Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

8 yıldır bu forumu takip eden biriyim.taleworlds bannerlord'un yapımı sırasında da toplulukla iletişimde sınıfta kaldı.eskiler iyi bilir bu forumda millet blog bekliyordu zamanında,kimseden en ufak ses çıkmıyordu.yıllar sonra frank gitti yerine başka biri geldi.bloglar perşembeden perşembeye gelmeye başladı falan dedim tw iletişimi arttırıcak herhalde kitleyle.ama görüyorum ki hala aynı tas aynı hamam.oyun erken erişime çıktı,4 ay olmuş ne adam akıllı bir bilgilendirme var,ne bir iletişim var,global foruma birşeyler söyleniyor yarım yamalak ama burayı zaten takan yok.resmen oyuncular olarak mücadele veriyoruz kendi kendimize.firma oyuncuların geri dönüşleriyle ilgilenmesi gerekirken biz firmanın peşinden koşuyoruz.bence bu işe bir el atılmalı ve daha profesyonel bir iş yapmalılar bu konuda.
firma oyuncuların geri dönüşleriyle ilgilenmesi gerekirken biz firmanın peşinden koşuyoruz
TaleWorlds çalışanları forum moderasyonu yapmamakta. Yanlış bilgiler yaymayalım lütfen.
İletişim konusunda yeterince dakik ve dolu dolu cevaplar verilemediğinin farkındayım. Şahsen daha çok vakit harcamaya çalışıyorum ama benim de yapabileceklerim ve söyleyebileceklerim sınırlı. Her konu hakkında yorum yapamam ve her konuyu en ince detayına kadar bilemem. Yazılan mesajlara cevap verilmese bile hepsinin okunduğunu bilmenizi isterim. Sevgiler.
Forum daki bazı görevlilerin ilgilendiği yadırganamaz. Ancak bizim istediğimiz geliştirme sürecinin detayları hakkında bilgilendirilmek. Topluluktan önemli bir öneri veyahut eleştiri geldiğinde bunun oyuna entegre edildiği hakkında blog tarzı şeyler ile bilgilendirilmek istiyoruz. Oyuncularla iç içe olunduğu bir forum istiyoruz.

Last edited:
Bloglar konusunda yeni bir çalışmaya gidiyoruz. Yakında onun detaylarını göreceksiniz zaten. Geliştirme tarafında ise topluluk ekibi yerine geliştiricilerin direkt iletişime geçmesi daha doğru olanı ancak onlar da bunun yerine çalışmayı tercih ediyorlar. Kaldı ki topluluktan gelen mesajların bazılarını gördükten sonra açıkçası kimseyi de zorlayacak pozisyonda olabileceğimi zannetmiyorum topluluk ile iletişim konusunda.

Bloglar konusunda yeni bir çalışmaya gidiyoruz. Yakında onun detaylarını göreceksiniz zaten. Geliştirme tarafında ise topluluk ekibi yerine geliştiricilerin direkt iletişime geçmesi daha doğru olanı ancak onlar da bunun yerine çalışmayı tercih ediyorlar. Kaldı ki topluluktan gelen mesajların bazılarını gördükten sonra açıkçası kimseyi de zorlayacak pozisyonda olabileceğimi zannetmiyorum topluluk ile iletişim konusunda.
Blog olmasaydı şu oyunu bu kadar sene beklemezdim açıkcası. Bloglar hep oyun hakkındaki düşüncelerimizi sağlamlaştırıyordu ve beklerken sabrediyorduk. Yine blog tarzı şeylerin olması gerektiğini düşünüyorum. Bunun üzerinde çalışıldığını duymak güzel.

Bir şekilde mesajlar forum görevlileri tarafından filtrelenip geliştirici ekibe gönderilebilir, kendilerinin genel olarak sorulara verdiği cevaplar da foruma yine forum yöneticileri tarafından eklenebilir. Tabii ki forumda yüzlerce mesajla geliştirici ekibi muhattap etmek istemeyiz fakat bir yandan da oyuncuyla iletişimin isteklerin ve önceliklerin belirlenmesi konusunda önemli olduğu da aşikar

Blog olmasaydı şu oyunu bu kadar sene beklemezdim açıkcası. Bloglar hep oyun hakkındaki düşüncelerimizi sağlamlaştırıyordu ve beklerken sabrediyorduk. Yine blog tarzı şeylerin olması gerektiğini düşünüyorum. Bunun üzerinde çalışıldığını duymak güzel.
Ben açıkçası 2 sene boyunca haftada bir geliştirici günlüğünü 12 ayrı dilde çıkartmış olmayı büyük bir başarı olarak görüyorum. Bloglardan önceki dönemden kalanlar varsa ne dediğimi anlayacaklardır, o dönem hiç bir haber alınamıyordu oyunun geliştirme sürecinden. Gayet saydam ve eleştiri isteyen bir yapı mevcut oyunun geliştirme aşamasıyla alakalı. Her şeyi hemen doğru yapamayacağız elbet. Yavaş yavaş hata yapa yapa öğreniliyor çoğu şey.

Bir şekilde mesajlar forum görevlileri tarafından filtrelenip geliştirici ekibe gönderilebilir, kendilerinin genel olarak sorulara verdiği cevaplar da foruma yine forum yöneticileri tarafından eklenebilir. Tabii ki forumda yüzlerce mesajla geliştirici ekibi muhattap etmek istemeyiz fakat bir yandan da oyuncuyla iletişimin isteklerin ve önceliklerin belirlenmesi konusunda önemli olduğu da aşikar
Bunların yapılmadığını nereden biliyorsunuz? Her mesajı okuyoruz ve cevap verilmiyor olması o konuların görmezden gelindiği anlamına gelmemeli. Kaldı ki her eleştiriyi ve her öneriyi aktaramayız. Bizim kendi tasarım kararlarımızla çelişen veya daha önce deneyip hoşumuza gitmeyen pek çok konu mevcut. Şu an için önceliğimiz en azından topluluk ekibi olarak hata raporlarının geliştirici ekibe iletilmesi.

hocam belli ki sizde zor durumda kalıyorsunuz her yere yetişemiyorsunuz normal olarak.firmanın çalışanları olarak her kararı elbette siz vermiyorsunuz zaten.umarım size daha geniş bir ekip verilir ve bu iş herkes için daha kolay olur.tabi burda görev başta armağan yavuza ve yöneticilere düşüyor.

Ben açıkçası 2 sene boyunca haftada bir geliştirici günlüğünü 12 ayrı dilde çıkartmış olmayı büyük bir başarı olarak görüyorum. Bloglardan önceki dönemden kalanlar varsa ne dediğimi anlayacaklardır, o dönem hiç bir haber alınamıyordu oyunun geliştirme sürecinden. Gayet saydam ve eleştiri isteyen bir yapı mevcut oyunun geliştirme aşamasıyla alakalı. Her şeyi hemen doğru yapamayacağız elbet. Yavaş yavaş hata yapa yapa öğreniliyor çoğu şey.

Bunların yapılmadığını nereden biliyorsunuz? Her mesajı okuyoruz ve cevap verilmiyor olması o konuların görmezden gelindiği anlamına gelmemeli. Kaldı ki her eleştiriyi ve her öneriyi aktaramayız. Bizim kendi tasarım kararlarımızla çelişen veya daha önce deneyip hoşumuza gitmeyen pek çok konu mevcut. Şu an için önceliğimiz en azından topluluk ekibi olarak hata raporlarının geliştirici ekibe iletilmesi.
işte hocam asıl olay burda başlıyor sizlerin bunları okuyup ilettiğini biliyoruz. Ancak onların cevaplarını biz bilmiyoruz. Cevapsız kalmış sorulaaar :grin:

hocam belli ki sizde zor durumda kalıyorsunuz her yere yetişemiyorsunuz normal olarak.firmanın çalışanları olarak her kararı elbette siz vermiyorsunuz zaten.umarım size daha geniş bir ekip verilir ve bu iş herkes için daha kolay olur.tabi burda görev başta armağan yavuza ve yöneticilere düşüyor.
Teşekkürler düşünceleriniz için. Korona dönemi olmasaydı pek çok şey farklı ilerleyecekti. O yüzden bazı konularda gerçekten yapacak bir şey olmuyor.

işte hocam asıl olay burda başlıyor sizlerin bunları okuyup ilettiğini biliyoruz. Ancak onların cevaplarını biz bilmiyoruz. Cevapsız kalmış sorulaaar :grin:
Bazen o cevapları biz de alamıyoruz. Tabii her cevabı da iletemezsin. Yapılan önerilerin pek çoğu bizim oyuna uymuyor mesela. Gidipte "Ben bunu ilettim ama geliştiriciler ciddiye almadı ihihi" gibi bir cevap da verilmez mesela. Hata raporları da o şekilde. Benim işim iletip iletişimi sağlamak ama taraflardan birisi cevap vermeyi kesince doğal olarak biz de kesmek zorunda kalıyoruz. :grin:

Teşekkürler düşünceleriniz için. Korona dönemi olmasaydı pek çok şey farklı ilerleyecekti. O yüzden bazı konularda gerçekten yapacak bir şey olmuyor.

Bazen o cevapları biz de alamıyoruz. Tabii her cevabı da iletemezsin. Yapılan önerilerin pek çoğu bizim oyuna uymuyor mesela. Gidipte "Ben bunu ilettim ama geliştiriciler ciddiye almadı ihihi" gibi bir cevap da verilmez mesela. Hata raporları da o şekilde. Benim işim iletip iletişimi sağlamak ama taraflardan birisi cevap vermeyi kesince doğal olarak biz de kesmek zorunda kalıyoruz. :grin:
Anlıyorum. Demek istediğim mesela oyuna uygun olmayan, yahut uygun olan hatta çok iyi bulunmuş, oyuna yedirilmesi planlanmış öneri ve talepleri blog şeklinde yayınlanması, hepimiz için çok iyi olur. İnsanlar kendilerini forum da dikkate alındığını hissetmeli. Ayriyetten "HocAM CoOp nİYe GelMiyo yHa!?!" gibi sormaktan ve suçlamaktan sıkılmayan insanlara bir sonuç olmuş olur elimiz de. Mesela oyundan bazı özellikleri olmadığı için çıkarttık deniliyor, ancak ne çıkartıldı ne eklendi bilinmiyor.

Anlıyorum. Demek istediğim mesela oyuna uygun olmayan, yahut uygun olan hatta çok iyi bulunmuş, oyuna yedirilmesi planlanmış öneri ve talepleri blog şeklinde yayınlanması, hepimiz için çok iyi olur. İnsanlar kendilerini forum da dikkate alındığını hissetmeli. Ayriyetten "HocAM CoOp nİYe GelMiyo yHa!?!" gibi sormaktan ve suçlamaktan sıkılmayan insanlara bir sonuç olmuş olur elimiz de. Mesela oyundan bazı özellikleri olmadığı için çıkarttık deniliyor, ancak ne çıkartıldı ne eklendi bilinmiyor.
Şunları şunları yapacağız diye bir blog yazmaktansa şunları şunları yaptık, şunlar şunlar üzerinde çalışıyoruz şeklinde bir blog yapmak daha mantıklı, ki biz de bu dediğim şekilde gelecek inşallah bloglarda.

Oyunun geliştirme süreci çok uzun bir süreç. Bu süreç boyunca oyun üzerinde çalışan kişiler değişti. Oyunun bazı aşamaları baştan yapıldı. Şunları çıkarttık demek ne kadar doğru olur onu bilemem. Kaldı ki bütün bir oyun geçmişini de açıklanması mantıklı mı o da ayrı konu. Bu çok normal bir durum oysa ki.

Co-op mesela bir örnek. Üzerinde zamanında çalışılmış ve oyuna uymayacağı, teknik olarak çok fazla ekstra iş getireceği gibi pek çok mantıklı bulunmuş nedenden dolayı iptal edilmiş bir özellik. Bunu da her zaman dile getirdik, olmayacağı konusunda.

TaleWorlds çalışanları forum moderasyonu yapmamakta. Yanlış bilgiler yaymayalım lütfen.
İletişim konusunda yeterince dakik ve dolu dolu cevaplar verilemediğinin farkındayım. Şahsen daha çok vakit harcamaya çalışıyorum ama benim de yapabileceklerim ve söyleyebileceklerim sınırlı. Her konu hakkında yorum yapamam ve her konuyu en ince detayına kadar bilemem. Yazılan mesajlara cevap verilmese bile hepsinin okunduğunu bilmenizi isterim.

Yama üzerinde çalışıyoruz. Pek çok hata düzeltmesini oyuna yollayamıyoruz ve bu durum bizim de canımızı sıkıyor. Yama yollarken her aşamada test yapıyoruz ve bu da süreci doğal olarak uzatıyor. Günün sonunda yollayamayacağımız ve düzeltmemizin şart olduğu hataları bulunca onları düzeltmemiz gerekiyor. ŞU an oyunda hata olmadı hadi gönderelim desek bile o süreç en iyi ihtimal ile en az 3-4 gün sürebiliyor, testler dahil. Tarih ve bir tahmin yürütmek istemiyoruz çünkü bu gibi konularda net konuşmak çok yanlış her an bir şey olup o haftayı çöpe atabiliyor. Beklenti yaratmak ise istediğimiz son şey tarih vererek.

Biz de sıradaki yamayı en az sizler kadar göndermek istiyoruz ancak bunun için acele ederek yanlış bir şekilde göndermek istemiyoruz.

Sevgiler.

Marda, mesajımda en başından beri zaten seni kastetmiyordum.

Ancak dediğiniz gibi her mesaj okunuyorsa o zaman insanların ne denli büyük bir hayal kırıklığı içinde olduğunun ve her geçen gün daha da öfkelendiklerinin de farkında olduğunuzu farz ediyorum. Eğer durum buysa ben bundan memnun olurum çünkü şimdiye kadar Taleworlds'ün her şeyin iyi gittiğine dair büyük bir illüzyon içinde olduğunu düşünüyordum. Fakat madem ki bu denli büyük hayal kırıklığının farkındasınız, bunun giderilmesi için hiçbir iletişim çabası gösterilmemesini de ben anlamlandıramıyorum. Bu dediğimi Türkçe forum için değil bilhassa ana forum için söylüyorum. Her geçen gün topluluk tarafından geliştirici ekibe olan destek düşmeye devam ediyor. Mount and Blade esasında kendi topluluğuna sahip bir oyun ve sadık bir oyuncu kitlesi var ancak Warband'den gelen bu kitle Bannerlord'la birlikte oyunu terk ediyor. Bunda ilk sebep de bana göre toplulukla iletişim kurulmaması, kurulduğunda da bunun genellikle yanlış olmasıdır.Tabii sadece iletişim değil, her ne kadar bu kısmı beni alakadar etmese de, idari bakımdan da oyunun yanlış yönetildiğini düşünüyorum. Oyun duyurulduktan 8 yıl sonra çıktıktan sonra, 3. ayında "yazdığımız kodları düzenlememiz lazım, bize 2 ay gerekli sonrasında da oyun eskisinden daha bile hatalı olacak buna hazır olun" dediğiniz zaman insanlardan zaten iyi bir dönüt almanız imkansız. Oyunun gelişimi için yaptığınız şey muhakkak gereklidir ancak müşteriler sizin ne yaptığınızla değil kendilerine neyin sunulduğuyla ilgilenir. EA bütün argümanları çürüten, her şeyi meşrulaştıran bir trump card değildir. Bu tabii ki ne seninle ne de başka bir topluluk yöneticisiyle alakalı bir problem. Ancak insanlar 2 aydır forumda refactoring konuşuyor, bu bir tek bana mı tuhaf geliyor? Ben bunu hatalı bir idari kararın hatalı iletişimle topluluğa sunulmasının ürünü olarak görüyorum.

Last edited:
Oyunun çıkışı bizim için aslında klasik bir çıkış sayılmaz. Bizim hedefimiz, her zaman belirttiğimiz gibi, oyunun tam sürümü üzerinde. Erken Erişim yoluna giderken neler olacağını detaylı bir şekilde yazdık Steam sayfasında. Her ne kadar bildiğim ve anladığım bir konu olmasa da, gerçekten yapılması gerekmeseydi yapılmazdı diye düşünüyorum ben. Bir önceki mesajımda belirttiğim gibi, oldukça uzun bir geliştirme sürecinden geçiyor oyun bu yüzden refaktör gibi işlemlerin yapılması elzem.

Oyunun çıkışı bizim için aslında klasik bir çıkış sayılmaz. Bizim hedefimiz, her zaman belirttiğimiz gibi, oyunun tam sürümü üzerinde. Erken Erişim yoluna giderken neler olacağını detaylı bir şekilde yazdık Steam sayfasında. Her ne kadar bildiğim ve anladığım bir konu olmasa da, gerçekten yapılması gerekmeseydi yapılmazdı diye düşünüyorum ben. Bir önceki mesajımda belirttiğim gibi, oldukça uzun bir geliştirme sürecinden geçiyor oyun bu yüzden refaktör gibi işlemlerin yapılması elzem.

Oyunun tam sürümüne bu kadar kilitlenmişsiniz ancak oyunun tam sürümüne kadar oyunu artık heyecanla takip eden bir kitle kalır mı, bilmiyorum. Ben yama ne zaman gelecek, neden yama gecikiyor gibi sorular sorulmasının çok manasız olduğunu düşünüyorum çünkü bu oyunun teknik kısmını ve geliştiricilerini ilgilendiren bir kısım. Şirket çalışanlarının da büyük bir özveriyle çalıştıklarını da düşünüyorum. Ama bir noktayı sanırım yeterince vurgulu bir şekilde ifade edemediğim için tekrar etmek istiyorum.
Bannerlord, 2012'de duyurulduktan tam 8 yıl sonra erken erişim olarak piyasaya çıktı. Bundan önceki süreçte Armağan Yavuz, "oyun çıkışı sürekli gecikiyor çünkü oyunun olabilecek en iyi şekliyle çıkmasını istiyoruz, bu yüzden zaman veremiyoruz" tarzı açıklamalarda bulundu. Böyle bir şey sonunda oyuncu kitlesinin (müşteriler) nasıl bir beklentiye girmesini tahmin ediyorsunuz? 2017'den beri "az biraz rötuş kaldı", "neredeyse hazır", "hatasız çıkarmak istiyoruz" diyerek lanse edilen bir oyunun olabilecek en iyi durumda çıkmasını bekliyoruz. Oyunun çıkışının ise böyle olmadığı zaten malumunuz. Şimdi işler daha da kötüleşiyor: Oyun oldukça yetersiz, bolca hatalı ve hayal kırıklıklarıyla çıktıktan 3 ay sonra, 8 yıldır geliştirilen ve 3 yıldır her sene oyun fuarlarında birinci ağızdan "neredeyse hazır" denilen oyunda olan bütün kodları baştan elden geçireceğiz deniyor. Şu süreçteki saçmalığı bilmem anlatabiliyor muyum? Oyunun 8 yıllık geliştirme sürecinde bu konuda bir hata yapılmış ve bunun da şimdi giderilmek zorunda kalınmış olması artık değiştiremeyeceğiniz bir gerçek ancak insanların forumda refactoring tartışıyor olması topluluk tarafında olayın ne kadar absürt bir hal aldığını göstermiyor mu? Ben örneğin Paradox'un forumunda böyle bir olayın yaşanmasını imkansız görüyorum.

Bu konuda senin yapabileceğin bir şey olmamasından ve mesajın da firmaya eleştiri içermesinden kaynaklı bu mesaja cevap vermeni beklemiyorum. Sadece mevcut durumun, eğer ki farkında değilseniz, flaming yapmadan ve ağlamadan size bir müşterinin gözünden nasıl göründüğünü göstermek istedim.

Last edited:
Oyun geliştirme sürecine hakim olan oyuncularımızın bizleri anlayacaklarını umuyoruz. Bazı konuları anlatsak bile tam anlamıyla neden sorusuna tatmin edici bir cevap alamayacak oyuncular mevcut ne yazık ki.
Dediğim gibi, eleştirilerin ve genel kanının farkındayız. Bu konular üzerinde çalışılmakta. Yapılan işlerde hata yapılabilir, süreç elinde olan veya olmayan sebeplerle gecikebilir, bazı konularda daha sonra düşünce değişebilir ve şirketin iç işleyişi ve oyunun gelişimini hakkındaki her ince detay konunun da forumlarda tartışılması ne kadar sağlıklı bilemiyorum. Verilen cevaplar ne olursa olsun tatmin olmayacak kullanıcıların sorularına karşılık beklemeleri ayrı bir konu. Her soruya cevap verilmesini beklemek ayrı bir konu.
Bu yazdıklarımla seni kastetmiyorum, lütfen yanlış anlama.
Zaman ayırıp düşüncelerinizi bizlere ilettiğiniz için müteşekkiriz. Keşke çoğu oyuncumuz da bu şekilde yaklaşabilse olaylara.

Ben bir programcı değilim ve bu soruya cevap verebilecek bir yetkinliğim yok maalesef. Hata ve sorun dediğimiz zaman çok geniş bir skaladan bahsediyoruz. Bunlar bazen birbirleri ile bağlantılı oluyor, bir hatayı çözünce diğerinin hiç oluşmaması gibi, bazen de aslında hata olmayıp oyuncuların onu hata zannetmesi durumu oluyor. Bir önceki oyundan farklı tasarım kararları veya oyunun dövüş sistemi gibi. Oyun hâlâ erken erişimde o yüzden mantıken oyundaki her şeyin değişebilme ihtimali var.

Optimizasyon konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz tabii ki. Bazı taraflardaki çalışmaların bitmesi gerekiyor optimizasyona başlamak için. Bazı taraflarda yeterince 'suyunu sıkma' noktasında da olabiliyor bu çalışmalar. Evlerden çalışıyor olmak bu konuda da bir engel. Donanım erişimimiz çok kısıtlandı.

Bu konuda bir şey demem doğru olmaz. İşin o tarafları ile alakam yok maalesef.

Düşünceleriniz için ben teşekkür ederim.
Ofise geçince gelişime katkı sağlayacak mı bunu kesin bir dille söyleyebilir misiniz hocam?

Back
Top Bottom