Ram ve ssd aldıktan sonraki ilk deneyimlerim

Users who are viewing this thread

Arkadaşlar oyunu çıktığı gün almış birisi olarak ne çektiğimi az çok tahmin edebiliyorsunuzdur işte vay efenim oyun mu kasmıyor mutli mi oynayamıyorum türlü türlü sorunlarla baş etmeye çalıştım ta ki ssd ve ramim gelene kadar biraz uzatabilirim şimdiden kusuruma bakmayınız.
Sistemim ve aldığım ram + ssd modeli :
Sistemim :
  • İşlemci ModeliIntel Core i5-7300HQ
  • İşlemci Hızı:2.50 GHz
  • Çekirdek Sayısı:Dört Çekirdek İşlemci
  • İşletim Sistemi: FreeDos
  • Sistem Belleği: 16 GB
  • Sabit Disk (HDD):1 TB
  • Ekran Kartı Hafızası2 GB Paylaşımsız
  • Ekran Kartı:NVDIA GeForce GTX 1050
  • SSD : James Donkey 256 gb m2 pcı-e ssd
Aldığım ram ve ssd modeli
SSD :
James Donkey JD256 256GB 3D Nand 2000MB-1000MB/sn NVMe M.2 PCI-E SSD Disk
Crucial Basics SODIMM CB8GS2400 8GB DDR4 2400MHz CL17 Notebook Ram

1. Kısım : Nasıl kanser olunur ?
Başta da yazdığım gibi oyunu aldığım günden itibaren muazzam bir optimizasyon sıkıntısıyla baş başa kaldım oyunu oynamak işkence haline dönüşüyordu bannerlord açlığımı multiplayer oynarak dindirmeye çalışıyordum ama o da bir yere kadar zaten ilk versiyonlarında multiplayer'a da drop giriyordu ama onu çok geçmeden çözdüler neyse forumlarda yapmadığım aramadığım çözüm kalmadı ingilizce kaynaklara hatta rusça kaynakaları bile araştırmaya çalıştım ama rusça bilgim 0 olduğu için pek birşey anlamadım sonradan forumda ve steam topluluğunda oyunun memory leak sıkıntısı olduğunu ve üstüne hdd'de çok iyi çalışmadığını yazanları gördüm yaklaşık 2,5 ay sonunda sipariş ettiğim ram ve ssd geldi şimdi ise bu kısıma geçicem.

2. Kısım : Ben neden daha önce ram ve ssd almadım ki ....
Arkadaşlar ufak sancılı bir sürecin ardından ssd ve rami almayı ve kurmayı başardım.Yahu ufacık bir alet bu kadar mı farkeder ne drop sıkıntısı ne fps düşüşü , çok uzun zaman sonra tatmin olmamın verdiği heyecan amacıma ulaşmam, anlatamam.

Sonuç olarak bu sorunun şimdiki çözümü ram almak ssd alırsanız oyuna çok daha hızlı girer bekleme ekranını 2-5 sn bekler geçersiniz.

Hayırlı olsun. Drop sorunumu çözmeme SSD almak yetti ama 1000 kişilik veya o sayıya yakın savaşlarda FPS düşüşü yaşıyorum onu da ileride RAM ile çözerim diye düşünüyorum artık

Gtx 1650 ekran kartı nasıl sizce. Deneyimleyen var mı? 1000 kişilik savaşlarda felan.
Süper olmayan 1650 modeli yüzünden Nvidia'nın bayağı bir eleştirildiğini hatırlıyorum. Forumda kullanan varsa daha çok yardımcı olur ama ben iyi düşün derim şahsen. Ayrıca büyük boyutlu savaşlarda eğer ekran kartın optimum ekran kartı gereksinimini karşılıyorsa RAM ve işlemci daha çok fark yaratıyor.

Gtx 1650 ekran kartı nasıl sizce. Deneyimleyen var mı? 1000 kişilik savaşlarda felan.
Fiyatıyla ve performansıyla ‘’Rx 570’’ daha iyi olabilir belki sizin için bilemiyorum. Tabii güç tüketimini dert etmiyorsanız.

1000 kişilik savaşlarda piyade savaşlarında en yoğun bölgelerde fps 35 40'lara kadar düşüyor. Atlı savaşlarında 20 25 30 arası geçiyor. Tabi fps dropları çok sık olmasa da var. Zannediyorum ki optimize değil henüz. Fakat 500 600 kişilik savaşlar gayet rahat 70 80 fps'de seyrediyor. (Tüm ayarlar en sonda.)

İki kat fazla FPS alırsa dert etmez.
Dert etmekten ziyade ‘’Psu’’ zayıf kalırsa ekstra maliyet yaratabilir. O yüzden bileşenlerini iyi hesaplaması gerekir. Belki ekran kartlarının getirisi olacak bazı teknolojik imkanları kullanmayada sıcak bakıyordur, ‘’Freesync’’ ve ‘’Gsync’’ gibi.

Hayırlı olsun. Drop sorunumu çözmeme SSD almak yetti ama 1000 kişilik veya o sayıya yakın savaşlarda FPS düşüşü yaşıyorum onu da ileride RAM ile çözerim diye düşünüyorum artık

2080ti i79700k 16gb 3.6ddr4ram 500gb ssd ile oynuyorum full ayar ceset sayısı sonsuz, normalde fps 150ye sabitledim 100-200 kişiye kadar hep 150fps ama 1000 vs 1000 savaşlarda 60-70 e düşebiliyor nadir 10fps lik drop olabiliyor en düşük 50 ye düştü. kuşatma savaşlarında 1000vs1000de 30-40ı gördüğüm yerler oldu.

Optimizasyon çözülünce umarım herkes rahat oynar.

İşlemci ModeliIntel Core i7-9750H
İşlemci Hızı:2.60 GHz
Çekirdek Sayısı:Altı Çekirdek İşlemci
İşletim Sistemi: Windows 10 Pro
Sistem Belleği: 16 GB
Sabit Disk (HDD):1 TB
Ekran Kartı Hafızası:8 GB Paylaşımsız
Ekran Kartı:NVDIA GeForce GTX 1650 @Yasinrip Dostum aynı ekran kartımız gayet güzel ama 1000vs1000 yapamaz optimizasyon sorunundan dolayı ancak bine kadar toplam sayıda sıkıntı yok savaşta.
SSD : 1TB SAMSUNG PM981a M.2 SSD PCIe 3.0 x4 (Okuma: 3500 MB/s - Yazma: 3000 MB/s)
Benim bu özelliklere ne eklemem daha iyi olur ozaman ram 32 gb olması ne etkenle değiştirir.
Optimizasyon sorunu çözülünce değişir tabide 1000 vs 1000 gibi bir olayım olamaz şuan.

İşlemci ModeliIntel Core i7-9750H
İşlemci Hızı:2.60 GHz
Çekirdek Sayısı:Altı Çekirdek İşlemci
İşletim Sistemi: Windows 10 Pro
Sistem Belleği: 16 GB
Sabit Disk (HDD):1 TB
Ekran Kartı Hafızası:8 GB Paylaşımsız
Ekran Kartı:NVDIA GeForce GTX 1650 @Yasinrip Dostum aynı ekran kartımız gayet güzel ama 1000vs1000 yapamaz optimizasyon sorunundan dolayı ancak bine kadar toplam sayıda sıkıntı yok savaşta.
SSD : 1TB SAMSUNG PM981a M.2 SSD PCIe 3.0 x4 (Okuma: 3500 MB/s - Yazma: 3000 MB/s)
Benim bu özelliklere ne eklemem daha iyi olur ozaman ram 32 gb olması ne etkenle değiştirir.
Optimizasyon sorunu çözülünce değişir tabide 1000 vs 1000 gibi bir olayım olamaz şuan.
Dostum remi istersen 256gb yap farketmiyor oyun oynarken 16gb ram yeterli. bannerlord zaten maksimumda rem usage 8k 9k oluyor sistemde hep boşta ram oluyor.

Sadece o değil en saglam metro gibi oyunlarda da ram kullanımı o kadar. Yani 32gb ram gereksiz hiç bir anlamı yok boşta yatıyor.

Ramin yüksek olacağı tek yer var o da iç mimar falansan autocat gibi programlarla çizim yapıyorsan o zmana 32gb ram falan lazım olur. Oyun oynama şuan 16gb ram yetiyor heralde bi 4-5 sene daha yetmeye devam edecek.

Dostum remi istersen 256gb yap farketmiyor oyun oynarken 16gb ram yeterli. bannerlord zaten maksimumda rem usage 8k 9k oluyor sistemde hep boşta ram oluyor.

Sadece o değil en saglam metro gibi oyunlarda da ram kullanımı o kadar. Yani 32gb ram gereksiz hiç bir anlamı yok boşta yatıyor.

Ramin yüksek olacağı tek yer var o da iç mimar falansan autocat gibi programlarla çizim yapıyorsan o zmana 32gb ram falan lazım olur. Oyun oynama şuan 16gb ram yetiyor heralde bi 4-5 sene daha yetmeye devam edecek.
Autocad basit bir 2D programı dostum.
Solidworks kullanıyorum sıkıntı yok ama Bannerlord problem optimizasyon sorunu halletseler sıkıntı olmucağını düşünüyorum ama halledene kadar can sıkacak.

Autocad basit bir 2D programı dostum.
Solidworks kullanıyorum sıkıntı yok ama Bannerlord problem optimizasyon sorunu halletseler sıkıntı olmucağını düşünüyorum ama halledene kadar can sıkacak.
Autocad bünyesinde hem 3d hem 2d çizimi barındıran bir program. Kaldı ki 2D proje çizimlerimde bile çok fazla çizgi renk ve ayrıntı olduğu için bilgisayarı sonuna kadar sömürüyor. Basit bir program değil bu arada. Sadece bilgilendirmek için söyledim.

Autocad bünyesinde hem 3d hem 2d çizimi barındıran bir program. Kaldı ki 2D proje çizimlerimde bile çok fazla çizgi renk ve ayrıntı olduğu için bilgisayarı sonuna kadar sömürüyor. Basit bir program değil bu arada. Sadece bilgilendirmek için söyledim.
Her ikiside kendi alanlarının ana programıdır ve bu sonradan gelenlerle hiçbirşeyi değiştirmez.
2D'nin istediği performans ile 3D'nin kıyaslanması garip geldi bana.

Her ikiside kendi alanlarının ana programıdır ve bu sonradan gelenlerle hiçbirşeyi değiştirmez.
2D'nin istediği performans ile 3D'nin kıyaslanması garip geldi bana.
Garip gelmesin. İşin aslı öyle değil. Sonradan gelen bir şey de yok. Sisteminiz çok iyi de olsa ayrıntılarla dolu bir proje de donma, takılma, yavaşlama olabiliyor.

Last edited:
Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Bende gtx1050 var. Sadece 1650 ile arasında ne kadar performans farkı olur onu karşılaştırmak istemiştim. Olur da dolar 5 liranın altına düşerse belki iyi bir bilgisayar toplanır.

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Bende gtx1050 var. Sadece 1650 ile arasında ne kadar performans farkı olur onu karşılaştırmak istemiştim. Olur da dolar 5 liranın altına düşerse belki iyi bir bilgisayar toplanır.

Şimdi şöyle ekran kartları malesef bir düşüş değil sadece yükselme göstermekte. fiyat performans odaklı olarak 1660ti alabilirsiniz. Onun bir üstü gtx 1080ti ve dünya genelinde en yüksek performansı veren 2080ti var. Kart başına 20-30 fps oynamakta ancak tabiki fiyat olarak hepsi sizin cebinize göre olmalı. Bu durumda en ucuz ve fiyat performans odaklı en iyi kart olan 1660ti almanızı tavsiye ederim. 1080ti çıkış yaptığında dünyadaki en iyi kart olma ve hala daha performans olarak 1660ları ve rtx 2070e kadar olan seriyi tokatlamakta ama fiyatı malesef düşmemekte. Eski olunca fiyatı düşecek diye bir şey malesef bize yansımıyor. Bu kartların çıkış fiyatları 399 499 ve 699 dolar olarak belli bantlarda satışa sunulur ilk çıkış yaptığında ve bu kartların bize gelişi gümrük vergisi kdv cart curt vergisi, verginin vergisi + dolar kurundaki yükselişle birlikte malesef öyle 1 sene bekliyim fiyatı yarıya düşer gibi bir seçeneğiniz malesef yok ve bunun geçmişte örneği de yok.

Burda iki seçeneğiniz var ya bütçenize uygun sizi idare edecek fiyat performans odaklı bir kart almak, bu durumda 1660ti sadece bu iş için çıkartılmış bir kart ve tavsiye ederim.

Yada diyorsan ki param var ben bir kart alıcam beni en az 3 sene belki 4 sene götürecek ve ilerleyen teknolojide geri kalmış hissettirmeyecek bir kart alayım parayı basayım diyorsan 2080 süper veya 2080ti tavsiye ederim.

Bundan 1 sene önce olmuş olsa gtx1080ti tek geçerdim çünkü rtx lere kök söktüren üstte bahsettiğim ''param var ben bir kart alıcam beni en az 3 sene belki 4 sene götürecek ve ilerleyen teknolojide geri kalmış hissettirmeyecek bir kart'' tam olarak buydu ama artık onun için zaman geçti diyebiliriz.

Rtx ler nasıl doku süzme eşyönsüz 16x gibi standart teknolojiler ilk çıktığından sonra standarta yerleşmişse ray tracing teknolojisi de standarta yerleşti. Yani eski gtx kartları artık geleceği olmayan kartlar. Bundan sonrası önümüzdeki 5 yıl boyunca sadece rtx kartları görücez.

Senin yerinde olsam gtx1660ti alır yoluma bakardım. Çünkü yeni rtx3000 serisi kartlar da çıkacak fiyatı da dil uçuklatacak yani ilerisini yakalamaya gerek yok. Mevcut performansta fiyat odaklı olursak en mantıklısı 1660ti.

Ama 1 sene sonra seni tatmin etmeyebilir. Başka oyunlar oynuyorsan full grafikte yüksek fps yada 4k oynayamamak seni rahatsız edebilir.

Sonuçta elin amerikalısı tek asgari ücretle 3bin dolar yaklaşık 20bin tl ile ve bahsettiğim vergilerin çoğundan muaf olarak istediği zaman bilgisayarını değiştirebilir upgrade edebilir. Ama biz malesef 10-12 asgari ücretle ancak aynı sistemi dizebilmekteyiz düşün 1 sene çalıştın yemedin içmedin kira vermedin elin conisiyle arandaki alım gücü farkı bu.

Ona göre hareket edeceksen 1660ti en mantıklısı.

Last edited:
Back
Top Bottom