Oyunu bitirdim incelemem ve yorumlarım

Users who are viewing this thread

UgurTRN

Regular
Oyun an itibari ile 160 saat oynamam ile bitmiş bulunmakta yani sadece tüm şehir ve kaleleri aldım incelememe geçelim.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1-Oyunda çok fena optimizasyon sorunları vardı yavaş yavaş düzeliyo ama hala bilgisayarımın canı çıkıyor bannerlord oynarken ve sadece bu oyunda böyle oluyor

2-Oyunun savaş açma olayı çok basit sınırı olmayan adamlarmı dersin gücü 100 olan adamlarmı dersin hiç realite yok. Bir uçtaki devletle savaşırken diğer uçtaki devlet savaş açıyor oda oyunu çok zorlaştırıyor bazen bu olay çok can sıkıcı bir hale bürünüyor hele ordum çok fazla kayıp verdiği bir uçta seferdeyken

3-SnowBall beni çok zorladı Batı imp. 44bin güce ulaştı imparatorluklar daki bütün toprakları alınca bu oyunun bir bugu ama şu an batıdan daha güçlüyüm vesselam ayrıca batının sadece görünen gücü 44k gerçek te benim 1 kalemi dahi saldırıp alacak güçleri yok bin kişi anca ordu toplayabilirler

4-Savaş yapıp adamların bütün topraklarını alıyorum barış teklifi bulunmak için bir lordunun yanına gittiğimde benden 1.6m 2m para istiyor bu çok saçma o adamları benim vergiye bağlamam gerekirken adam benden tonlarca altın istiyor

5-Oyun çok hoş savaş atmosferi güzel bir kulaklığınız varsa çok güzel yansıtılmış

6-Kuşatma ve Muhasaralar taktik açısından çok iyi özellikle aç koyma taktiğiyle bin kişilik şehri savaşmadan aldım

7-Ordular yemek toplamıyor veya toplasalarda yetersiz oluyor buda kuşatmaları yarım koymalarına sebep oluyor buda en az 10 saat geç bitirmeme sebep olmuştur

8-Son şehri aldığımda Fatih Sultan Mehmet edasıyla şehrin kapılarından giriş yaptım fakat savaş bittikten sonra ordu komutunuzdan çıkıyor oldukları yerde kalıyor bir düzen nizam kalmıyor oda sanki bizden başka bir Sultan varmış gibi hissettiriyor

9-Sığnaklar oyunun ilk başında uğraşıyodum 10-11 şehrim olduğu zaman sığnakları pek takmamaya başladım kos koca Sultan 2-3 tane çapulcu için sığnakmı yağmalıycak çok saçma lordlarda keşke sığnakları yağmalaya bilseler

10-Kendi aldığım 2 şehri ilk başlarda kendime aldım fakat ilerleyen zamanlarda hangi şehri alırsam alayım benim adım çıkmadı 2 şehirle kaldım 3 kişi değilde istediğimiz lorda verebilsek çok güzel olur sonuçta biz kos koca Sultanız yani atamayıda bizim yapmamız gerekiyor

Kısacası oyun çok hoşuma gitti burda eksiklerini dile getirdim ama warbanda göre şu haliyle bile bin basacak bir oyun umarım oyunun hamurunu daha iyi kullanırlarda elimize güzel bir ürün çıkar Taleworldsa başarılar diliyorum.

ben şimdi 1 kale 1 şehir aldım ancak şehri alır almaz haritadaki aseray hariç tüm krallıklar savaş ilan etmeye başladı, hatta daha 2 dakika önce para verip barış yaptığım kuzey imp. bile bunu nasıl engelleyebilirim, zaten hepi topu 1000 adamın var batanya vlandiya güney imp. felan hepsi savaş açıyor sende böyle bir şey oldu mu ?

ben şimdi 1 kale 1 şehir aldım ancak şehri alır almaz haritadaki aseray hariç tüm krallıklar savaş ilan etmeye başladı, hatta daha 2 dakika önce para verip barış yaptığım kuzey imp. bile bunu nasıl engelleyebilirim, zaten hepi topu 1000 adamın var batanya vlandiya güney imp. felan hepsi savaş açıyor sende böyle bir şey oldu mu ?
Aynı sorun bende de vardı.

Evet ilk başta öyle oluyor sana tavsiyem paranı biriktir ve paralı askarler yani küçük devletleri al ve kendi gücünü ilk başta 1k 2k ya çıkar sonra lord çekmeye başla ve ilk aldığın topraklarıda sınır devletlerinin kimlerle savaştığına savaşan ülkelerin güçlerine falan bakarak strateji yaparak al 2-3 lord çektikten sonra zaten sende güçlenmeye başlıyosun diplomatik gücün 3-4k ya çıkarman biraz zor olacak ama çıkardığın zaman sende oyunu bitirebilirsin

Ben oyunu hala oynayamadım çünkü bilgisayarım bozuk ve erken erişimde almayı düşünmüyorum. Forumdaki yorumlara baktığım zaman da temel mekanik, combat sistemi yeterli görünüyor. Sıkıntı temel mekaniklerin düzgün çalışmaması ve performans sorunları. Benim düşüncem 3-4 aya oyun temel mekanik anlamında tamamen toparlanır. Ancak bazı noktalar da oyunu tekdüze yapıyor. Mesela oyunda yalnız olduğumuz söyleniyor. Oyundaki karakterlerin her biri bir rolü üstleniyor ezbere mantık var. Tabi Bannerlord gibi bir oyunda bunu düzeltmek ne kadar mümkün bilinmez. Ama bu ezbere mantık hem rol yapma öğelerini baltalıyor, hem de late gamede sadece kuşatma ve savaş dışında bir şey yapmamaya yol açıyor gibi görünüyor. En azından benim gördüğüm kadarıyla öyle, sen oynarken böyle bir şey aradın mı ? İncelemede bahsetmemişsin.

Ben oyunu hala oynayamadım çünkü bilgisayarım bozuk ve erken erişimde almayı düşünmüyorum. Forumdaki yorumlara baktığım zaman da temel mekanik, combat sistemi yeterli görünüyor. Sıkıntı temel mekaniklerin düzgün çalışmaması ve performans sorunları. Benim düşüncem 3-4 aya oyun temel mekanik anlamında tamamen toparlanır. Ancak bazı noktalar da oyunu tekdüze yapıyor. Mesela oyunda yalnız olduğumuz söyleniyor. Oyundaki karakterlerin her biri bir rolü üstleniyor ezbere mantık var. Tabi Bannerlord gibi bir oyunda bunu düzeltmek ne kadar mümkün bilinmez. Ama bu ezbere mantık hem rol yapma öğelerini baltalıyor, hem de late gamede sadece kuşatma ve savaş dışında bir şey yapmamaya yol açıyor gibi görünüyor. En azından benim gördüğüm kadarıyla öyle, sen oynarken böyle bir şey aradın mı ? İncelemede bahsetmemişsin.
hocam şu an lordlara falan yapabildiğiniz hiç birşey yok sadece ordu kurabiliyorsunuz herhangi bir diyalog yok warbanddaki bazı özellikler daha oyuna eklenmemiş ama gelecekte düzeltilecektir sizinde bilgisayarınızın tamir edilir umarım

Aç bırakma taktiğini kapattılar diye biliyorum. Kar topu etkisine neden oluyor.
Daha yeni denedim oluyor ya onu kaldıracaklarını zannetmiyorum çünkü zaten bu bir savaş taktiği kalenin giriş çıkışı tutulur aç bırakılarak mecbur teslim olmaları sağlanır. Kuşatma dışında kapanmış olabilir ama kuşatma sırasında hala taktik işe yarıyo zaten ben 1 kaleyi 83-84 gün kuşatıyorum 3000 binlik yemek bitecek kıvama geliyor öyle alınıyor fantazi :grin:

Güzel inceleme, tşkler.Oyunu en çok eksik kılan şey
1)Campaign ama görevinin düzenlenmemiş olması
2)Diplomasi

1-Mesela Khuzait seçince dese ki, kendini tanıtmak için kuzaitli eşrafın 10 görevini tamamla.Boylece mantıken de uyumlu olur, bir lord olmadan önce kendi halkımıza yardim etmiş oluruz.Hem de güzel bir ana görev döngüsü olmuş olur.Ne bileyim sonra dese ki, 20 adet turnuva kazan vs. Çok kolay yapılabilir şeyler bunlar.Ana görev 10 tane lordla konuşmak, sonra iki kişiyle daha konuşuyoruz ya kendi krallığımizi kuruyoruz ya lord oluyoruz.Bence böyle lord olmak, kral olmak falan oyunun tee ileri aşama görevleri olmalı.Umarim tam sürümle düzeltirler.

2-Diplomasi kesinlikle düzeltilmeli.Mesela total war serilerinde sizden oldukca zayıf bir devlet asla size savaş açmaz.Bir şekilde savaşsanız bile sizinle barışmak için yalvarır.Burada öyle birşey yok.Herkes kafasına göre savaş ilan ediyor, bize barış teklifi falan zaten hiç gelmiyor.Sadece şu lordumu serbest bırak diyor o.Diplomasi coook ama coooook eksik.Klanlar-devletler arası Ticaret antlaşmaları, saldırmazlık antlaşmaları, askeri ittifak, savunma ittifakı, devleti vergiye bağlamak, lordlarimiza kendimiz ordu kurmaksizin bir şehire,bir kaleye saldırmalarını emretmek vs.

Hatta bu saatten sonra yapılması imkansız da keşke biz gitmedigimiz bölgeleri göremesek.Biz gittikçe oralarda ne olduğunu görebilsek, diğer türlü oralar sis olsa, gözükmese.Simdi her an her şeyi görünce çok merak olmuyor.Ama düşünün, biz khuzait topraklarında takılıyoruz, çapulcu kesiyoruz, ordumuzu topladık hadi şu kuzey imparatorluğuna dalalım diyoruz bir baktık vlandiya taa oraya kadar ilerlemiş, veya stugriya'ya saldıralım derken Aseray bayrağı görüyormuşuz şok oluyoruz falan? Bu total warda çok olurdu.Bizans'a girecekken Venedik sağolsun çok önce davranmış oluyordu ?

2)Diplomasi

1-Mesela Khuzait seçince dese ki, kendini tanıtmak için kuzaitli eşrafın 10 görevini tamamla.Boylece mantıken de uyumlu olur, bir lord olmadan önce kendi halkımıza yardim etmiş oluruz.Hem de güzel bir ana görev döngüsü olmuş olur.Ne bileyim sonra dese ki, 20 adet turnuva kazan vs. Çok kolay yapılabilir şeyler bunlar.Ana görev 10 tane lordla konuşmak, sonra iki kişiyle daha konuşuyoruz ya kendi krallığımizi kuruyoruz ya lord oluyoruz.Bence böyle lord olmak, kral olmak falan oyunun tee ileri aşama görevleri olmalı.Umarim tam sürümle düzeltirler.

2-Diplomasi kesinlikle düzeltilmeli.Mesela total war serilerinde sizden oldukca zayıf bir devlet asla size savaş açmaz.Bir şekilde savaşsanız bile sizinle barışmak için yalvarır.Burada öyle birşey yok.Herkes kafasına göre savaş ilan ediyor, bize barış teklifi falan zaten hiç gelmiyor.Sadece şu lordumu serbest bırak diyor o.Diplomasi coook ama coooook eksik.Klanlar-devletler arası Ticaret antlaşmaları, saldırmazlık antlaşmaları, askeri ittifak, savunma ittifakı, devleti vergiye bağlamak, lordlarimiza kendimiz ordu kurmaksizin bir şehire,bir kaleye saldırmalarını emretmek vs.

Hatta bu saatten sonra yapılması imkansız da keşke biz gitmedigimiz bölgeleri göremesek.Biz gittikçe oralarda ne olduğunu görebilsek, diğer türlü oralar sis olsa, gözükmese.Simdi her an her şeyi görünce çok merak olmuyor.Ama düşünün, biz khuzait topraklarında takılıyoruz, çapulcu kesiyoruz, ordumuzu topladık hadi şu kuzey imparatorluğuna dalalım diyoruz bir baktık vlandiya taa oraya kadar ilerlemiş, veya stugriya'ya saldıralım derken Aseray bayrağı görüyormuşuz şok oluyoruz falan? Bu total warda çok olurdu.Bizans'a girecekken Venedik sağolsun çok önce davranmış oluyordu ?
Ne totalwarmış delircem arkadaş ne çok ayrıntıları düşünmüşler yapmışlar yav anlat anlat bitmiyor ve morelimi bozuyor :roll:

2)Diplomasi

Diplomasiyi total wardan alsalar diyalogları farklı oyunlardan falan esinlensinler hiç değilse ortaya muazzam birşey çıkacak

-Yeni güncellemeyle yeni oyun açtım. Sturgia ya destek atmışlar galiba ilk defa büyüdüğünü görüyorum.Kuzey impten iki kuzaitten iki koca şehir aldılar daha oyun başlarında :smile: Bu güç dengesi olayını bi ayarlayamadılar. Oyunda beş tane uzun soluklu sefer oluşturdum hala en çöp krallık kuzey imp kapış kapış gidiyo.
-Savaşları seviyorum ama kale kuşatmaları ve savunmaları hariç onuda hallederler sanırım yakın zamanda.
-Hikaye konusu kötü orada da iyileştirmeler olacaktır ama bence kimse skyrim vari bir oluşum beklemesin.Keşke mount and blade ve the elder scrolls karışımı bir oyun yapılsa efsane olur.
-Bence bağımsız klanlar hariç diğer lordların o krallıktan o krallığa gezmesi engellenmeli dışlanan lordlar kendi krallıklarıyla iktidar mücadelesine girişmeli oyuna renk katar.

1.4.1 betasından sonra büyük iştahla oluşturduğum yeni sefer Khuzaitler Vlandia'ya savaş açana kadar gayet güzel gidiyordu. Zaten bağlılık yemini ettiğim Batanya; Vlandia ve Kuzey-Güney-Batı İmparatorlukları ile oyunun başından beri savaşta bir de üstüne bahsettiğim saçmalıkla karşılaşınca oyundan soğuyup Alt+F4 yaptım. :grin:

Bence oyuna derinlik katması açısından eklenebilecek özellikler:

-Belli bir güce ulaşan her hane (bizdeki klan seviyesi gibi) kralıyla sorun yaşıyorsa kendi krallığını ilan edebilmeli. Böylece hem diplomasinin önemi artar hem de oyunun strateji tarafına bir derinlik gelir.

-Ormanlardan (Batanya birimleri hariç), engebeli yerlerden, yaz aylarında çöllerden (Aserai ve Khuzait birimleri hariç) geçerken ve kış aylarında karlı bölgelerden geçerken (Sturgia birimleri hariç) ordudaki en zayıf birimlerden başlayarak can kaybı yaşanabilir, birimler ölmeyecekse de hastalanabilir.

-Kalelerin ve şehirlerin stratejik olarak önem kazanması açısından oyuncunun haritadaki hareket alanı kaleye veya şehre yaklaştıkça kısıtlanabilir böylece kalelerin ve şehirlerin önemi artar. Eğer oyuncu veya yapay zeka yok ben o kaleyi almayacağım derse de orman, bataklık, dağ gibi coğrafi olarak uygun olmayan bölgelerden geçmek zorunda kalmalı ve ikinci maddede bahsettiğim gibi birim kaybı yaşamalı.

-Hadi bir önceki madde saçma veya zor diyelim en kötü toprak ihlali gibi bir kural getirin de Khuzait 5 ülkenin topraklarından geçip Vlandia ile savaşamasın ya.

-Savaş yorgunluğu veya adam gücü (manpower) gibi yapay zekayı veya oyuncuyu kısıtlayıcı şeyler değil full sürüm, oyunun bu aşamasında dahi olmalıydı diye düşünüyorum.

Uzun lafın kısası oyunun dinamiklerinden kaynaklanan müthiş bir potansiyeli var ama erken erişim aşamasında yarısı bile kullanılamamış maalesef. Evlenme, çocuk sahibi olma, yaşlanma, ölme, kale ve şehir geliştirme çok çok güzel eklemeler ama benim beklediğim derinliği katamamış oyuna. Buna rağmen sokağa çıkma yasağının da etkisiyle 150 saat oynamışım oyunu. Böyle de garip bir seri M&B :smile:

-Yeni güncellemeyle yeni oyun açtım. Sturgia ya destek atmışlar galiba ilk defa büyüdüğünü görüyorum.Kuzey impten iki kuzaitten iki koca şehir aldılar daha oyun başlarında :smile: Bu güç dengesi olayını bi ayarlayamadılar. Oyunda beş tane uzun soluklu sefer oluşturdum hala en çöp krallık kuzey imp kapış kapış gidiyo.

Benim seferimde de Kuzey'in sadece bir tane kalesi kaldı ve henüz 4.klan seviyesinde bile değilim.

1.4.1 betasından sonra büyük iştahla oluşturduğum yeni sefer Khuzaitler Vlandia'ya savaş açana kadar gayet güzel gidiyordu. Zaten bağlılık yemini ettiğim Batanya; Vlandia ve Kuzey-Güney-Batı İmparatorlukları ile oyunun başından beri savaşta bir de üstüne bahsettiğim saçmalıkla karşılaşınca oyundan soğuyup Alt+F4 yaptım. :grin:

Bence oyuna derinlik katması açısından eklenebilecek özellikler:

-Belli bir güce ulaşan her hane (bizdeki klan seviyesi gibi) kralıyla sorun yaşıyorsa kendi krallığını ilan edebilmeli. Böylece hem diplomasinin önemi artar hem de oyunun strateji tarafına bir derinlik gelir.

-Ormanlardan (Batanya birimleri hariç), engebeli yerlerden, yaz aylarında çöllerden (Aserai ve Khuzait birimleri hariç) geçerken ve kış aylarında karlı bölgelerden geçerken (Sturgia birimleri hariç) ordudaki en zayıf birimlerden başlayarak can kaybı yaşanabilir, birimler ölmeyecekse de hastalanabilir.

-Kalelerin ve şehirlerin stratejik olarak önem kazanması açısından oyuncunun haritadaki hareket alanı kaleye veya şehre yaklaştıkça kısıtlanabilir böylece kalelerin ve şehirlerin önemi artar. Eğer oyuncu veya yapay zeka yok ben o kaleyi almayacağım derse de orman, bataklık, dağ gibi coğrafi olarak uygun olmayan bölgelerden geçmek zorunda kalmalı ve ikinci maddede bahsettiğim gibi birim kaybı yaşamalı.

-Hadi bir önceki madde saçma veya zor diyelim en kötü toprak ihlali gibi bir kural getirin de Khuzait 5 ülkenin topraklarından geçip Vlandia ile savaşamasın ya.

-Savaş yorgunluğu veya adam gücü (manpower) gibi yapay zekayı veya oyuncuyu kısıtlayıcı şeyler değil full sürüm, oyunun bu aşamasında dahi olmalıydı diye düşünüyorum.

Uzun lafın kısası oyunun dinamiklerinden kaynaklanan müthiş bir potansiyeli var ama erken erişim aşamasında yarısı bile kullanılamamış maalesef. Evlenme, çocuk sahibi olma, yaşlanma, ölme, kale ve şehir geliştirme çok çok güzel eklemeler ama benim beklediğim derinliği katamamış oyuna. Buna rağmen sokağa çıkma yasağının da etkisiyle 150 saat oynamışım oyunu. Böyle de garip bir seri M&B :smile:

Benim seferimde de Kuzey'in sadece bir tane kalesi kaldı ve henüz 4.klan seviyesinde bile değilim.
Diyelim ki batı imparatorluğuyla savaştasın adam ordu topladı direk fetih amaçlı olması saçma bana mektup gelsin meydan savaşına davet etsin beni kayıp eden tazminatla barış önersin vs. vs. savaşıyor kaybediyor savaşıyor kaybediyor bizim kral hala barış yapacak peh.
Bir mod indirdim bunlarla alakalı savaş dengesi için barış oranlarını değiştiriyor kuzey hariç bütün krallıklar hala duruyor 14 yıl geçmesine rağmen yani dengeleri ve diplomaside çok stratejik yenilikler gelmesini bekliyoruz. Warband'daki elalemin yaptığı diplomacy moduna taş çıkarıcak bir sistem bekliyoruz.

Back
Top Bottom