Aklıma takılanlar

Users who are viewing this thread

Oyunu oynayan herkesin aradığı lordu bulmakta sık sık zorluklarla karşılaştığına eminim. Örnek vereyim; Lucon'u arıyoruz. En son 1 gün önce Diathma da görülmüş. Diathma'ya gidiyoruz lordu bulamıyoruz. Sonra 10 gün Diathma önünde bekliyoruz ve tekrar karakter bilgi ekranına girdiğimizde 11 gün önce Diathma'daydı yazıyor. 11 gün boyunca 200 kişilik partisiyle (ki sadece parti değil meğer ordu kurmuş 1000 kişilik ordu ile Makeb'i kuşatmaya gidiyormuş) Kalradya'yı geziyor ve ne bir şehire girdiği var, ne dinlendiği, ne de orduya erzak aldığı.

Gereksiz yere uzattım özür dilerim. Demek istediğim şu ki bu lordların hiç mi başka işi yok? hiç mi diplomasi ve şehir yönetimi için şehirlerde istirahat etmiyorlar? Hiç mi konaklamıyorlar? Hiç mi erzak toplamıyorlar? 18 gün boyunca herhangi bir yerleşkeye uğramamış lordlar gördüm (tutsak olmamalarına rağmen). Bu lordların daha sık şehire girip uzun süre şehirde beklemeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu elemanların çapulcu ve düşman kovalamaktan daha önemli işlerinin olduğunu düşünüyorum.

Ek olarak büyük bir ordu oluşturulduğunda bu ordu herkes tarafından görünür olabilir. Oyun için 200 kişilik bir parti, büyük bir partiyi temsil ettiğinden; 500 kişinin oluşturduğu bir ordunun nerde olduğu söylenti olarak etrafta dolanacaktır. Kişi sayısının çokluğu tespit edilme mesafesini arttırması oyun için güzel bir gelişme olacaktır. Ayrıca 5-10 kişiden oluşan çapulcu grupları da zor tespit edilir olursa oyunun erken safhalarında sürpriz saldırılara neden olacağından oyunu daha zor ve aynı oranda keyifli yapacağını düşünüyorum. Sonuçta bu çapulcular gizlenip yoldan geçenlere pusu kurmasıyla meşhur. Ki 3-5 kişilik çapulcu grubunu 100 kişilik partimizle hiç görmesek de olur diye düşünüyorum. 3-5 çapulcu için kovalamaca garip geliyor.

Ayrıca herhangi bir partiye sahip olmayan soyluların (özellikle leydiler) şehirden şehire ışınlanmaları sizi de rahatsız etmiyor mu? Bunlar için 15 tane atlı muhafızla at arabası içinde şehirden şehire seyahat ederken gördüğünüzü düşünün. Şehirler arası sabit bir hat üzerinde seyahat ettiklerini. Her kültürün kendine ait at arabası (veya kuzalitler at üstünde seyahat edebilir). Oyunun bunun gibi canlılığa ihtiyacı var.

Yıl olmuş 2020 hâlâ klan üyelerimiz ordu oluşturamıyor, başkalarıyla evlenemiyor ve valilik dışında pek bir işe yaramıyorlar. Liderlik, cazibe, taktik, mühendislik gibi yeteneklerini geliştiremiyorlar. Çok aciz bu klan üyeleri ve akrabalar.

Söylediklerime katılıp katılmadığınızı belirtebilir, ekleme çıkartma yapabilirsiniz. Hayalimizdeki Bannerlord'u ancak burada yaşıyoruz :sad:

Last edited:
Forumdaki yorumların çok iyi, forumdaki umut dolu kişiliği temsil eden kişisin burada. Ben ise tam tersiyim, bana kalırsa oyunda bu kadar gerçekçilik aramamalısın, çok fazla hayal kurarsan daha da fazla üzülürsün dostum. Dediğin çok da zor değil fakat bu firma çok da zor olmayan onca şeyi yapmadığından dolayı önünde işleri varken bu tür şeylere bakacaklarını sanmam, tabii bakıyorlardır belki de kafalarına bir yerlere yazıyorlardır da bilemeyiz. Çünkü mesajlara bakıldığı halde bundan haberimiz olmuyor.

Edit; Oyunda senin tahmin ettiğin kadar canlı bir dünya yok.

Forumdaki yorumların çok iyi, forumdaki umut dolu kişiliği temsil eden kişisin burada.
Dostum öncelikle hakkımdaki güzel yorumun için teşekkür ederim.

bana kalırsa oyunda bu kadar gerçekçilik aramamalısın, çok fazla hayal kurarsan daha da fazla üzülürsün dostum. Dediğin çok da zor değil fakat bu firma çok da zor olmayan onca şeyi yapmadığından dolayı önünde işleri varken bu tür şeylere bakacaklarını sanmam, tabii bakıyorlardır belki de kafalarına bir yerlere yazıyorlardır da bilemeyiz. Çünkü mesajlara bakıldığı halde bundan haberimiz olmuyor.
Şunu söyleyeyim oyun şimdilik erken erişim olduğu için bu kadar gelişmemiş gözüküyor. 2015'ten beri bu oyunun çıkmasını bekliyorum. Tabii ki beklentilerim de hayli yüksek. Bu oyunun erken erişimden çıkması kaç yıl sürer bilemiyorum. Şu an TaleWorlds oyunun temel hatalarını düzeltmeye çalışıyor. Benimki gibi beklentilerin karşılanması çok uzun sürebilir. Ama oyunun modlanabilir olması dolayısıyla TaleWorlds'ün yapmadığını bizler bile yapabiliriz.

Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Bu senenin uzaktan işlenmesi nedeniyle C# konusunda büyük eksiklerim var. O eksikleri ne zaman tamamlarsam o zaman mod geliştiriciliğine başlayacağım. Senin de söylediğin gibi;
Dediğin çok da zor değil
Bunlar aslında modlama bilgisi ile yapılabilecek şeyler. Birlik boyutuna göre tespit mesafesi benzeri bir mod görmüştüm sanırım. Lordların en fazla 5 gün dışarda dolanıp en az 5 gün en yakın yerleşkede konaklamalarını sağlayacak bir mod yapmayı düşünüyorum (ne zaman modlama öğrenirim Allah bilir). Er ya da geç bu söylediklerim modlu ya da modsuz oyuna gelecektir.

Edit; Oyunda senin tahmin ettiğin kadar canlı bir dünya yok.
Olacaktır. Olmayacaksa da ben hayal kurup mutlu olmaya devam edeceğim :smile: Bir diğer beklentim de aklıma geldi sayende. Onu da yazımın sonuna editleyeceğim.

Bİ UMUT OLACAK

Dostum öncelikle hakkımdaki güzel yorumun için teşekkür ederim.

Şunu söyleyeyim oyun şimdilik erken erişim olduğu için bu kadar gelişmemiş gözüküyor. 2015'ten beri bu oyunun çıkmasını bekliyorum. Tabii ki beklentilerim de hayli yüksek. Bu oyunun erken erişimden çıkması kaç yıl sürer bilemiyorum. Şu an TaleWorlds oyunun temel hatalarını düzeltmeye çalışıyor. Benimki gibi beklentilerin karşılanması çok uzun sürebilir. Ama oyunun modlanabilir olması dolayısıyla TaleWorlds'ün yapmadığını bizler bile yapabiliriz.

Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Bu senenin uzaktan işlenmesi nedeniyle C# konusunda büyük eksiklerim var. O eksikleri ne zaman tamamlarsam o zaman mod geliştiriciliğine başlayacağım. Senin de söylediğin gibi;
Bunlar aslında modlama bilgisi ile yapılabilecek şeyler. Birlik boyutuna göre tespit mesafesi benzeri bir mod görmüştüm sanırım. Lordların en fazla 5 gün dışarda dolanıp en az 5 gün en yakın yerleşkede konaklamalarını sağlayacak bir mod yapmayı düşünüyorum (ne zaman modlama öğrenirim Allah bilir). Er ya da geç bu söylediklerim modlu ya da modsuz oyuna gelecektir.

Olacaktır. Olmayacaksa da ben hayal kurup mutlu olmaya devam edeceğim :smile: Bir diğer beklentim de aklıma geldi sayende. Onu da yazımın sonuna editleyeceğim.

Bİ UMUT OLACAK
Fazla umut dolusun beyim, yapma. Üzerler seni

Bu oyunun geç çıkmasına karşın beklentini yükseltmen senin yapacağın en büyük hata yapma lütfen cidden üzülürsün :grin: Böyle bir oyuna canlı bir dünya lazım ve oyunda canlı dünya yok diyerek senin hevesini de kırmak istemiyorum oyuna karşı çok heveslisin fakat eminim ki sen de istemesen de oyunda gerçekten canlı bir dünyanın olmadığını farketmişsindir.

Bu oyunun geç çıkmasına karşın beklentini yükseltmen senin yapacağın en büyük hata yapma lütfen cidden üzülürsün :grin: Böyle bir oyuna canlı bir dünya lazım ve oyunda canlı dünya yok diyerek senin hevesini de kırmak istemiyorum oyuna karşı çok heveslisin fakat eminim ki sen de istemesen de oyunda gerçekten canlı bir dünyanın olmadığını farketmişsindir.
Oyunu yaklaşık 500 saat oynadım. Steam hesabımdan kontrol edebilirsiniz. Cansızlıktan haberim var ama bunlar düzeltilebilecek şeyler bence.

hepsi single player üzerinde mi geçti?
En fazla 10 saat oynamışımdır MP. Multiplayer oynarken de genelde hızlı oyuna katılırım. "Hiç mi sıkılmadın singleplayer oynamaktan?" dersen kullandığım modlar oyunu aşırı keyifli yapıyor. En az 30 kez yeni karakter oluşturup farklı farklı hayatlar yaşamışımdır. İki kere Neretzes'in budalalığı görevinde başarısız oldum ki bu oyunda iki ayrı karakter ile 10'ar yıl geçirdiğim anlamına geliyor :smile:.

Last edited:
En fazla 10 saat oynamışımdır MP. Multiplayer oynarken de genelde hızlı oyuna katılırım. "Hiç mi sıkılmadın singleplayer oynamaktan?" dersen kullandığım modlar oyunu aşırı keyifli yapıyor. En az 30 kez yeni karakter oluşturup farklı farklı hayatlar yaşamışımdır. İki kere Neretzes'in budalalığı görevinde başarısız oldum ki bu oyunda iki ayrı karakter ile 10'ar yıl geçirdiğim anlamına geliyor :smile:.
Umarım bir gün bana da nasip olur şu oyunu adam gibi oynamak. Oyun var ama high ayarda oynamazsam warband den farkı kalmıyor ya düşük grafikli hali warband den daha kötü desem abartmış olmam.

Şahsen ben katılıyorum. Yazınız, oyunun genelleme olarak yüzeyselliğiyle paralel maalesef. Bunları düşünüp tasarlayıp oyuna yedireceklerine inanmıyorum artık. Oyun canlılık yoksunu bir oyun. En basit örneği veriyorum; 8 yıldır bekliyoruz offf bu oyun ne ya diyenler gibi salak saçma yorum yapmayacağım ancak, ama 8 yıl sonra da şu şehirdeki pazarların bile canlılığı yok. Canlılıktan kastım etkileşim yoksunu. Warbanda göre büyük kaleler şehirler ancak yok yani... 6 ay olucak beta dan çıkalı bir berber eklediler oda berber gibi değil ne olduğu belli değil(yanlış anlaşılma olmasın 6 ayda gelen özellik bu demiyorum sadece kale ve şehirlerdeki etkileşimlere örnek veriyorum). Yani sözüm ona oyun daha çooooook gelişmesi gerekiyor çok.(ki gelişmesinden kasıt, optimizasyon. Bu gibi özelliklerin ekleneceğini yapımcıların gözünde pek göremiyorum...)

Last edited:
Şahsen ben katılıyorum. Yazınız, oyunun genelleme olarak yüzeyselliğiyle paralel maalesef. Bunları düşünüp tasarlayıp oyuna yedireceklerine inanmıyorum artık. Oyun canlılık yoksunu bir oyun. En basit örneği veriyorum; 8 yıldır bekliyoruz offf bu oyun ne ya diyenler gibi salak saçma yorum yapmayacağım ancak, ama 8 yıl sonra da şu şehirdeki pazarların bile canlılığı yok. Canlılıktan kastım etkileşim yoksunu. Warbanda göre büyük kaleler şehirler ancak yok yani... 6 ay olucak beta dan çıkalı bir berber eklediler oda berber gibi değil ne olduğu belli değil. Yani sözüm ona oyun daha çooooook gelişmesi gerekiyor çok.(ki gelişmesinden kasıt, optimizasyon. Bu gibi özelliklerin ekleneceğini yapımcıların gözünde pek göremiyorum...)
Development çok yavaş ve ben ümitlerimi yitirmeye başladım. Virüs yüzünden bunun hakkında bir şeyler yapamıyorlar diye biliyorum ama böyle giderse güncellemeler oyunu tam sürüme çıkaracakları tarihe kadar bug fix ve önemsiz implementlerden oluşmaya devam edip iş daha da uzayacak gibi.

Development çok yavaş ve ben ümitlerimi yitirmeye başladım. Virüs yüzünden bunun hakkında bir şeyler yapamıyorlar diye biliyorum ama böyle giderse güncellemeler oyunu tam sürüme çıkaracakları tarihe kadar bug fix ve önemsiz implementlerden oluşmaya devam edip iş daha da uzayacak gibi.
valla ben official olarak ümidimi kesmiş durumdayım. Oyunun toolslarını çıkartsınlar da bari unofficial birşeyler oynarız.
@Lamkrin @TheHangover kısaca diyorsunuz ki bu oyun beklediğimiz kadar kaliteli olmayacaktır.
Aksine bu oyun o kadar iyi olabilir diyorum. Ancak oyunun yüzeysel ve basit olmasından yanalar. Bir çalışanları bu "kılıç sallama oyunu yani kısacası" falan dediğinde ben ümidimi kestim.

Last edited:
valla ben official olarak ümidimi kesmiş durumdayım. Oyunun toolslarını çıkartsınlar da bari unofficial birşeyler oynarız.

Aksine bu oyun o kadar iyi olabilir diyorum. Ancak oyunun yüzeysel ve basit olmasından yanalar.
Yüzelsel ve basit yapsalar da modderlar Crusader Kings 2 derinliği bile ekleyebilir oyuna bence. Ama her şey o kadar yavaş ki daha modderlar devreye geçemiyor malesef. Modderların düzeltemeyeceği şeyler var hala ve kim bilir ne zaman tam sürümü göreceğiz :sad:

@Lamkrin @TheHangover kısaca diyorsunuz ki bu oyun beklediğimiz kadar kaliteli olmayacaktır.
Yüzelsel ve basit yapsalar da modderlar Crusader Kings 2 derinliği bile ekleyebilir oyuna bence. Ama her şey o kadar yavaş ki daha modderlar devreye geçemiyor malesef. Modderların düzeltemeyeceği şeyler var hala ve kim bilir ne zaman tam sürümü göreceğiz :sad:
kılıç sallama oyunu bu kadar düşünme kanka. Ya şaka bir yana oyun bi ck2 olsun demiyoruz ki kanka. Ck2 - Ck3 ap ayrı bi muhteşemlik. Ama yani oyunun iskelesinde bi etkileşim sıkıntısı var. Oyuncuyu oyunda tutan tek şeyin savaşma olduğu, oda baydığı düşüncesindeyim. Oyunda diplomasiye ağırlık verdik dediler. Diplomasi diye birşey yok. Hani barışma savaşma falan diplomasiyse orayı bilmiyorum. :grin:

kılıç sallama oyunu bu kadar düşünme kanka. Ya şaka bir yana oyun bi ck2 olsun demiyoruz ki kanka. Ck2 - Ck3 ap ayrı bi muhteşemlik. Ama yani oyunun iskelesinde bi etkileşim sıkıntısı var. Oyuncuyu oyunda tutan tek şeyin savaşma olduğu, oda baydığı düşüncesindeyim. Oyunda diplomasiye ağırlık verdik dediler. Diplomasi diye birşey yok. Hani barışma savaşma falan diplomasiyse orayı bilmiyorum.
Ata binem köy yağmalayam lord kesem kuşatma yabam kervan indirem. Oyunu Warband'dan ileriye taşıyamacaklar galiba ama olsun yeter ki tam sürümü çıkarsınlar bir an önce modderlar o kısmı halleder.

Ata binem köy yağmalayam lord kesem kuşatma yabam kervan indirem. Oyunu Warband'dan ileriye taşıyamacaklar galiba ama olsun yeter ki tam sürümü çıkarsınlar bir an önce modderlar o kısmı halleder.
Ya şu frozenpainter kardeşimin yaptığı mod bile şaheser. Crusader jihads dan bahsediyorum. Feyz alınması gereken özellikler var.

Ya şu frozenpainter kardeşimin yaptığı mod bile şaheser. Crusader jihads dan bahsediyorum. Feyz alınması gereken özellikler var.
O modu aşırı seviyorum adam haritayı şehir olarak düşünmüş ve içerik eklemiş bir sürü. Güzel mekanlar ve iç açıcı yerler var haritada mesela kervan saray ilk gördüğümde çok etkilenmiştim. Harita sadece şehirlerden ve köylerden oluşunca sıkıcı oluyor. Daha bir sürü yönü var anlatmam gereken ama uzun. O modu açıp oynamaları lazım developerların gerçekten en ufak npclerde bile içerik var.Harita da bir tuz madeni bile görsen acaba bu ne diye merak ediyorsun ve içinde de içerik varsa oyuna spice katmış oluyorsun.Dümdüz basit bir oyun bayar o yüzden Warband'ı modsuz oynamak sıkıcı mesela.

Benim şu an inanılmaz heyecanla beklediğim mod AWOIAF modu. @TheHangover eğer böyle derin diplomasili bişeyler arıyorsan o mod büyük ihtimalle öyle olacak. AWOIAF warbandda en sağlam moddu bence, hem diplomasi bir sürü özelliği vardı hem bayağı zordu çok kapsamlıydı falan. En az 200 saat sadece o moda gömmüşümdür. Bannerlord mod aletleri verilsin hemen başlasınlar işe

Back
Top Bottom