Aşırı Hantal TaleWorlds

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
2 sinin arasında bana kalırsa fark yok argo kötü ama anlam aynı , böyle yorum görmesemde haklısınız , bu tür yazılar Türkçe forumun Moderatör eksiğini ortaya koyuyor bu tür insanlar her toplulukta vardır, ama konu farklı yere gidiyor. Biz firmanın sessizliğini konuşurken siz kanser kitleye dikkat çekiyorsunuz.
Bu arkadaş gerekli cevabı vermiş. Ben de ekleme yapayım. Tamam illaki saçma sapan konuşan insanlar oluyor ama onlar ile bug bildirimi için saatlerce oyunu tester gibi oynayanları nasıl bir tutabiliyorsunuz anlamıyorum? Burada açılan bir sürü öneri, fikir, bug konuları sırf aşırı kitle yüzünden hiçe mi sayılacak? Böyle üslup problemli kitleler neden forumda barınıyorlar onu da sormak lazım gerçi.

Türkçe Forum'daki eleştiri, yorum ve geri dönüşle alakalı konuların çoğunda öfkeli bir üslup var. Kimi zaman hakarete, argoya kadar gidiyor. Derdini hoş bir dille anlatabilme becerisi bu forumda çok az insanda var. Dönüp kullandığınız dile, üsluba da bakmalısınız. Yabancı forumda adamlar bu kadar hiddetli değil, hayal kırıklığı yaşamışsa sakince belirtiyor. Burada flaming dediğimiz şey bolca yapılıyor. Geliştriciler böyle bir kitleyle neden ilgilensin? Bazıları moderatörlerin ilgilenmediğini belirtmiş. Gençler bizler forumun düzeninden sorumluyuz. Görevlerimiz belli. Yazdıklarınızı illa ki okuyorlardır ama kullandığınız dil onları rahatsız ediyor olabilir ya da şevk kırıyor olabilir. Bağıran çağıran biriyle iletişim kurabilir misiniz?

İnsanlara "siz eğitilmezsiniz..." gibi hakaret edici cevaplar verip de bir süre sonra değiştirip olması gerektiği gibi cevap veren bir moderatörden üslup dersi almak ne kadar doğru olur?

Ayrıca Riot Games örneğinde olduğu gibi firmalar her türlü teknik desteği vererek müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutup büyümeye devam ederler. LoL'de bu forumun 100 katı toksik kitle mevcut. Kalkıpta "biz küstük TR sunucusuna cevap vermicez, moralimizi bozdular" demiyorlar. Bu forumda açılan toksik ve flame konuların 3 katı kadar da yapıcı ve gerekli konular da vardır. Pireye kızıp yorgan yakmak akıl karı değildir. Hata yapanlar yüzünden büyük bir topluluğu görmezden gelecekseniz de baştan söyleyin kimse boşa zamanını harcamasın.

Başta mesaj yazan 8 senede ne yaptı diyen eleştiri getiren arkadaşların hepsine katılıyorum. Türkçe foruma girip iki tane mesaj okuyup ilgilenmiyorlar. Biraz daha özel ilgi alaka bekliyoruz o kadar

İnsanlara "siz eğitilmezsiniz..." gibi hakaret edici cevaplar verip de bir süre sonra değiştirip olması gerektiği gibi cevap veren bir moderatörden üslup dersi almak ne kadar doğru olur?

Ayrıca Riot Games örneğinde olduğu gibi firmalar her türlü teknik desteği vererek müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutup büyümeye devam ederler. LoL'de bu forumun 100 katı toksik kitle mevcut. Kalkıpta "biz küstük TR sunucusuna cevap vermicez, moralimizi bozdular" demiyorlar. Bu forumda açılan toksik ve flame konuların 3 katı kadar da yapıcı ve gerekli konular da vardır. Pireye kızıp yorgan yakmak akıl karı değildir. Hata yapanlar yüzünden büyük bir topluluğu görmezden gelecekseniz de baştan söyleyin kimse boşa zamanını harcamasın.

Zihnimde bulunan her şeyi layığı ile foruma dökmüşsün dostum. Yüreğine sağlık.

Türkçe Forum'daki eleştiri, yorum ve geri dönüşle alakalı konuların çoğunda öfkeli bir üslup var. Kimi zaman hakarete, argoya kadar gidiyor. Derdini hoş bir dille anlatabilme becerisi bu forumda çok az insanda var. Dönüp kullandığınız dile, üsluba da bakmalısınız. Yabancı forumda adamlar bu kadar hiddetli değil, hayal kırıklığı yaşamışsa sakince belirtiyor. Burada flaming dediğimiz şey bolca yapılıyor. Geliştriciler böyle bir kitleyle neden ilgilensin? Bazıları moderatörlerin ilgilenmediğini belirtmiş. Gençler bizler forumun düzeninden sorumluyuz. Görevlerimiz belli. Yazdıklarınızı illa ki okuyorlardır ama kullandığınız dil onları rahatsız ediyor olabilir ya da şevk kırıyor olabilir. Bağıran çağıran biriyle iletişim kurabilir misiniz?
Kanser kitle dediğiniz kişiler her forumda, her toplulukta bulunur. Gidin bakın İngilizce forumda da bulursunuz. Gören de sanacak ki; diğer forumlarda İngiliz asilzadeleri takılıyor. Bir kanser kitle var evet doğru. Ama burada aklı başında, kaale alınmayı bekleyen, oyun çıktığından beri geri bildirim için uğraşan, benim gibi kişiler de var. Kanser kitle diyerek, yapılan yanlışı ötelemeye çalışmak yerine, dilerim ki bu forumla ilgili eksiklikleri ve şikayetleri üst yönetiminize iletirsiniz. Ha illa ki kanser kitle diyerek, Türkçe forumu toptan bir genelleme içine alacaksanız, Türkçe forumu kapatabilirsiniz. Böylelikle kanser kitleyle uğraşmaz, insanların serzenişlerini genellemelerle geçiştirmek zorunda kalmazsınız.

Erken erişimi topluluk ile beraber geliştirmek istediğini söyleyen tw nin türkçe forumu kaale almamasını gerçekten anlayamıyorum. Toxic üyeler varsa banlarsın zaten modların görevi budur bu bahaneyle bu topluluğu görmezden gelmezsin. Burada öneri sunan şikayetlerini dile getiren insanları görmezden gelirsen insanların şevkini kırarsın. Türkçe forum şirketin umrunda dahi değil yama notlarını bile ingilizceden çeviren arkadaştan okuyoruz inanılmaz.
Çin için Basitleştirilmiş ve Geleneksel çeviri yapmalarının yanında oyunu kansız olarak çıkardılar çünkü orada büyük bir oyuncu topluluğu var ve satışlara baya katkıları olabilir. Çince gibi zor bir dil için bile uğraşmalarına rağmen kendi öz dilleri için tepki gelene kadar bir şey yapmadılar. Dediğiniz gibi çok basit bir çözümü var ama umurlarında olmadığı için yapmıyorlar. Bu arada Callum yada Geliştiricilerden birinin cevap verdiği bir konu örneği atabilir misiniz?
Ayrıca bu yorum çok yerinde harfiyen katılıyorum.

Ben oyuncu topluluğunun yok sayıldığını söylemedim, böyle bir şey olduğunu da zannetmiyorum. Yapıcı eleştiriler ve konular elbette değerlendiriliyordur. "büyük bir topluluğu görmezden gelecekseniz" yukarıda belirttim, bizler forumdan sorumluyuz. Bu konuda bizi eleştirmeniz hiç adil değil. Unutulan şey, oyunun erken erişim olduğu ve henüz tüm yenilikleri barındırmadığı. Burada öneri adına belirtilen çoğu şey belki ana oyunda olacak. Şu konuda çok haksızlığa uğruyorum, yazdığım şeyler yanlış yorumlanıp değerlendiriliyor. Kanser kitle lafını kullanmadım, böyle bir imada bulunmadım. Yapılan yanlışı da ötelemedim. Toxic üyeyi banlarsın, bir yenisi gelir. Bu böyle devam eder. Ha biz gereğini yapıyoruz, bunu bilin. Ben neden burayla ilgilenilmediğine dair kendi yorumumu belirttim.

Benim siz eğitilmezsiniz lafıma gelirsek, yanlışımı gördüm ve düzelttim. Asabi bir kişiliğim var, onu bastıramadım. Ancak bu konuyla ne alakası var? Dediğim gibi, benim yazdıklarım şahsıma ait fikir ve yorumdu. Tekrar belirtiyorum, biz forumun düzenin sağlamakla görevliyiz ve sizin yazdıklarınızı yönetime iletme görevimiz yok.

Ben oyuncu topluluğunun yok sayıldığını söylemedim, böyle bir şey olduğunu da zannetmiyorum. Yapıcı eleştiriler ve konular elbette değerlendiriliyordur. "büyük bir topluluğu görmezden gelecekseniz" yukarıda belirttim, bizler forumdan sorumluyuz. Bu konuda bizi eleştirmeniz hiç adil değil. Unutulan şey, oyunun erken erişim olduğu ve henüz tüm yenilikleri barındırmadığı. Burada öneri adına belirtilen çoğu şey belki ana oyunda olacak. Şu konuda çok haksızlığa uğruyorum, yazdığım şeyler yanlış yorumlanıp değerlendiriliyor. Kanser kitle lafını kullanmadım, böyle bir imada bulunmadım. Yapılan yanlışı da ötelemedim. Toxic üyeyi banlarsın, bir yenisi gelir. Bu böyle devam eder. Ha biz gereğini yapıyoruz, bunu bilin. Ben neden burayla ilgilenilmediğine dair kendi yorumumu belirttim.

Benim siz eğitilmezsiniz lafıma gelirsek, yanlışımı gördüm ve düzelttim. Asabi bir kişiliğim var, onu bastıramadım. Ancak bu konuyla ne alakası var? Dediğim gibi, benim yazdıklarım şahsıma ait fikir ve yorumdu. Tekrar belirtiyorum, biz forumun düzenin sağlamakla görevliyiz ve sizin yazdıklarınızı yönetime iletme görevimiz yok.
"Derdini hoş bir dille anlatabilme becerisi bu forumda çok az insanda var. "

Keşke mutlaka bakılıyordur sözünden ileri gidebilsek, erken erişimin olayı topluluk yardımı ile oyunu geliştirmektir. Ama buradaki Teknik Konular ve öneriler cidden kaale alınmıyor. Cevaplanmıyor. Topluluk Görevlilerine bunu iletirseniz bence iyi olabilir. Oyun çıktığından beri böyle bir sorun var en azından ben o zamandan beri biliyorum. Daha eski arkadaşların sözlerine göre Warband zamanından beri Türkçe Forum dikkate alınmıyor.

Çarpıtma konusunda haklı sayılırsınız insanlar uzun zamandır muhattap bulamadıkları için öfkeli sayılırlar. Bazen mantıklarının önüne geçebiliyor.

Dostum, yazdıklarımı neden dikkatli okumuyorsun? Cevap vermedim, kendi şahsi yorumumu belirttim diyorum. Neden ilgilenilsin demedim, öfkeli bir kitleyle iletişimde bulunmak istemezler. Bu normal hayatta da böyledir. Evet, yapıcı eleştiri yapan insanlar da var, ben kendi yorumumla olayı değerlendirdim. Bu konuyu yetkili biriyle konuşacağım. Daha fazla uzatmayalım.

Forumun düzenini sağlamakla görevli moderatör topluluğa ''siz eğitilmezsiniz'' deyip birde toxic üyelerden bahsediyor :smile: Şahsınıza ait yorumu insanlar böyle algılamayacaklar. Madem böyle türkçe forumu bırakıp sizinde belirttiğiniz ingiltere kraliyet ailesinin mensup olduğu global foruma geçelim.

Slader, olaydan bihabersin. Toxic üyeler ifadesini başka biri kullandı, ben de o konuda gereğini yapıyoruz dedim. Konuyu yetkili biriyle konuşacağım. İngiltere kraliyet ailesinin mensup olduğu global forum lafını hiç kullanmış mıyım? Öfkenizi anlıyorum ama beni hedef tahtasına almanıza izin veremem.

Ben bu yazıdan bunu anlamış bulundum

Sert yorumların kimseye yararı yok. Sadece bölüm moderatörü olan birine bu kadar yüklenmekte mantıklı sayılmaz. Geliştirici yada Topluluk Görevlilerini global forumda gördüğünüzde bu yorumları yapabilirsiniz. Sesimizi duyurmadığımız taktirde Türkçe Forumu kimse kaale almayacak.

@Homerøs Öncelikle "Yönetime iletme görevimiz yok." sözünüze nazaran size kimse yönetime burada dönenleri bildirmelisin demiyor. Forum düzeninden görevli olan modların forumuz da etksiz gibi gözüktüğü söyleniyor. Size şahsi olarak yüklenmek mantıklı değildir. Burada siz yorumunuzu belirttiğiniz için herkes siz ile konuşuyor. Ayrı olarak size teşekkür etmek isterim onca görevli arasından en azından mesaj yazıp konuya girişim yaptınız. Siz Türkçe Forum ile ilgili GELİŞTİRİCİ değil de sizleri ilgilendiren kısım da ki eleştirileri kâle alın.
Edit: Yaptığın hatalar olabilir. Burada görevlisiniz bu tarz olaylar da "asabiyim " bir bahane değildir. Dikkat etmeniz dileğiyle..

Sert yorumların kimseye yararı yok. Sadece bölüm moderatörü olan birine bu kadar yüklenmekte mantıklı sayılmaz. Geliştirici yada Topluluk Görevlilerini global forumda gördüğünüzde bu yorumları yapabilirsiniz. Sesimizi duyurmadığımız taktirde Türkçe Forumu kimse kâle almayacak.
Katılıyorum.

Alman İtalyan fransızlar falan kendi dillerinde destek alabiliyorlar mı yoksa onlarda bizim durumda mı?

Alman İtalyan fransızlar falan kendi dillerinde destek alabiliyorlar mı yoksa onlarda bizim durumda mı?

O bölümlere pek bakmıyorum ama kontrol etmek lazım. Sadece bize bu şekilde davranılıyorsa bir sorun vardır. Ya sesimizi duyuramıyoruz. Ya da Türkiye için satış rakamları iç açıcı değil bize destek vermekle ilgilenmiyorlar.

Özet geçmek gerekirse bu konu altında ki sert cümleler aslında genel olarak tüm yöneticilere. Tek bir kişi üzerine tüm sorunlar yıkılmamalı. Fakat şöyle bir gerçek de var ki bu forumda ki çoğu insan kişisel düşüncenizde belirttiğiniz üzere "Derdini hoş bir dille anlatabilme" becerisinden yoksun değil. Aksine bu firmaya gönül vermiş insanlar. 22 yaşındayım Tarih okuyorum ve günüm yoğun geçiyor. Bu karmaşada kodlama dersi alırken "Developerlar, mod yapımcıları C# ile çalışacaklar" dedi diye C#'tan başlamak istiyorsam, emek verip açtığım konuya da geri dönüş almak isterim.

"Burada öneri adına belirtilen çoğu şey belki ana oyunda olacak. " keşke ana oyunda olabilme ihtimali dahi olan bir önerinin altına geri dönüş yapılsa da insanlar sürekli aynı önerileri yapmasa ya da bir konu altında toplanılsa ve hepsiyle tek tek ilgilenilse. Belki ana oyunda beklediğimizin 2 katı içerik ile karşılaşıcaz(ki ben böyle olacağını düşünüyorum) ama konu bu değil. Konu burada harcanan emeklerin karşılığını görebilmek. Sayamadığım kadar çok oyun oynadım ve M&B 'den çok çok daha beğendiğim oyunlar oldu ama kalkıpda onların forumlarında bu şekilde tartışarak vaktimi harcamıyorsam, umrumda olmuyorsa bunun sebebi diğer çoğu üyelerde de olduğu gibi kurulmuş olan gönül bağıdır.
edit: En azından cevap verdiğin için teşekkürler. Bu dönemde bulunmaz nimet.

Bizden çok daha fazla sayıda feedback aldıklarından emin olabilirsin. @fame0606
"Ya da şu şekilde düzenlesem daha doğru olur sanırsam; Almanların, İtalyanların yahut Fransızların; Türklere oranı az olduğundan ötürü kişi başına düşen feedback sayısı onlarda daha yüksek."

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom