu olmasıyla bitmiyor yani, her kartın kapasitesi farklı.

Last edited:
Kuşku düşürmek değil de bu chipsete bu kadar para verilir mi yav onu diyorum. X570 bütçesindeysen gidip B550 neden aldın ki? Yani 750 liraya da alınıyor üstelik B450 anakartlardan da çok farkı yok B550'lerin. 1600 liradan sonra X570 alınıyor ki PCI-E 4.0 falan var en azından.

inwOFgV.png
Çoklu GPU desteği ve bir kaç ufak detay hariç B450 ve B550 arası fark yok. B550 alınmaz değil ama bu kadar premium bir model almaya hiç gerek yok onun yerine X570 alırsın PCI-E 4.0 ekran kartları ve SSD'ler için geleceğe yatırım olur. Üstüne premium B550 ile aynı fiyata daha iyi VRM sunuyor çoğu X570 zaten.

Edit:
iyi fiyat dediler donanımhaberdekiler falan
Kesin şeydir bak bu, listelenen ürün görsellerine bakıp aa çok seksi duruyo hemen önerek demişlerdir.

Bu bütçeye doğrudan kaliteli bir 1440p monitör seçip onun üzerine toplamayı seçtim.

Monitör: Samsung LC27HG70QQMXUF 27" 1ms 1440p144Hz - 3.199,00 TL

CPU: AMD Ryzen 5 3600 - 1.946,32 TL
Mobo: Asus TUF Gaming X570-PLUS - 1.903,13 TL
RAM: G.Skill RipjawsV 16GB (2x8GB) 3600MHz - 668,79 TL
GPU:
SSD: Crucial BX500 480GB 540MB-500MB/s 2.5" 3D Nand Sata - 529,86 TL
Kasa: Corsair 275R - 759,00 TL
PSU: Corsair RM750 750W 80+Gold Modüler - 1.122,68 TL

Ekran kartı hariç 10.128,78 lira yapıyor. Nvidia RTX 3070'lerin 4800 liradan, RTX 3080'lerin de 7000'lerden başlayan fiyatlarla satılacağını söyledi. 3rd party firmaların AIB modellerinde 7500-8500 gibi fiyatlar var. 3080 çıktı ama 3070 Ekim ayında çıkacak, Türkiye'ye gelişleri de çıkıştan haftalar sonra olacaktır muhtemelen. 15k bütçeye indirimsiz uygun fiyat takip etmeden yuvarlak böyle bir sistem toplamayı düşündüm. Monitör mesela bir ara indirimde 3000 liraydı. Anakartta X570 chipset tavsiye ederim ileriye dönük yatırım olur. Aynı şekilde PSU biraz fazla kaliteli oldu modüler olmayan daha düşük seviye 80+ sertifikalı en az 750W olan başka bir PSU seçilirse 500-700 lira kadar bir tasarruf yapılabilir. Kasa için benim tavsiyem hava akışı konusunda başarılı olan bir model seçilmesi, geri kalanı estetik kaygısı. Yani burada 350 liralık önü mesh olan Çin malı bir kasa da seçilebilir. Hava akışı ve içinde gelen fan sayısından sonra kaç tane fan, radyatör vs takılıyor ve içi özellikle ekran kartı için yeterince büyük mü bunlara bakılarak kasa seçilebilir. Ama buradan max 200-300 lira tasarruf edileceği için çok önermem. Cooler Master'ın güzel kasaları var onlar hariç NZXT bulunursa güzel kasaları var. Tüm bütçe bu kadarsa 480GB SSD sistemin tek depolama birimi olacak bayağı az olur. Bütçe zorluyorsa 1-4 TB arası HDD alınabilir en uygunu. RAM olarak bugün 16 GB yeterli ama yavaş yavaş bazı oyunlar ve programlar 32 GB gereksinim duymaya başladı. Anakartta 4 DIMM slotu var nasılsa. Gerekirse hemen şimdi bir tane daha aynı kitten alınıp 4x8 GB yapılabilir ya da aynı kit sonradan alınarak upgrade yapılabilir. İşlemci olarak 3600'de 6 çekirdek 12 thread var her işe yetişir. 3700X daha iyi bir seçim olurdu ama bin lira fiyat farkı var ve ana amaç oyunsa 1440p çözünürlükde zaten 3600 fazla fazla yetecektir. Ekran kartı olarak bütçe artarsa Nvidia'nın Ampere herhangi uygun bir ekran kartını öneririm. Hemen acil toplanacaksa ucuz idarelik bir ekran kartı alınıp 3070, 3070 Ti/Super neyse tüm modellerin çıkıp uygun bir tanesinin piyasaya düşmesini beklemek daha iyi olur. 5000 liraya ucuz RTX 2070 falan anca alınabiliyor. 2070 Super fiyatına RTX 3070 satılacağı için biraz saçma olur şu an bunlara bu kadar vermek bence.

Neyse canım sıkılıyordu uğraş çıkmış oldu bana da. Bakıp fikirlerini yazarsın.

Bu bütçeye doğrudan kaliteli bir 1440p monitör seçip onun üzerine toplamayı seçtim.

Monitör: Samsung LC27HG70QQMXUF 27" 1ms 1440p144Hz - 3.199,00 TL

CPU: AMD Ryzen 5 3600 - 1.946,32 TL
Mobo: Asus TUF Gaming X570-PLUS - 1.903,13 TL
RAM: G.Skill RipjawsV 16GB (2x8GB) 3600MHz - 668,79 TL
GPU:
SSD: Crucial BX500 480GB 540MB-500MB/s 2.5" 3D Nand Sata - 529,86 TL
Kasa: Corsair 275R - 759,00 TL
PSU: Corsair RM750 750W 80+Gold Modüler - 1.122,68 TL

Ekran kartı hariç 10.128,78 lira yapıyor. Nvidia RTX 3070'lerin 4800 liradan, RTX 3080'lerin de 7000'lerden başlayan fiyatlarla satılacağını söyledi. 3rd party firmaların AIB modellerinde 7500-8500 gibi fiyatlar var. 3080 çıktı ama 3070 Ekim ayında çıkacak, Türkiye'ye gelişleri de çıkıştan haftalar sonra olacaktır muhtemelen. 15k bütçeye indirimsiz uygun fiyat takip etmeden yuvarlak böyle bir sistem toplamayı düşündüm. Monitör mesela bir ara indirimde 3000 liraydı. Anakartta X570 chipset tavsiye ederim ileriye dönük yatırım olur. Aynı şekilde PSU biraz fazla kaliteli oldu modüler olmayan daha düşük seviye 80+ sertifikalı en az 750W olan başka bir PSU seçilirse 500-700 lira kadar bir tasarruf yapılabilir. Kasa için benim tavsiyem hava akışı konusunda başarılı olan bir model seçilmesi, geri kalanı estetik kaygısı. Yani burada 350 liralık önü mesh olan Çin malı bir kasa da seçilebilir. Hava akışı ve içinde gelen fan sayısından sonra kaç tane fan, radyatör vs takılıyor ve içi özellikle ekran kartı için yeterince büyük mü bunlara bakılarak kasa seçilebilir. Ama buradan max 200-300 lira tasarruf edileceği için çok önermem. Cooler Master'ın güzel kasaları var onlar hariç NZXT bulunursa güzel kasaları var. Tüm bütçe bu kadarsa 480GB SSD sistemin tek depolama birimi olacak bayağı az olur. Bütçe zorluyorsa 1-4 TB arası HDD alınabilir en uygunu. RAM olarak bugün 16 GB yeterli ama yavaş yavaş bazı oyunlar ve programlar 32 GB gereksinim duymaya başladı. Anakartta 4 DIMM slotu var nasılsa. Gerekirse hemen şimdi bir tane daha aynı kitten alınıp 4x8 GB yapılabilir ya da aynı kit sonradan alınarak upgrade yapılabilir. İşlemci olarak 3600'de 6 çekirdek 12 thread var her işe yetişir. 3700X daha iyi bir seçim olurdu ama bin lira fiyat farkı var ve ana amaç oyunsa 1440p çözünürlükde zaten 3600 fazla fazla yetecektir. Ekran kartı olarak bütçe artarsa Nvidia'nın Ampere herhangi uygun bir ekran kartını öneririm. Hemen acil toplanacaksa ucuz idarelik bir ekran kartı alınıp 3070, 3070 Ti/Super neyse tüm modellerin çıkıp uygun bir tanesinin piyasaya düşmesini beklemek daha iyi olur. 5000 liraya ucuz RTX 2070 falan anca alınabiliyor. 2070 Super fiyatına RTX 3070 satılacağı için biraz saçma olur şu an bunlara bu kadar vermek bence.

Neyse canım sıkılıyordu uğraş çıkmış oldu bana da. Bakıp fikirlerini yazarsın.
Yeni çıkacak ekran kartlarını beklemek mantıklı bilgilendirmelerin için teşekkür ederim.

ben de son zamanlarda 2K 144hz 1ms freesync monitör bakıyorum, ama 3200 çok geldi. özellikle o monitörü seçmenin bir sebebi var mı? mesela fiyattan 500 425 düşerek şunu almak daha mantıklı gibi:

AOC CQ27G2U 27" 144Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync QHD Curved Monitör

bu ayarlarda en ucuz monitör de casper marka, ancak kontrast oranı diğerlerine göre 3000:1 değil 1000:1, bu kontrast oranı görüntüyü nasıl etkiler çok bir bilgim yok

Casper Excalibur E27QHD-G 27" 144Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync + G-Sync 2K QHD LED Monitör

ben de son zamanlarda 2K 144hz 1ms freesync monitör bakıyorum, ama 3200 çok geldi. özellikle o monitörü seçmenin bir sebebi var mı? mesela fiyattan 500 425 düşerek şunu almak daha mantıklı gibi:

bu ayarlarda en ucuz monitör de casper marka, ancak kontrast oranı diğerlerine göre 3000:1 değil 1000:1, bu kontrast oranı görüntüyü nasıl etkiler çok bir bilgim yok

Casper Excalibur E27QHD-G 27" 144Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync + G-Sync 2K QHD LED Monitör

3000:1 ve 1000:1 o iki monitör arasındaki önemli farklardan biri ama detayı ben de bilmiyorum. Bildiğim şey casper modelinin 2k 144hz 1ms de en ucuz ürün olduğu ama her kullanıcının da renklerinden dolayı memnun kalmadığı bir ekran. Yorumlar genel olarak: "fiyatına göre iyi" tarzında.

Eğer o iki monitörden birini illa alcaksam, 3000-1000 farkını öğrendikten sonra net bir şekilde AOC'dan yana tercihte bulunurdum şahsen.

Fakat illa 1ms ya da 27'' olması şart mı?

-Zamanında 1750 lira civarı olan, şu an 2200-2400 arası var gibi gözüken(stok bitmiş ve teşhirler görünüyor olabilir) mükemmel bir monitör var ki stokta ve 1700 civarı olsa eski monitörü okutup kesin bunu alırdım:

100m dinamik kontrast(diğerleri 80m), %128sRGB =canlı renkler, IPS, 1ms, 144hz, amd freesync, low blue // 27'' değil, 1080p, 1000:1 statik kontrastta bu da(olayı ne bilmiyorum), 6bit+FRC, bağlantı alanları diğerlerine göre biraz az(ama hdmi var 2x), monitörde hoparlör yok.

Ben eksilerini önemli bulmuyorum, ekran boyutu da dahil. Bence mükemmel bir ürün. Stokta olsun, 1700-1800'e gelsin fiyatı tekrar, göz kapalı alınır.

-Diğer bir öneri, eğer düşünürsen hem ekran boyutundan hem 144hz'den vazgeçmen gereken viewsonic modeli. Msi optixdeki gibi emin bir göz kapama durumu olmaz, oyun monitörü de diyemem ama bu ekran, diğer seçeneklere göre en ucuzu ve canlı renklere sahip diye bir alternatif. Renk canlılığı da veriye dayalı değil kullanıcı geri dönüşlerinden kaynaklı, subjektif, fakat alanlar memnun kalmış renklerden.. 75hz olsun, 1600lere indirimde girsin, bekleyip alayım ucuza, monitöre daha fazla para vermeyim diyorsan düşünülebilcek bir model:

Hoparlörü var, Usb 3.2 Type-C Bağlantı Desteği, Amd freesyncli, Mavi ışık filtreli // 75hz, 5ms, 1000:1, 6+A-FRC

Güncel fiyatlarda kısa özet:
1900 Viewsonic (renklerin canlı olduğu söyleniyor) ~24''
2200-2400 Msi oyucu monitörü(renkler canlı) ~24"
2340 Casper, en ucuz 2K 144hz oyuncu monitörü(renklerden vs yana tam memnun kalınmadığı söyleniyor) 27"
2750 AOC, bir 2k 144hz oyuncu monitörü 27"

Ben eski monitörümü 300-400e satıp 1700lere inmesi durumunda msi modeli alabilirim. Geçen ay araştırmıştım da fiyatlar çok arttığından almak istemedim. Eğer bir monitör almayı düşünüyorsan bu aralar, dolar yükselişteyken, geçen ay yaptığım araştırma ve iki model eşliğinde subjektif tavsiyelerim yukarıdaki doğrultuda.

ben zaten uzun süredir 24inç 1080p 144hz bir monitör kullanıyorum, ancak ileride pc toplayacağım ve artık yeni teknoloji 1080p için değil, 2k ve 4k çözünürlükler için daha ideal durumda olduğu için, geleceğe yatırım olsun diye monitör bakıyorum. o yüzden 2k çözünürlük ve 144hz mutlaka olmalı ki şuanki monitörümü değiştirdiğime değsin.

boyut olarak da bence 27 inç en ideal boyut 2k çözünürlük için. 1080p'de 27 inç mesela çok fazla gelir, ekrana yakından baktığında pikselleri gözle seçebilirsin, çünkü büyük bir alana 1920x1080 piksel sığdırmış oluyorsun, o yüzden 1080p için 24 inç daha ideal olur. ha 24 veya 23,8 inç ile 2K nasıl olur onu bilmiyorum, ama zaten 24inç kullandığım için alacağım monitörün yeni olduğunu hissettirmesini istiyorum, o yüzden attığım AOC veya cioss'un attığı samsung bandında birşeyler bakıyorum. tabi ben daha pcyi bile ryzen 4000 işlemciler türkiye piyasasına düşünce toplayacağım, o yüzden uzuuuuun zamanım var. bu sürede bu monitörleri listeye ekleyip indirim kovalamayı düşünüyorum, belki çok cazip gelirse monitörü önceden alırım ama benim gtx970 ekran kartı 2k çözünürlükte patates olur

Samsung AOC'i ters çevirip elini öptürür öyle diyeyim. O monitör bayağı iyi HDR600 bile var. Çok kaliteli malzeme kullanılmış üstüne kendisi yapmış paneli. Pahalı mı evet bence de ama indirimde düşme payı da var biraz. Forumdan Juggler almıştı sorabilirsin memnun muymuş. İlla 1440p144hz bu mu alınmalı hayır.

Casper çok satanlara girmiş de Casper yani emin misiniz o monitörü almak isteyeceğinize? :razz:

3080ler geldiği an yok oldu resmen. Stok sıkıntısı olacak gibi bi süre ön siparişler bile alınmıyor.
https://www.hepsiburada.com/asus-ro...tx-anakart-p-HBV00000VRYA1?magaza=Hepsiburada anakart olarak şundan aldım. 1582 liraydı dün, geri ödeme + yorumdan 330 lira bekliyorum. 1252ye kapattım gibi yani parayı verirlerse. Yorumunuz nedir?
Dolar da hızlı yükseliyor parayı acilen harcamalı ya da çevirmeli diye düşünüyorum.

Bence 1250 lira için iyi kart almışsın. Hani bütçen 10 bin tl altında olsa anakart ilk kısılacak yer olurdu ama bütçen de genişmiş. Hayırlı olsun. 3080 ekran kartı bakıyorsun herhalde. Gamegaraj sitesinde vardı stok ama tükenmiş o da. Biraz daha bekle almışken 3080 al.

15 bin tlye monitör de dahil nasıl bir sistem toplayabilirim? Önerisi olan var mı?

Böyle 9800 TL yapıyor. Önümüzdeki haftalarda çıkacak 3070 için 5400 lira civarı bütçe kalıyor. 3080'in fiyatına bakınca bu fiyata 3070 bulunur muhtemelen. Eğer beklemek istemiyorsan 6000 Tl civarına kadar 2080 super ya da 2080ti bulunuyor ikinci el yeni ürünler. Eğer ikinci ele de girmek istemiyorsan 2070 super kartlar 5000 TL, 2080 super kartlar 7000 TL'den başlıyor.

Ben cioss'un önerisine göre, anakart ve güç kaynağından kısıp işlemci ve ssdye harcamış oldum ayrıca ekran kartı için biraz daha ferah bütçe bırakmış oldum. Eğer mesela oyun oynayacağım işlemci bu kadar önemli değil dersen, işlemciyi r5 3600'e indirip ekran kartına harcayabileceğin bi 1000 TL daha koyabilirsin kenara.

EDİT: Fotodaki güç kaynağını yanlış koymuşum,
https://www.hepsiburada.com/high-po...750br-h12s-p-HBV00000S79ZM?magaza=Hepsiburada

bunu ekleyecektim.

Edit 2: fotoğrafları da güncelledim.

Samsung panel üreticisi firma, diğer firmalar samsungdan ve diğer bir kaç firmadan panel alıp satıyorlar genelde. O yüzden gerekli teknolojiler varsa samsung almak daha mantıklı. Ha bir de 350 nit parlaklık değeri var samsungun, diğerinin 250. Bana şahsen 250 az geliyor.

Last edited:
Bence 1250 lira için iyi kart almışsın. Hani bütçen 10 bin tl altında olsa anakart ilk kısılacak yer olurdu ama bütçen de genişmiş. Hayırlı olsun. 3080 ekran kartı bakıyorsun herhalde. Gamegaraj sitesinde vardı stok ama tükenmiş o da. Biraz daha bekle almışken 3080 al.
3080 düşünüyordum da hem stok sıkıntısı var, hem de 4k bir monitör olmadan biraz gereksiz geldi almak izlediğim reviewlere göre. 4k monitörler de çok pahalı yav. Bulduğum oyun oynamaya uygun en uygun ve en ucuz şu: https://www.akakce.com/monitor/en-ucuz-acer-cp3271kp-27-1ms-4k-led-fiyati,709260700.html ancak fazla review yok, yabancı izlediğim reviewlerde profesyonel kullanım için uygun ancak çok pahalı demişler hep :grin:. Yurtdışında 800-1000 euro civarına satılıyor. Bir çılgınlık yapıp bu + rtx3080 alabilirim. Öte bir yandan 2k 120hz üstü 1ms bir monitörle rtx3070 daha mantıklı olur gibi geliyor. Ancak rtx3070 çıkana kadar 3080in şimdiki fiyatını(en ucuz 7.500e gördüm) geçebilir.
Bu ağustos öylesine aklıma esmesiyle iddaa oynadım şampiyonlar ligi maçlarına. 6 tane kupon yaptım hepsi tuttu, yaklaşık 1000 lira kazandım. Üstüne okuldan kalma kitap, devre vs satarak 1000 lira daha kattım bütçeme. Bütçe genişledi biraz daha ancak olduğu yerde de eriyor bir yandan. Kasa, ram, ssd vsyi şimdiden halletmek istiyorum. Önerilerinize açığım.

Ben olsam 1440p144hz monitör için bile yine de fırsat varsa 3080 alırdım. 3070e talep daha fazla olacak ve bulunmaması olası. Fiyatı da yine aynı sebeple yükselebilir. Şimdiki 3080 alacağın fiyatlara 3070 alabilirsin. Ayrıca 3080, 1440p için bir miktar fazla olsa bile uzun dönemde yeni çıkacak oyunlarda da yüksek performans almak garantili olur. 10gb gddr6x bellek ile 8gb gddr6 belleğin çok fark ettiğini görebiliriz. Bütçe varsa aradaki parayı vermek mantıklı bence. Ayrıca bazı oyunlar için 4k render alıp 1440p ekrana verilmesi gibi teknolojiler kullanılabiliyor ve böylece daha iyi kalitede görüntü elde edebiliyorsun. 3080 1440p için slightly overkill ama future proof oluyor aynı zamanda.

Bekleyelim bekleyelim, güçlü yeni modeller geldikçe piyasa rahatlar/seçenekler artar..da..normal şartlarda..
Dolar 60ları görünce mahfi eğilmezin son yazılarına bakayım dedim, "fazla hissettirilmeden faiz artırımına gidilse de etkisi yetersiz" oluyormuş. "Doğrudan açık ve yeteri artırım riskleri azaltıp sorunları çözmede daha iyi, etkili" olcakmış.. Buradan anladığım faizlerin artması gerekiyormuş, ki bu durumda TL değerlenir, enflasyon azalır.. Fakat öte yandan yatırım düşer, işsizlik daha da artar.. İki yönden de kötü bir durum. Önümüzdeki haftalarda MB toplantılarıyla alınacak kararlar nasıl yansıyacak ekonomiye, ege ve akdenizde iyi anlasmalara varılabilcek mi vs..Bir sürü soru işareti var.

Yani doların bu ateşi düşebilir, ama işsizlik daha da artabilir.. Yahut dolar daha da alevlenebilir... Satın alma kararları vermek için hiç uygun bir zaman değil, ama gelecek de çok belirsiz. Alım kararları için beklendiğinde ve işler kötü giderse, şu anki elektronik eşya fiyatları için %50 zam görme ihtimali bile var. (mavi vatanla ilgili krizin çatışmaya dönmesi veya ekonomik konularda sehven hatalı kararlar alınması halinde vs. kaldıki es400, ab yaptırımları, suriye-ırak-libya var, + deprem riski her daim.. 2020 alev alev).

İlk önceliğiniz bilgisayar donanımı almaksa bunu alacağınız şeye karar vererek yapın önce. Şimdiden alınabilecek parçalar varsa alın. Değilse, çok daha iyi parçalar modeller çıkacak durumdaysa parayı dövize çevirip kenara atın yoksa olduğu yerde eriyecek.

Back
Top Bottom