1.5.0 Yenilikleri hakkında düşüncelerim

Users who are viewing this thread

Öncelikle güncelleme beta olarak yayınlanmış, genel olarak dövüş mekaniklerini baştan aşağı değiştirdiği için bunun hakkında eleştirilerimi belirttiğim bir başlık açmak istedim.
Oyunu açıp Duel sunucusuna girdiğimde ilk gözüme çarpan perkler oldu. Voulgier,Berserker gibi classlar kalkanla başlıyor. Ağır piyadeler ise 300 altınla 2 kere doğulamayacak şekilde ayarlanmış, muhtemelen bu yüzden şok piyadelerine kalkan verilmiş.Doğduğumda ilk olarak kılıcı salladım ve fazlasıyla yavaşladığını hissettim, yani kılıcı bırakma (release) animasyonu o kadar yavaş ki, üstüne blok gecikmesi de silinince blok kaçırmak imkansız olmuş, muhtemelen chamberları daha mümkün kılmak için bu animasyonu yavaşlattılar.Chamber atmak artık nispeten daha kolay , 5-6 kez kolayca yaptım, ama hala kullanmaya değer bir mekanik değil, çünkü saldırı mekaniği o kadar yavaşlamış ki ne kadar yakından chamber atarsam atayım kolayca bloklanabiliyor.
Tekme mekaniği ise ağır bir şekilde nerflenmiş.Rakibin üzerine koşarak tekme atma olayı kaldırılmış,animasyon yavaşlatılmış ve uzunluğu düşürülmüş.Muhtemelen en iyi yenilik bu.

Elimizde fırlatma silahı, yay vb varken karşısı üzerimize koşunca stun yiyoruz, bu zaten vardı ama muhtemelen geliştirildi, bu da tekme+fırlatma mekaniğini engelliyor.
Tekme+fırlatma yapmak mümkün ama fırlatma silahlarının crosshairi evrenin başlangıcından kapanmaya başlıyor, yani siz aim alana kadar rakip tekrar kalkan kapatmış oluyor.

Okçuluk aynı şekilde nerflenmiş, crosshairin kapanması ve nişan almak daha uzun sürüyor.

Fake atmak artık daha mümkün, çünkü saldırı animasyonunu ilk safhası hızlandırılmış, ayrıca blok gecikmesi çok azaltılmış, ama buna karşılık kılıcı sallama (release) animasyonu çok yavaşlamış.

Mızraklar farkedilir şekilde nerflenmiş, artık shield bash+mızrak ile oynamak daha zor.

Classlar hakkında ise ilk söyleyeceğim Aseray'ın artık en kötü ırk olduğu, okçuluğun nerflenmesi, fırlatmanın nerflenmesi vb yeniliklerden dolayı.
Ayrıca artık Skirmisher sınıfı 6 cida değil 4 cida ile doğuyor.

Güncellemenin en beğendiğim yönleri ise tekme mekaniğinin nerflenmesi, ve blok gecikmesinin farkedilir derecede azaltılması/silinmesi oldu. kılıçla 3 kişinin arasına girip sabaha kadar blok atmak çok iyi geldi.

Ama bence oyun bu haliyle oynanabilir değil, sanki bir şeyler eksikmişcesine oynuyoruz. Vuruşlar o kadar yavaş hissettiriyor ki. Ben oyunda iyi oynadığımı hissedemiyorum, çünkü yapabileceklerim çok kısıtlanmış gibi, vuruşun yavaşlaması vb. Sanırım blok gecikmesi ve tekme mekaniğinin değişmesine rağmen eski sürümlerde oynamayı buna tercih ederim, umarım her şey rayına oturana kadar ana sürüm olarak yayınlanmaz.

Combat sanki biraz "tembelce" geliştirilmiş gibi. Feint atabilmemiz için gereken zamanı uzatmak için vurmaya başlama animasyonu kısaltılmış, vurma animasyonu yavaşlamış. Umarım bu şekilde çıkarmazlar yeni patch'te. Okçuluk fena değil. Fırlatmalara gelirsek Warband'e daha çok benzemiş sanki bu güzel olmuş. Süvariye gelirsek de sanki kargılarda vurma animasyonu başlangıcı yavaşlamış (Warband'de Multide Swadia büyük kargısı gibi). Duvara çarpınca atın durması süvari oynamayı daha zorlaştıracağa benziyor, bence bu da iyi olmuş. Bir de Port at Omor haritası fazla sarı, güneşten dolayı. Trade Post bile o kadar sarı değil. Şu anlık keşfettiğim sorunlar bunlar. Umarım yakın zamanda düzeltirler. Güzel olacağına inanıyorum.

Block delay zaten silinmiş, feint atabilmek için vurmaya başlama animasyonunu kısaltmışlar, ama zaten artık daha kolay blok atıyoruz vurma animasyonunun bu kadar fazla yavaşlatılması çok saçma olmuş, skirmish oynarken bile kalkanı atıp 10 kişinin arasında sabaha kadar blok atabiliyorum, bence yavaşlamak yerine hızlanmalı bile

Bannerlord mu oynuyoruz barbie giydirmece mi? Hayatımda bu kadar saçma combat görmedim, adam çift elli almış zannedersin nord kısa kılıcı yarın yokmuş gibi savuruyor. Atlı desen atı Pegasus soyundan gelme bir tık daha bufflanırsa atlılar uçacak canı 250 olan at mı olur? Hem zırhım düşmesin hem mızrağım vursun böyle mantıkla dengeleme mi olur? Ne spam var ne bekletme işliyor tek yapman gereken makroyu açıp çift elli alman ondan sonra karşı taraf düşünsün

Buna da katılıyorum. Oyun spam ve delay atmaya iten bir oyun oyun değil, ki yapamıyoruz zaten :grin: Bu patchten sonra oyunda iyi oynadığımı hissettiren hiçbir şey kalmamış, resmen vur kalkan kapat oyunu oynuyoruz, Tekme mekaniğinin nerflenmesini istiyordum ama açıkçası beta çıkmadan önceki 2-3 haftalık süreçte oyundan acayip sıkılmıştım,tekme de olmasa o aralar combat sisteminin bu kadar sıkıcı olmasından dolayı bırakmak üzereydim, şimdi bu patch ile vuruş yavaşladı, tekme mekaniği de nerflendi.Oyunun hiçbir eğlencesi kalmadı desem yeridir. Sürekli bir şeyler eksikmişcesine oynuyoruz. Ayrıca Oesberg'in dediği gibi artık çift el alıp s kırıp manyak gibi dönenlere karşı üzerlerine yürüyüp tekme atıp rahatça kesebiliyorduk, şimdi karşısı 1-2 blok biliyorsa o adam sabaha kadar kaçar, sabaha kadar kovalarsın, sabaha kadar da bloklaşırsınız.
Warbandın combatındaki çeşitliliğin yarısı bu oyunda olsa yine saatlerce oynarım, ama şimdi yarım saatten sonrası acayip sıkmaya başlıyor çünkü çeşitlilik yok, warbandda rakibini okuman gerekiyordu oynarken, hatta benim chamber mekaniğini öğrenme hikayem tamamen spamla oynayan bi arkadaşımı yenmek içindi :grin:

Eğer multide combat sistemi Warband'daki gibi olmayacaksa bir kere Warband'dan daha iyi olması lazım. Sürekli güncelleme geliyor ve her seferinde combat sisteminde, factionların güç ve ekipmanlarında değişikler yapılıyor ama bir türlü tam olmuyor her seferinde bir tarafı eksik ve bir yerlerden açık bulunuyor herkes o açığa oynuyor.

Zendarlıya katılıyorum,combat çeşitliliği bir türlü sağlanamıyor. Multiplayer oynarken bir kere bile ''Warbandın combatındın daha iyi olmuş'' diyemedim.

Bannerlord mu oynuyoruz barbie giydirmece mi? Hayatımda bu kadar saçma combat görmedim, adam çift elli almış zannedersin nord kısa kılıcı yarın yokmuş gibi savuruyor. Atlı desen atı Pegasus soyundan gelme bir tık daha bufflanırsa atlılar uçacak canı 250 olan at mı olur? Hem zırhım düşmesin hem mızrağım vursun böyle mantıkla dengeleme mi olur? Ne spam var ne bekletme işliyor tek yapman gereken makroyu açıp çift elli alman ondan sonra karşı taraf düşünsün
keşke barbie giydirmece oynasak, ama ne yazık ki class sistemi onun de önüne geçiyor.

yeni güncellemeye kadar keyifle oynuyordym. 2 gündür bir tane maçta ne kill alabildim ne de takımım kazanabildi, ya yeni güncelleme bana lanetli geldi, ya da bişeyler ters
neleri değiştirdiler sinirden onu dahi anlayamadım

Dün ciddi anlamda 24 saat oynadım.
Kaptan modu oynayan biri olarak Khuzait oynamak artık çok zevksiz çünkü asıl olayı olan eski çeviklikleri yavaş ok atma olayıyla tamamen bitmiş keşke milletten millete değişebilse bu hız olayları.
Khuzait melee kısmı zaten kötü olan bir millet bir de okçuların gücü bu durumlardan sonra azalınca oyun iyice yavaş bir hal alıyor
Khuzait vs Khuzait ise sıkıntı yok fakat farklı millet olunca sağlam bir sıkıntı yaratıyor.
Ayrıca yine ok atma hızı o kadar yavaş ki 6 birim menavlionu 6 birim sturgia okçusu öldüremedi ki bu görülmüş bir olay değil (C bayrağının bir doğum alanından diğer doğum alanına doğru koşan bir menavlion birimi mapin sonundaki 6 birim okçuya nasıl ölmez)
Bir de lancerlarda kargı yok (glaive ile birlikte alamıyorsunuz fakat tam kaldırıldı mı bilmiyorum) bu rambo cavlerin ve zaman zaman botların işini çok zorlaştırıyor özellikle sonda clutch atmanız gerekiyorsa

Özellikler getirilirken kaptan/skirmish daha ayrı tutulmalı eğer mümkünse

Ama bunlar haricinde güncelleme tam oyunu bırakırken geri döndürdü bu event olayı da üstüne kaymağı oldu diyebilirim eline sağlık yetkililerin.

Not:
Görüşlerim Multiplayer-Kaptan Modu içindir

Dün ciddi anlamda 24 saat oynadım.
Kaptan modu oynayan biri olarak Khuzait oynamak artık çok zevksiz çünkü asıl olayı olan eski çeviklikleri yavaş ok atma olayıyla tamamen bitmiş keşke milletten millete değişebilse bu hız olayları.
Khuzait melee kısmı zaten kötü olan bir millet bir de okçuların gücü bu durumlardan sonra azalınca oyun iyice yavaş bir hal alıyor
Khuzait vs Khuzait ise sıkıntı yok fakat farklı millet olunca sağlam bir sıkıntı yaratıyor.
Ayrıca yine ok atma hızı o kadar yavaş ki 6 birim menavlionu 6 birim sturgia okçusu öldüremedi ki bu görülmüş bir olay değil (C bayrağının bir doğum alanından diğer doğum alanına doğru koşan bir menavlion birimi mapin sonundaki 6 birim okçuya nasıl ölmez)
Bir de lancerlarda kargı yok (glaive ile birlikte alamıyorsunuz fakat tam kaldırıldı mı bilmiyorum) bu rambo cavlerin ve zaman zaman botların işini çok zorlaştırıyor özellikle sonda clutch atmanız gerekiyorsa

Özellikler getirilirken kaptan/skirmish daha ayrı tutulmalı eğer mümkünse

Ama bunlar haricinde güncelleme tam oyunu bırakırken geri döndürdü bu event olayı da üstüne kaymağı oldu diyebilirim eline sağlık yetkililerin.

Not:
Görüşlerim Multiplayer-Kaptan Modu içindir
bunu ben de çok yaşadım, artık okçular shock infantry yi tutamıyor dediğin gibi yarısını avlayabiliyorlar, eskiden bir tane zar zor ulaşırdı o mesafeden

Aynen öyle hatta benim yaşadığım durumda çeyreği öldü

Bir de hazır aklıma gelmişken dün akşam saatlerinde arkadaşlarımla oynarken üst üste crashler aldık 1-1.30 saat içinde 4 tane oyun başlangıcı ve oyun sonu crashleriydi
Fotoğrafı:
Crash (bu oyun ortasında olmuş bir tanesi)
başka/hala yaşayan var mı? Güncellemeden mi kaynaklanıyor?

ulan valla ağlicam ya girdikçe bannerlord son güncellemeden sonra elim ayağım titriyo sinirden cidden vuruşlar acayip yavaş warbanddan bannerlorda geçen büyük multiplayer kitlesinin en çok şikayetçi olduğu konulardan birisi oyunun yavaş olmasıydı şimdi vuruşları daha da yavaşlatmışlar
bu oyun beni boğuyor

Back
Top Bottom