Bebe Ruhi'nin Maceraları.

Users who are viewing this thread

Herkese merhaba,

Geçenlerde Birtakım tavsiye, eleştiri ve temenniler diye bir video paylaşmıştım ve becerebilirsem bir seri yapmak istediğimi söylemiştim. O serinin ilk videosunu zor da olsa tamamladım. Destek olan herkese çok teşekkür ederim. Kusura bakmayın ayrıca burda sürekli paylaşıyorum ama, videolarımı öne çıkarabileceğim ve anlayışla karşılanacağım başka bir mecra yok malesef. :smile: Olumlu ya da olumsuz her eleştirinize de açığım.

Last edited:
Videoyu baştan aşağı izledim. Enis KİRAZOĞLU'nu örnek aldığını düşünüyorum ama çalmamışsın. Kendi yorumunu da güzelce katmışsın. Açıkcası ben sevdim abonede oldum.

@matrokor Selam, Evet Enis Kirazoğlu bu türde videoları çok güzel yapıyor. Birebir örnek aldığımı söyleyemem ama bu türün çok temsilcisi olmadığı için ülkemizde direkt o akla geliyor :smile: Bu seriyi yapma fikri aslında ''açık dünya oyunlarda kendi hikayemi yazsam video şeklinde de dizi havası versem nasıl olur?'' düşüncesiyle ortaya çıktı. Bannerlord'un da çıkış tarihine denk gelince kaçınılmaz oldu.:smile: Yani aynı konsepti GTA ya da farklı bir oyun üzerinde de uygulayabilirim ilerleyen dönemlerde. Değerli yorumun için çok teşekkür ederim.

Hakaret
bal gibi enes kirazoğlu'ndan çalmışsın. hani fikir alıp esinlensen başka bir şey yapsan eyvallah. ulan adam ne yaptıysa aynısını yapmışsın. bi de gidip ekşisözlük'te de paylaşmışsın :d

Dostum umarım beni yanlış anlamazsın. Ancak videon ve dizi yapma düşüncen Enis Kirazoğlu'nun videosuyla aynı. Senin de dediğin gibi bu türün fazla temsilci yok bu yüzden senin yaptığın direkt göze batıyor. İnceleme videosu güzeldi bak ona bir şey diyemem. Enis Kirazoğlu'nun yerine kimse alternatif aramaz diye düşünüyorum. Bannerlord'u kanalının merkezine alarak çok fazla ilerleyemezsin bence çünkü Bannerlord'un kitlesi aşırı bağlı ve içerik üreten çok fazla.

Enis Kirazoğlu'nu kendine örnek alman. Enis Kirazoğlu'ndan fikir kopyalamış olman. Enis Kirazoğlu'nu taklit etmen.

Adına ne denilebilecekse denilsin. Var olan her yapı, kurum, kurgu, şahıs, sanat günümüz şartlarında ilki değil aslını temsil etmektedir. Gücenme, gocunma, yılma. Daha kaliteli ve spesifik şeyler oluşturabileceğini düşünerek amatör statüde başarılı buldum. Devamını merak ediyorum açıkçası. Başarılar.

İçinden geldiği gibi devam et, olumlu - olumsuz eleştirilere her zaman açık ol ama olumsuz eleştiriler seni vazgeçirmesin. Kim ne derse desin eğer yaptığın şey sana keyif veriyorsa yapmaya devam et.

bal gibi enes kirazoğlu'ndan çalmışsın. hani fikir alıp esinlensen başka bir şey yapsan eyvallah. ulan adam ne yaptıysa aynısını yapmışsın. bi de gidip ekşisözlük'te de paylaşmışsın :d
@alpaguthan Dostum normalde yazmış olduğun üsluptan rahatsız olduğum için sana cevap yazmamam lazım ama kendimi ifade etmem gerektiğini düşündüm. Uzun uzun bu üslubunu değiştirmen gerektiğini falan açıklamıcam kendini ifade edebiliyorsun ve belli ki böyle ifade etmeyi seçmişsin. Saygı duyarım.
Eğer aktardığın gibi benim paylaştığım videolarda, Enis Kirazoğlu'nun yaptığı videolardan herhangi bir alıntı veya kopya yaptığımı düşünüyorsan bunun nerede olduğunu söylemeni rica edicem. Özellikle ''ulan adam ne yaptıysa aynısını yapmışsın.'' kısmını açıklarsan çok sevinirim. Tarz elbette ki benzeyebilir. Bunu anlayabilirim. Youtube'da sadece Enis Kirazoğlu değil bir çok insan bu tarzda videolar yapıyor. Bunu söylemek açıkçası bana şey gibi geliyor. Tüm Role Play yapan insanlar aslında ilk defa Role Play yapan insandan bunu çaldı.
Ayrıca evet Ekşisözlük'te ve Donanımhaber'de de paylaştım. Bunun neresinin komik olduğunu anlayamadım. Burada paylaşırken de söyledim ''Videolarımı paylaşabileceğim ve fikir alabileceğim bir yer yok.'' diye. Sonuçta hiçbirimizin arkasında koca koca sponsorlar ya da büyük Youtube kanalları yok. Amatör bir girişim.

@LordMenad Yanlış anlamadım aksine yorumunu çok güzel aktardığın için teşekkür ederim. Görmek istediğim, bu tarz şeyler bu postta.
Oyunlardan bölümlük diziler yapma olayı Youtube'da yıllardır var. Bir sürü insan yaptı bunu. Assasins Creed çıktı. 100 bölüm oynadı insanlar. Ya da Skyrim çıktı 200 bölüm oynadılar. Benim yapmak istediğim oynanan oyunun gidişatına, türüne uygun bir senaryo yazıp o çerçevede Role Play yapmaktı. Yeni bir fikir değil. PintiPanda bazı oyunlarda yapmış. Enis Kirazoğlu Bannerlord'da yapmış. Amerika'yı yeniden keşfettiğimi iddia etmiyorum ki. Sadece yapmak istediğim şey buydu.
Bannerlord'u kanalımın merkezi yapmakla ilgili bir düşüncem yoktu. Bu sıralar 300 saatten fazla Bannerlord oynadığım için ve oyun düşündüğüm şeye çok yakın olduğu için bunu seçtim. Fakat hali hazırda bu türü uygulayabilmek için plan yaptığım CS:GO dahil bir sürü oyun var.

@Machiavelli ''Var olan her yapı, kurum, kurgu, şahıs, sanat günümüz şartlarında ilki değil aslını temsil etmektedir.'' İlk mesajımda uzun uzun anlatmak istediğimi bir cümlene sığdırabilmişsin dostum. Tercüman oldun teşekkür ederim.

@Oğuz Khan Olumsuz eleştirilerden çok etkilenmiyorum. Tam tersine bazen geribildirimler bir şeyi doğru yapmada ya da düzeltmede çok önemli oluyorlar. Etkilendiğim tek konu zorbalık. İzlerken anlaşılmıyor fakat bir fikri editleyip bir bütün haline getirmek gerçekten çok zormuş. Üstüne Premiere de yeni yeni hakim olabildiğim için çok zorlandım. Yapıcı değil de yıkıcı söylemler olunca insan ne yaptığını sorguluyor. Üzüldüğüm ve hevesimi kıran tek şey bu. Teşekkür ederim.

Last edited:
@alpaguthan Dostum normalde yazmış olduğun üsluptan rahatsız olduğum için sana cevap yazmamam lazım ama kendimi ifade etmem gerektiğini düşündüm. Uzun uzun bu üslubunu değiştirmen gerektiğini falan açıklamıcam kendini ifade edebiliyorsun ve belli ki böyle ifade etmeyi seçmişsin. Saygı duyarım.
Eğer aktardığın gibi benim paylaştığım videolarda, Enis Kirazoğlu'nun yaptığı videolardan herhangi bir alıntı veya kopya yaptığımı düşünüyorsan bunun nerede olduğunu söylemeni rica edicem. Özellikle ''ulan adam ne yaptıysa aynısını yapmışsın.'' kısmını açıklarsan çok sevinirim. Tarz elbette ki benzeyebilir. Bunu anlayabilirim. Youtube'da sadece Enis Kirazoğlu değil bir çok insan bu tarzda videolar yapıyor. Bunu söylemek açıkçası bana şey gibi geliyor. Tüm Role Play yapan insanlar aslında ilk defa Role Play yapan insandan bunu çaldı.
Ayrıca evet Ekşisözlük'te ve Donanımhaber'de de paylaştım. Bunun neresinin komik olduğunu anlayamadım. Burada paylaşırken de söyledim ''Videolarımı paylaşabileceğim ve fikir alabileceğim bir yer yok.'' diye. Sonuçta hiçbirimizin arkasında koca koca sponsorlar ya da büyük Youtube kanalları yok. Amatör bir girişim

bak kardeşim bak güzel kardeşim sen güzel bir kardeşe benziyorsun. özellikle "ulan adam ne yaptıysa aynısını yapmışsın" kısmını açıklayayım da birazcık sevin. enis kirazoğlu'nun anlatım tarzını falan geçtim orayı zaten tamamen çalmışsın da gidip yoldaşlarıyla konuşmasından hatta yoldaşlarıyla konuşma üslubuna kadar çalmışsın be kardeşim. öyle böyle bi çalma değil yani. bak esinlenip farklı bir şey yaparsın anlarım çünkü youtube sonsuz içerik üretebileceğin bir yer değil. esinlenmeler gayet doğal. benim takıldığım nokta birebir kopyalaman.

ayrıca gidip her türlü mecrada paylaşma kısmın tamamen benim şahsi gıcık olduğum bir şey. yüzsüzlük gibi geliyor. yaparsın yapmazsın orası ayrı çünkü benim şahsi görüşüm o

edit: videoya bir daha baktım. enis kirazoğlu'nun kullandığı sancak rengine kadar araklamışsın akjhdaskjhdsad şaka gibi

Last edited:
Dostum aynı videodan bahsettiğimize emin misin? Yoldaşlardan bahsettiğim kısım sadece yoldaşı bulduğum kısım. O da videonun sonunda zaten. Karşılıklı diyalog bile kurmamışım? Adam hakkında bir hayat hikayesi anlatmışım ve bitmiş. Ayrıca Enis Kirazoğlu hangi sancağı kullanıyor bilmiyorum ya da sen hangi sancaktan bahsettin onu da bilmiyorum. Ama oyunun başında kullandığım sancak default olan yani sancak belirleme ekranında hiç bir şeye dokunmadan okey dersen sana bu sancak veriliyor.

Bu arada merak ettim böyle bir rastlantı olabilir mi diye. Eğer bu bayrakları kopya olarak nitelendiriyorsan, ben senin iyi niyetine inanamıcam kusura bakma.
Enis Kirazoğlu'nun bayrağı - https://hizliresim.com/KoZRs0
Benim ilk default bayrağım - https://hizliresim.com/nOnYY9
Benim en son kullandığım güncel bayrak - https://hizliresim.com/K7VErc

Eğer bunlara rağmen eleştirilerine devam ediyorsan bu konudaki, kabulümdür. Teşekkür ederim görüşlerin için.

Last edited:
Ya adam 5 dakikalık bir video için koskoca 1 gününü ayırmış, hikaye oluşturmuş, metin yazmış. Sırf aynı tarzda diye "Enis Kirazoğlu'ndan çalmışsın yea" demek terbiyesizlikten ve emeğe saygısızlıktan başka bir şey değildir. Sanki adam gidip Enis'in metinlerini çalmış, aynı şeyleri tekrarlamış. Ortada bir emek var ve tek bildiğiniz "çalmışsın" demek.

Ben çok beğendim, devamını da bekliyorum. Yılmadan devam kanka @Kropsy

İçimden keşke daha fazla youtube kanalı Enis Kirazoğlu'ndan çalarak(:unsure:) benzer tarzda içerik üretse de, şöyle seviyeli oyun videoları izlesek diyordum. Eline koluna sağlık, çok güzel bir giriş videosu olmuş. İzlemek dışında video işlerinden çok anlamasam da naçizane iki öneride bulunacağım. Anlatım sırasında tonlama ve vurgu yapman önemli fakat normalde düşük seviyesiyle konuşurken vurgu olsun diye ani yükselişler biraz kulağa batıyor. Bunlar için özellikle düzenleme yapmanı tavsiye ederim. Bir diğer olay ise video uzunluğu. Piyasayı ölçmek için giriş videosunun 5 dk olması normal fakat haftada bir 5dklık videolar ne kadar zengin içerikli olursa olsun tatmin etmeyecektir. Bu işi profesyonel yapan insanlar boşuna 10-20dk hatta 40-50dk videolar paylaşmıyorlar, çünkü başarı için belli bir standarta uymaları gerektiğini biliyorlar. Bunun haddinden fazla emek ve zaman gerektirdiğini biliyorum. Fakat bu yola baş koyduysan belli fedakarlıklar yapman gerekecek. Sana tavsiyem en azından 10dk uzunluğunda videolar hazırlaman. Tekrar eline, diline sağlık. Hedeflediğin yerlere geldiğini görmek dileğiyle..

@Ayarsız Çok teşekkür ederim. Umarım devamını getirebilirim. Videoları uzun tutmak istiyorum bende ama henüz yeni olduğum için açıkçası 6 dakıkadan sonrası sıkar mı diye düşündüm. İlerleyen videolarda daha uzun tutmaya çalışıcam.

@Ayarsız Çok teşekkür ederim. Umarım devamını getirebilirim. Videoları uzun tutmak istiyorum bende ama henüz yeni olduğum için açıkçası 6 dakıkadan sonrası sıkar mı diye düşündüm. İlerleyen videolarda daha uzun tutmaya çalışıcam.
Ben de bir zamanlar YouTube işleri ile uğraştım. Tecrübelerime göre (:grin:) video sürelerini ortalama 12dk tutmanı tavsiye ederim. En az 8 dk, en fazla 16 dk civarında olması idealdir bana göre bu tür videolar için.

Ben de bir zamanlar YouTube işleri ile uğraştım. Tecrübelerime göre (:grin:) video sürelerini ortalama 12dk tutmanı tavsiye ederim. En az 8 dk, en fazla 16 dk civarında olması idealdir bana göre bu tür videolar için.
Dakika ile alakası yok ben ne videolar izledim 1 saat sıkılmadım ne videolar izledim 2 dakika sıkıntıdan öldüm tamamen içerik ve onun nasıl anlatıldığıyla alakalı bir durum yanlış bilgilendirip arkadaşı saçma sapan şeyler koyup videoyu uzatmasını istemeyin @Kropsy sen videonu yap kaç dakika olursa yayınla kanal büyüyünce 10dk yı geçersin.

Dakika ile alakası yok ben ne videolar izledim 1 saat sıkılmadım ne videolar izledim 2 dakika sıkıntıdan öldüm tamamen içerik ve onun nasıl anlatıldığıyla alakalı bir durum yanlış bilgilendirip arkadaşı saçma sapan şeyler koyup videoyu uzatmasını istemeyin @Kropsy sen videonu yap kaç dakika olursa yayınla kanal büyüyünce 10dk yı geçersin.
Kral haklısın. Ama senin gibi olmayan çok kişi var. Bu konuyla alâkası olmayan çok kişi var. Ben onları videoda tutmaya hitaben konuştum

Back
Top Bottom