Demircilik = Hile

Users who are viewing this thread

Bugün yaklaşık 2 saat önce forumda gezinirken demirciliğin ne kadar para kazandırdığını ve bunun nasıl yapıldığını gördüm. Merak ettim ve oyuna girdim. Oyuna girdiğimde yaklaşık 25k param vardı. Ve demirciliğim 100 seviye dahi değildi. Şu an isr yalnızca demircilik yaparak kazandığım 300k dan biraz fazla altınım ve yaklaşık 6-7 tane de değeri 100k dan biraz fazla eden kılıçlarım var. Demircilik seviyem ise 250 seviyesinin üstünde.

Burada aldığım diğer eşyaları, kendime, yoldaşlarıma ve kardeşime aldığım en pahalı olan silah ve kıyafetleri saymıyorum bile. Aldığım ve yoldaşlarıma aldırdığım seviyeler ise cabası.

Bugün yaklaşık 2 saat önce forumda gezinirken demirciliğin ne kadar para kazandırdığını ve bunun nasıl yapıldığını gördüm. Merak ettim ve oyuna girdim. Oyuna girdiğimde yaklaşık 25k param vardı. Ve demirciliğim 100 seviye dahi değildi. Şu an isr yalnızca demircilik yaparak kazandığım 300k dan biraz fazla altınım ve yaklaşık 6-7 tane de değeri 100k dan biraz fazla eden kılıçlarım var. Demircilik seviyem ise 250 seviyesinin üstünde.

Burada aldığım diğer eşyaları, kendime, yoldaşlarıma ve kardeşime aldığım en pahalı olan silah ve kıyafetleri saymıyorum bile. Aldığım ve yoldaşlarıma aldırdığım seviyeler ise cabası.
Buna hile demek mantıksız bence. Çünkü zaten demircilikte gelişmek için daha çok yapman gerekiyor falan, Aynı şekilde devletinizi büyütmeye başladığınız zaman giderler çok artıyor demircilik bunu güzelce dengeleyebiliyor.

Buna hile demek mantıksız bence. Çünkü zaten demircilikte gelişmek için daha çok yapman gerekiyor falan, Aynı şekilde devletinizi büyütmeye başladığınız zaman giderler çok artıyor demircilik bunu güzelce dengeleyebiliyor.
Giderler artıyor doğru ancak bunun dengelenmesinin şahsen demircilikten ziyade kervanlar ya da workshoplar tarafından karşılanması gerekmeli diye düşünüyorum. Ancak buna rağmen kervanımdan 200 altın alsam şükredecek nitelikteyim ki bu mantıksız bir şey. Benim yaptığım bir kılıcın 100k etmesi de gerçekçiliğe aşırı derece aykırı ki anlattığım gibi 2 saat sonunda bunu küçücük bir para ve birazcık stamina ile yapılabilmesi de fazla kolay. Gerçekçiliğe büyük bir gölge düşürüyor.

hem demirciliğe hemde tüm gelirlere bir düzenleme gerekiyo ne olursa olsun kar edemiyorsun sürekli para kaybediyorsun savaş ganimetlerinin tamamını topla sat vs ile para kasamıyo olsak açlıktan ölürüz herhalde

Şahsen demircilik olayı mantık olarak eğlenceli ve mantıklı bir iş. Oyun ilk çıktığından beri demirciliğin bu para kazandırma yönünü bilmeden de yine de her oyunumda demirciliğe önem verirdim. En nihayetinde yeni parçalar açmak, kendine özel, kendi oyun tarzına göre silahlar yapmak mükemmel ancak demirciliğin köylerden ya da kervanlardan alınan parayı hiç konumuna düşürmesine mânâ veremiyorum. Bunda aslına bakarsak sorun yalnızca demircilikte değil, bahsettiğim diğer para kazanma yollarının çok az kâr getirmesinde de sorun bulunuyor.

+ pugio'dan gelen 4 işlenmiş demir, 2 demir, 2 iyi çelik de envanterde.
+ demircilik zevkli bir olay, yoldaşlara falan eşya üretmek sarıyor. Ama kolay yoldan çok fazla değerli eşya yapabilmek sıkıntı. Bunun yanında değerli eşya da bir işe yaramıyor o da ayrı bir sıkıntı.
+ zırh, yay, ok, kalkan vs. gibi eşyaları da yapabilsek tadından yenmez. Tabi dengeli bir şekilde.

Envanterde servet var cepteki para 290k :sad:

Last edited:
Giderler artıyor doğru ancak bunun dengelenmesinin şahsen demircilikten ziyade kervanlar ya da workshoplar tarafından karşılanması gerekmeli diye düşünüyorum. Ancak buna rağmen kervanımdan 200 altın alsam şükredecek nitelikteyim ki bu mantıksız bir şey. Benim yaptığım bir kılıcın 100k etmesi de gerçekçiliğe aşırı derece aykırı ki anlattığım gibi 2 saat sonunda bunu küçücük bir para ve birazcık stamina ile yapılabilmesi de fazla kolay. Gerçekçiliğe büyük bir gölge düşürüyor.
Fiyatlar düşürülebilir evet. Pahalı olmasının sebebi büyük ihtimal bütün Kalradya'da senin yaptığın kılıçtan 1 tane olmasıdır :grin: . Yine de Hile demek doğru olmaz, kolay gelişmek isteyen, maddi sıkıntı çekmek istemeyen demircilik yapar sen yapmazsın. Aynı şekilde istediğin zaman yapmak zorunda da değilsin kimse seni zorlamıyor. Aynı şekilde bu bir demircilik simülasyonu falan da değil yani yapmazsan da olur. Keza ben hiç demircilik yapmadım yaklaşık 8 şehir 10 kale falan aldıktan sonra save'de sıkıntılar oldu daha da singleplayer girmedim. Biraz da aslında insanoğlunun aç gözlülüğü yani sen sadece 5-10k para kazanabilecekken demircilikten hemen gelişmek istiyorsun hemen zengin olmak istiyorsun ve daha çok yapıp 100lerce k para alıyorsun. Yanlış anlama bu arada biraz suçlar gibi olmuş :grin: . Demek istediğim abartmadan yaparsan zevkin de kırılmaz rahatça yaparsın diye düşünüyorum.

Biraz da aslında insanoğlunun aç gözlülüğü yani sen sadece 5-10k para kazanabilecekken demircilikten hemen gelişmek istiyorsun hemen zengin olmak istiyorsun
Buraya pek katılmıyorum ben. Eşyaları yaparken benim amacım zorluk seviyesi yüksek olan eşyaları üretip daha güzel ve daha fazla parça açarak özel, benzersiz eşyalar üretmek. Bunun için çabalarken de ister istemez çok fazla değerli eşya üretmiş oluyorsun. Ayrıca üretilen eşyaları satabileceğimiz yerde yok, hiçbir şehirde o miktarlarda para bulunmuyor ? aç gözlüğü üstüme alındığımdan değil, bana göre yanlış bir değerlendirmeye cevap olarak yazıyorum. ☺️
+ Yapımcılar kendisi açıkladı, "sadece savaşarak bu oyunu oynamak zorunda değilsiniz, sadece ticaret veya demircilik yaparak da ilerleyebilirsiniz" gibi şeyler. Bende her yeni sefer açtığımda farklı bir şekilde oynuyorum. Ticaret güzel zevkli iş, savaşmak eskisine göre çok daha zevkli, demircilik başlangıç aşamasında çok zevkli ama sonradan biraz dengesizleşiyor, bi elden geçmesi gerek. Biraz dengeleme ile çok daha zevkli olabilir..

Desenize o zaman oyunda demircilik yapmadan geçinilmiyor :grin: Var mı iyi bir para geçim kaynağı olan demircilikten başka

Oyunda direk ekonomi yok. Oyun tamamen early game için dizayn edilmiş. Devlet kurduktan sonra bu durum ayrı ayar ediyor zaten. İlk zamanlarda oynayanlar hatırlar o zaman da kervan ve workshoplar fena para kazandırıyordu.

Buraya pek katılmıyorum ben. Eşyaları yaparken benim amacım zorluk seviyesi yüksek olan eşyaları üretip daha güzel ve daha fazla parça açarak özel, benzersiz eşyalar üretmek. Bunun için çabalarken de ister istemez çok fazla değerli eşya üretmiş oluyorsun. Ayrıca üretilen eşyaları satabileceğimiz yerde yok, hiçbir şehirde o miktarlarda para bulunmuyor ? aç gözlüğü üstüme alındığımdan değil, bana göre yanlış bir değerlendirmeye cevap olarak yazıyorum. ☺
+ Yapımcılar kendisi açıkladı, "sadece savaşarak bu oyunu oynamak zorunda değilsiniz, sadece ticaret veya demircilik yaparak da ilerleyebilirsiniz" gibi şeyler. Bende her yeni sefer açtığımda farklı bir şekilde oynuyorum. Ticaret güzel zevkli iş, savaşmak eskisine göre çok daha zevkli, demircilik başlangıç aşamasında çok zevkli ama sonradan biraz dengesizleşiyor, bi elden geçmesi gerek. Biraz dengeleme ile çok daha zevkli olabilir..
Tabi canım ben zaten hile demek yanlış olur diye dedim. Yoksa geri bildirimi yararlı buluyorum. Yapımcılar görürse eğer bir sonraki Patch'te bir el atacaklardır umarım :smile: .

Desenize o zaman oyunda demircilik yapmadan geçinilmiyor :grin: Var mı iyi bir para geçim kaynağı olan demircilikten başka
Gayet de geçiniliyor zaten birkaç şehriniz olduğunda çok rahat bile yaşıyorsunuz. Ama başlarda şahsen meydan savaşları olmasa ordum açlıktan ölecekti bakmaya kendi ekonomim yetmemişti :grin: .

Bu arada Bannerlord'da demirci olarak oynamak çok ilgi alanım değil ama öyle keyif alacaksanız siz bilirsiniz @Sanberk :grin: .

Oyunda "Sivri Pala Bıçağı" diye bir bıçak var. 3 işlenmiş demir kullanıyor.sadece onu yapıp diğer her şeyi minimum seviye yaparsanız bile 40 yetenek gleişimi sağlıyor. O bıçağı yaparak hilesiz 320 demircilik yeteneği yapmışlığım var. Kesinlikle dengeleme gelmeli.

nedense bazı bu tarz silahlar tek seferde 40 gibi yüksek demircilik katıyor işin komik tarafı çelik kullanarak yaptığım çift elli kılıç 100k ederken thamaskene çeliği ile yaptığım tek elli kılıç 12k para ediyo :grin:

Oyunda "Sivri Pala Bıçağı" diye bir bıçak var. 3 işlenmiş demir kullanıyor.sadece onu yapıp diğer her şeyi minimum seviye yaparsanız bile 40 yetenek gleişimi sağlıyor. O bıçağı yaparak hilesiz 320 demircilik yeteneği yapmışlığım var. Kesinlikle dengeleme gelmeli.
Single'a bakmadım ama geçenlerde ana sürüme (e1.5.1) 1,7 GB güncelleme geldi belki geliştiriciler bu konuyu gördüyse dengelemiş olabilirler.

Katılıyorum dediklerine

elit birliklere sahip olmak çok pahalı bir iş olmalı. Adamların giydiği zırhlar, kuşandığı silahlar neredeyse milyon değerinde. Krallık orduları kurmak ve yönetmek çok daha zor olmalı bence. Demircilik işini de zevkine kendime kılıç dövdüm den ziyade krallığımıza bağlı maharetli demirciler aracılığıyla bu silahları sipariş ettirip ordularımızda kuşandırırsak bence demircilik bir işe yarar. Üstelik oyuna daha çok silah eklendikçe çeşitlilik çok artacak. Bakarsınız ufak bir kaç ayarlamayla kendi ünite ağacımızı üretmemiz ve onlara dilediğimizce zırh ve silah verebilmemizin önünü açar. Belirli modlar aracılığıyla yeni silahlar birlikler vs. eklenebilir fakat oyunun içinde bizim ve belki bazı asi lordların devletlerine, kültürlerine uygun ünitelere sahip olması oyuna çok çeşitlilik katar.
Bence geliştiriciler demircilik işini en sona bırakacaklar, bence mutlaka üzerinde tekrardan çalışılması gerekiyor. Tam sürüme çıkmadan önce bu tarz dengesizlikleri de düzelteceklerini umuyorum.

Back
Top Bottom