In Progress Çerçevesiz tamekran ile Tam ekran modları arasında geçerken oluşan sorun

Users who are viewing this thread

Oyun standart olarak çerçevesiz tam ekranda geliyor. Ayrıca grafikler tam ekranda bariz net iken çerçevesiz tam ekranda bulanık ve kalitesiz görünüyor. Tam ekran moduna aldığımda ise görüntü bariz bir şekilde netleşiyor ve kaliteli görünmeye başlıyor ancak çerçevesiz tam ekran modundan ilk çıkardığım anda herşey büyüyor ve oyunun diğer kısımlarını göremiyorum. Örnek olarak bütün harita görünürken modu değiştirdiğimde sanki büyüteç ile büyütülmüş gibi 2 veya 3 şehir görünmeye başlıyor. Arka planda başka programdan herhangi bir bildirim geldiğinde ise pencere moduna geçiyor. Tekrar tam ekran oynamak için ise kapatıp açmam gerekiyor. Umarım sorunumu anlatabilmişimdir. Ekran görüntülerini yakında yüklerim.

Birden fazla monitor kullaniyor musunuz? Ve monitorlerinizin Windows'taki Scale degeri nedir(%125, %150 vs.)?

Birden fazla monitor kullaniyor musunuz? Ve monitorlerinizin Windows'taki Scale degeri nedir(%125, %150 vs.)?
Cevabınız için teşekkür ederim. 1920x1080 monitör kullanıyorum. Leptop kullanıyorum aslında. Dediğiniz gibi scale değeri %125.
Sistemim:
Amd Ryzen 7 2700u with Vega 10
8GB Ram
Radeon Rx560x 4gb

Bildirim konusu Windows ile alakali bir durum, focus assist diye bir ozelligi var Windows'un, bunu engellemesi lazim. Onu acmayi(oyunlar acikken diye bir ayar var) deneyebilirsiniz Windows ayarlarindan.

Oyundaki cozunurluk ayari 1920x1080 degilse cercevesiz modda bulanik olmasi normal, normal tam ekran ayarinin aksine biz upscaling yapiyoruz ve GPU'nun kendi yuksek kaliteli algoritmasini kullanamiyoruz.

Ekran buyumesini anlamamiz icin screenshot iyi olabilir.

Bildirim konusu Windows ile alakali bir durum, focus assist diye bir ozelligi var Windows'un, bunu engellemesi lazim. Onu acmayi(oyunlar acikken diye bir ayar var) deneyebilirsiniz Windows ayarlarindan.

Oyundaki cozunurluk ayari 1920x1080 degilse cercevesiz modda bulanik olmasi normal, normal tam ekran ayarinin aksine biz upscaling yapiyoruz ve GPU'nun kendi yuksek kaliteli algoritmasini kullanamiyoruz.

Ekran buyumesini anlamamiz icin screenshot iyi olabilir.
Mustafa bey yanıtınız için teşekkürler. Resim yükleme konusunda biraz acemiyim şuanda linki tanıtamadım kusura bakmayın :sad:, bu yüzden resimleri tek tek link halinde koydum :sad:
Windows Görüntü Ayarları
Tam Ekran Modundaki Görüntü
Oyun İçi Grafik Ayarları(Tam Ekran)
Çerçevesiz Tam Ekran Modundaki Görüntü( Ekranda görüken kalitede kaydedemesemde kalite farkı belli oluyor.)
Oyun İçi Grafik Ayarı(Çerçevesiz Tam Ekran)
Tam Ekran Moduna Geçildikten Sonra Büyüme (Görüntüyü kırpmadım tam ekran böyle görünüyor oyunu kapatıp açtığımda düzeliyor.)
Bildirim Geldiğinde Çerçevelerin Gözükmesi (Windows uyg. bildirimleri geldiğinde sorun olmuyor ama örneğin İnternet download manager gibi standart bildirim veren(Bildirim merkezinde gözükmeyen, eski tip diyebileceğimiz) uygulamar bildirim gönderdiğinde çerçeveler gözüküyor ve Bannerlord'u kapatıp açmadan yada çerçevesiz tam ekran moduna almadan gitmiyor. Alt+Enter kombinasyonu da işe yaramıyor.)

Ilginc bir durummus, daha once karsilasmadik bildigim kadariyla. Bu ekran buyumesinin oldugu tek durum, iki monitor varsa, olcek %125'ten fazlaysa ve iki monitorde birbirinden farkliysa. Ekran buyutme vs. yapan bir ucuncu parti yazilim kullaniyor musunuz? Veya Windows 10 guncellemeleri cok eski olabilir mi? Belki eski bir Windows versiyonunda oluyor olabilir.

Gecici olarak ekran olcegi %100'de iken sorun cozulur diye tahmin ediyorum.

Ilginc bir durummus, daha once karsilasmadik bildigim kadariyla. Bu ekran buyumesinin oldugu tek durum, iki monitor varsa, olcek %125'ten fazlaysa ve iki monitorde birbirinden farkliysa. Ekran buyutme vs. yapan bir ucuncu parti yazilim kullaniyor musunuz? Veya Windows 10 guncellemeleri cok eski olabilir mi? Belki eski bir Windows versiyonunda oluyor olabilir.

Sanırım buna sebep olan ekran kartım yada monitörüm olabilir. Leptop kullansamda mesela cod ww2 gibi bazı oyunlar monitörümü tanımada güçlük çekti vsync için. Bütün güncellemeler yapılı 2004 sürümünde kullanıyorum windows 10'u mustafa bey ve dediğiniz gibi üçüncü parti bir yazılım kullanmıyorum. Sacle değerini %100 de denemedim birde öyle deneyeyim. Cevabınız için teşekkürler seviliyorsunuz :smile:

Oyunun exe'sine sağ tıkla, özellikler, uyumluluk sekmesine gel "tam ekran ölçeklendirmelerini devre dışı bırak" kutusuna tik at aktifleştir. Küçük bi ihtimal ama belki işe yarayabilir.

Scale değerini %100 e getirince sorunum çözüldü. Görüntü kalitesinde de fark kalmadı. Biliyorsunuz ki oyuncuların içinde dizüstü kullananların sayısı yadsınamaz ve çoğu dizüstü standart olarak windows tarafından %125 scale ile geliyor. Bunun için bir çözüm bulmanız gerek. Sizleri Seviyoruz. İyi çalışmalar hepinize :grin:

Back
Top Bottom